Животот и подвизите на Александар Македонски

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
is no good напиша:
Ege da ne e mozebi?
Еге е Ајга, град кој Грците го сметаат за престолнина на првото Македонско Кралство...денешна Вергина...што немора да значи дека е точно.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Според истражувањата на Наде Проева, Ајга е првата престолнина, а Пела е втората, а за ова во Пелагонија првпат слушам од каде таа информација Трн??
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Aleksandar 1000 напиша:
Според истражувањата на Наде Проева, Ајга е првата престолнина, а Пела е втората, а за ова во Пелагонија првпат слушам од каде таа информација Трн??
Пред некој месец беа актуелни античките Македонски штитови кај селото Бонче..во истиот круг, Виктор Лилчиќ ја пронајде и портата за која што се претпоставува дека е влезот на најголемата и најславна престолнина на Македонската кралска династија - Пелагонија...секаде евидентирана како 4та престолнина што не е точно поради грчкото влијание и испревртеност, иако тие потајно се надеваат дека тоа што се наоѓа во Пелагонија не е кралскиот дворец на Филип Втори македонски а подоцна и на неговиот син Александар Трети Македонски, па понатака на Демитриус, Антигоните и тн и тн...Треба работа на тоа место пред да се каже уште било што...Сигурен сум дека токму во овој локалитет се крие големата вистина која што ќе ја сломи грчката лага!
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Pasko ke ja resi rabotata, covekot rece deka edinstvena zivotna zelba mu e da go najde grobot na aleksandar :)
Ne slucajno istoto e spomenato, duri mislam deka ima i nekoja logika na nastanite, dokolku tipuva na Justinijana Prima na kaleto, i istoto bide potvrdeno, soznanijata sto covekot gi ima a korespondiraat generalno so toa sto trnot go rece mislam deka ke bidat i sprovedeni na teren. Da vidime jas seuste sum vo iscekuvanje na iskopinite na kaleto
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Гробот на Александар е Во Македонија-гарант!!!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Pela. No Makedonija vo tekot na istorijata imala nekolku glavni grada.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Првиот главен град на античка Македонија бил Ајга
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
E sega ti pogodi!toj je:)hhahahahha eden bil kaj sto ziveel Carot,drugite bile kako opstini! na P bukvata e ama zaboravete ja Pela,zs e vo Grcija,gevgelisko nekade...
Персеида бил главниот административен центар...таму каде што била престолнината.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
Книгата "Историја на Аргеадите" каде што има означено, каде е Ајга и сите други градови и области во Македонија ми е дадена на едно другарче, за да можам да ја покажам на мапа, кога ќе ја земам ќе ја скенирам и покажам. Иначе Ајга се наоѓа јужно од Пела под реката Бистрица во близина на денешно Катерини, вака грубо кажано.
 
A

anaveno

Гостин
многу страни сте изнапишале..
затоа..
во..
Achaemenid Royal Inscriptions
во пописот на народи..
23-[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1]iyam \ Yaunв=греци
но...
[/SIZE][/FONT] 26-[FONT=Arial,Helvetica][SIZE=-1]iyam \ Yauna \ takabarв
=[/SIZE][/FONT]'Ionians with sun hats', i.e., Macedonians
зошто е ова важно?..
затоа што во 512 (најверојатно) г.п.н.е. НЕ ЕЛЕНСКИ (ГРЧКИ) т.е.
ПЕРСИСКИ ЦАРСКИ ИЗВОР ги ставил
АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ како РАЗЛИЧНИ
од Суб-сахарските АРАПИ (елени-греци)..
 
A

anaveno

Гостин
озбилната (институтите во САД кои ги изучваат и хеленските и блискоисточните писанија) лингвистичка наука вака го има елаборирано БАШ АЛЕКСАНДАР..
името кое е rendered as Alexandros (да не им ги извртувам зборовите), има перфектна "грчка" етимологија,
но..
may in fact represent something like Alaxandus, which is not Greek.....
A related argument that forces us to hesitate is that the Greeks nearly always converted the names of foreign deities.
Supreme gods like Jupiter and Marduk are called "Zeus".
So, the fact that Greek authors use Greek names for Macedonian people and deities does not prove very much about the Macedonian language....
also Macedonian names that have no Greek parallel (Arridaeus or Sabattaras)...
In the second place, in many semi-literate societies, there is a difference between the spoken and the written language. It would not be without parallel if a Macedonian, when he wanted to make an official statement, preferred decent Greek instead of his native tongue. (Cf. the altars of the goddess Nehalennia , which were all written in Latin, a language that was almost certainly not spoken by the people who erected them.)..

инаку..
во старо-персиските кралски-царски записи,јасно се издвоени македонците и хелените..
кај нив Македонците се именувани како
Yaunв takabarв, 'Ionians with sun hats', i.e., Macedonians..
греците како
Yaunв низ морето..
грците денес го користат во одбрана и докажување тоа Yaunв..
кога е во прашање Yunanistan (грција на турско-арапски)..
но никаде не го кажуваат тоа Yaunв takabarв што не раздвојува..
а и нашиве
ШУПЦИ ОД МАНУ И ИНСТИТУТИВЕ РАЗНИ ВРСКА НЕМААТ ОД МНОГУ РАБОТИ..

а зошто баш Македонци со шапки?...
сега е лето..
е во дамнешните лета Македонците носеле летни ПАНАМА ШАПКИ..

од каде ни е позната летната Панама мода-колекција?..
од Панама прекуокеанска?..
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Ama nikoj drug ko Ace III "Makedonski". Morav se da ucam za nego... bil roden 356 p.n.e., umrel 323 p.n.e. i tako dalje.
 
A

anaveno

Гостин
People of this village are muslims and speak Persian but claim to be Macedonians, it can be possible because the recent discoveries in this village show that it was a large Macedonian city in the ancient times.
Eskandarabad (Built by Alexander) is a small village in Khuzestan province between the ancient cities of Susa and Persepolis and near the modern city of Masjed Soleiman.

Statue of Heracles with a lion, Archaeological Museum of Susa

Macedonain horsemen who have Goddesses with themselves! (I can't understand what they are but it says they are certainly Macedonians [not Greeks] because they have worn hats which are similar to French berets! Archaeologist have found several of them in the temples of Athen Hipia!)

има ли некој за превод од веб странава?..
http://www.ichodoc.ir/p-a/CHANGED/121/html/121_43.HTM

мене тешко ми оди..:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Книгата "Историја на Аргеадите" каде што има означено, каде е Ајга и сите други градови и области во Македонија ми е дадена на едно другарче, за да можам да ја покажам на мапа, кога ќе ја земам ќе ја скенирам и покажам. Иначе Ајга се наоѓа јужно од Пела под реката Бистрица во близина на денешно Катерини, вака грубо кажано.
Aj te molam koga ke imas vreme i knigata napravimi eden sken od taa mapa,mnogu me interesira!Ok?
pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom