Електроника

Член од
1 октомври 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Сакам да направам количка (remote kontrol car), но не знам од каде да најдам делови.
 
Член од
14 јуни 2007
Мислења
105
Поени од реакции
6
Сакам да направам количка (remote kontrol car), но не знам од каде да најдам делови.
Ако си од скопје тогаш Логин е право место . . .релативно се скапи али тоа е тоа. Исто и во скопјанка има Гац електроник али тоа е релативно помала продавница споредено со логин
 

Thomas A. Anderson

Cheng-tao Ke
Член од
1 декември 2010
Мислења
187
Поени од реакции
50
Mи треба АЦ-ДЦ конвертор.
Дајте некоја шема ама за синусоидален напон.
50до100 вати. 12 на 220 волти.
 
Член од
24 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
5
Дали знаете да ми кажете од каде можам да набавам феритно јадро затоа што прашував по професори кои што биле во околниве продавници ( ГАЦ.... ) и ми викаат дека нема и дека многу тешко ќе најдам..................
 

By Me

BLAH....
Член од
10 февруари 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
29
Дали знаете да ми кажете од каде можам да набавам феритно јадро затоа што прашував по професори кои што биле во околниве продавници ( ГАЦ.... ) и ми викаат дека нема и дека многу тешко ќе најдам..................
какво феритно јадро??? феритно стапче ли??? или торус некој ти треба???
 
Член од
24 ноември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
5
ах не ми треба повеќе, ми требаше пред нова година правев еден минијатурен фм-радиоприемник за пракса али толку. Па незз како се вика више ме испобунија дали се вика јадро дали се вика стапче хаха. Тоа е позз
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
шо значи во жаргонот на електрониката "квази врска" ?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Wireless.. :D ...шега.. колку да ја има најверојатно.. да не е заземјување некое?!.. :)
незнам пријателе..денеска учевме за мултивибратори..и тие демек се делеле на Моностабилни,Бистабилни и Астабилни... и некој од овие мултиВИБРАТОРИ работеле со квази врска..
 

Untak

Simply complicated...
Член од
16 јануари 2008
Мислења
441
Поени од реакции
68
Хммм не се сеќавам баш, многу одамна беше кога го учев ова, но најверојатно под квази врска се мисли дека некоја повратна спрега се изведува преку некој транзистор и така претставува квази врска, а не постои физички (барем не преку електричен вод).. :toe:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Dali mozebi nekoj ima doma pregorena racka od solomon letkum?
Mi treba toa metalnoto delce sto sluzi za pricvrstuvanje na vrvot.
fala odnapred
 

Crypter

Апла Зелен...
Член од
6 јуни 2010
Мислења
131
Поени од реакции
48
Ми треба да знам дали можам директно да го намалам напонот од 24 на 12 волти со поставување на неколку зенер диоди (24>21>18>15>12) во серија. ЗНАЧИ САМО ЗЕНЕР ДИОДИ И НИШТО ДРУГО!

ИТНО Е!
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, нов член сум .. сакам да постирам еден сајт за електроника поточно тоа е форум за електроника е сега ако не е дозволено тоа со поставувањево нека го избришат постот
www.elektronika-mk.net мислам дека ќе ви се допадни... има доста шеми.. склопови.... искусни во електроника и тн... видете и сами :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom