Економски факултет (reloaded)

Morkov

MorkovMan
Член од
17 септември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
17
Moze nekoj da mi kaze za prv kolokvium kaj drage matematika za prva godina od trite zadaci i dvete prasanja kolku treba da imam reseno za 6 ili kolku e minimalno za da go polozam kolokviumot? Kako se bodiraat?

I vtoro prasanje dali proveruvaat dali mi se zaokruzeni odgovorite na prasanjata vo zbirkata od ispitnite kombinacii koga idam na kolokvium? T.e. dali voopsto smeam da si gi zaokruzam doma i da idam na kolokvium da gi najdam prasanjata i prepisam??

I dali smeam da si nosam prazen bel list za da resavam na strana ili ima dovolno mesto za resavanje na testot?
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Moze nekoj da mi kaze za prv kolokvium kaj drage matematika za prva godina od trite zadaci i dvete prasanja kolku treba da imam reseno za 6 ili kolku e minimalno za da go polozam kolokviumot? Kako se bodiraat?

I vtoro prasanje dali proveruvaat dali mi se zaokruzeni odgovorite na prasanjata vo zbirkata od ispitnite kombinacii koga idam na kolokvium? T.e. dali voopsto smeam da si gi zaokruzam doma i da idam na kolokvium da gi najdam prasanjata i prepisam??

I dali smeam da si nosam prazen bel list za da resavam na strana ili ima dovolno mesto za resavanje na testot?
1. Искрено незнам колку треба за 6ка, ама мислам дека се повеќе од 3 задачи 2 прашања на колоквиум, се мислам дека се 5 задачи и 3 прашања, не ме фаќај за збор.

2. Не се секирај, никој не проверува. Јас така се потресував во прва, на прв колоквиум, земав со молив онака ептен неприметно боев по буквите со моливче, па земав со нокт стискав, што се не праев :pos::pos::tapp:

Можеш да си ги заокружиш и задачите што ти се паднале, за на пример ако идеш на испит, да знаеш што отприлика дава, а и може и иистото да ти се падне.

3. Веројатно по правило не смееш, ама со оглед на тоа што имаш милион книги, плус тетратката за решавање, мислам дека никој нема ни да примети дека носиш бел лист.
Ама не ти ни треба, ти даваат цела тетратка со табаци, едно 15-20 страни, можеш 5 теста да изрешаваш на него :D Гледај само постапката и крајниот резултат да ти бидат јасно напишани, а на страна шкртај си колку сакаш.
 

Morkov

MorkovMan
Член од
17 септември 2014
Мислења
101
Поени од реакции
17
Ok fala, a nekoj ako znae kako e boduvanjeto i kolku treba za 6 na prv kolokvium matematika kaj drage neka kaze
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Moze nekoj da mi kaze za prv kolokvium kaj drage matematika za prva godina od trite zadaci i dvete prasanja kolku treba da imam reseno za 6 ili kolku e minimalno za da go polozam kolokviumot? Kako se bodiraat?

I vtoro prasanje dali proveruvaat dali mi se zaokruzeni odgovorite na prasanjata vo zbirkata od ispitnite kombinacii koga idam na kolokvium? T.e. dali voopsto smeam da si gi zaokruzam doma i da idam na kolokvium da gi najdam prasanjata i prepisam??

I dali smeam da si nosam prazen bel list za da resavam na strana ili ima dovolno mesto za resavanje na testot?
Јас цели задачи имав пишувано, а не па за заокружени прашања. Покрај толку задачи за рашавање, никој не се нафаќа да учи прашања. :D До сега не сум слушнала некој да ги проверува збирките/таблиците. Нема потреба од додатен лист, имаш место и повеќе од доволно.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Основи на Менаџмент има 2 термина за полагање од 8:15 и од 10:15.
Знае некој на кој принцип се поделени....на пример јас сум е-бизнис да не може некој да ми каже од колку саат е мојава група :) ?


Се глеа дека многу идам на предавања xD
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Moze nekoj da mi kaze za prv kolokvium kaj drage matematika za prva godina od trite zadaci i dvete prasanja kolku treba da imam reseno za 6 ili kolku e minimalno za da go polozam kolokviumot? Kako se bodiraat?

I vtoro prasanje dali proveruvaat dali mi se zaokruzeni odgovorite na prasanjata vo zbirkata od ispitnite kombinacii koga idam na kolokvium? T.e. dali voopsto smeam da si gi zaokruzam doma i da idam na kolokvium da gi najdam prasanjata i prepisam??

I dali smeam da si nosam prazen bel list za da resavam na strana ili ima dovolno mesto za resavanje na testot?
Вкупно се 45 бодови на колоквиум, со 23 се положува. Тоа значи дека со 1,5 задача во идеален случај се поминува, но најубаво е да не се остава празна задача. Може да те спаси и само поставена задача.

Инаку за заокружените прашања не прават проблем, а ако имаш среќа, ќе поминеш без проблем ако имаш допишано работи во збирка. Иако за тоа знаат проверуваат на одредени сесии.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.371
Поени од реакции
25.122
Добро дај бе нека каже некој лани што го имал стратегиски, дали исто викал дека ќе има отворени и дали имаше? Демек асистентката рекла ако има 1 до 2 би сакал да има, ама сепак друго е коа ќе знаеш дали има шанси да има да му се седне подетално отколку како за препознавање, јес да ми е читан предметот ама мислам дека друго е кога ќе знам дека има отворени прашања.
А оптичките со колку точни ќе бидат? Не сум бил на ниедно предавање а и јас го слушам првпат оваа година, лани не можев да го запишам.
Ima nesto dopolnitelno I korisno da naucime za kejsovite sto kje ni posluzi za kolokvium ili da ne se trudime za dzabe?
Нема, кејсовите се чиста среќа и ништо друго. Дури и да се истите прашања од минати сесии, одговорите можат да бидат различни. Според мене најдобро е да си рачунаш дека ќе положиш од прашања, т.е. да не ги сметаш тие 20 бода од кејсовите (по 10 носи еден).
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Основи на Менаџмент има 2 термина за полагање од 8:15 и од 10:15.
Знае некој на кој принцип се поделени....на пример јас сум е-бизнис да не може некој да ми каже од колку саат е мојава група :) ?


Се глеа дека многу идам на предавања xD
Секогаш се поделени по азбучен ред (освен сега по некое чудо да сменил), па така минатите генерации до М/Н беа прв термин, останатите втор, ама види си за секој случај.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
25
Поени од реакции
3
Се напињам за финаниско сметководство... се е некако глупо за учење и многу грешки има. Ќе може ли да положам само со прашањата од либро и од збирка и од задачите Еми што кажа да се обрне внимание? Сакам повеќе вниамние на посветам на менаџмент отколку сметко. helpp :/
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
47
Поени од реакции
22
И јас исто се напињам за фин. сметководство. Задачите што ги решаваше демонстраторката беа боза, не знам зошто не ги решаваше потешките задачи.(n)
Некој да каже совет, на што да се обрне повеќе внимание, се паѓаат ли задачите од збирката или сосема различни задачи измислува проф.?
 

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
И јас исто се напињам за фин. сметководство. Задачите што ги решаваше демонстраторката беа боза, не знам зошто не ги решаваше потешките задачи.(n)
Некој да каже совет, на што да се обрне повеќе внимание, се паѓаат ли задачите од збирката или сосема различни задачи измислува проф.?
Тестот е 90 % од либро, ама работата е што таму се погрешно одговорени. Мене лани многу ми помогнаа материјалите од Еми, добро беа објаснети истите задачи и книжења. Исто се паднаа и некои од прашањата што ги има во збирка после секоја глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom