Електроника

S

StormRage

Гостин
еднаш месечно...110 денари мислам дека е...јас го земам преку школо - месечно 100денари + подароци за читателите (ППК, шеми, цедеа, каталози)
и јас го земам преку школо мада некако нема нешто нај така интересно за праење... сеа ќе прам следно регулатор за сијалица ама со далинско од тв :)
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас не го земам од училиште, туку си го купвам од трафика и цената му е 130 денари. Излегвит околу 6-7 во месецот. Поздрав
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
71
Поени од реакции
1
епа сеа има ли некој со има работено на PCB wizard да ми ја објане постапката какви листови се каористат за принтанње на колку температура се липи на плоцка
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Сакам да направам детектор на метал.Во последно време сум многу заинтересиран за ова хоби.
Обичен без многу компоненти, колку да си ја врши функцијата
Составен е од повеке делови:
1)Праќач и примач на сигнал кој има округла или елипсаста форма (долниот дел оној кој го бара металот)
2)Држач на компонентите (во вид на метален или пластичен стап на кој се монтираат елементите).
3) електроника (која го претвара индуктивниот сигнал произведен во примачот во звучен сигнал кој е различен во зависност од големината на металното парче и длабочината на истото).
4)Батерии.
Ова е доста комплицирано, а јас сум почетник па затоа ке ми треба стручна помош.
Има некој што се разбира повеке?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Сакам да направам детектор на метал.Во последно време сум многу заинтересиран за ова хоби.
Обичен без многу компоненти, колку да си ја врши функцијата
Составен е од повеке делови:
1)Праќач и примач на сигнал кој има округла или елипсаста форма (долниот дел оној кој го бара металот)
2)Држач на компонентите (во вид на метален или пластичен стап на кој се монтираат елементите).
3) електроника (која го претвара индуктивниот сигнал произведен во примачот во звучен сигнал кој е различен во зависност од големината на металното парче и длабочината на истото).
4)Батерии.
Ова е доста комплицирано, а јас сум почетник па затоа ке ми треба стручна помош.
Има некој што се разбира повеке?
за што ти треба појаснување?
 

CroMkd

Someone
Член од
24 декември 2008
Мислења
114
Поени од реакции
35
Сакам да направам детектор на метал.Во последно време сум многу заинтересиран за ова хоби.
Обичен без многу компоненти, колку да си ја врши функцијата
Составен е од повеке делови:
1)Праќач и примач на сигнал кој има округла или елипсаста форма (долниот дел оној кој го бара металот)
2)Држач на компонентите (во вид на метален или пластичен стап на кој се монтираат елементите).
3) електроника (која го претвара индуктивниот сигнал произведен во примачот во звучен сигнал кој е различен во зависност од големината на металното парче и длабочината на истото).
4)Батерии.
Ова е доста комплицирано, а јас сум почетник па затоа ке ми треба стручна помош.
Има некој што се разбира повеке?
eve ti interesno : http://www.electronic-circuits-diagrams.com/sensorsimages/sensorsckt4.shtml ------- ti objasnuva tuka, a za semata tuka : http://www.electronic-circuits-diagrams.com/sensorsimages/4.gif Se nadevam ke ti pomogne:wink:. Ke si dizajniras plocka sam, mozes da nacrtas so flomaster, pa potopi u nekoja baza, i dupcinjata izbusi gi so mini dupcalka, ili stavi 1mm burgija na bormasina (kako so praam jas :))
 
Член од
31 август 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
da ne znaj nekoj kaj mozam da najdam dual op-amp OPA2132PA vo bitola

ili od so da izvadam
 
S

StormRage

Гостин
da ne znaj nekoj kaj mozam da najdam dual op-amp OPA2132PA vo bitola

ili od so da izvadam
Во Алфа Електроник... цела македонија купува од таму :)

епа сеа има ли некој со има работено на PCB wizard да ми ја објане постапката какви листови се каористат за принтанње на колку температура се липи на плоцка
Се печатеше на принтер со тонер на фото хартија... печатената страна се става директно врз бакарот и со пегла требит да е загреваш дури да пожолтит листот...
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.393
Поени од реакции
21.946
Па еднаш пробав да го направам телевизорот и уште толку го расипав па од тогаш ништо не чепкам..
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
imam jas edno prasanje vo plan mi e http://www.electronics-lab.com/projects/pc/005/index.html
dali ova cudo koa ke se isprogramira pamti na primer sekoj den koe rele koa go pali koa go gasi?
drugo da ne ima kaj nas gotov vakov komplet
ако мислиш да го правиш The 8Way Relay Board, на почетокот пишува што функција врши....ако не е тоа прати линк од шемата што сакаш да ја правиш....

немаше таму затоа прашувам
ако си од скопје побарај во логин електроник, таму мора да има....поточно таму се има...
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Јас ногу си правам струјни кола....
 
Член од
20 декември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Веб страна на Емитер

Дечки, од летоска Емитер има своја веб-страна www.emiter.com.mk каде можете да се информирате за содржините на новиот број и на претходните броеви. Таму ке најдете едно чудо проекти од електроника!
 
S

StormRage

Гостин
Абе народе некој да има шема за полнач за акомулатор? Струја од околу 10 ампера нишо поќе... anyone?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom