Емотивни манипулатори

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Работа што треба ти да ја завршиш да ја завршам јас.
Eхехе колку сум видел јас такви... Брат не можам јас фатен сум во кичмата, или оперисан сум од брух не смејам потешко од пет кила да кревам, (а тоа нема врска тој е здрав прав)...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
оти не е така пеку песните се манипулират емоциите или преку победа на омилен фудбалси тим луѓето се соживуват на туѓа среќа исто така жени разголени реклами се деколте и маркетинг исто такае манипулациа
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Мене најмногу ме нервираат оние што те прават ти да се чувствуваш виновно, за било каква ситуација. Најпрост пример, другар/ка што не си се видел одамна, па као ама ти не си ме побарал, а ни тие не те побарале тебе, ама знаеш, мора да се спомне дека ти си крив, не они. Мајка ми е одличен манипулатор за вакви работи, специјализирана е за вина делот, сите други се криви, ја никад, така што кога ќе осетам ваква особа во опкружување одма давам жолт, зашто доволно ми е таа таква во животот.

Секоја особа во глобала која ви влијае негативно на чувствата, треба да ја баталите ако можете. Некои и да не го прават тоа намерно, едноставно не ви влијаат добро и не треба да ви се во ваш круг.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Значи треба да се разграничи што е манипулациа ,убедеување ,или користење ,,исто така инфуленсерството е вид на манипулација ,то денес во капитализмот се смета за умешност .убедување не е толку манипулациа ,например некоја партија не убедува дали да гласаме за неа ,значи ние имаме избор да одбериме. иначе не секој манипулира за пари.едноставно сака да испадни попаметен од другите со то што ги зафркнал во нешто, исто некоја жена може да манипулира повеќе мажи со сексиплинос ,
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.756
Pa ne te razbiram.
Izjasni se.
Oti inaku ispaga deka site praktikanti sho odat na praksa se vrvni manipulatori :D
Легендата вели дека некој, некаде успеал да се разбере со Велешанка :icon_mrgr:

Шала на страна, сфаќаш на што мислам, не знам работи од типот, наоѓа глуп изговор како не може да заврши нешто и те замолува со убави зборови и тажен глас, направи го тоа, или пак манипулира со тоа што е женско, кога ќе направи грешка на работа.
 
Член од
12 јули 2020
Мислења
23
Поени од реакции
38
Работа што треба ти да ја завршиш да ја завршам јас.
Ај вака другар ти има некоја работа дома, ама неможе да ја заврши т.е незнае како и те вика на помош. Тоа манипулација е?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Пази парадокс, хардкор екстровертни персони покрај карантинов беа први што тупеа "интровертноста е моќ", "време за себе е топ" и тн, не само по социјални мрежи туку и по муабет. Тешки borderline социопатски екстроверти штом стигнаа лажно да се претстават себе за да искомуницираат со надворешноста... мислам што ондак ни преостанува :)

Мора да разбереме дека корумпирана, кодошка и сурова средина е Македонија, што значи емотивни манипулатори има со лопати да ги ринеш.

Македонија е општество со психолошки, морално и етички нееволуирана колективна свест... Луѓето работат на наштетување/елиминација на конкуренцијата повеќе отколку себенадградба и колаборација, варијабли кои се едни од илјадниците непознати во равенката "Зашто не не бива"...

Како тоа се вртат теми кога дојдат у тесно ехееееее немате појма, со такви ситни удари у баш секојдневни кежуал ситуации... Луѓе "добри само кога се со мене" еден ттттооооон. Пред други луѓе што е нивна оптимална средина, егото и тоа племенското "my dick is bigger than yours" одма потсвесно се упалува...

Знаете кога сте со некој/a asshole/кучка и кога се испонаша сељачки.... после тоа кога те погледне истата личност у очи и кога сфати и она дека е багра сељачка примитивна ? Е, кога тој поглед ќе ви се деси, знајте дека треба на таа особа едно "ИШШШШ" од мојот живот да и направите..

Истите такви емотивни манипулатори абе цела вечер ќе сакаат да ве спуштат на нивното "MY LIFE FOR THE HORDE" ниво како орките на Warcraft. Луѓе кои кројат план додека вие си праите најотворен, чист, длабок, инспиративен муабет со други додека сте во поголема група.

Така да, до сите оние интровертни персони кои се сведоци на некаков "мобинг" или психолошко изживување во социјални средини и ситуации, ќе им го кажам следново: терајте, надградувајте се, продлабочувајте се... со тек на време, ќе научите да се браните... а оние (доминантно) екстровертни емотивни манипулатори на кои сте изложени никад нема да сфатат дека тоа им е главно оружје за се во животот за разлика од вас интровертните на кои социјалната страна не ви е најсилна, туку мудроста и љубопитноста. Никад нема да сфатат дека сантата од мраз под вода е 10х поголема него над вода.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.726
Ај вака другар ти има некоја работа дома, ама неможе да ја заврши т.е незнае како и те вика на помош. Тоа манипулација е?
Ne sfakas, samo zeni koga baraat pomos e manipulacija. Odnosno sami mazite si gi digaat nadezite deka ako i pomognat na zena imaat shansa kaj niv, pa ispaga ko manipulacija.
Sho e malce... hmmm losho, oti ako si podobar od manipulatorite ke pomagas bez da ochekuvas nesto za vozvrat. Ili ne pomagaj, ama barem si iskren.
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Друга категорија на луѓе што се манипулатори се лица којшто сосила се прават „глувонеми“...

Ќе испечатат ливче од некоја печатница со текст „Јас сум глувонем ве молам имате разбирање за мојата мака“ ќе оди за викенд на свадби/крштевки, по хотели ресторани и ќе си извади дневница повеќе од мене или од некој друг што р'мба цел ден и саботи и недели...

Повеќе од нив глумат дека се глувонеми, ама и навистина да се глувонеми па тоа не ги спречува да работаат...

Да видиш да ги опцуеш на одминување таквите одма ќе се завртат...Или да му речиш еј почекај врати се назад, е за таа работа не се глувомени...

Па ако се глувонеми не се сакати и ќори...

Јас пак имам видено манипулатор што намерно сосила пелтечи се со цел да биде од околината сожалуван... Типот бара пари од доста луѓе (да биде финансиран) и со глумењето (пелтечењето) стекна впечаток кај доста луѓе од типот „ГРЕОТА Е “...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom