Живееме во безбожен свет

  • Креатор на темата Lady
  • Време на започнување

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Бесцелно е да докажуваме нешто што неможе да се докаже, ако си убеден дека постои глобална завера....тогаш верувај!:toe: што да ти кажам друго!
Шо убо вака...сам си констатира дека не постои глобална завера или тоа е резултат на некои информации кои ги имаш...кои докази ги имаш дека нема глобална завера?
Или ВЕРУВАШ дека нема такво нешто...

Докази има колку сакаш...
Слушна за ХПВ вакцините и што се случува...?
Или тоа е онака локално и случајно,како што се бескрајните војни,поделби,вештачки предизвикани кризи,квази-епидемии и пандемии...?
Ма се е тоа случајно...

Еве еден славен “фолијаш“ кратко и јасно кажува...

 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Шо убо вака...сам си констатира дека не постои глобална завера или тоа е резултат на некои информации кои ги имаш...кои докази ги имаш дека нема глобална завера?
Или ВЕРУВАШ дека нема такво нешто...

Докази има колку сакаш...
Слушна за ХПВ вакцините и што се случува...?
Или тоа е онака локално и случајно,како што се бескрајните војни,поделби,вештачки предизвикани кризи,квази-епидемии и пандемии...?
Ма се е тоа случајно...

Еве еден славен “фолијаш“ кратко и јасно кажува...

Очигледен е фактот дека постои линија до каде оди логиката во теориите на Ајк, после која следи неговата бујната имагинација! Прашањето е каде е таа линија, каде започнува да работи неговата имагинација! Немој да ми речеш дека неговите тврдења дека кралските семејства се вонземјани кој можат да се преобразуваат во рептили е нешто логично и нормално! Или пак дека месечината е шуплива и од неа како база Илуминатите ни проектираат холодек, со цел да гледаме тоа што нив им одговара!:nesvest: Или дека човечката раса е генетски производ на вонземјаните....!
Јас не спорам дека постојат завери со цел да се остварат заработки, да се контролираат пазарите и сл. еве еден мој коментар во врска со вакцините - http://forum.kajgana.com/showthread.php?53869-Фолија-на-главата-или-сурова-реалност&p=3820887&viewfull=1#post3820887 Но не се согласувам дека постои глобална светска завера.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
22
Поени од реакции
1
еве ви еден цитат за кој не успеав да добијам одговор на подфорумот „до кога вака?“ за надевам некој тука ке го изкоментира и ке ми докаже некако дека не сум во право за ова: Доколку сите веруваме во науката, и наместо оние ситни пари што ги оставаме на иконите во црквата (за црквата да си купи хотел во Охрид) ги даваме за развој на науката, еве поконкретно на пример за развој на медицината... до сега ке се најдеа многу лекови за сегашниве неизлечиви болести... или барем локално болницата ке купеше најсовремена апаратура со тие пари, и нема да се чека ред за да те излечат, и нема да мораат луѓето што имаат помалку финансиски средства да умираат поради тоа што немале пари да се оперираат во некоја болница во Германија, или сл.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
еве ви еден цитат за кој не успеав да добијам одговор на подфорумот „до кога вака?“ за надевам некој тука ке го изкоментира и ке ми докаже некако дека не сум во право за ова: Доколку сите веруваме во науката, и наместо оние ситни пари што ги оставаме на иконите во црквата (за црквата да си купи хотел во Охрид) ги даваме за развој на науката, еве поконкретно на пример за развој на медицината... до сега ке се најдеа многу лекови за сегашниве неизлечиви болести... или барем локално болницата ке купеше најсовремена апаратура со тие пари, и нема да се чека ред за да те излечат, и нема да мораат луѓето што имаат помалку финансиски средства да умираат поради тоа што немале пари да се оперираат во некоја болница во Германија, или сл.[/QUOTE]

Многу те поддржувам за ова мислење, и да не бидам оф топик оти не ја фатив темава од почеток, само да кажам дека има тука и една друга работа. Ако луѓето живеат побожен а не безбожнички живот, ќе нема вакви неизлечиви болести, па со тоа ќе нема и потреба од горе кажаното. Најголем дел од денешниве неизлечиви болести се предизвикани од човековиот промискуитет, нимфоманија и неморал (СИДА на пр.), а другите од неодговорниот однос на човекот кон своето тело - цигари, алкохол, стрес, дрога, неправилна исхрана, па постои рак на се и сешто и куп други болести.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
22
Поени од реакции
1
Многу те поддржувам за ова мислење, и да не бидам оф топик оти не ја фатив темава од почеток, само да кажам дека има тука и една друга работа. Ако луѓето живеат побожен а не безбожнички живот, ќе нема вакви неизлечиви болести, па со тоа ќе нема и потреба од горе кажаното. Најголем дел од денешниве неизлечиви болести се предизвикани од човековиот промискуитет, нимфоманија и неморал (СИДА на пр.), а другите од неодговорниот однос на човекот кон своето тело - цигари, алкохол, стрес, дрога, неправилна исхрана, па постои рак на се и сешто и куп други болести.

НЕ сите болести произлегуваат произведени од човечкото невнимание... и што со овие мртвороденчиња... кога и како тие успеале да си наштетат на своето тело.... провери статистики за пред 200 - 300 години.... колку деца умирале во тоа време иако ги немало овие современи болести (кои што се произлезени од невнимание на човекот).... но поради тоа што не била развиена медицината морталитетот бил мноооогу поголем...
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
НЕ сите болести произлегуваат произведени од човечкото невнимание... и што со овие мртвороденчиња... кога и како тие успеале да си наштетат на своето тело.... провери статистики за пред 200 - 300 години.... колку деца умирале во тоа време иако ги немало овие современи болести (кои што се произлезени од невнимание на човекот).... но поради тоа што не била развиена медицината морталитетот бил мноооогу поголем...
За нив мајките и татковците предвреме се погрижиле, пак ќе кажам од истите причини... Зошто се раќаат мртвородени? Оти нешто не е во ред во семето на таткото, или организмот на мајката.
И да... невниманието и негрижата на луѓето... ама ако се луѓето ептен во ред ќе живееме во утопија, нели?
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
НЕ сите болести произлегуваат произведени од човечкото невнимание... и што со овие мртвороденчиња... кога и како тие успеале да си наштетат на своето тело.... провери статистики за пред 200 - 300 години.... колку деца умирале во тоа време иако ги немало овие современи болести (кои што се произлезени од невнимание на човекот).... но поради тоа што не била развиена медицината морталитетот бил мноооогу поголем...
Знаеш ли по колку деца раѓале жените тогаш ?
Да го опиташ татко ти или дедо ти по колку деца у фамилија биле.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
22
Поени од реакции
1
Знаеш ли по колку деца раѓале жените тогаш ?
Да го опиташ татко ти или дедо ти по колку деца у фамилија биле.
знам дека раѓале по многу деца, и затоа ништо не реков за наталитетот.... но морталитетот бил поголем иако ги немало денешниве пороци... поентата ми беше дека со развиена медицина, животниот век е зголемен, и морталитетот е многу намален, посебно кај младите... и затоа во цитатот напоменав дека тие народни пари што црквата ги троши за хотел во Охрид, многу подобро и похумано би било да беа потрошени за да се среди некоја операциона сала...
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Немало болести порано брат.
Луѓето си живееле по 100 години.
Немало аспартам , флуор , генетски модификувана храна , тутунот бил без примеси и листата нема крај.
А парите на црквите се друга работа .
Се согласувам за тоа иако би одвоил и некој динар и за бездомниците и оние кои немаат што да јадат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.740
Немало болести порано брат.
Луѓето си живееле по 100 години.
Немало аспартам , флуор , генетски модификувана храна , тутунот бил без примеси и листата нема крај.
А парите на црквите се друга работа .
Се согласувам за тоа иако би одвоил и некој динар и за бездомниците и оние кои немаат што да јадат.
Што зборуваш Игоре...
Кој ти кажа дека живееле по 100 години?
Еве и денес има луѓе кои живеат по 100 години...
Со такви муабети ништо не докажуваш.
Кој рече дека порано немало болести?
Пандемијата од шпански грип за време на Прва светска војна? Чумата во Европа која истребила третина население? И тоа само во светски рамки...
А колку луѓе умирале само како последица на обилен грип... на како последица од нехигиена, нечистотии..

Али баба ми кажа дека нејзиниот дедо умрел на 103 години...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
еве ви еден цитат за кој не успеав да добијам одговор на подфорумот „до кога вака?“ за надевам некој тука ке го изкоментира и ке ми докаже некако дека не сум во право за ова: Доколку сите веруваме во науката, и наместо оние ситни пари што ги оставаме на иконите во црквата (за црквата да си купи хотел во Охрид) ги даваме за развој на науката, еве поконкретно на пример за развој на медицината... до сега ке се најдеа многу лекови за сегашниве неизлечиви болести... или барем локално болницата ке купеше најсовремена апаратура со тие пари, и нема да се чека ред за да те излечат, и нема да мораат луѓето што имаат помалку финансиски средства да умираат поради тоа што немале пари да се оперираат во некоја болница во Германија, или сл.
1. Еве де, не си во право! Задоволен?
2. Со оставање пари во храмот, ја помагаш целата Црква.
3. Кој вели дека медицината досега не нашла лек за одредена болест? Што ако некој круг од моќници намерно не ми/ни го нуди лекот? Што ако тој круг од моќници, сака јас доживотно да купувам од нивните лекови?
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
22
Поени од реакции
1
2. Со оставање пари во храмот, ја помагаш целата Црква.
што кога ја помагам црквата? што добро ке произлезе од тоа ако ја помагам целата црква... дали тие пари ке се искористат за добротворни цели, како што е и редот?!?! познавам поп кој во првите 2-3 години од неговата служба успеа да купи стан и од Југо45 да премине во Голф4. Како црквата купува хотел во Охрид? Зошто тој господин господин господин има 3кг злато на него :) ?? иако сум роден од православна фамилија и крстен во православна црква, сепак за тие работи повеќе ја почитувам католичката, затоа што покрај тоа што трошат за нив имаат и да помогнат на некој на кој очајно му требаат финансиски средства за да преживее
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да се биде дел од Црквата и да не се биде, не е исто...Секој кој не е дел од Црквата, ја плука. Кој е дел од Црквата, ја смета за своја и себе си се гледа како дел од неа. Така, помагајќи ја Црквата, се помага и себе си, преку дела, со вера.

А тоа што овој или оној поп имал ова или она, тоа е типична атеистичка одбојност кон свештенството и воопшто, кон Црквата. Како реков, кој не е дел од Црквата, се што е црковно, му пречи. Секој поединец во Црквата, ќе одговара за своите (не)дела, било да е верник, било да е ерарх. Со поголема позиција и власт, доаѓа и поголема одговорност, така да уопште не се замарај со тоа дали некој поп имал „југо„ или БМВ. Тие работи и самиот ги гледам, но за мене е битно моето лично однесување, а не туѓото. Јас нема одговарам пред Бога за другите, туку за мене.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Имало и таков период.
Мислам дека се викаше-Феудализам,или некој го нарекуваат Темниот век за човештвото.Мислам дека тоа дава одговор на твоето прашање.

Тој има право да ја цитира Библијата,ја иам право да кажам дека го сметам тоа за глупост.Не гледам тука проблем.

Не сакаме ништо.Само човекот кажа дека пристапот на оние кои сакаат да ја пропагираат својата религија е одбивен.Ништо повеќе.Тоа може дури и да ви помогне,па да го смените,а дали луѓето ќе го прифатат тоа,или не,тоа е нивно право.

А луѓето како нас,паѓаат на колена за да влеземе во православието,нели?Не ме смеј.

Точно.И ја почитувам заради ова и за уште некои други елементи во неа и баш ми е мило што е така.

Е само не знам од кај го заклучи ова?
Какво ментално разголување?
Другпат коа употребуваш вакви фрази,погрижи се да бидат ставени на вистинското место и во вистинската тема.А мислам дека не е оваа.Ако грешам,поправи ме,и кажи ми,на кој начин ментално се разголевме?
Можеби имавме и ментален секс,кога веќе се разголуваме?:pos2:
па нели и црквата ја признава библијата како христијанска, во неа писува се за исус, па ако сме христијани треба да ја признаваме и ние библијата и да учиме од неа за исус и да го следиме!!!!!![DOUBLEPOST=1398619579][/DOUBLEPOST]живееме во безбоженсвет полн со незаситен копнеж за материјални работи,и наизглед се побожни но со своите дела однесување и постапки не го кажуваат тоа!![DOUBLEPOST=1398619739][/DOUBLEPOST]Апостол Павле запишал: „А ова знај го: во последнитеденови ќе настанат особено тешки времиња. Зашто, луѓето ќе бидат себељубиви, алчни за пари, вообразени, надуени, хулители, непослушни на родителите, неблагодарни, нелојални, бесчувствителни кон другите, неспремни за каков и да било договор, клеветници, без самосовладување, сурови, без љубов кон добротата, предавници, своеглави, горди, повеќе ќе ги сакаат уживањата отколку Бог, и на изглед ќе бидат богобојазливи, но нема да живеат богобојазливо“ (2. Тимотеј 3:1-5). Значи, низ целиот свет ќе завладеат „особено тешки времиња“ исполнети со сеопшто беззаконие, безбожност, суровост и насилство.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom