Животот и подвизите на Александар Македонски

Член од
27 април 2006
Мислења
26
Поени од реакции
2
JeCILaDy за словените и нивното наводно постоење има отворено тема и би те замолил да ја посетиш.
Во Македонија е голем проблем што сеуште (за жал) виреат српските и грчките тендециозни теории за македонската историја :(
Но полека полека мислам дека се менуваат работите на подобро!
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Александрија не е на Александар?
Александар Македонски, можеби ја претворил Александрија во едно од најголемите светски чуда и центар на цивилизација, ја модернизирал, направил библиотека и ја наполнил со книги од целиот свет, но во никој случај не ја создал. Тој всушност само ја ребрендирал веќе постоечката населба која била таму повеќе од 2000 години пред неговото доаѓање.

Научниците од францускиот универзитет Окс-ен-Провенс дошле до ова откритие мерејќи ја концетрацијата на олово во земјените слоеви од античкото пристаниште во Александрија.

Јасни докази за загадување со олово биле регистрирани помеѓу 2686-та и 2181-ва п.н.е и потоа повторно меѓу 1000-та и 800-та. Според нив овие траги од олово можат да доаѓаат само од човекова активност како: водовод, риболов, градење на бродови и слично.

Овие тврдења се поддржани и од неколку антички скрипти во кои се говори за постоење на населбата Ракотис.

Висината на нивото на олово во почвата посебно се зголемува во периодот околу 330-та година п.н.е кога Александар всушност доаѓа и 400 години подоцна за време на римската империја.
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
JeCILaDy напиша:
Нема врска ова ! Словените живееле позади Карпатите, а потоа се доселиле на територијата на денешна Македонија. Староседелци на Балканскиот Полуостров се Античките Македонци, Илирите и уште некои народи, не ми текнува сега кои се. Значи, Александар Македонски е на Античките Македонци, а не на Словените. Ние сме потомци на Словените, а не на Античките Македонци. За потомци на Античките Македонци се сметаат Власите.
Abe ajde, od koga toa nie sme sloveni???
Toa e grchkata propaganda za informacija. A ti ako si se chustvuvash lichno kako slovenin togas bidi si ama nemoj da velish za drugite
Drugo chisto informativo: ako slovenite doshle od zad karpatite vo 6vek. Site informacii za niv velat deka se nomadski pleminja, pa kako bi mozele tie nomadski pleminja da ja osvojat MAKEDONIJA!!!! koja postoela od mnogu mnogu odamna i koja bila drzava so vojska itn... za razlika od niv koj bile samo nomadsko pleme. Pa duri i da ja `osvoile` makedonija kako moze od 80% makedonci i 20% sloveni nie da bideme sloveni- APSURD!!!! toa e GRCHKATA PROPAGANDA...
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Член на раководството напиша:
Една од поголемите несреќи која ја снајде Македонија и Македонскиот народ е Александар.
ZASO????
Aleksandar e najdobroto neshto sto i se sluchilo na Makedonija
Nikogas najverojatno nema da ima chovek kako Aleksandar koj ke go osvoi svetot.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Stefanos_M напиша:
ZASO????
Aleksandar e najdobroto neshto sto i se sluchilo na Makedonija
Nikogas najverojatno nema da ima chovek kako Aleksandar koj ke go osvoi svetot.
Претците на Александар, со труд и мака создадоа држава која тој ја запусти и ја упропасти. Од кога Бомбај и Њу Делхи биле Македонски?? , и шо мајка му требало да крени македонска војска, македонски мажи да ги остават своите коски иљадници километри далеку од родните краишта и остават сирачиња и вдовици??. Наместо својот ум (кој и го немал кијзанај колку) и силата на Македонија која ја наследил од татка му Филип да ја искористи Македонија, на македонската територија да ја направи уште посилна и доминантна која ќе преживее до денес, тој ги потера Македонците да ги освојуваат пустините на Иран и Ирак (денешен) Шо мајка барал таму - барал слава за себе за да биди запомнет како освојувач. Споредбено му е близок Адолф Хитлер кој исто така владеел некои 13 години и чии војски победиле силни држави, и големи армии и освоиле големи територии. Наследството на Александар се детски прикаски за коњот му Букефал, и за желба да го освои светот.А тоа што родна Македонија ја оставил зад себе што ја ослабел, запустил и што никогаш повеќе не можеше да се опорави - му беше гајле. Занесен и опиен од Хеленските легенди за Херкул, Хектор, Парис, само сакал да се вброји во еден од јунаците. Не покажал ниту грам државничка памет, ум, размислување, дипломатија, политика му биле непознати. Тој е детиште кое го прокоцкало наследството кое со крв и мака генерации негови претци постепено го печалеле. Ако го вбројуваме во ранг листа на освојувачи и агресори... тука е на самиот врв, али ако го рангираме во паметни водачи кои направиле нешто за својата татковина... тука не е на дното.... тој е дното. Само замислчете ... хипотетички ... што ќе беше Александар да поживееше некои 50 - 60 години и да ја потрошеше енергијата во создавање на цврста и силна држава?? дали македонија ќе опстанеше уште со векови??? дали денес и ние ќе ги уживавме плодовите на таква една Македонија???
 
S

Sagan

Гостин
До некаде се сложувом со твојот пост, но, да останеше Македонската Империја таква многу подоцна од кога се распадна, најверојатно ќе имаше повеќедекадни војни со Римската Империја, на Словените, ако воопшто од некаде дошле, немаше така лесно да им се дозволи да го колонизираат Балканот, се на се, немаше да се сметаме за Словени и ќе зборувавме кој знае каков јазик. А Ацета, дека постапувал по диктатите на мајка си Олимпија, тоа е факт. За жал.
 
Член од
28 април 2006
Мислења
326
Поени од реакции
3
Si go probal pa da vidis dali e peder selanec eden se zaebavam a a od kaj toa deka e peder si go gleal filmot a?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Во времето на антиката, хомосексуалноста не била забранувана и не била нешто... неморално (Читај го Херодот) така да гледајќи од денешно стајалиште не можиме реално ниту објективно да го цениме нештото кое постоело во услови, време далечни и поинакви од нашите, а биограф на Александар немаше барем не од негово време, текстовите за и околу него кои ги имаме денес се пишани од писатели векови подоцна, значи не очевидци па дури ни од 2ра или 3та рака. Само за пример, денес се расправаме за настани и ликови од пред 50 години па дали биле овакви или онакви и тоа во време на раширена писменост, бројни документи, видео и аудио записи и се уште и живи сведоци......
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
85
Ova sto zasega ke postiram ima mnogu bliskot so istorijata i potragata po odgovorot na prasanjeto "Откуда и когда Славјане пришли в Россију?

Ako e potrebno ponatamu da se preveduva i za ova i za ostanatoto sto se razbira kje gledam da bidam poargumentiran, we can see what we can do.


Н.М. Карамзин

"Историја государства Россијского" Том 1. ,Глава 2 ”О СЛАВјаНАХ И ДРУГИХ НАРОДАХ, СОСТАВИВШИХ ГОСУДАРСТВО РОССИјСКОЕ", 1815

http://magister.msk.ru/library/history/karamzin/kar01_02.htm

"Нестор пишет, что Славјане издревле обитали в странах Дунајских и..."

Spored hronikata na Nestor, vo drevnosta Slovenite ziveele vo Dunavskite zemji.

.
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
85
Член на раководството напиша:
Во времето на антиката, хомосексуалноста не била забранувана и не била нешто... неморално (Читај го Херодот) така да гледајќи од денешно стајалиште не можиме реално ниту објективно да го цениме нештото кое постоело во услови, време далечни и поинакви од нашите, а биограф на Александар немаше барем не од негово време, текстовите за и околу него кои ги имаме денес се пишани од писатели векови подоцна, значи не очевидци па дури ни од 2ра или 3та рака. Само за пример, денес се расправаме за настани и ликови од пред 50 години па дали биле овакви или онакви и тоа во време на раширена писменост, бројни документи, видео и аудио записи и се уште и живи сведоци......
Условите во времето наше и условите на времето во кое тие живееле..
зошто би биле различни во тој аспект
Ако денес се чита геј литература и преку неа се оценува моралноста на денешната цивилизација се добива една слика.Со поинаква лит. сликата е поинаква.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
ЧЛЕНУ

понатаму ги лажеш луѓето? мора да си добро платен за тоа, или навистина биип. паметен човек е отворен за нови сознанија и конструктивни дискусии...

вака, члену...

1. Херодот не е татко на Историјата, луѓето запишувале случки и настани МНОГУ пред Херодот.

2. Александар не можел да биди инспириран на „хеленските митови и херои”, од проста причина шо митовите и хероите кои ги спомнуваш НЕМААТ НИШТО СО ХЕЛЕНИТЕ. ДОСТА ЛАЖЕШ!
Илиада и Одисеа се само „верзии” на еповите кои се настанати НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ГОДИНИ пред тоа... Е ДОКАЖАНО дека Рамајана, Махабхарата, Гилгамеш и други епови се „инспирацијата” на Хомер

бииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииииип?3. Мислиш дека секој мисли исто ко тебе, и се восхитува на некои си „супериорни” нации и култури, па така и Владетелот на една од најмоќните Империи во тоа време, се ВОСХИТУВА на тие кои му го колеле народот пред и за време на неговото битисување на светов?

кај ти е логиката бе? ти изветреала со годините? Па самиот Александар и Филип се декларирани како потомци на Херкул, Филип прави ХЕРАКЛЕА... можеби Херкул му бил идол, ама Херкул е Грк колку шо сум јас Скакулец...

па шо си губам јас времето со лузери од твој тип, кај и да е ќе испоцркате, и можи конечно ќе стани светов (пак) убаво место за живеење...
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Историја не е запис на случки во некое место или област па ни држава царство, историја се запишани факти на цели региони, на градови на царствА и државИ, Херодот, провери го тоа, е прв кој тоа го направил тој го пропатувал речиси цел познат свет и направил огромно пишано дело во кое дал опис како на географијата така и на историјата, обичаите, верувањата на земјите замо за пример тој го посетил островот Самос, Ликија, Карија, Лидија, Фригија, централна Хелада, Делфи, Теба, Арг, Елида, Додона, Пелопонес, Сикион, Тегеа, Делос, Тасос, Ѕакинт, Македонија (овде видов колку си неук и неначитан затоа што ако го познаваше делото на Херодот ќе знаеше дека тој со симпатии и познавање зборува за Македонците и Македонските династии и јасно ги двои од Хелените) , Тракија, бреговите на Црното море, земјата на Скитите, Бабилон Египет, Либија, Фојникија... Никој пред него во толкава мера не вложил толкав напор во патувања, и пишувања за различните континенти држави и градови, тоа го става на позиција на Татко на Историјата, која пак од незнаење си помислил дека е мој назив.. не, со таква титула него го почести Кикерон.

Serdarot напиша:
2. Александар не можел да биди инспириран на „хеленските митови и херои”, од проста причина шо митовите и хероите кои ги спомнуваш НЕМААТ НИШТО СО ХЕЛЕНИТЕ. ДОСТА ЛАЖЕШ!
Илиада и Одисеа се само „верзии” на еповите кои се настанати НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ГОДИНИ пред тоа... да земам бурмашина, да ти дупнам дупка во главата, и да ти ПИКНАМ сознанијата дека Е ДОКАЖАНО дека Рамајана, Махабхарата, Гилгамеш и други епови се „инспирацијата” на Хомер? И дека само окорели слепци и слуги Илуминатски се држат за мајмуните и дарвин и „цела цивилизација е грчка”? ...
Со големи букви се пишат врескања викања, бес и омраза, не гледам потреба толку да се плашиш и вознемируваш , ова е простор за дискусии, кажи го твојот став побиј го мојот, наведи литература, цитирај автор.... Обично луѓе кои не се сигурни во себе и своето знаење или кои имаат недостаток на образование се понашаат насилнички пишуваат со големи букви термини како ”платеници, дупење со бурмашини во глава, слепци слуги” значи не можиш да бидиш со ”отворен ум и да се закануваш и омаловажуваш се што е спротивно на ”отворен и слободен ум” Ти наведов примери и податоци, автори и цитати за Српската алтернативна историја, ја испцу и неа, за Бугарската видов какви мислења имаш, за Албанската ако сакаш да ти ја претставам али се се сомневам дека твојот отворен ум е отворен за било што освен за самиот себе си.
Serdarot напиша:
3. Мислиш дека секој мисли исто ко тебе, и се восхитува на некои си „супериорни” нации и култури, па така и Владетелот на една од најмоќните Империи во тоа време, се ВОСХИТУВА на тие кои му го колеле народот пред и за време на неговото битисување на светов? ...
Не бе не се плаши од мене, јас не мислам дека секој мисли како мене, него јас и многумина имаме ист став и се слагаме со историја која можеме да ја поткрепиме со компаративно и континуирано следење на извори и текстови низ векови и милениуми. Историја на Македонија не е Филип и Александар, има доста пред и по нив, има записи, има документи, достапни се ако не на македонски, има на англиски има на латински, старогрчки..... барем денес во ова време на гооглање би требало да ти е полесно да се снајдиш, да видиш како беше кој што кажал и напишал, во мое време во 70десетите и 80десетите беше доста поинакво, требаше да го прочиташ цело дело па и повеќе пати за да го најдиш податокот па истиот да го запишиш, али имаше и предности, немаше само search и прочитакј 2-3 реда, трбаше доста да се истражува по библиотечните регистри по автор, по жанр, требаше да се бара користената литература да се проверува, доистражува... накратко систем на знаења

Serdarot напиша:
кај ти е логиката бе? ти изветреала со годините? Па самиот александар и Филип се декларирани како потомци на Херкул, Филип прави ХЕРАКЛЕА... можеби Херкул му бил идол, ама Херкул е Грк колку шо сум јас Скакулец...
Тоа за Хераклеа го научи од мене... мило ми е гледаш дека можеш многу да научиш дискутирајќи а еве како одеше таја прикаска... Александар 1ви Македонски кој како вазал на Ксеркс во персиската војна и симатизер на Хелените сакаше да учествува на Олимписките игри, но беше одбиен затоа што од страна на Хелените бил сметан за варварин то ест неХелен, та затоа мораше пред нив (хелените) да го докаже своето Хеленско потекло преку Аргеада на Тераклид од Аргос како потомци на Херакле. Откако беше прифатен тој доказ, му беше одобрено учество на Олимписките игри како чист Хелен и таја династија беше повеќе или помалку прифатена за Хеленска се до Филип........

Serdarot напиша:
па шо си губам јас времето со лузери од твој тип, кај и да е ќе испоцркате, и можи конечно ќе стани светов (пак) убаво место за живеење...
Мора да е убаво на твојата планета
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
so golemi bukvi isto i se NAGLASUVA, ne se vreska samo...


nego, rekov, ne gubam povekje vreme so tebe... zaglaven si vo to pa to...
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Член на раководството напиша:
Претците на Александар, со труд и мака создадоа држава која тој ја запусти и ја упропасти. Од кога Бомбај и Њу Делхи биле Македонски?? , и шо мајка му требало да крени македонска војска, македонски мажи да ги остават своите коски иљадници километри далеку од родните краишта и остават сирачиња и вдовици??. Наместо својот ум (кој и го немал кијзанај колку) и силата на Македонија која ја наследил од татка му Филип да ја искористи Македонија, на македонската територија да ја направи уште посилна и доминантна која ќе преживее до денес, тој ги потера Македонците да ги освојуваат пустините на Иран и Ирак (денешен) Шо мајка барал таму - барал слава за себе за да биди запомнет како освојувач. Споредбено му е близок Адолф Хитлер кој исто така владеел некои 13 години и чии војски победиле силни држави, и големи армии и освоиле големи територии. Наследството на Александар се детски прикаски за коњот му Букефал, и за желба да го освои светот.А тоа што родна Македонија ја оставил зад себе што ја ослабел, запустил и што никогаш повеќе не можеше да се опорави - му беше гајле. Занесен и опиен од Хеленските легенди за Херкул, Хектор, Парис, само сакал да се вброји во еден од јунаците. Не покажал ниту грам државничка памет, ум, размислување, дипломатија, политика му биле непознати. Тој е детиште кое го прокоцкало наследството кое со крв и мака генерации негови претци постепено го печалеле. Ако го вбројуваме во ранг листа на освојувачи и агресори... тука е на самиот врв, али ако го рангираме во паметни водачи кои направиле нешто за својата татковина... тука не е на дното.... тој е дното. Само замислчете ... хипотетички ... што ќе беше Александар да поживееше некои 50 - 60 години и да ја потрошеше енергијата во создавање на цврста и силна држава?? дали македонија ќе опстанеше уште со векови??? дали денес и ние ќе ги уживавме плодовите на таква една Македонија???
Leleeeeeeee...... Bev vo Moskva pa duri sega go gledam postov. Ne znam kako moze da postojat vakvi luge. Boze sachuvaj.... Te opishal Dostoevski tebe samo ne mozam da poveruvam deka moze da postoi takov... Kakov IDIOT si ti be koga go sporeduvash ALEKSANDAR MAKEDONSKI so eden mizeren Hitler.

Da pochnam od pochetok.
Kako prvo, ti go imas gledano samo filmot i nemas ama bash nishto prochitano za Aleksandar. Aleksandar tochno deka ja sakal ilijadata, ama nikade osven vo filmot ne se prikazuva deka sakal da se dokaze kako Ahil ili Herakle.

Ti ja nemash sfateno poentata na Aleksandar.So ova ke ti odgovoram i na vtoriot pasus. Aleksandar ne ja osvojuval Idnija za da bide makedonska. Tuku za da bide 4ove4ka. Aleksandar sakal svetot da go obedini vo eden . Ne kako MAKEDONCI !!! tuku kako ednakvi luge.

Tochno e deka izginale mnogu vojnici. No neli e frazata i na deneshna Amerika koja tolku mnogu ja favorizirash, ne znam bile pobozni veruvale vo gospod, Celta gi opravduva sredstvata??? Ako Aleksandar ne go ubiele takvi ..... kako tebe. Togas Makedonija ke go osvoela i Rim i Arabija i se ponatamu....

Aleksandar mozel da se povle4e vo Makedonija no go oslobodila svetot od Persija. Ako ne ja osvoel Persija denes mozebi taa ke bese nekogasen rim namesto Amerika. Zatoa sto Amerika e moderen Rim sakale-nekele. Samo sto na moderen dachin go osvojuva svetot.

Velish aleksandar nemal um??? Pa ti normalen li si be... Vo site zapisi se naveduva kako covek so ogromna intelegencija. So tolku malku vojska pobedil chetiri pati pogolema od negovata, toa e nesto ne vozmozno. Velish go prokockal nasledstvoto. Pa toj samo ja prodolzil umislata na Filip Makedonski. I toj li bil detishte sto nishto ne znae? Znaes koga si vo eden krug i site se smejat na neshto. Svrti se ako ne ti izgleda nikoj smeshen pogledni vo sebe. Da ne si ti edno glupavo detishte ??? Osvojuval po pustinite na Iran, Irak... koj pustini be??? Pa Iran e persija, Vavilon e eden od najubavite gradovi sto nekogas postoele... Ja prokockal zarabotkata na predcite. Pa koga umrel Filip, ako ne si prochital makedonija bila vo mal dolg. A koga umrel Aleksandar, Makedonija bila edna ogromna imperija koga mozela da prerasne od imperija vo svetska nacija. Ona za koe se zalagaat masonite denes. I imala ogromno kolkichestvo na pari i zlato...

Ke te zamolam da ne mi odgovarash, zatoa sto sekoj odgovor od tebe bi bil glupav..
Nesto vo stilo... Gospod go kazi Aleksandar...ke te zamolam poshtedime...
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
Stefanos_M напиша:
Стефанос убаво што си бил во Москва. Можеш ли да ми објасниш зошто македонскиот јазик е толку сличен/близок со рускиот јазик.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom