Енергетски пијалоци - Да или Не?

Енергетски пијалоци: да или Не

  • Да - пијам..

    Гласови: 57 20,2%
  • Пијам Понекогаш..

    Гласови: 126 44,7%
  • Не , не пијам..

    Гласови: 99 35,1%

  • Вкупно гласачи
    282
I

InF3cTeD

Гостин
пијам понекогаш кога сум преморен малце да ме крене...а пијам Burn...го произведува Скопска Пивара
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Пијам понекогаш колку да се рече:kesa:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Epten retko, kolku da se kaze deka imam probano
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Пијам, само во случаи кога сум мртов уморен и ми треба нешто да ме крене на нозе.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Ретко,многу ретко.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
mene guaran mi e...inaku pijam redovno(nedelno od 3 do(aj da ne kazuvam):nesum:
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Доколку не сте запознаени, енергетските пијалоци (РедБул и клоновите), од 22-02-2009, добија третман како алкохолните пијалоци и цигарите т.е. забрането за лица под 18 години.​

А зошто е воведена оваа забрана, еве објаснување од владата:
Исто така, согласно Конвенцијата за правата на детето, Република Македонија како потписничка има обврска да се грижи во сите активности кои се однесуваат на децта од примарно значење да биде најдобриот интерес на децата и на децата да им се обезбеди највисоко ниво на здравствена заштита, меѓу другото и при исхраната, при што родителите и децата, меѓудругото, треба да бидат информирани за основните значења за здравјето и за исхраната на детето.

Здравствените истражувачи во неколку медицински центри во светот укажуваат дека редовното консумирање енергетски пијалаци не предизвикуваат лошо однесување, но ги предупредуваат родителите дека нивните деца се со поголема веројатност да преземат ризици по нивното здравје и безбедност. Според мислењето на директорот на Клиниката за токсикологија во Скопје, претерано или зачестено консумирање на енергетскиот пијалок „Ред Бул” кај возрасните лица предизвикува сериозни оштетувања на нервниот систем, а страда и срцето, додека децата никако не би требало да ја консумираат оваа напивка. Заради неколкуте случаи на смрт поради предозираност од овој енергетски пјалак, истиот бил забранет за увоз во Норвешка, Данска, Уругвај и Исланд, а во Франција на пијалакот била воведена во 2000 година, но забраната била укината откако тауринот во „Ред Бул” бил заменет со друга состојка.
Околу болдираното, еве контра доказ

CONCLUSION: The amounts of guarana, taurine, and ginseng found in popular energy drinks are far below the amounts expected to deliver either therapeutic benefits or adverse events. However, caffeine and sugar are present in amounts known to cause a variety of adverse health effects.
Наредно е забрана на кафе за лица под 18 години :tapp:
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
пиам многу ретко
 

antitalent

idiotizam i renesansa....
Член од
22 јануари 2009
Мислења
182
Поени од реакции
6
ja ne pijam kaj srcevo ko ludo mi e i bez toa use toa mi fali:pos2:
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Многу ретко пијам и тоа исклучиво ако сум преморена за да живнам малце:wink:
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Пијам, ама многу ретко. Ако сум на екскурзија на пример на која што треба 16 саата да си на нозе и да шеташ, тоагаш пијам или пак на одмор кога никој не спие, а јас немам енергија. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Не пијам, ради притисокот уште тоа ми фали и бууум - збогом.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom