Ердоган побара од Путин прием во Шангајската група

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Џабе дискутираме Владе. Ти тврдиш дека Ердоган не е исламист, дека јас ги делам торбешите од македонското национално ткиво, дека за тоа што тие избраа Албанец за градоначалник веројатно јас сум крив... Стварно е џабе.
Јас не тврдам ништо, искрено многу ми е гајле што е. Си имам јас претходно напишано како јас гледам на некои работи.
Но искрено џабе збораме посебно сега кога се изјасна дека дел од твојот народ го сметаш за непријател само затоа што е од друга вероисповест.
Така да во врска со последната твоја констатација потполно се согласувам.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Мислиш дека коа ќе згусти, кафирите ќе фатат магла во Бугарија, како на пример Муслиманите што фатија магла во Турска, коа пеесетите им згусти под Ранковиќ? Коа оџите им викаа по џамиите: "Бегајте у Турска, ова е кафирска земја"
Мислам дека више им е згустено, а 2001-ва не се иссели никој у Бугарија.
(сепак, факт е дека масовно ги продаваат имотите под константниот мирнодопски притисок, што го трпат во оние делови кај што се малцинство)
ова ли е???

Иначе ако не си знаел, можеш таков притисок да направиш во Албанија, даваат државјатво ако инвестираш 100000 евра во било што...
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Но искрено џабе збораме посебно сега кога се изјасна дека дел од твојот народ го сметаш за непријател само затоа што е од друга вероисповест.

Не, не. Нашето е прифаќање, тие сами одбраа. Ако ги прашаш зошто застанаа зад албанците, едни ќе ти одговорат дека тоа го направиле заради вера, други заради тоа што властите ги запоставиле и нашле повеќе разбирање и помош кај албанците. За ова второво луѓево од источна Македонија (не дека ние сме нешто многу подобри и во другите предели) имаат дупло повеќе право да се жалат и да лелекаат. За разлика од торбешите, тие луѓе ни просјачки стап нема да ги натера да гласаат за ДУИ, ДПА или некоја идна партија на бугарите во Македонија. Затоа и нема силни притисоци да се регистрира таква партија. Да имаше услови, бугарот ќе врескаше во ЕУ.
Тие што имаат пасоши во најголем дел бегаат од државава. Тие што се тука, а имаат бугарски пасош за да земат кола од таму, ќе најдат оправдување и воопшто нема да гласаат. Ако гласаат, ќе бидат занемарлива бројка.
Торбешите се друга приказна.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Жилави биле. :D
Прво турски, сега албански, па за брзо пак ексклузивни турски спонзоруши. Од немоќ ги вадите овие клевети за пасошите. Јас можам да покажам со прст и да речам "Е, на овој Омеров тука дедо му си продал душата за два пара гаќи". Ти мене не можеш на ист начин да ме бележиш. Ја немам јас смрдеата на предавството како наследство од прадедо ми. Жилав човек бил, останал свој на своето.

Ќе ме банираат мене ако напишам одговор за оваа мислење, затоа претпоставете сами, еднаш ме банираа цел месец...
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
А од друга страна имаш човек кој изјавува - „И да го смените името, ние никогаш нема да го признаеме вашето ново име. Вие и понатаму за нас ќе останете Република Македонија.“ и единствен светски лидер кој се извинил за неправдата направена во 1912 г.

Не разбирам како повеќето македонци не гледаат вистинското лице на Турција. За Турците нема никакво значение што ќе е името на Македонија. Тие само зафаќаат страна во овој спор против стариот непријател Грција. Зарем не гледате дека Турција влегува економски и културно во Македонија, како влегува и во Босна. Турција секогаш би застанала на албанска страна при еден воен и етнички конфликт, како застана зад Косоварите. Во доктрината на Турција и во надворешната политика приоритет број еден е официјална поддршка на сите муслимански малцинства на Балканот и неофицијална на сите муслимански сепаратистички движења. Не го слушај Ердоган какви слатки приказни зборува на Груевски, Турците едно зборуваат, друго мислат, трето прават.

Во Бугарија имаме една приказна за тоа турско слаткодумие со што Турците лажат неискусните балкански лидери ''кажи му аго, да му е драго''.

Ердоган со дела докажал дека не е радикал и дека знае да го почитува христијанинот, без разлика што е фундаменталист!

Некои цитати од говори на Ердоган:

'' Демократијата е како трамвај. Кога ќе стигнеш до својата станица, слегуваш''

''Џамиите се нашите касарни,
Нивните кубета - наши шлемови
Минарињата им - наши бајонети,
а правоверните - нашите војници.
Света армија која бдее над нашата вера.
Аллах, ова патување е нашата судбина,
На крајот му ни чека мачеништво!''

Значи во чист текст Ердоган си вели дека смета секоја џамија на Балканот, особено оние кои се направени со турски капитал за турски касарни. Колку турски касарни (џамии) се градат во Македонија? Ердоган ти вели и која е неговата армија - верниците муслимани и дека тие треба да загинат, мислам нема да загинат од пост и молитва ами во џихад против неверниците кафири.

Казаки, прашувам се ти како си го избрал овој аватар и никнеим - казаки народ кој брани православната вера во целата своја историја и се бореше херојски против османлиските војски, а ти ја браниш исламистичката и неоосманистка политика на Ердоган. Ако беше жив атамана Иван Сирко требаше да нареди да ти удрат 100 стапови.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
И онака христијанско-атеистичка Европа никад не сакала +75 милиони Муслимани меѓу своите граѓани.

Daleku se oni od hristijani , se krijat samo zad hristijanstvoto .
 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
Држе Ред Барон,ти си во правоза се во врска со позициите на Турција во врска со нас,Грција Албанците и останато.

Мене ме чуди како не можеш да видиш дека тактиката "непријателот на мојот непријател е мој пријател" важи и за нас.

Тука доаѓаме до главното прашање:Зошто ние православните земји на Балканот сме непријателски насочени една против друга,и дали мислиш дека вината за тоа лежи во Македонија,во некој друг или во сите нас?
Зошто според твоето пушување мене ми делува како да мислиш дека сме ние некој наивни луѓе кој не знаат кој се и што се,а при тоа никако не можеш да ја видиш нашата позиција која е во прв ред загорзувана од по сите параметри нашите најблиски народи.
Ние не ги сакаме Турците исто како што не ги сакате и вие,ние единствено што правиме е нашата борба за опстанок,кој ни го загрозуваат токму најблиските.

Мислам дека треба генерална промена на политиката на нашите држави(Македонија,Бугарија Србија,па и Грција),па после ќе видиш како ние Македонците ќе гледаме на Турција и нејзиниот обид повторно да се меша на Балканот.
--- надополнето: 27 ноември 2013 во 10:32 ---
Друже Ред Барон,ти си во правоза се во врска со позициите на Турција во врска со нас,Грција Албанците и останато.

Мене ме чуди како не можеш да видиш дека тактиката "непријателот на мојот непријател е мој пријател" важи и за нас.

Тука доаѓаме до главното прашање:Зошто ние православните земји на Балканот сме непријателски насочени една против друга,и дали мислиш дека вината за тоа лежи во Македонија,во некој друг или во сите нас?
Зошто според твоето пушување мене ми делува како да мислиш дека сме ние некој наивни луѓе кој не знаат кој се и што се,а при тоа никако не можеш да ја видиш нашата позиција која е во прв ред загорзувана од по сите параметри нашите најблиски народи.
Ние не ги сакаме Турците исто како што не ги сакате и вие,ние единствено што правиме е нашата борба за опстанок,кој ни го загрозуваат токму најблиските.

Мислам дека треба генерална промена на политиката на нашите држави(Македонија,Бугарија Србија,па и Грција),па после ќе видиш како ние Македонците ќе гледаме на Турција и нејзиниот обид повторно да се меша на Балканот.
 

red baron

sad but true
Член од
3 ноември 2012
Мислења
960
Поени од реакции
825
Мене ме чуди како не можеш да видиш дека тактиката "непријателот на мојот непријател е мој пријател" важи и за нас.

Тоа е така, знам го. Македонија бара стратешки сојузник на Балканот и е естетствено тоа да е наjголемиот неприjaтел и душман на Грција - Турците. Но тоа е стратешка грешка.

Тука доаѓаме до главното прашање:Зошто ние православните земји на Балканот сме непријателски насочени една против друга,и дали мислиш дека вината за тоа лежи во Македонија,во некој друг или во сите нас?

Православните земи на Балканот тешко можат да се обединат бидејќи има премногу историски моменти кои ги делат и тоа го користи Турција.
 
Член од
13 април 2013
Мислења
73
Поени од реакции
72
Тоа е така, знам го. Македонија бара стратешки сојузник на Балканот и е естетствено тоа да е наjголемиот неприjaтел и душман на Грција - Турците. Но тоа е стратешка грешка.




Православните земи на Балканот тешко можат да се обединат бидејќи има премногу историски моменти кои ги делат и тоа го користи Турција.
Зошто да не можат православните земји на Балканот да се обединат?
Во овие моменти тоа не е прашање на избор,туку прашање на слобода,зошто во спротивно ќе ни се повтори 14 век,во модерно издание.
Историските спорови помеѓу Франција и Германија се многу подлабоки и неспоредливи со нашите,па сепак успеваат да функционираат повеќе од половина век.
Македонците,Бугарите и Србите сме еден народ,културата ни е речиси идентична,обичаите и јазикот ни се исти,ако не загледа некој странаец нема да може да направи никогаш разлика помеѓу нас.
Што е проблемот тогаш?
Според мене главниот проблем се "великите" идеи за ""велики" држави,и тоа настанати кон крајот на 19 век а потстрекнати од Австрискиот двор и Берлин,се со цел да не се создаде една силна словенска држава.
Сега се околностите променети и тоа не треба да се свати како пораз на некоја веикодржавна идеја туку како на нова шанса за нашите народи.
Што би пречело да нашиот,бугарскиот и српскиот патријарх отслужат една заедничка богослужба за Велигден во Скопје,ама тоа да биде искрено,да веруваат во тоа,и да им упатат на сите една порака за наше духовно единство.
Не е тоа воопшто тешко и тоа го сакаат најголем дел од народот во нашите држави,само треба да успееме да се избориме со странските мешања во нашите работи,т.е. да ги отстраниме политичарите кои го прават тие пречки,и историчарите кои служат како поткрепа на тие политички идеи.
Не е тешко само треба да запнеме малку,и искрено да поразговараме,без предумисла,или задна намера,и оваа политичка и квази научноисториска багра да ја исфлиме од позициите кои го завзема,и ги користи за ширење омраза меѓу нас.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Пред одење:

- Ние потуриците имаме само еден пасош и тоа Македонски. Ние потуриците не сме никаков микс од блгарско, српски вошки кои се удираат во гради како најголеми патриоти. Дури ние потуриците имаме валидно право да ја наследиме оваа држава, бидејќи сме автохтони, оригинални и доста жилави.... За разлика од вас доселените срби, бугари и власи.

И воопшто не ме чуди дека кога ќе згусти, прв ќе му ја киднеш со резервниот пасош кој генерациски го чуваш под јорганот.;)


Hmmm, interesno razmisluvanje, nema shto. Koi ste vie shto se narekuvate "poturci" ( mozhepi treba da se pishuvate so golemo P), od muabetov ne mozham bash da razberam. Potomci na Osmanliite, Islamizirani etnichki grupi na ovie prostori, (koi go zaborvija ili otfrlija svoeto etnichko poteklo), manipulirash so izrazot "Kauri" shto mi dava pravo da te narecham "Crna Arapina", redovno tolchen od Krale Marko.....Marko kicked his ass an regular bases, b.t w.

Znachi Otomanskata Imperija ja spasi Makedonija ili Makedonskite Kauri(po tvoe) od Srpskite voshki i Bl'garskite mravki.
Ova shto Makedonija i Makedoncite denes go trpat e rezultat na toj nadaleku poznat Otomanski" bashibuzuk" i korupcija koja e vgradena vo DNA-to ili genot na Otomanite. Toa e neshto shto Balkanskite narodi go nasledija bez nivna volja, kako rezultat na vekovno ropstvo.

Da se chudi chovek vo fertilnosta na edna Imperija. So vekovi nikakov napredok, crna dupka, konzervirana do nemajkade, nikakov napredok, donesoa varvarski pleminja od Diviot Istok da go drzhat lokalnoto naseleni vo strav, da go teroriziraat i da go drzhat vo potchinetost.
Vo nedostatok na prirodna inteligencija vo sopstveniot porod (ragjaa moroni i idioti) posegnaa po decata od lokalnoto naselenie, gi odzimaa milom ili silom, gi islamiziraa i gi obuchavaa da go teroriziraat sopstveniot narod , looks like you are one of them.

I sega eden naslednik na taa gnila Imperija saka da manipulira so Balkanckite Raboti...vahabisti, mujahedini, fundamentalisti seto toa e maslo na CIA koja si ja tera starata rabota...razdeli pa vladej, i sega demek Turcija e taa shto ke go smiri Balkanot. Ke doshle na Kosovo na Bondstill..pa shto ? Kako shto ke dojdat taka i ke si odat, 1912 ke se povtori go sakale vie Poturcte toa ili ne. Samo ovoj pat Istambul ke bide Berlin so betonski dzid po sredinata i se ke si dojde na svoeto. Istambul ke se prekrsti vi Carigrad i ke bide centar na Pravoslavieto, go sakale vie toa ili ne.
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=27686
Ердоган, нерадикалниот фундаменталист повторно ги поздрави христијаните.
Те чекав порано да го постираш ова, ама ок... Булент Аринч (муслиман со потекло од Крит), а не Ердоган изјави дека за Аја Софија ќе дојдат подобри денови. Точно е дека ќе се реновира оваа црква, а дека ќе биде претворена во џамија засега само се шпекулира. За време во овие 11 год. власт на Ердоган досега неколку пати дојде дури и до државниот совет оваа иницијатива, ама безупешно. Последен пат ако не се лажам беше во 2008 год., а Ердоган иако имаше целосна контрола во советот не дозволи да се изгласа промена на статусот на Аја Софија од музеј во џамија. Ќе видиме како ќе постапат понатаму, ама мислам дека сега кога бараат Путин да застане зад нив, тешко дека ќе се одлучат на ваков чекор!
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Не, не. Нашето е прифаќање, тие сами одбраа.
.
Не им требаше многу време за да потврдат дека си во право.

ВО ЛАБУНИШТА ПОДИГНАТ ДВАЕСЕТ- МЕТАРСКИ ЈАРБОЛ СО АЛБАНСКО ЗНАМЕ

На јарбол кој се издига високо во центарот на селото Лабуништа, денеска, беше подигнато знаме на Република Албанија. Свеченоста се одржа по повод денот на албанското знаме.Локалните жители, иако во најголем дел говорат Македонски јазик, истакнаа дека се горди на поставувањето на албанското знаме и дека долго чекале на овој момент.


-Овој момент го чекавме долго време и го доживеавме. Не само ние сите лабинишптани и околината се гордееме на ова што ни го донесоа нашите политичари Знам Албански ама не толку, но не мора да зборувам толку албански.-изјави жител на Лабуништа.


Во Лабуништа денеска не се вееше знамето на Република Македонија, затоа што, како што рекоа мештаните, се одбележува национален, а не државен празник.

-Нема потреба, може да има, но денес не, нема потреба затоа што ова е национално знаме.-рече повозрасен жител на селото.
Во изјава за медиумите мештаните, кои во најголем дел говорат чист Македонски јазик, истакнаа дека се горди на поставувањето на албанското знаме и дека долго чекале на овој момент.

http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=32758
 

Kajgana Shop

На врв Bottom