Економски факултет (reloaded)

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.133
Поени од реакции
15.979
Финансиско сметководство, Макроекономија, ФПИ, Демографија, нешто за предметиве, како се полагаат на колоквиум, како на испит ? :)

Демографија не знам.

Финансиско - Не оди на предавања, џабе е. Вежби можеш, ако имате. Учебникот не е нешто нај, али се разбира колку-толку. Не знам како е на колоквиуми, јас на испит го полагав, помагаат прашањата од Либро доста, да сфатиш некои книжења и задачи и ќе немаш проблем.

Макро - Професорот дава 10 листа кои носат по 10 поени, така што, оди на предавања. Книгата јас не ја ни отворив, оти е превод од англиски, не е негова и ништо не се сфаќа. Има прашања кои се вртат и кои се паѓаат, со нив можеш да положиш. Во глобала, лесно е ако не сакаш 10ка нормално.
На колоквиуми гледај да го положиш, на испит мислам дека е на пишување.

ФПИ - Еден од полесните задолжителни. На смеров имаш доста вакви предмети кои се повеќе логични отколку бубање, па ако го сфатиш по кој принцип е предметов, ќе немаш проблеми понатака. Не бубај, гледај да си ги поврзуваш логички работите, оти на колоквиум ретко ќе најдеш некое прашање од книга. Али лесно е.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
22
Поени од реакции
1
Кое издание треба да бидат збирките и таблиците математика? Ми рекоа дека Драге прифаќал издадени од 2008 па навака.
 
Член од
23 март 2012
Мислења
34
Поени од реакции
35
Едно прашање до вас.
Би требало ли да има слободни места за вонредни студенти во трет уписен рок на надворешна трговија? Фала. :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.448
Поени од реакции
109.350
Положени ми се сите испити освен Математика (што не планирам сега да се замарам), и сакам да го оставам во 4та год. здравје, а сега треба 3та да запишам. Може тоа така?
Можеш, ама би ти препорачал да го грабнеш сега и на колоквиуми да го положиш. Веруј, од искуство ти зборувам. Буквално со истата помисла и јас идев 3 години и сфатив дека сум грешел, и тоа многу. Може да се научи, само треба да идеш на часови ако си дудук математика. Не заостанувај со предметите затоа што покасно ќе дипломираш...
 
Член од
19 октомври 2012
Мислења
182
Поени од реакции
38
Каков е колоквиумот по економетрија ?
Може ли од учебник да се научи ?
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.258
Поени од реакции
6.885
Море само јас ли си неам купено книги и незнам од шо книги треба да учиме? :oops:
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ќе може ли некој од постарите колеги да ми каже Финансиски менаџмент каков предмет е ?
И дали треба присуство ?
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Ќе може ли некој од постарите колеги да ми каже Финансиски менаџмент каков предмет е ?
И дали треба присуство ?

Ако го полагаш на колоквиум е малку зезнат, професорот бара активност, присуство и семинарска за да можеш да положиш, 2та колоквиуми се по 35 поени, а за да положиш ти треба 60/61 поен.
На испит е друга работа, полесно е многу и се вади добра оценка, интересен предмет е, има пресметки и општи работи, нема набројувања и учење на памет.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Продавам Математика збирка и таблица, многу прифатлива цена и поефтина, само да не ги гледам, пред да ги запалам !
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ме интересира дали Трговско право се полага исто и во втора година како редовен на Надворешна трговија и покрај тоа што го учат во прва за изборен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom