Економски факултет (reloaded)

Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Ајде и јас да прашам :D

Сметководство многу луѓе ми препорачаа да одам на приватни часови кај некоја Еми.
Па дека математика ќе одам на приватни...за сметководство се ставив во мисла. Не сакам цел буџет да си го оставам по приватни часови :notworthy:

Тешко е сметководство? Може да се положи ако учам сама дома и од предавања?

Moже да се положи сметководство без приватни часови, предметот воопшто не е тежок за да се земаат приватни часови.
Учи навреме и разгледај во либро зоки од прилика какви прашања се паѓаат, ако имаш економско средно јас мислам дека нема да имаш никакви проблеми, не е тежок предмет.
Оди на предавања и решавај од збирката што се за вежби, ако не се добри предавањата оди само на вежби, се паѓаа порано доста од нив, поготово Т/Н.
 
Член од
21 септември 2013
Мислења
12
Поени од реакции
0
Не го потценувај предметот дека е лесен. Бубање не треба секако, скраја да е, ова е предмет кај што бубањето никако не доаѓа во предвид. Читај, логички мисли, сврзи ги работите, научи дефиниција па размисли, ја кога учев си праев некои теории у главата со сите тие поими инфлација, дефлација, посебно вториот дел (колоквиум) многу логички го учев оти ми беше потежок. Мене ми беше најтежок од прва, ептен учење удрив и дека не знаев како е на колоквиум, првиот извадив ептен малце поени но положив, па веќе за втор знаев што како се бара. Мислам дека голем удел во положување има и слушање предавање, јас бар кај Предраг кога одев голем дел памтев па дома само го препрочитував материјалот и 2-3 недели пред колоквиум учев поасално. :)
za pravo mislev .. a ne ekonomija ... ekonomija e lesno
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ајде и јас да прашам :D

Сметководство многу луѓе ми препорачаа да одам на приватни часови кај некоја Еми.
Па дека математика ќе одам на приватни...за сметководство се ставив во мисла. Не сакам цел буџет да си го оставам по приватни часови :notworthy:

Тешко е сметководство? Може да се положи ако учам сама дома и од предавања?
Јас минатата година полагав сметководство и можам да ти кажам дека за првиот колоквиум нема да ти треба книгата воопшто само прашањата од либро, додека за вториот мене само книгата ми помогна.

Вториот колоквиум по сметководство е многу потежок, јас имам во Економско завршено ( Борис ) ама вториот колоквиум беше пекол.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Aбе шо ви е за сметководство, шо се будалте?
За секој предмет кај шо има бројки да земите ак не приватни часови.
Не си земајте све при срце од претходните години, некои шо плаќале приватни часови.
Некогаш убо е и сами да си го изџвакате материјалот за учење,а не на готово изџвакан,само да го голтните.
Шо, ќе се опрчите 200-250(или колку и да земаат)за некој да ви кажи дека c=a+b, во случајов средства=обврски+капитал?

Нека не ве плашат од претходниве години и не ги гледајте само лошите искуства шо ги кажуваат, има вежби по предметов и вежбите се доволни за да ви се разјасни све.
Јас доаѓам од гимназија од природно математички смер. Појма немав на почетокот главница шо е,кредит,дебит... ко теле некое го разлистував учебникот, па пак го положив предметот без никаков проблем.
За вториот колоквиум и јас се притресов потежок бил вака-така, шо за мене немаше врска. Ги решаваш само задачине од збиркана,а ги има во изобилство и ту од секој тип прво решена имаш, и толку 90% од работата за предметов е завршена.
Не туку фрлајте пари за џабе,зошто се плашите од учење. Не е средно, учењето не е исто,некогаш навистина ќе ви притреба помош,ама секогаш ќе има некој да прашате, ама да плаќате приватни часој за вакви предмети,јас не разбирам стварно.
Ај ак не и за економија плаќајте приватни часој,за графицине некој да ги разјасни убо.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Едно прашање... утре имам економија од Предраг али ете неможам да стигнам можеби, и сеа ако он пушти списоци за редовност и ја отиднам покасно тој ден на предавање кај Таки Фити на пример. Ќе може некако да бидам запишан на тој список?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
379
Поени од реакции
1.080
Едно прашање... утре имам економија од Предраг али ете неможам да стигнам можеби, и сеа ако он пушти списоци за редовност и ја отиднам покасно тој ден на предавање кај Таки Фити на пример. Ќе може некако да бидам запишан на тој список?
Таки не пушта список.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Таки не пушта список.
Мислев дали би можел да бидам запишан на списокот кај Предраг... дека тој ден сум го слушал тоа предавање што се предавало дента, зашо објасни дека скоро истото го предавале сите професори по економија...
 
Член од
21 март 2013
Мислења
379
Поени од реакции
1.080
Мислев дали би можел да бидам запишан на списокот кај Предраг... дека тој ден сум го слушал тоа предавање што се предавало дента, зашо објасни дека скоро истото го предавале сите професори по економија...
Па ако имаш некој другар-колега па да те запише и тебе на списокот...
 
Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
Едно прашање... утре имам економија од Предраг али ете неможам да стигнам можеби, и сеа ако он пушти списоци за редовност и ја отиднам покасно тој ден на предавање кај Таки Фити на пример. Ќе може некако да бидам запишан на тој список?
Премногу сме, не верувам дека ќе пушти уште на почеток списоци
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Премногу сме, не верувам дека ќе пушти уште на почеток списоци
Лани веднаш почна да пушта, се случуваше и два пати во иста недела. :) И не се обидувајте многу да ве потпишуват оти знае некогаш и да изброи колку има присутни па после да поништи список.
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
10
Поени од реакции
1
ИТНО МИ ТРЕБА! Математика збирка и таблица, ве молам тие што продавате пишете ми :/ :(
--- надополнето: 22 септември 2013 во 18:42 ---
Продавам МАТЕМАТИКА збирка, таблица и книга.
Ги продаваш ли уште? :/
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Математика и сметководство требаат книги или можам и со копии да поминам? Збирка и таблица математика ми се нови,исто така и збирката по сметководство. Учебниците?
--- надополнето: 24 септември 2013 во 10:30 ---
Математика и сметководство требаат книги или можам и со копии да поминам? Збирка и таблица математика ми се нови,исто така и збирката по сметководство. Учебниците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom