Живеење заедно без брак

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
[vladimir];1858616 напиша:
Јас не сум за генерални проби.
Ако ја сакам,ме сака сме решиле да го поминеме животот заедно негледам потреба од генерални проби, или survivor дали ќе издржиме или не.Свесно се впуштаме во тоа и треба да се носиме со сите тие краници и убави моменти,а не да се откажуваме после првата караница и кревај раце ова не иде добро е што не се земавме...:pipi:
Па ако ја сакаш, те сака, се сакате, не гледам зашто би биле против за заеднички живот пред брак? И вака и онака треба да живеете заедно, која е разликата? Мислиш дека потписот прави некоја посебна разлика? Менува ли нешто?


Јас сум дефинитивно ЗА... Дури и ќе инсистирам на тоа и тоа не од причина да видам што како ќе биде туку едноставно да бидам со него и да живееме заедно. Ако сум јас финансиски независна, тој е финансиски независен а се сакаме, па дури и да не е работата до брак, зашто не би живееле заедно?
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Сум за да се зивее заеднички живот:back:,тоа би допринело да се запознаете како функционирате 24/7 и да си ги видите заедничките навики,маани,доблести,но секако дека треба да се има и услови каде би се живеело.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Па ако ја сакаш, те сака, се сакате, не гледам зашто би биле против за заеднички живот пред брак? И вака и онака треба да живеете заедно, која е разликата? Мислиш дека потписот прави некоја посебна разлика? Менува ли нешто?


Јас сум дефинитивно ЗА... Дури и ќе инсистирам на тоа и тоа не од причина да видам што како ќе биде туку едноставно да бидам со него и да живееме заедно. Ако сум јас финансиски независна, тој е финансиски независен а се сакаме, па дури и да не е работата до брак, зашто не би живееле заедно?
I jas sum za zivot zaedno pred legalen brak, ama ne mi e jasen delot kade sto vikas deka bi ziveela so nekogo duri i ako ne e rabotata do brak...
Zosto togas bi si go delela mirot, "slobodata" (mislam samata so sebe, so svoite misli, so svoite naviki, ne zboram za sloboda kako sto nekoi ja sfakaat decko, ili so znam so!).
Jas sum za zivot bez brak so nekoj so kogo sto potoa ke oformam semejstvo, ama ako ne e taka hajt sekoj po doma :) pa ako uste ziveam sama eeee toa e nesto. :cug::je:
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
I jas sum za zivot zaedno pred legalen brak, ama ne mi e jasen delot kade sto vikas deka bi ziveela so nekogo duri i ako ne e rabotata do brak...
Zosto togas bi si go delela mirot, "slobodata" (mislam samata so sebe, so svoite misli, so svoite naviki, ne zboram za sloboda kako sto nekoi ja sfakaat decko, ili so znam so!).
Финансиски причини. Сакам (или морам, ако сум од друг град) да живеам одделно од родителите, ама не заработувам доволно пари за да живеам сама. Можам да земам стан со цимери, ама така ќе треба да делам приватност (читај: тоалет) со уште 2-3ца непознати плус нивните другари во посета, а плус и мојот дечко шо ќе преспива секој втор ден кај мене .. Сум видела и сум присуствувала на еден тон вакви ситуации (од аспект на девојка во посета) и не, благодарам.

Значи, јас би делела стан и трошоци и со дечко кој ми е дечко кратко време (2-3 месеци) и со кој не сме правеле планови за иднината, во улога на цимер. Ама сигурно не би го размазувала - си се знае дека цимерските должности се делат праведно, све по пола. Ако пукне врската, ќе стегнеме заби додека не си најдеме друго место и ај чао. Не го купуеме станот мајкому, кирија плаќаме.

Но, кога ќе посакаме да правиме заеднички инвестиции, ќе смениме приказна, сакам потпис!
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Финансиски причини. Сакам (или морам, ако сум од друг град) да живеам одделно од родителите, ама не заработувам доволно пари за да живеам сама. Можам да земам стан со цимери, ама така ќе треба да делам приватност (читај: тоалет) со уште 2-3ца непознати плус нивните другари во посета, а плус и мојот дечко шо ќе преспива секој втор ден кај мене .. Сум видела и сум присуствувала на еден тон вакви ситуации (од аспект на девојка во посета) и не, благодарам.

Значи, јас би делела стан и трошоци и со дечко кој ми е дечко кратко време (2-3 месеци) и со кој не сме правеле планови за иднината, во улога на цимер. Ама сигурно не би го размазувала - си се знае дека цимерските должности се делат праведно, све по пола. Ако пукне врската, ќе стегнеме заби додека не си најдеме друго место и ај чао. Не го купуеме станот мајкому, кирија плаќаме.

Но, кога ќе посакаме да правиме заеднички инвестиции, ќе смениме приказна, сакам потпис!
Muabetot jas sto go citirav bese za finansiski nezavisna devojka, na toa replicirav. Spored mene finansiski nezavisna ne e da moze da si kupi sama cigari, tuku apsolutno nezavisna, kirija, jadenje i se po red.
Vo toj slucaj sto ke ti e decko? Mene licno mnogu visok ke mi stoe :)

a za finasiskite pricini, podobro da zavisam od majka mi i tatko mi, odosto od decko ili maz ili sto i da e :)
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Muabetot jas sto go citirav bese za finansiski nezavisna devojka, na toa replicirav. Spored mene finansiski nezavisna ne e da moze da si kupi sama cigari, tuku apsolutno nezavisna, kirija, jadenje i se po red.
Апсолутно независна - со сопствен стан кој што сама ќе си го отплатам од плата, да ќе бидам на 60 години. Ама тогаш веќе нема да бидам девојка туку баба :pos2: Дотогаш, за финансиска и стамбена независност морам да правам компромиси, односно да делам трошоци со цимери. Јеби га, толкав ми е стандардот.

Vo toj slucaj sto ke ti e decko? Mene licno mnogu visok ke mi stoe :)
Да не се расплинуваме, има цел потфорум за тоа - Љубов и секс.

a za finasiskite pricini, podobro da zavisam od majka mi i tatko mi, odosto od decko ili maz ili sto i da e :)
Според мене, делење трошоци рамноправно со некого не ме прави зависна од тој човек. Донекаде постои взаемна зависност, ама таа не е папочна врвца (ко со мама и тато), па да не боли ко ќе се делиме.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
I jas sum za zivot zaedno pred legalen brak, ama ne mi e jasen delot kade sto vikas deka bi ziveela so nekogo duri i ako ne e rabotata do brak...
Zosto togas bi si go delela mirot, "slobodata" (mislam samata so sebe, so svoite misli, so svoite naviki, ne zboram za sloboda kako sto nekoi ja sfakaat decko, ili so znam so!).
Токму на ова мислев...

Значи, јас би делела стан и трошоци и со дечко кој ми е дечко кратко време (2-3 месеци) и со кој не сме правеле планови за иднината, во улога на цимер. Ама сигурно не би го размазувала - си се знае дека цимерските должности се делат праведно, све по пола. Ако пукне врската, ќе стегнеме заби додека не си најдеме друго место и ај чао. Не го купуеме станот мајкому, кирија плаќаме.
Значи можам да имам дечко, да ми е убаво со него и да посакам да живеам со него иако не ни мислам на брак во моментот.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Задолжително живеење заедно, барем неколку месеци пред да стапам у брак.
Не сакам да се исшокирам првиот ден од бракот поради некои disgusting/annoying/weird habits кој ги има партнерот во домашното живеење.
Ок, и да не си у брак шокот ќе биде ист, али тогаш е полесно да си фатиш магла. А, ако си married, фаќањето магла подразбира адвокати и многу папирологија.
 
Ј

јовица11

Гостин
Неоспорен е моментот дека ќе живеам со мојата идна жена неколку месеци пред бракот.Како да купам кола без пробно возење?!:toe:
 

-----<-<@

loso kure
Член од
10 ноември 2008
Мислења
494
Поени од реакции
23
на запад постои една многу интересна категорија, се вика common law relationship...практично се третира исто као и бракот, разликата е во тоа што после евентуално растануење, никој од партнерите нема обвски за на суд, односно не се дели ништо...едноставно што е мое си е мое...а не као шо е у многу случаеви после раѕвод со жените обично, што е мое си е моа, ама што е твое е и мое...

инаку нема врска коа ке се земат...зашто може да се деси се и отпосле...ако се џаснати, нема да ги биде секако...за таква работа треба двајца.
 

McQ

McQ
Член од
15 мај 2008
Мислења
208
Поени од реакции
28
обавезно!
минимум 15 години.:kesa:
 
P

Polaroid vanity

Гостин
Не мора да се планира брак за да посакам да живеам со некој што ми е вистински значаен. Или дури тогаш да ми падне на памет..еј чекај може ќе се заебам..лол..не ми иде некако.
Под притисок ми е решението за "генерална проба" и има големи шанси природноста да закочи.
Доколку ми е ок со некого во секоја смисла..доколку имам љубов,почитување,доверба,разбирање не гледам зашто би чекала до моментот на запросување за да ми текне дека уствари треба да делам деноноќија со таа личност.
Би прифатила скроз заеднички живот и многу порано кој секако не мора да заврши со брак.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Вака би било најпаметно, ако сум во сериозна врска со некого со кого планирам иднина, би сакала да се вселиме заедно пред воопшто да донесеме некои поозбилни одлуки, како бракот.

Човек е еден кога го гледаш два саата дневно и друг кога го поминуваш целото деноноќие со него. Може да откријам многу нешта кај него што ќе ми пречат ако сум со него 24/7 под ист кров. :)

Значи едно е компатибилност во врска, малку покомплексно е заеднички живот. Врската може многу лесно да пукне доколку не се поднесуваме под ист кров или не можеме да поминеме преку (шо би рекле американците) ненадминливи разлики. :)

Во предбрачен заеднички живот можеш да ставиш крај на врската и да се отселиш ако не ти одговара; во брак е малце покомплицирано, разводи, папири, па уште и некое дете ако испаднало по пат...


Доколку се решите на таков чекор дали би имале проблеми од родителите во смисла да ви дозволат или да ви попречат?
На оваа возраст да, но кога ќе бидам финансиски самостојна не смеат да ми попречат.
 

Eliza

EliXiR
Член од
10 ноември 2008
Мислења
129
Поени од реакции
3
Вака би било најпаметно, ако сум во сериозна врска со некого со кого планирам иднина, би сакала да се вселиме заедно пред воопшто да донесеме некои поозбилни одлуки, како бракот.

Човек е еден кога го гледаш два саата дневно и друг кога го поминуваш целото деноноќие со него. Може да откријам многу нешта кај него што ќе ми пречат ако сум со него 24/7 под ист кров. :)

Значи едно е компатибилност во врска, малку покомплексно е заеднички живот. Врската може многу лесно да пукне доколку не се поднесуваме под ист кров или не можеме да поминеме преку (шо би рекле американците) ненадминливи разлики. :)

Во предбрачен заеднички живот можеш да ставиш крај на врската и да се отселиш ако не ти одговара; во брак е малце покомплицирано, разводи, папири, па уште и некое дете ако испаднало по пат...
Така е, додека со партнерот/ката не изедеш барем 1кг. сол не знаеш ништо за него/неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom