Живот после смртта

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Живот после смртта?!?!?
Сите живи организми за да ѓи извршат животните процеси користат енергија,така????Според физичките и хемиските закони,материјата кружи,а енергијата се претвора од еден вид во друг,епа каде иде таа енергија кога ние умираме?????????
..???
 
O

Out Boy

Гостин
Zona Pelucida напиша:
Сите живи организми за да ѓи извршат животните процеси користат енергија,така????Според физичките и хемиските закони,материјата кружи,а енергијата се претвора од еден вид во друг,епа каде иде таа енергија кога ние умираме?????????
Да, така е, користат енергија од храната (хемиски сиединенија-шеќери, скроб, протеини, масти) кои се разложуваат. Дел се вградува во телото, другите се распаќаат на најпрости соединенија при што се издвојуваат електрони кои контролирани од мозокот, создаваат контракции на мускулите, како би се движеле. мозокот е пресложен за разбирање.

Низ телото насекаде имаме рецептори кои реагираат на дразба. Не сите електрични импулси испратени од мозокот до друг дел на телото завршуваат на право место. Некои се абсорбирани и од рецепторите на внатрешните органи, па нам ни се чини дека имаме душа, дека љубиме со срцето, а всушност се е измама на мозокот.

Кога телото ќе умре, електроните престануваат да течат. тоа ти е како екранот на компјутерот. ако сликата на него ја сметаш за душа, кај ќе отиде таа ако екранот трајно ти се расипе? Се во животот е чиста хемија. И троа физика.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
секоја енергија кружи, па така и нашата мора да продолжи со својот круг.
верувам дека живееме во срцата на другите, па колку и патетично да звучи.
Баба ми и дедо ми живеат во мене и никој не може да ми каже дека тие се изедени од црви, тие се со мене секој ден
 

LiverpoolFC

Captain Fantastic!
Член од
10 ноември 2007
Мислења
864
Поени од реакции
15
Нопе, мислам дека се црно ќе ми биде.. затоа ќе барам у ковчегот да ми стаат телевизор што ќе работи 24/7 :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Да, така е, користат енергија од храната (хемиски сиединенија-шеќери, скроб, протеини, масти) кои се разложуваат. Дел се вградува во телото, другите се распаќаат на најпрости соединенија при што се издвојуваат електрони кои контролирани од мозокот, создаваат контракции на мускулите, како би се движеле. мозокот е пресложен за разбирање.

Низ телото насекаде имаме рецептори кои реагираат на дразба. Не сите електрични импулси испратени од мозокот до друг дел на телото завршуваат на право место. Некои се абсорбирани и од рецепторите на внатрешните органи, па нам ни се чини дека имаме душа, дека љубиме со срцето, а всушност се е измама на мозокот.

Кога телото ќе умре, електроните престануваат да течат. тоа ти е како екранот на компјутерот. ако сликата на него ја сметаш за душа, кај ќе отиде таа ако екранот трајно ти се расипе? Се во животот е чиста хемија. И троа физика.
Мене не ми се чини знам сигурно. Е сега за тебе и твоите сомневања. Бројот 0(нула) во математиката често низ човековата историја погрешно се толкувал како ништо. Нулата(0) не не ништо туку е одсуство на нешто. Пример имаме 0(нула) јаболка, јаболката постојат но не можеме моментално да ги забележиме на сцената со нашите физички сетила. Така е и со душата ти се сомневаш во нејзиното постоење затоа што не можеш моментално да ја видиш со твоите ограничени физички сетила. Еве малку математика за тебе :smir:.
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Верувам,ама не се секирам што ќе биде и како ќе биде.

Не е тоа моја работа.
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
89
Поени од реакции
1
mislam deka zivotot poslem smrta e mozen no sigurno tamu e mnogu dobro zatoa sto nikoj ne se vratil pak u ova posrano opstestvo. zivejte ubav i ispolnet zivot iskoristete ja sekoja moznost sto vi se nudi i ne se vrakajte nanazad a sto ke bide poslem toa togas ke mu ja mislis ili nema neznam.
:tapp::tapp::tapp:
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Се разбира дека не... Според мене луѓето почнале да си се тешат со тоа кога почуствувале страв од смртта или кога ќе изгубат некој близо, па: „тој/таа е тука меѓу нас, бла бла.....“
 

go-kart

karting MANIAC
Член од
3 март 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
jas mislam deka ima "NESHTO" otkako ke umreme! nemoze da se re4e deka toa e ZIVOT ili pak reinkarnacija eden e zivotot OVOJ koj sega go ziveeme!
toa e neshto sto nie nema da bideme svesni.
toa ke bide kako son.
no sepak sum pravoslaven hristijanin i veruvam vo zadgrobniot zivot i mislam deka ke otidam vo rajot...no eden e gospod koj odlu4uva!
 
Член од
13 март 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
баш пред некој ден се најдов на муабет за ова...
не запамтив се...ама знам дека некој човек од лондон мислам..кога наполнал 20 год. и неколку месеци се сетил на местото кај шо живеел..демек од прошлиот живот и коа го посетиле тоа местото било исто како што опишал тој,а пред тоа не бил на то место...во друга држава било тоа..пу бе не ми текнува сега..по детално ми го раскажаа..кажал дека ѕидот од куката е син и на неколку метри има кош..незнам ни јас дали е вистина пошто ми го раскажаа не го прочитав јас:pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom