Животот и подвизите на Александар Македонски

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Дете, денес кои плодови на таја огромна империја ја имаме?? Една силна Македонија која со години и генерации ја печалеле неговите претци кој татко му ја оставил како сила на овие простори, ја прокоцкал младо и зелено Александарче по пат правејќи масакри и покољи, затоа што на Хелените им беше пречка Персија. Во еден момент стигнал до Индија, тргнал назад, умрел и ја ослабнал државата за век и веков. Не е битно кој побрзо вози, битно е кој подолго вози (да употребам некоја компарација) Персија била најголемото дотогаш царство, траело стотици години, имало свои градови, писмо, култура традиција, патишта администрација, судство, закони, религија... Тоа не биле диви варварски племиња, тоа била цивилизација која Аце наш ја уништи. Јас повеќе би се гордеел Ацка да ни оставеше уште посилно царство, да развиеше наука, филозофија, книжевност, архитектура, отколку што живеел 13 години и водел војни. Многу земји можат да се гордеат со освојувања и војни, Рим, Монголија, Египет, Турција, Шпанија, Франција, Германија,.... што дека Германија под Хитлер се простираше низ цела Европа и ги победи Франција, Грција, Чешка, Полска, Холандија, Норвешка, Југославија, Грција, војуваше на 3 континенти, војуваше со СССР, Британија, Америка, Канада, кога и тој за 13 години го снема во урнатините на сопственото царство. Како што одминува времето како што бледнеат сеќавањата на злосторствата, младите го сметаат како некој голем војсководец Ти си дете и во себе се замислуваш како на бесен коњ заедно со Александар со исукан меч јуришаш на иасплашените Персиски војници
Е да ... како што и ти побара од другите да не те нарекуваат глуп и туп, исто така и ти тоа домашно неваспитање да не го користиш овде за мене
Јасно?
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Fintata sto milon pati ti kazav zaso ne mozaes da go sporeduvash Aleksandar so Hiler i kompanija. A ne e ama bash ic Aleksandar kriv za na toa sto sme denes. Tuku takvi kako tebe sto nishto ne im chini. Zoshto da ne opidel na istok ke rechevte zashto ne otishol. Koga umrel rekol, se dodeka ima vakvi predavnici kako vas nema da imate drzava. Alekandar go ubija i si ja podelija dravata. Da ostaneshe celosna nemashe da bide taka...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Filip II e makedonec do srz, a Ace e mesan.
No, vazno e koj im ebal mater na grcine i koj tancuval nad i okolu nivnite pobedeni i mrtvi tela!!
 
Член од
27 април 2006
Мислења
26
Поени од реакции
2
Сакам да укажам на една работа ... Олимпија, мајката на Александар Македонски е од Епир!
Исто така Епир не е дел од грчките градови државички, така да и тој дел од наводното грчко потекло на Александар не држи вода!
Епир станува дел од грција дури во 19-от век!
Поздрав
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
87
За Епир според книгата на Д-р Петар Поповски “Георгија Кастриот - Искендер
крал на Епир и Македонија и втор Александар Македонски’’,Скопје 2005, стр. 13-22

Во праисториската епоха и подоцна,во раниот среден век,територијата на некогашната Превалитана и Нови Епир,позната како и Долна Мизија ,денешна Албанија во еден подолг историски период била составен дел на Македонија1
За тоа сведочат и многу пишани извори и картографски деа.Во Cosmografia-та на Plinij-Ptolomej од 2 век од н.е. на многу сликовит и пластичен начин е претставен територијалниот распоред на одделните држави и провинции на Балканскиот Полуостров...


Делови од таа територија, во зависност од географските, но и од по-литичките услови, повремено влегувале во составот на од-делни провинции и административни единици и заедници кои се формирале внатре или надвор од таа територија.
Во праисторискиот период територијата на Матија, денешна Албанија, ја населувале Пелазгите - Мионите и Московитите. За нив се знае дека во прво време владееле со нејзините периферни области, најмногу по должината на Јадранскиот и Ортанскиот брег, а дури подоцна почна-ле да се населуваат во континенталниот дел, кој еден по-долг историски период бил пуст и ненаселен. Тој дел по-времено бил напаѓан од разни скитачки племиња, кои се задржувале само кратко време, а потоа продолжувале на запад или на север. Поради тоа на тие простори денес нема никакви траги од материјален и друг карактер со кои би можеле да се идентификуваат некои други цивилиза-ции, освен Пелазгите...
...
Во 4 век п.н.е во времето на Филип и Александар Македонски,оваа територија преставувла составе дел на македонската држава 22.Во тој период државата на древните Македонци се простирала од Дунав на север до Тесалија на југ и од Јадранското и Отранското море на ѕапад,д Константинопол на Исток 23
Во праисторискот период територијата на денешна Албанија била поделена на три дела :првиот северниот дел влегувал во провинцијата Превалитана,заедо со Црна Гора,средниот в провинцијат Нови Епир,од под градот Леска (Leš),јужно од реката Дрим,до под реката Шкумба,а јужниот во провинцијата Стари Епир.Последните две влегувале во македонската диецеза 34.Таа територија претставувала мериодинален продолжетпк на далматинското подрачје и динарскиот систем 35

---------------------------------------------------------------------------
1.Fulvio Cordignano,Castasto Veneto di Scutari e Registrum Conces sionum,I,Tolmazce,1944,10-57.
Види и : Simo Ljubić,Marijana Balice kotoranina opis Sanđakata Skadarskoga od godine 1416, u "Starine",god.XII,Zagreb,1880,164-205 и Александар Матковски ,Отпорот во Македонија(2),Скопје,1983,155.
22 Советскаја историческаја енциклопедија....,(8)Москва,1965,925.Види и Проф.А.Иришковь,Македонија име и граници, во “Македонски Прегледь’,год III книга 1. Софија,1927,1. Проф.д-р Г.И.Кацароь,Пеонија принось кьмь старата етнографија и историја на Македонија(Географска библ.бр.3),Софија,1921,47-58.Од истиот автор и : Етнографското положение на старитћ Македонци во “ Миналото’’,год l , кн.2, Софија,1909, 156-174 и Принос кьм старата историја на Македонија,во :“Известија на Историческото Дружествоја в Софија’’, кн. V,Софија, 1922 ,1-10 и Х.Џ.Велс, Историја Света,Београд 1932,188-191

23 Ibid.
34Владислав Поповић,Албанија у касној антици ,во: `Илири и Албанци',СКА,Научни скупови,књ.ХХХlХ,одењљење историјских наука,књ.10 Београд,1988,201. Види и М.Дринов,Поглед врхь происхождението на бьлгарскијаь народ началото на бьлгарската историја ,Пловдивь,Русчјукь,Велесь,1869,6 и во Советскаја историческаја енциклопедија....,(8),926
35 Enciclopedia Britanica ,London 1873-1974,15.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Член на раководството напиша:
Една од поголемите несреќи која ја снајде Македонија и Македонскиот народ е Александар.
Дали си нормален??????
 

zoko

tralalalla
Член од
12 јуни 2006
Мислења
80
Поени од реакции
0
Neodamna ja procitav knigata Grbot na aleksandar makedonski najgolemiot anticki osvojuvac, postojat mnogu pretpostavki za sudbinata na zlatniot sarkofag i negovoto telo, sto mislite vie kade se naoga?

Neodamna ja procitav knigata Grobot na aleksandar makedonski najgolemiot anticki osvojuvac, postojat mnogu pretpostavki za sudbinata na zlatniot sarkofag i negovoto telo, sto mislite vie kade se naoga?
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
ja mislam dek seuste ne go imet najdeno a se veruva deka bil so zlatna kocija zakopan ama neznam dali e vistina sevo ova
 

zoko

tralalalla
Член од
12 јуни 2006
Мислења
80
Поени од реакции
0
B O K I напиша:
ja mislam dek seuste ne go imet najdeno a se veruva deka bil so zlatna kocija zakopan ama neznam dali e vistina sevo ova
sekako deka negoviot grob ne e pronajden ne se znae kade e zakopan zosto imalo 2 potpolno isti sarkofazi, vo knigata se naveduvaat nekolku lokacii, no nitu edna ne e potvrdena nitu naucno dokazana pa zatoa ja otvoriv ovaa tema mislejki deka tokmu nekoj od vas mozebi znae nesto poveke
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Ako se tie, a mislam deka se, edniot sarkofag e vo istambiul ( toa sum siguren),a najdena e i grobnicata vo egipet. Kuznae kaj e zakopan, i dali e zakopan. Mozno e da e zapalen ( shto ne veruvam, togash ne bi pravele sarkofazi) a mnogu posigurno e duri, i da mu se najde grobot ne veruvam deka ke se otkrie, zatoa shto ke predizvika mnogu problemi. Pogotovi so dzupcite od dole, sigurno ima kaj sho e zakopan nekoj dokumenti...
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
zatoa sho temava e dva pati otvorena ke go kopiram toa sho go napishav :
Ako se tie, a mislam deka se, edniot sarkofag e vo istambiul ( toa sum siguren),a najdena e i grobnicata vo egipet. Kuznae kaj e zakopan, i dali e zakopan. Mozno e da e zapalen ( shto ne veruvam, togash ne bi pravele sarkofazi) a mnogu posigurno e duri, i da mu se najde grobot ne veruvam deka ke se otkrie, zatoa shto ke predizvika mnogu problemi. Pogotovi so dzupcite od dole, sigurno ima kaj sho e zakopan nekoj dokumenti...
 

zoko

tralalalla
Член од
12 јуни 2006
Мислења
80
Поени од реакции
0
Sobranieto na makedoncite svikano vo vavilon neposredno po smrtta na aleksandar, ednoglasno izglasalo odluka teloto da se balsamira i da se cuva vo zlaten sarkofag, no naporedno so ova bila donesena odluka da se napravi raskosno pogrebno vozilo vo koe kovcegot, oruzjeto, dijademata, carskiot dnevnik(za koj ima interesn podatoci koi ke gi spomenam pokasno)da se donesat vo makedonija, a samiot cin na zakopuvanje bilo reseno da se izvrsi vo Egeja (makedonskoto kralsko svetiliste) kade sto se planiralo pogrebot da gi nadmine site dotogasni, no poradi zagrizenosta na olimpija esenta 323 godina pred nasa era ispratila pismo do perdika vo koe taa go iskazala svojot strav za bezbednosta na negoviot sarkofag pa izdala naredba vo stroga tajnost da se napravat potpolno identicni sarkofazi vo edniot se naogal aleksandar,a drugiot bil poln so med. kofcezite i pogrebnata kola bile izraboteni za nepolni 6 meseci. lazniot kovceg bil ispraten vo Egipet,no vistinskiot go prevzema Olimpija duri vo 322 so pomos na perdika koj so 15 brodovi go prenel aleksandar do pidna(seto toa se odvivalo vo najstroga tajnost, znaele samo perdika i olimpija a poznato bilo deka vo sarkofagot se naogale darovi koi sakal aleksandar da i gi dade na svojata majka) odkako olimpija go dobila teloto taa go kriela se dodeka ne stigne lazniot kovceg do makedonija zosto taa nesakala da ja zagrozi bezbednosta i sakala so samoto tela na svojot sina da se odrzi na vlast bidejki narodot sepak cuvstvuval gordost i ljubov kon nego. Olimpija kako lokacii za privremeno cuvanje na kovcegot gi nameruvala: Molosija(svetiot grad), grobistata vo Argida, i golemite peonski grobista
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Сите овие се теории, не заборавај - теории!
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
У бре какви муабети, а јас си мислев дека мене шљивката може да ме занесе.... остај алкохол , читај за саркофазите Александрови па да видиш шо е занес....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom