Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.919
Поени од реакции
12.408
па кај нас револуција се крена за тој закон да м у ебам матер,влада падна дека не чине, а сега наеднаш е ок.
кога станува збор за дали можеш да си дозвоилиш ресторан или стан, тоа јас ниту го измислив ниту ме интересира, ( јас се изјаснив, Шведска на сон не сакам да се видам) тоа го кажаа членови кој се вклучија во дискусијаа, ако не те мрзи, земи читај од почеток сама ќе видиш.
Па шо бараш на темава ако не се гледаш во Шведска?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.309
Поени од реакции
22.597
И што ако е дадено од Господ кога јужнаците сакаат само да ги кренат нозете и да уживаат, а пари да капкат од страна? :D Сите јужни земји се крш од секој можен аспект, таков е менатлитетот.
epa toa e, zatoa se siromasni i imaat krs drzavi.

fintava e da zarabotuvas na sever a da trosis na jug. eden ubav den koga ke imas dovolno pasiven prihod baraj si ja srekata na jug, ima i tamu delovi koj ne se totalen krsh i funkcioniraat.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Зборат ко мајчин да им е, али поинаков им е односот ако им го збориш јазикот, доста го ценат тоа.
Па секаде е тоа така, и во Албанија да одиш ако им прозбориш на Албански со поинакви очи те гледаат.
Тука барем зборат Англиски како мајчин да им е, оди во Германија зборај на Англиски, или пак Шпанија збор не знаат да гугнат на Англиски.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
нема дупка на светов каде што нема да те гледаат со други очи ако им го зборуваш јазикот. Ценат кога се трудиш и дури се извинуваат и прашуваат дали смеат да те поправат, да си знаеш во иднина :cuc: Само во Македонија е трагедија ако не збориш српски и срамота е да бараш некој да ти го збори јазикот.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Јас не можам да ги сватам ликови кои живеат во Шведска над 5 години и не знаат ни збор да зуцнат, па да му се невиди колку и да се неписмени ќе научеа до сега и да пишат и да зборуваат.
На пример имаше една девојка неколку месеци беше во Шведска и се трудеше да комуницира на Шведски, дури и дома на децата некогаш им се обраќаше на Шведски а овие пријателите Македонците им се смееа, "види ја оваа, 5 дена е тука Швеѓанка изиграва"
Чупето за краток период си најде работа во државна фирма а тие шо и се смееја ден денес освен "хеј" и "так" не знаат ништо да кажат и нормално работа освен метлата во рака нема за нив.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Дека се нешто работливи и вредни мало морген. Јас не знам како земјава е на ниво какво што е со оглед на тоа дека БЕСКОНЕЧНО долго време треба за да завршиш основни работи и на никој не му смета тоа.
Благодарение на огромните даноци. :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.084
Јас не можам да ги сватам ликови кои живеат во Шведска над 5 години и не знаат ни збор да зуцнат, па да му се невиди колку и да се неписмени ќе научеа до сега и да пишат и да зборуваат.
На пример имаше една девојка неколку месеци беше во Шведска и се трудеше да комуницира на Шведски, дури и дома на децата некогаш им се обраќаше на Шведски а овие пријателите Македонците им се смееа, "види ја оваа, 5 дена е тука Швеѓанка изиграва"
Чупето за краток период си најде работа во државна фирма а тие шо и се смееја ден денес освен "хеј" и "так" не знаат ништо да кажат и нормално работа освен метлата во рака нема за нив.
Искрено не знам кои се тие ликови и освен ако не работат кај балканци работодавци или работат на црно или не се дел од it индустријата практично е многу тешко да најдеш работа, пошто еден од условите за да добиеш работна виза во Шведска е да имаш понуда за работа од шведски работодавец, а без соодветно познавање на јазикот шансите за вработување ти се многу мали, особено сега кога има огромен наплив на мигранти и критериумите стануваат се поригорзни и поригорозни.

Многу е полесно да се каже отколку да се направи, особено ако цел ден ти е исполнет со обврски, многу е тешко во таква ситуација да го научиш јазикот. ЈАс неколку години сум во контакт со шведски, ијам добро познавање и на англиски, ијам учено и германски пред доста време, јазиков не е воопшто сличен иако спаѓа во германска група на јазици. Да, можеби нема падежи ко во германски и демек е полесна граматиката, али изговорот и самите зборови се разлика небо земја со англиски. Со знаење на англиски многу полесно ќе научиш француски/шпански/италијански пошто во англиски имаш огромен фонд на зборови позајмени од латински.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Искрено не знам кои се тие ликови и освен ако не работат кај балканци работодавци или работат на црно или не се дел од it индустријата практично е многу тешко да најдеш работа, пошто еден од условите за да добиеш работна виза во Шведска е да имаш понуда за работа од шведски работодавец, а без соодветно познавање на јазикот шансите за вработување ти се многу мали, особено сега кога има огромен наплив на мигранти и критериумите стануваат се поригорзни и поригорозни.

Многу е полесно да се каже отколку да се направи, особено ако цел ден ти е исполнет со обврски, многу е тешко во таква ситуација да го научиш јазикот. ЈАс неколку години сум во контакт со шведски, ијам добро познавање и на англиски, ијам учено и германски пред доста време, јазиков не е воопшто сличен иако спаѓа во германска група на јазици. Да, можеби нема падежи ко во германски и демек е полесна граматиката, али изговорот и самите зборови се разлика небо земја со англиски. Со знаење на англиски многу полесно ќе научиш француски/шпански/италијански пошто во англиски имаш огромен фонд на зборови позајмени од латински.
па затоа пишав, дека без јазик не им преостанува ништо друго освен метлата во рака.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
незнам зошто се карате и надмудрувате НАЈДЕТЕ нешто што вас ви одговара и допаџа и терајте,инаку човек ко човек секаде е ист (МАЈМУН)..........има премногу неможам да ги изгледам сите (от ШВЕДСКА со љубов)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Не ви е смачено бе со овие работи уште да се замарате ?
Ако не ви се допаѓа авионот парталите и назад.
Седете во нашата вукојебина за минималец и нека ве дупат на здрав мозок "интелектуалци" како Кичеец, Кирац и компанија, оставете ги на рает попаметните од вас да си го тераат животот.
Имав пишано претходно за еден мој "пријател" кој се шлепа на државата 3 години, зема породилно 1200 евра + детски додаток 300 евра за двете деца тоа се 1500 евра, и му викам до кога така, дури не најдел работа, а ако не најди работа ? Ќе си зема исто 1500 евра. Ахам и не ви чини Шведска му викам, ај важи, врати се му викам тука и тука ќе земаш породилно, абе семката !!! Се запнале емигрантите та емигрантите, јебо вас емигранти, поголеми ѓупци од нас во светот нема.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Статистиката според која Шведска има висока стапка на силувања е погрешнонаведувачка.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
6
Ме интересира каков е начинот за запишување дете во школо, 4 одделение планираме од полугодие да тргне во Гетеборг..како ќе се прилагоди и какви се Швеѓаните како наставници??? Искуство некое
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Ме интересира каков е начинот за запишување дете во школо, 4 одделение планираме од полугодие да тргне во Гетеборг..како ќе се прилагоди и какви се Швеѓаните како наставници??? Искуство некое
зависи во која населба сте даница, според мене, нека биде и подалеку школото али немојте во школо каде ке е со премногу имигранти, немојте во gårdsten, lövgärdet, hjälbo, biskopsgården, се надевам оти сте на друга локација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom