Ердоган побара од Путин прием во Шангајската група

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Моите ставови се плод на здрав разум. Не можам да сакам некој што сака да ме убие. Не можам да поддржам некој што финансира луѓе што сакаат да ме избркаат од дома. Не можам да прескочам дека тој има урлано на митинг „Џамиите се нашите касарни, куполите се наши шлемови, минарињата се наши бајонети, а верниците се наши војници“, затоа што ќе сме имале економски интерес од тоа.

Тоа нема да ме направи ништо подобар од потурците кои си ја продале верата. Нема поздраворазумна постапка од тоа да сакаш да си го заштитиш постоењето.
А од друга страна имаш човек кој изјавува - „И да го смените името, ние никогаш нема да го признаеме вашето ново име. Вие и понатаму за нас ќе останете Република Македонија.“ и единствен светски лидер кој се извинил за неправдата направена во 1912 г.


Не викам дека зад Ердоган не стојат некои радикални структури, ама да речеш дека Ердоган е радикал, не ја бива. Точно е дека сите радикали се фундаменталисти, но не сите фундаменталисти се радикали! И сега ќе те прашам, ако Ердоган е радикал и мрази христијани, тогаш зошто и како дозволи по 88 год. од музеј црквата Св. Богородица близу Трабзон да ја врати во статус на црква и со тоа ја исправил грешката на Ататурк.


Патријархот Вартоломеј Први за време на денешната литургија и‘ се заблагодари на турската влада за дозволата за одржување на богослужбите. Тој го увери турското население дека собраните верници имаат добри намери. Турските националисти во изминатите денови протестираа против православната богослужба во манастирот. Тие ја обвинуваат владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган за предавство. Литургијата во Сумела го отвора патот за ново раѓање на византиското царство, гласат теориите на заговор.

http://www.dw.de/историски-момент-за-грците-и-за-турците/a-5912754
Ердоган не е радикал, бидејќи посетил многу цркви, неговата жена и неговиот заменик (вице-премиер) заедно во Египет посетија коптска црква каде во знак на почит запалија свеќа. Ердоган не е радикал бидејќи врати земјиште на Асирската (Сириска правослана црква) во Турција. Ердоган ако беше радикал ќе дозволеше да биде извршен атентат на вселенскиот патријарх Вартоломеј и немаше да го спречи тоа!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon
Член од
21 декември 2012
Мислења
924
Поени од реакции
452
Што ви е наредна цел? Куманово? Турција не држела на картата... :pos: Немам ни бугарски ни српски, ама побрзо би имал било кој од тие два, отколку турски. Тука се разликуваме ние рисјаните, од вас потурците.

Пред одење:

- Ние потуриците имаме само еден пасош и тоа Македонски. Ние потуриците не сме никаков микс од блгарско, српски вошки кои се удираат во гради како најголеми патриоти. Дури ние потуриците имаме валидно право да ја наследиме оваа држава, бидејќи сме автохтони, оригинални и доста жилави.... За разлика од вас доселените срби, бугари и власи.

И воопшто не ме чуди дека кога ќе згусти, прв ќе му ја киднеш со резервниот пасош кој генерациски го чуваш под јорганот.;)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Ердоган сака Република Македонија, со премиер муслиман. Ердоган сака да ја користи Република Македонија како монета за поткусурување при решавањето на статусот на Северен Кипар.

За неговиот радикализам, провери само за што има лежено во затвор, која партија е предходник на АКП од Ердоган и кој е неговиот политички ментор пред да стане премиер. :)
--- надополнето: 26 ноември 2013 во 22:05 ---
Пред одење:

- Ние потуриците имаме само еден пасош и тоа Македонски. Ние потуриците не сме никаков микс од блгарско, српски вошки кои се удираат во гради како најголеми патриоти. Дури ние потуриците имаме валидно право да ја наследиме оваа држава, бидејќи сме автохтони, оригинални и доста жилави.... За разлика од вас доселените срби, бугари и власи.

И воопшто не ме чуди дека кога ќе згусти, прв ќе му ја киднеш со резервниот пасош кој генерациски го чуваш под јорганот.;)
Вие и Албанците. Најавтохтони. Од Косовската битка наваму. Ама комунистите се криви, не сте вие. Само си користите.

За бегање не се секирај, нема да поминете толку лесно. Турците 5 века пробувале па не не избркале, вие потурци уште 50 не можете. ;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.917
И воопшто не ме чуди дека кога ќе згусти, прв ќе му ја киднеш со резервниот пасош кој генерациски го чуваш под јорганот.;)
Мислиш дека коа ќе згусти, кафирите ќе фатат магла во Бугарија, како на пример Муслиманите што фатија магла во Турска, коа пеесетите им згусти под Ранковиќ? Коа оџите им викаа по џамиите: "Бегајте у Турска, ова е кафирска земја"
Мислам дека више им е згустено, а 2001-ва не се иссели никој у Бугарија.
(сепак, факт е дека масовно ги продаваат имотите под константниот мирнодопски притисок, што го трпат во оние делови кај што се малцинство)
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Немојте бре луѓе со вакви коментари ќе се радува гркчето Realen..:facepalm:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.779
Поени од реакции
21.187
Да, многу едноставно е да заклучиш дека на некој на кој џамиите му се касарни не може да ми биде пријател. Тоа на кому и колку ќе му трае соработката нема врска со тоа дали го сакам или не Ердоган. Побрзо Египет ќе стане хомоген на Исламот, отколку Турција. Затоа што Турците никаде не оставија пријатели.

На САД, Израел и Арабија не му се сојузници, туку пиони. Ние не можеме да бидеме турски сојузник, туку турски пион. А тоа бар јас лично не сакам да бидеме, по било која логика. Торбешите сакаат, затоа и овој од АлКаеда се јави на темава.
Чекај чекај малце полека. Дали јас тебе грешно те сфатив или ти тврдиш дека сите муслимани вклучително и Македонците со исламска веросиповест ни се непријатели. Дали ти со цел ум еден ист народ го делиш по верска основа?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Чекај чекај малце полека. Дали јас тебе грешно те сфатив или ти тврдиш дека сите муслимани вклучително и Македонците со исламска веросиповест ни се непријатели. Дали ти со цел ум еден ист народ го делиш по верска основа?
Владе, кој е градоначалник на Струга?
 
W

Werther

Гостин
Јас мислам, дека нема ништо победно на светот од торбеш (потурчен).
 

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Ердоган сака Република Македонија, со премиер муслиман. Ердоган сака да ја користи Република Македонија како монета за поткусурување при решавањето на статусот на Северен Кипар.

За неговиот радикализам, провери само за што има лежено во затвор, која партија е предходник на АКП од Ердоган и кој е неговиот политички ментор пред да стане премиер. :)
Фала на советот, ама добро знам кој бил Ердоган пред да биде премиер. Е сега, ако Ердоган сакал да направи така како што ти напиша во првиот статус тогаш поткрепи со некоја негова изјава или дело, зошто не за џабе рекле делата ја даваат вистинската слика.

Ердоган со дела докажал дека не е радикал и дека знае да го почитува христијанинот, без разлика што е фундаменталист!
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Дури ние потуриците имаме валидно право да ја наследиме оваа држава, бидејќи сме автохтони, оригинални и доста жилави.... За разлика од вас доселените срби, бугари и власи.
Жилави биле. :D
Прво турски, сега албански, па за брзо пак ексклузивни турски спонзоруши. Од немоќ ги вадите овие клевети за пасошите. Јас можам да покажам со прст и да речам "Е, на овој Омеров тука дедо му си продал душата за два пара гаќи". Ти мене не можеш на ист начин да ме бележиш. Ја немам јас смрдеата на предавството како наследство од прадедо ми. Жилав човек бил, останал свој на своето.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.151
Поени од реакции
25.594
Јас пак ке ти го повторам прашањето.
Дали ти еден ист народ го делиш на верска основа?
Џабе дискутираме Владе. Ти тврдиш дека Ердоган не е исламист, дека јас ги делам торбешите од македонското национално ткиво, дека за тоа што тие избраа Албанец за градоначалник веројатно јас сум крив... Стварно е џабе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom