Економски факултет (reloaded)

Член од
27 октомври 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дали некој има прашања Деловна етика за прв колоквиум, како тип на прашања поставува на колоквиум?
 
Член од
7 април 2013
Мислења
226
Поени од реакции
176
Dajte be nekoj zbor dva za Државно сметководство и сметководство на непрофитни организации.Nekoj go ima sigurno predmetov ili go polagal od minatite godini da kaze sto prasanja ima dali e lesno/tesko ?? fala odnapred :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.550
Поени од реакции
43.021
Има ли некој што има Англиски јазик 1 изборен и го нема на список како мене? :D
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.383
Има ли некој што има Англиски јазик 1 изборен и го нема на список како мене? :D
Англиски ги нема повеќето на список, биди утре пред читална така кажаа. :)[DOUBLEPOST=1414785793][/DOUBLEPOST]
Дали некој има прашања Деловна етика за прв колоквиум, како тип на прашања поставува на колоквиум?
Прашања деловна мислам дека нема, иначе 10 прашања се точно/ не точно, на заокружување со повеќе точни одговори и на крај има 5 отворени прашања.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.550
Поени од реакции
43.021
Англиски ги нема повеќето на список, биди утре пред читална така кажаа. :)[DOUBLEPOST=1414785793][/DOUBLEPOST]
Прашања деловна мислам дека нема, иначе 10 прашања се точно/ не точно, на заокружување со повеќе точни одговори и на крај има 5 отворени прашања.
Во 10 часот така?
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
22
Колеги кажете нешто за макроекономија за првиов колоквиум. На што да се обрне внимание, паѓа ли некое прашање од либро/ или од оние од часот што ги дава професорот? Секоја информација плус е добредојдена :D
 
Член од
9 мај 2009
Мислења
605
Поени од реакции
400
Доколку некој ги има одговорите на кајсовите менаџмент нека ми ги прати. Кои кејсови се паднаа лани и дали е пологично истите да ги даде сега или ќе ги смени?
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Колеги кажете нешто за макроекономија за првиов колоквиум. На што да се обрне внимание, паѓа ли некое прашање од либро/ или од оние од часот што ги дава професорот? Секоја информација плус е добредојдена :D
Јас кога полагав се паѓаа прашања од Либро, малку на број, но имаше, потоа од една страница на Оксфорд, од каде и самиот професор ги вади прашањата (прогуглајте го името на книгата, мислам дека така се наоѓа) и кај нас доста се паднаа едни прашања од поранешната книжара на факултет, можеби сега се истите тие од Либро :) Инаку овој е полесен колоквиум, од вториот кој ви следи.
 
Член од
2 мај 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ајде да ве позамарам за основи на менаџмент ако има добри души...Кажете ми за кејсовите..колку време имаме да ги решиме?Не смееме да вртиме низ книгата така,само кај текстот?Ако не напраам ништо на кејсовите има шанси да положам со тестот само?Колку отприлика треба точни прашања да имам?

И уште нешто ситно...дали има шанси ФПИ да научам за два дена ? :/ Благодарам!
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Ајде да ве позамарам за основи на менаџмент ако има добри души...Кажете ми за кејсовите..колку време имаме да ги решиме?Не смееме да вртиме низ книгата така,само кај текстот?Ако не напраам ништо на кејсовите има шанси да положам со тестот само?Колку отприлика треба точни прашања да имам?

И уште нешто ситно...дали има шанси ФПИ да научам за два дена ? :/ Благодарам!
Пола саат.
Можеш да си вртиш и да си повторуваш.
Можеш, ако одговориш на да кажеме 2/3 точно од сите прашања, минимум. Не е невозможна мисија.

Зависи како учиш.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
На колоквиуми се паѓаат прашања од либро по финансиски менаџмент? Има логични прашања или се е од книга? И дали најбитните работи се паѓаат или се треба да учам?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.190
Поени од реакции
5.365
Ај помагајте за основи на економија прашања што како од прилика, типс енд трикс :D
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
22
Ај помагајте за основи на економија прашања што како од прилика, типс енд трикс :D
Се е кажано од претходно, секоја чест до Таки Ф. книгата е на многу низок стил напишана така да секој може да ја прочита, да ја разбере и да научи од неа. Штета ќе биде ако не ја прочиташ. Има прашања кои многу лесно се одговараат, но има и такви каде треба малце да се помачиш. Во главно ако ја разбереш суштината на материјалот, ќе ги одговориш сите прашања без проблем. Земи си ги прашањата од Либро само за да видиш како би изгледал колоквиумот, а може и ќе ти се падне некое слично од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom