Животно осигурување!

Член од
16 септември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Драги моји Македонци


Шта су то Животна осигурања, како лажу и варају људе уз помоћ преварантских уговора, агената осигурања, шта вам све говоре агенти, њихови приручници за шишање оваца, тј, продајни разговор, како се наплаћују одштете, и многе друге корисне ствари можете видети на блогу.. под називом КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ ОД ПРЕВАРЕ ОСИГУРАВАЈУЋЕ КУЋЕ http://gojko-prevareniodvinaera.blogspot.com/

Иначе г дине Путин, онај Тодор није из Ниш него из Новог Сада..

С поштовањем Гојко Родић
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Драги моји Македонци


Шта су то Животна осигурања, како лажу и варају људе уз помоћ преварантских уговора, агената осигурања, шта вам све говоре агенти, њихови приручници за шишање оваца, тј, продајни разговор, како се наплаћују одштете, и многе друге корисне ствари можете видети на блогу.. под називом КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ ОД ПРЕВАРЕ ОСИГУРАВАЈУЋЕ КУЋЕ http://gojko-prevareniodvinaera.blogspot.com/

Иначе г дине Путин, онај Тодор није из Ниш него из Новог Сада..

С поштовањем Гојко Родић
fala shto spodeli link so nas(y)
i seedno -dali e od Nish ili od Novi Sad Todor- bitno e deka e izmamen
takvi sluchai gi ima mnogu i ne e losho chovek da bide povekje informiran
--- надополнето: 16 септември 2012 во 17:44 ---
patem da prasham gospodinot na videoto - toa ste vie?!
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Цел запад го има ова само кај нас се мисли ова дека е превара.Тоа се осигурителни компании кои постојат 150 и кусур години и опстојале после сите тие војни.
Премногу лоша претстава се има кај нас за животното осигурување за жал.
 
Член од
16 септември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
fala shto spodeli link so nas(y)
i seedno -dali e od Nish ili od Novi Sad Todor- bitno e deka e izmamen
takvi sluchai gi ima mnogu i ne e losho chovek da bide povekje informiran
--- надополнето: 16 септември 2012 во 17:44 ---
patem da prasham gospodinot na videoto - toa ste vie?!
Ja sam na slikata a na videoto je predsedatel na Upravniot odbor na Wiener Steaditche, iliti Bečke Štetočine
--- надополнето: 16 септември 2012 во 22:06 ---
Цел запад го има ова само кај нас се мисли ова дека е превара.Тоа се осигурителни компании кои постојат 150 и кусур години и опстојале после сите тие војни.
Премногу лоша претстава се има кај нас за животното осигурување за жал.
Драги Кирца, несум баш понајболји бо македонски јазик ама тоа што људи имају лоша представа кај вас и код нас није безраложно ...

А види овде и зашто је то така http://gojko-prevareniodvinaera.blogspot.com/2012/01/zivotno-osiguranje-osnovna-tehnika.html

То су основне технике преваре, варања, којим се служе осигуравајуће куће и код Вас у Македонији , у Србији, Босни, Хрватској ....
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Драги моји Македонци


Шта су то Животна осигурања, како лажу и варају људе уз помоћ преварантских уговора, агената осигурања, шта вам све говоре агенти, њихови приручници за шишање оваца, тј, продајни разговор, како се наплаћују одштете, и многе друге корисне ствари можете видети на блогу.. под називом КАКО СЕ ЗАШТИТИТИ ОД ПРЕВАРЕ ОСИГУРАВАЈУЋЕ КУЋЕ http://gojko-prevareniodvinaera.blogspot.com/

Иначе г дине Путин, онај Тодор није из Ниш него из Новог Сада..

С поштовањем Гојко Родић
Господине Гојко...жална приказна но во конкретниот случај сопругата и детето се измамени од кумата а не од осигурителната компанија.
Имено, при потпишување на Договор потпишуваш низ прашања поврзани со здраствената состојба на осигуреникот. осигурителна компанија не можеш да превариш, многу пробале. тажна е целата приказна, меѓутоа ајде кажете ми вие кој алкохоличар се лекува на доктор? Цирозата одма удира и не можеш ти да тврдиш како црниот дроб му се оштетил од 1-2 години пиење. Измамата е од вашата кума којашто не смеела да крие податоци. Има посебно прашање колку алкохол неделно пиеш. Доколку се троа отпојке дотичниот господин ќе бил одбиен, односно со него немало да биде склучено договор.
Од тие причини се иде кај проверени брокери кои имаат долго искуство.
Јас работам со осигурување и со човек кој пие повеќе нема шанси да ме натераш да склучам договор. Впрочем, што ке ми ги неговите 50-100-200 евра провизија ако јас загубам доверба кај моите клиенти.
И на крај, јас би прашал дали воопшто тој го прочитал Договорот којшо го прочитал. Ако го прочитал, ќе барал да се измени договорот и заклучницата.
Нажалост заради погрешна упатеност, во овој случај, покојниот господин лажел кога го потпишувал договорот. Во моето кратко искуство сум имал неколку смртни случаи и сите биле без проблем исплаќани.

Жалам во секој случај.
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 00:13 ---
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 00:18 ---
Ова не е превара, ова е само неинформираност. Грешка на брокерот и грешка на фамилијата шо не си го прочитала договорот и не си барала измени. НИшто повеќе.
Земал да вложува, да штеди а не си прочитал основен договор. исто е и со штедни влогови во банки, кредити, хипотеки и овие договори. Сите знаат се а никој не чита.
Единствено полошо од човек што не знае ништо е човек што знае се.
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 00:29 ---
Еден пример вели

1. Женско лице со пристапна старост од 30 години, траење на осигурувањето 10 години,
со годишна премија 600 Евра:
ОсигурувањенаЖивот
Евра
Осигурени суми и премија по лице
Осигуренасумаза смрт од болест
6.220,20

Осигуренасумазасмрт од незгода
12.440,40

:unsure:тоа значи дека ќе двојам 50 евра месечно за фирмата во рок од 10 години, а потоа ќе ми ги исплатат тие 6220 евра? Или само во случај ако се разболам или загинам на децата ќе им исплатат 6220/12440 евра?

тешко е ова за сфаќање, се препотив од рачунање :(
Касно одговарам ама морам да прашам од кај ја најде понудава?
Да коригирам.
на Годишна премија од 600 евра твоја заштедена сума е 15 000 евра плус очекувана добивка од околу 50% или вкупно 22 500 евра (отприлика). Таа е сумата којашто ти ке си ја заштедиш и добиеш по истекувањето на договорот. ( Би дополнил дека нема договори на 30 години, највеќе е 25)
Доколку си вклучиш осигурување на живот ( и тоа е сега опционално, можеш и само да си штедиш) имаш 15 000 евра во случај на осигуран ризик болест со трагични последици и 30 000 евра во случаја на осигуран ризик несреќа со трагични последици.

Најтрагичното е од целава тема е што сите зборат за животно осигурување а тоа релано не постои веќе. Животното осигурување сега е само опција која сакаш да си ја внесеш во договорот. Сржта на сите производи на осигурителните компании е долгороно штедење на капитал за суштински прашања како што е пензија или образование на деца и слично. И уште повеќе не е алтернатива на банка, баш напротив комплементарни се баките и осигурителните компании.

И најдоговорно тврдам дека освен два- тројца на темава, другите имаат тоталан погрешна претстава за тоа какви договори се тоа. Јас имам таков договор, татко ми има, тетка ми има тетин ми има и брат ми има. цел свет го има.

Ама во Македонија се е превара, сите лажат а сите без никакво базично инфо тврдат дека знаат и дека е наводно превара.
Епа мили мои не ни е само државата трула и ние сме трули, конзервативни затворени ни најмалце отворено за интересен фамилијарен програм. не е трагично што нема многу договори во македонија, тоа е прашање на избор.....трагично е што никој не знае а не прашува, сите по дифолт знаат се. А појма немаат!!!
 
Член од
16 септември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Класика! Увек ( секогаш) када осигурање треба да исплати одштету, установи се да је осигураник преварио осигурање, да није читао уговор и слично ...

Зашто је то тако? Зато што осигурање није хуманитарна организација већ предузеће коме није на првом месту срећа осигураника већ сопствени профит којим треба да сервисира огромне трошкове пословања и своје велике плате .. Зато ће осигураник у покушају наплате штете по правилу увек бити одбијен ... Ако буде довољно упоран, дрзак и безобразан, можда извуче нешто својих пара назад ..

Разна удружења саветују клијенте како да се опходе са осигуравајућим кућама у таквим случајевима .. Па погледајте овде http://www.politika.rs/rubrike/potrosac/Kako-i-kome-se-zaliti-na-odluku-osiguravajuce-kuce.lt.html
 
Член од
16 септември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
I
Господине Гојко...жална приказна но во конкретниот случај сопругата и детето се измамени од кумата а не од осигурителната компанија.
Имено, при потпишување на Договор потпишуваш низ прашања поврзани со здраствената состојба на осигуреникот. осигурителна компанија не можеш да превариш, многу пробале. тажна е целата приказна, меѓутоа ајде кажете ми вие кој алкохоличар се лекува на доктор? Цирозата одма удира и не можеш ти да тврдиш како црниот дроб му се оштетил од 1-2 години пиење. Измамата е од вашата кума којашто не смеела да крие податоци. Има посебно прашање колку алкохол неделно пиеш. Доколку се троа отпојке дотичниот господин ќе бил одбиен, односно со него немало да биде склучено договор.
Од тие причини се иде кај проверени брокери кои имаат долго искуство.
Јас работам со осигурување и со човек кој пие повеќе нема шанси да ме натераш да склучам договор. Впрочем, што ке ми ги неговите 50-100-200 евра провизија ако јас загубам доверба кај моите клиенти.
И на крај, јас би прашал дали воопшто тој го прочитал Договорот којшо го прочитал. Ако го прочитал, ќе барал да се измени договорот и заклучницата.
Нажалост заради погрешна упатеност, во овој случај, покојниот господин лажел кога го потпишувал договорот. Во моето кратко искуство сум имал неколку смртни случаи и сите биле без проблем исплаќани.

Жалам во секој случај.
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 00:13 ---
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 00:18 ---


Ова не е превара, ова е само неинформираност. Грешка на брокерот и грешка на фамилијата шо не си го прочитала договорот и не си барала измени. НИшто повеќе.
Земал да вложува, да штеди а не си прочитал основен договор. исто е и со штедни влогови во банки, кредити, хипотеки и овие договори. Сите знаат се а никој не чита.
Единствено полошо од човек што не знае ништо е човек што знае се.
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 00:29 ---


Касно одговарам ама морам да прашам од кај ја најде понудава?
Да коригирам.
на Годишна премија од 600 евра твоја заштедена сума е 15 000 евра плус очекувана добивка од околу 50% или вкупно 22 500 евра (отприлика). Таа е сумата којашто ти ке си ја заштедиш и добиеш по истекувањето на договорот. ( Би дополнил дека нема договори на 30 години, највеќе е 25)
Доколку си вклучиш осигурување на живот ( и тоа е сега опционално, можеш и само да си штедиш) имаш 15 000 евра во случај на осигуран ризик болест со трагични последици и 30 000 евра во случаја на осигуран ризик несреќа со трагични последици.

Најтрагичното е од целава тема е што сите зборат за животно осигурување а тоа релано не постои веќе. Животното осигурување сега е само опција која сакаш да си ја внесеш во договорот. Сржта на сите производи на осигурителните компании е долгороно штедење на капитал за суштински прашања како што е пензија или образование на деца и слично. И уште повеќе не е алтернатива на банка, баш напротив комплементарни се баките и осигурителните компании.

И најдоговорно тврдам дека освен два- тројца на темава, другите имаат тоталан погрешна претстава за тоа какви договори се тоа. Јас имам таков договор, татко ми има, тетка ми има тетин ми има и брат ми има. цел свет го има.

Ама во Македонија се е превара, сите лажат а сите без никакво базично инфо тврдат дека знаат и дека е наводно превара.
Епа мили мои не ни е само државата трула и ние сме трули, конзервативни затворени ни најмалце отворено за интересен фамилијарен програм. не е трагично што нема многу договори во македонија, тоа е прашање на избор.....трагично е што никој не знае а не прашува, сите по дифолт знаат се. А појма немаат!!!
Иначе у Србији је по закону о облигационим односима чл. 170 и Закона о предузећима чл. 24. потпуну одговорност за грешке свог агента, брокера, заступника, дужна је да преузме осигуравајућа кућа.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
I
Иначе у Србији је по закону о облигационим односима чл. 170 и Закона о предузећима чл. 24. потпуну одговорност за грешке свог агента, брокера, заступника, дужна је да преузме осигуравајућа кућа.
Јас Вас ве разбирам и гневот го разбирам навистина. Но мора да сватите дека секогаш е најлесно да се окриви друг а најтешко да се бара грешката кај себе. И така е секогаш, секој потпишува договори, зема кредити, хипотеки а никој не ги чита договорите.
Пак ке кажам, правилно склучен договор е најдобрата инвестиција што некој може да си ја направи за себе.
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 23:14 ---
Класика! Увек ( секогаш) када осигурање треба да исплати одштету, установи се да је осигураник преварио осигурање, да није читао уговор и слично ...

Зашто је то тако? Зато што осигурање није хуманитарна организација већ предузеће коме није на првом месту срећа осигураника већ сопствени профит којим треба да сервисира огромне трошкове пословања и своје велике плате .. Зато ће осигураник у покушају наплате штете по правилу увек бити одбијен ... Ако буде довољно упоран, дрзак и безобразан, можда извуче нешто својих пара назад ..

Разна удружења саветују клијенте како да се опходе са осигуравајућим кућама у таквим случајевима .. Па погледајте овде http://www.politika.rs/rubrike/potrosac/Kako-i-kome-se-zaliti-na-odluku-osiguravajuce-kuce.lt.html
Јас само би сакал да укажам на фактот дека живееме во капитализам. Се е за профит, а балканот ке мрдне само кога постарата генерација ке отиде во пензија или ке се освести дека комунизмот умрел...мада ова второво нема теорија....
 
Член од
16 септември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Истина је госин правниче, да живимо у капитализму. Али капитализам раног 19. века поправљао се идејама социјалне правде, па су радничким протестима учињени разни помаци, уведено осмочасовно радно време, годишњи одмори итд итд. Е сад видите, оно што важи у западним капиталистичким земљама не мора да важи у освојеним колонијама какве су сада државе бивше Југославије. Ту је све дозвољено, па тако долазе стране банке које високим каматама убијају привреду и становништво, као и осигуравајуће куће којима је дозвољено да варају и краду домаће становништво онако како не могу у својим земљама ..
 
Член од
16 септември 2012
Мислења
6
Поени од реакции
4
Да коригирам.
на Годишна премија од 600 евра твоја заштедена сума е 15 000 евра плус очекувана добивка од околу 50% или вкупно 22 500 евра (отприлика). Таа е сумата којашто ти ке си ја заштедиш и добиеш по истекувањето на договорот. ( Би дополнил дека нема договори на 30 години, највеќе е 25)
Доколку си вклучиш осигурување на живот ( и тоа е сега опционално, можеш и само да си штедиш) имаш 15 000 евра во случај на осигуран ризик болест со трагични последици и 30 000 евра во случаја на осигуран ризик несреќа со трагични последици.

Немојте молим Вас причати људима бајке... Каквих 50% добивке :facepalm:. Људи преко 30 година старости после 20 година уплаћивања једва да добију оно што су уплатили а преко 35 година добијају мање новца него што су дали ..
На крају немојте ми веровати ништа узмите калкуклатор па сами рачунајте ево их овде http://zivotnoosiguranje1.blogspot.com/2012/06/pitamo-osiguravajuce-kuce.html
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Здраво кајганџии,

животното осигурување го разгледував и имам неколку прашања:

1. Ако осигурителната компанија банкротира, кој би ми ги исплатил вложените пари (дали има одредба која кажува до колку пари колку % покрива РМ или слично?)

2. Дали во некој од овие животни осигурувања кои се кај нас може да се уплаќаат девизи (не по среден курс на НБРМ денари туку девизи) а следствено на тоа и да се добива исплатата во девизи?

3. Ако неможе кај нас каде би било паметно да се уплати животно осигурување (земја и брокерска куќа - Грција, Австрија, Швајцарија)?

Однапред благодарам
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Здраво кајганџии,

животното осигурување го разгледував и имам неколку прашања:

1. Ако осигурителната компанија банкротира, кој би ми ги исплатил вложените пари (дали има одредба која кажува до колку пари колку % покрива РМ или слично?)

2. Дали во некој од овие животни осигурувања кои се кај нас може да се уплаќаат девизи (не по среден курс на НБРМ денари туку девизи) а следствено на тоа и да се добива исплатата во девизи?

3. Ако неможе кај нас каде би било паметно да се уплати животно осигурување (земја и брокерска куќа - Грција, Австрија, Швајцарија)?

Однапред благодарам
Извини касно гледам ама одамна не сум ја погледнал темава, многу ми е депресивна.

1. Ако осигурителната компанија банкротира, вложените пари со добивката ти ги исплаќа во полн износ(100%) реосигурителниот партнер на осигурителната компанија.
2 Парите се уплаќаат во денари но полисата се издава во евро клаузула. Значи ти уплаќаш во денари, зашо денарот е оицијална валута на Македонија, а полисата ти гласи на евра.
3 Може кај нас и не се уплаќа, се склучува договор. Ако веќе размислуваш на ваков чекор, направи го тоа преку осигурителен брокер и никако преку агент на компаниите.

Се надевам помогнав.
Поздрав
 
Член од
18 јули 2011
Мислења
33
Поени од реакции
15
zdravo da prasam ako znae nekoj poveke za ovoa so grave skluci edno drugarce polisa no meguvremeno trgna na rabota vo vojska, sega se cudi dali da ja otkaze ili ako znae nekoj ili neka dade nekoj nekoj sovet fala pozz
--- надополнето: 28 јануари 2014 во 19:56 ---
zdravo da prasam ako znae nekoj poveke za ovoa so grave skluci edno drugarce polisa no meguvremeno trgna na rabota vo vojska, sega se cudi dali da ja otkaze ili ako znae nekoj ili neka dade nekoj nekoj sovet fala pozz
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
3 Може кај нас и не се уплаќа, се склучува договор. Ако веќе размислуваш на ваков чекор, направи го тоа преку осигурителен брокер и никако преку агент на компаниите.
На осигурителен брокер мислиш на некој како на пр од WVP наспроти некој што е од Grawe/Croatia? Зашто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom