Животот и подвизите на Александар Македонски

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
http://www.stormfront.org/whitehistory/hwr5.htm

Leaving the Black Sea Basin, the Nordic Indo-European peoples invaded Europe and Asia. Europe was settled by four main groups: the Celts, the Germans, the Balts and the Slavs. In the south they settled pre-dynastic Egypt and the Middle East, penetrating India (the Indo-Aryans); Afghanistan (the Aryans); China (the Tocharians) and Japan (the Ainu) - See chapter six. The difference between the western and eastern migrations of the Indo-Europeans was that in the west they mixed with genetically similar populations - while in the east they mixed with, and were eventually submerged by, genetically dissimilar peoples.



 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.587
Pod "Nordijci" verojatno se misli na KURGAN narodite, i se raboti za preselba 4000+ god. P.N.E. Glupavo e ako mu davaat rasen prizvuk so toa "Nordijci". Tezata porano beshe deka povekjeto Evropejci poteknuvaat od Kurganite. No od limitiranite genetski istrazhuvanja, naodite pokazhuvaat deka vo nashiot sluchaj toa e samo delumno tochno, t.e deka sepak sme starosedelci.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
Misirkov напиша:
Pod "Nordijci" verojatno se misli na KURGAN narodite, i se raboti za preselba 4000+ god. P.N.E. Glupavo e ako mu davaat rasen prizvuk so toa "Nordijci". Tezata porano beshe deka povekjeto Evropejci poteknuvaat od Kurganite. No od limitiranite genetski istrazhuvanja, naodite pokazhuvaat deka vo nashiot sluchaj toa e samo delumno tochno, t.e deka sepak sme starosedelci.
golemata preselba na narodite e samo golema laga
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Abe super si bil 4ovekot..ime mu nosam....e toa na babami no...na6e si e....tuku nie Makedoncite....nema da "sobereme plod od nivata"....bidejki koa ima6 lo6i kom6ii okolu nivata....eden gleda6 edna brazda ti vlegol...drugiot od drugata strana plodovite ti sobral....tretiot ti gi sogazil...4etvrtiot.....neznam 6to tamu...abe se takvi okolu nas...ta...nema idnina...a i nemame idnina bidejki samo kriminalot ni e dobro organiziran.,..drugoto....SMRDI!!!!...a i po toa programite samo za politika zborat da nemozi 4ovek film da gleda...si sme ja e**** majkata....zalniot Aco na6 da stani da vidi....ke zapla4i...i ovi amerikancive peder go napravia...grcite..ni roda ni ni6to...se oplakuvaaa...nie gajle si neaaame...duri Veliki namesto MAkedonski go prekrstivme..pa i na aerodrom go stavivme...zaradi SOSEDITE!!!!A zaradi NAS MAKEDONCITE 6o ke napravime?
Pozdrav!!!!
 

Lucifer

Devil in a females body
Член од
7 мај 2006
Мислења
300
Поени од реакции
1
Da de, Aleksandar filhelen e helen, mnogu logicno, neli.....mnogu se zakon...abe grcista....ako nekogas si ja vratime egejska, ke ve nateram da stoite do WC soljite i posle sekoe isfrlanje fekatii da ni gi lizete gazovite, dedeka ve gorime so napalm....ako nekogas mutirame, grcistata pederski, ke mutiraat vo eden ogromen nos (ili dvocefka).....

[fusnota]filhelen, na grcki, "NE E HELEN/GRK"[/fusnota]
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
R1 напиша:
Еве едно интересно прашање!А можеби и треба на ново место да биде...Каде е гробот на Александар Велики-Македонски?Знае некој?
На Пеонските гробишта, Гевгелиско!

(Едит: Моја грешка, Додоското светилиште е веќе ископано)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
TpH_Bo_OkO напиша:
На Додонските гробишта, Гевгелиско!
Па ако се има некој претпоставки за гробот на Ацика зошто не се обидат да го пронајдат, ја не сум слушнал дека некогаш се ископувало во тој регион во врска со гробот на Аце
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Aleksandar 1000 напиша:
Па ако се има некој претпоставки за гробот на Ацика зошто не се обидат да го пронајдат, ја не сум слушнал дека некогаш се ископувало во тој регион во врска со гробот на Аце
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=23530&idg=2&idb=501&rubrika=Revija

Прочитај го интервјуто со Паскал Камбуровски за неговата 20 годишна работа баш центрирана на гробот на Александар Македонски, а јас мислам дека и д а е таму, треба добро да се заштити тоа место а за отворање и пронаоѓање е сеуште рано.

Зошто сум сигурен во ова? При еден мој разговор со извонредниот Паско Кузман кога дојдовме баш до ова прашање, неговите наоди и соработка со Камбуровски(бидејќи и на двајцата им е животна желба да го најдат гробот на Александар) дојден е до истиот заклучок, одредени артефакти делумно го потврдуваат ова но, будно се чека само на тековните настани со Атињаните. Не сакаме да ни го украдат нели :)
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Abre site velat deka e nekade Gevgelisko-Valandovsko-Dojransko, toa i go velat nekoi lokalci(najmnogu tatko mi) no sepak tie teorii gi smetav za "lokal-patriotski" ali da se nadevame deka ova e vistinito... i ako e vojska treba da go obezbeduva LOL.

BTW dobro go poznavam toj region (celiot) a nemam pojma kade se tie peonski grobista??? znaes da mi kazes ili e tajna?
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Za ISAROT na marvinci kade sto navistina bi imalo golema sansa da ima grobnica od takov kalibar (makar i ne sum strucen da govoram na ova pole) nema takvo nesto najdeno. Ne deka e ispitan vo takva golema mera, no zboruvam deka nikoj od divite kopaci (pederasi) nemat se pofaleno za toa...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Не е гробот на Александар сеуште ископан, додуша не е ни прецизно лоциран но најголеми шанси има да биде во Гевгелија а намерно не е никако обележан по наредба на Олимпија неговата мајка поради опустошување и поради тоа што сакала синот да и почива во беспрекорен мир без разлика на било што....

Сите знаеме што се случи со едниот од трите копии на саркофагот во кој „наводно” бил Александар погребан во Египет....го стопиле поради криза во кралството на Египет и направиле камена копија која е денес во музејот во Истанбул...

Грците имаат страв во коски од овој горб...донекаде, и тие самите не сакаат да се ископа...Тоа би значело крај на нивната пропаганда за Македонија...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
"Гробот на Александар Македонски е во Македонија" - тврди Паскал Камбуровски кој дошол до ова сознание по дваесетгодишно проучување на античката македонска историја преку делата на античките историчари Аријан, Диодор, Плутарх, Јустин и Куртиј Руф и современите, пред се, светски проучувачи на античката историја на Македонија и Македонското кралско семејство. Ова тврдење уште повеќе му се поткрепило по откривањето на македонската гробница во близина на Додонското светилиште во областа Молосија во Грција, што ја отворија Грците пред четири месеци, а која била преазна. Камбуровски вели дека освен оваа гробница треба да постојат уште две од кои едната би била во близина на Пела, а другата на големите пеонски гробишта во близина на Гевгелија и Валандово или античките градови Гортијана, Аталанта и Идомене.
- Јас верувам дека гробницата што ја пронајдоа Грците е една од трите што неговата мајка Олимпија ги градела за сместување на златниот саркофаг во кој било положено балсамираното тело на Александар Македонски. Бидејќи Грците гробницата ја најдоа празна се потврдува дека телото не било положено таму. И јас, во моите истражувања за гробницата во Молосија, сметав дека се најмали шансите таму да биде телото на Александар па затоа на неа типував само со дваесет отсто од шансите саркофагот со другите царски прилози да биде таму. Триесет отсто сметам дека златниот саркофаг е во гробницата кај Пела, а најголема е можноста, во што сум цврсто убеден, дека саркофагот е зачуван на големите пеонски гробишта. Верувам дека за скоро време ќе имам можност и да го видам лицето на најголемиот цар во историјата на човештвото - вели Паскал Камбуровски.
Според Камбуровски голема е заблудата на светските, но и на нашите историчари дека златниот саркофаг е закопан во Египет и тоа во Александрија. Ова го потврдуваат и истражувањата на англискиот историчар Хамонд, еден од најдобрите познавачи на античката македонска историја, кој на едно место во неговите дела вели дека телото на Александар најверојатно е закопано во Македонија.
- Досега никој со сигурност не кажал каде е гробот на Александар Македонски. Во историјата стои дека кога од Вавилон, Персија тргнала поворката со златниот саркофаг во кој било балсамираното тело на Александар, на пола пат била дочекана од Пердика, кој по смртта на Александар го добил царскиот прстен и бил прогласен за чувар на царското семејство, и го сменил правецот на поворката, наместо кон Македонија да се движи кон Египет. Ова е малку веројатно зашто не се даваат никакви причини патот на поворката да биде сменет, а уште повеќе што во античките документи стои дека Македонското собрание одлучило телото на Александар да биде донесено во Македонија и тука погребано. Исто така Македонското собрание донело одлука пред да биде погребан Александар, неговиот, тогаш се уште нероден син од единствената законска жена персијанката Роксана, да биде крунисан за наследник пред саркофагот со телото од таткото. Сето тоа требало да се случи во Пела, македонската престолнина, на најголемиот македонски празник Ксантика кога од светилиштето во Егеја се изнесувале опремата, оружјето, дијадемите и царските книги на сите македонски цареви. Според тоа повеќе од сигурно е дека телото на Александар било донесено во Македонија и погребано тука, зашто никој не смеел да ги прекрши одлуките на Македонското собрание, а најмалку Пердика, најверниот офицер на Александар - вели Камбуровски.
За тоа што се случило по смртта на Александар и како било донесено неговото тело во Македонија, Кумбаровски вели дека дошол до податоците проучувајќи ги античките историографи кои ги пишувале своите дела по делата од Аристотел, учителот на Александар и од неговиот војсководител Птоломеј, кој бил назначен за владетел на Египет, а чии книги се чувале во Александриската библиотека. Овие книги исчезнале кога била запалена библиотеката. Кумбаровски вели дека неговото сознание е оригинално по тоа што тој за прв пат докажува дека наместо еден во Вавилон биле направени два златни саркофага. Во едниот било сместено телото на Александар, а другиот бил лажен и наполнет со мед. Лажниот ковчег требало да се пушти да патува со царската поворка кон Македонија, а вистинскиот да биде сместен во царската флота и заедно со даровите што Александар не успеал да и ги прати на Олимпија, преку море да стигне на пристаништето во Амфиполис каде ќе го дочека мајка му Олимпија. Па така лажниот ковчег стигнал во Александрија, а мртвото и балсамирано тело на Александар било предадено на мајка му тврди Камбуровски.
- За праќање на даровите на Олимпија што не и ги испратил Александар бил задолжен Пердика. Токму тој и го смислил планот со двата саркофага за да може да го пренесе телото на царот. Знаејќи го фактот дека Александар пред смртта лично му го предал својот царски прстен на Пердика и му ја доверил најсветата должност да биде чувар на царското семејство, а посебно да се грижи за неговата љубена жена Роксана и нероденото дете, целото свое внимание го насочив кон Пердика. Уште повеќе што Пердика имал многу силни врски со Олимпија и ги почитувал нејзините желби, од кои најголемата била Александар да се врати во Македонија, а нејзиниот внук Александар Четврти да биде крунисан за цар на Македонија покрај телото од татко му. Со сознанијата за овие две личности сфатив дека клучот за тајната на гробот на Александар лежи во личноста на Пердика. Ако Пердика бил задолжен да ги пренесе царските дарови за Олимпија единствено поволно време било по победата на војсководителот Антипатр над Грците кога меѓу македонските генерали постоеле добри односи и разбирање. Пердика го искористил тој момент, ги натоварил бродовите со подароците, но скришно го натоварил и златниот саркофаг. За флотата бил задолжен Клит Белиот кој безбедно ја донел до Амфиполис. Но, тој не можел да ги предаде подароците. Тоа требало да го стори Пердика и Итан братот на Олимпија, вујкото на Александар, кои требало да стигнат преку копно во Амфиполис. Во меѓувреме Пердика требало да се ожени со Клеопатра, сестра на Александар и во Македонија да влезе триумфално како член на царското семејствао. Но Касандар ги открил плановите на Олимпија, го нападнал Пердика и во таа борба тој бил убиен. Касандар имал претензии кон царскиот престол па затоа се што потекнувало од лозата на Аргеидите го ништел. Така Олимпија ги земала царските дарови во Амфиполис без Пердика, но таму не можело да биде растоварено и телото на царот. Тоа се случило во пристаништето Пидна од каде Олимпија го однела во нејзиниот дворец во Молосија. Телото на Александар во Молосија стоело три години додека Олимпија не направила поход и ја завзела Пела. Но, Олимпија била итра жена и со себе не го понела саркофагот на Александар туку само неговата жена Роксана со малиот Александар. Во Молосија ја оставила ќерка и Клеопатра и и дала инструкции ако нешто и се случи каде да го положи саркофагот. Тоа биле претходно изградените три гробници и тоа кај Додонското светилиште, кај Пела и на Пеонските некрополи по инструкции на Олимпија. Откако Олимпија ја завзела Пела таму требало да биде донесен саркофагот на Александар и да се случи званичното крунисување на малото царче. Но, плановите на Олимпија биле поматени со ударот на Касандар. Касандар ја нападнал Пела и повторно ја завзел. Олимпија била каменувана по стариот македонски обичај како предавник, а Роксана и малиот Александар заробени. Тогаш Клеопатра постапила по инструкциите на мајка и и го погребала телото на мртвиот цар. Телото според сите показатели го закопала во гробницата на Пеонските гробишта, пораи тоа што Пеонските гробишта се најблиску до македонската престолнина Пела и затоа што Пеонците најдолго време останале верни на царското семејство, па таму и телото на мртвиот цар било најбезбедно - раскажува Кумбаровски.
Камбуровски има сознанија дека Грците подготвуваат големи археолошки истражувања токму на местата кај Егеја и Пела, за докажување на античката историја во северните делови на Грција. Камбуровски вели дека веќе биле изградени и монтажни населби за овие истражувања, а како што вели Грците го уништуваат се она што дава показатели за постоењето на македонска историја. Ова го поткрепува со фактот што минатата есен Грците до темел урнале една античка градба во близината на Пела.
- Оваа градба беше изградена на едно ритче, а населението таму од памтивек ја нарекува "Сотир". Сотир бил прекарот на македонскиот генерал Птоломеј кој на ова место го спасувал народот во борбите со Илирите. Во негова чест била подигната оваа градба и никој досега ја немаше допрено ниту пак извадено едно камче од неа. Сега Грците ја урнаа, па дури и темелите и ги извадија - вели Камбуровски. Е. Оровчанец - Спироска

***

Саркофагот на Александар од Музејот во Истанбул

Во Музејот во Истанбул како еден од највредните експонати е изложена античка копија на саркофагот на Александар. Ова е всушност копијата од вториот златен саркофаг наполнет со мед кој стигнал во Египет. Овој саркофаг бил однесен во Египет по барање на Птоломеј за да можат Египјаните за последен пат да се поклоната пред мртвото тело на царот пред да биде однесен во Македонија. Но, саркофагот никогаш не се вратил во Сидон. За Птоломеј кој долго време владеел со Египет се знае дека од царските книги ја пишувал историјата за Александар. Но, како што тврди Камбуровски, Птоломеј пред смртта го известил војсководителот Лизимах дека ќе го испрати ковчегот со телото на Александар и царските книги и опремата во Македонија. Кога флотата била спремна да тргне од Сидон, Птоломеј го отворил саркофагот да го види за последен пат царот, но внатре нашол, само мед. Така Лизимах ги превзел само царските книги, опремата и дијадемата, а лажниот ковчег останал во Сидон. Златниот ковчег го претопил египетскиот цар Птоломеј Единаесетти сметајќи дека тој не вреди без телото на царот, а златото е потребно. Но, за да не биде уништено едно толку вредно уметничко дело наредил пред да го претопат да направат копија од мермер. Мермерниот саркофаг во подземните гробници на Сидон што му припаѓале на царот Абдолоним ги пронашле турските власти во 1887 година. Овој саркофаг е за сега единствен материјален доказ за случувањата по смртта на Александар и погребувањето на неговото мртво тело.


Eve nesto za grobot na Aleksandar Makedonski...dosega se tvrdese deka e vo Aleksandrija pod nekoja dzamija no sepak jas mislev deka e vo Pela no pred nekolku godini kralskata grobnica vo Pela ispadna deka e prazna..za ednistveno mesto kade sto moze da mu se naoga teloto da ostane Vardarskiot rid vo Gevgelija..no ete i po tolku godini nikoj ne se zaangazira da proveri, da pobara, ili mozebi cekame dozvola od Grcite?:nenene:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
The Real Highlander напиша:
Според мене, нема теоретски шанси гробот на Александар да се наоѓа на територијата на Балканот. Да беше така, досега сигурно ќе беше пронајден. Па нели два чекора територија е.

Значи, останува претпоставката дека гробот му е некаде на азискиот континент, најверојатно во некои планини во Западен Ирак (моја претпоставка, без многу возбудување!).

Меѓутоа, многу ми е сомнително тоа што се е така мирно и тивко кај археолозите, кога се споменува оваа тама. Едноставно ќе речат: Не знаеме се уште каде е гробот... и толку. Никој не презема некоја посериозна експедиција за да го пронајде гробот на најголемиот антички македонски освојувач, иако се знае дека ќе се стекне со огромна слава тој што ќе го пронајде.

Или сумирано, сомнително ми е се околу ова. Мислам дека гробот одамна му е најден, само некој и поради некои причини го крие!!!

Па ајде ви се молам, гробот на Филип е најден, на Александар не можеле да го најдат !?!?:nenene:
Ajde tipicno balkanska rabota..najden e samo se krie za nie da ne go vidime..citaj sto pisav vo tema Aleksandar Makedonski
P.s:balkanov e peda mesto pa cel e prekopan za grobot da se najde pa sega uste irak ostana :zver:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
R1 напиша:
Pa mozi Aleksandar e vo Makedonija,vo glavniot grad,ama Pela ne bil Glaven grad,Pela e obicen grad uste po smrta na Aleksandar po 50 godini ne bil znacaen grad,pominav nekoj pisatel i taka zapisal,Grcite taka mislat i taka lazat.
Пела не бил главниот град тоа е точно...Главната претстолнина отсекогаш била на Пелагониските падини Мариовско...градот Пелагонија!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
511
Поени од реакции
228
TpH_Bo_OkO напиша:
Пела не бил главниот град тоа е точно...Главната претстолнина отсекогаш била на Пелагониските падини Мариовско...поточно кај денешното село Бонче...
Ege da ne e mozebi?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom