Економски факултет (reloaded)

Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Колеги ај некој од МЧР ако го знае тој Schein-овиот систем малце да го објасни тоа радијалното движење, пишува дека е движење од јадрото спрема периферијата, вработените можат да бидат унапредени но и понатаму да останат на периферијата или да останат на истото ниво, но да се движат поблиску до јадрото на системот. :cautious: Онака, уат д фак? Шо значи ова во реален живот?

А да и последниот кејс го нема во тие учебниците од Либро и Зоки, некој идеа кај да го најдеме?
Како мислиш го нема кејсот? Кај мене го има:
"Стресот на работните места во современото живеење"
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.977
Поени од реакции
12.522
Како мислиш го нема кејсот? Кај мене го има:
"Стресот на работните места во современото живеење"
Епа кај мене и кај некој останати колеги го нема.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
Колеги, Јавни финансии вториот колоквиум потежок ли е доста од првиот? Утре полагам, па ако имате нешто да ми посочите на што да обрнам повеќе внимание додека повторувам... Фала однапред
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Менаџмент на мал бизнис се знае кога ќе истакне оценки?

И осигурување сигурно не треба теорија?
 

Красулка

Replay & Undo
Член од
3 јануари 2009
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.157
Менаџмент на мал бизнис се знае кога ќе истакне оценки?

И осигурување сигурно не треба теорија?
За првото рекол во Вторник, конечни оценки, за второто ич не знам.
 
Член од
27 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
5
Менаџмент на човечки ресурси некој што беше 2ра група, да ми каже кои кејсови се паднаа и кои беа точните одговори? Фала :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.977
Поени од реакции
12.522
Менаџмент на човечки ресурси некој што беше 2ра група, да ми каже кои кејсови се паднаа и кои беа точните одговори? Фала :)
последниот кејс и тој со 360 систем на оценување. Кај последниот ти беше прашањето кои се двата екстерни фактори кои влијаат на стресот на Тереза, одговорите беа промени во животот така нешо и семејни проблеми, а кај тој 360 системот кои се недостатоците, точни одговори беа обемен материјал и непостоење на анонимност.
 
Z

ziko bt

Гостин
Тој првио кејз кај втората група ептен ми боди очи јас заокружив само под А,ама покето колеги ми рекоја дека требало под А и под В...
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Да ти е**м грдиот предмет МЧР, има само 14 минути за решавање вкупно, тоа кејсовите никакви сосе понудените одговори. Катастрофа.
Не, стварно, зашто има толку малку време за решавање? Не можев да добојам
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.977
Поени од реакции
12.522
Тој првио кејз кај втората група ептен ми боди очи јас заокружив само под А,ама покето колеги ми рекоја дека требало под А и под В...
Абе нагласено беше во прашањето дека се два фактора. Незнам зш сите се збунаја.

Иначе имаше време бе, јас во 2 и 20 излегов, после мене уште останаја 15 мин минимум.
 
Z

ziko bt

Гостин
Абе нагласено беше во прашањето дека се два фактора. Незнам зш сите се збунаја.

Иначе имаше време бе, јас во 2 и 20 излегов, после мене уште останаја 15 мин минимум.
Па шознам ко полагав тие два фактори ми беа спакувани под А :D во секој случај овај колоквиум полесен ми делуваше него првиот,доста работи од скриптата паднаја...
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
27
Поени од реакции
0
Kolegi ima nekoj so gi polagal Teorija na organizacija i Marketing menadzment da spodeli iskustvo shto da se uci,i ako ima nekoj prasanja da prati :confused:
 
Член од
14 јануари 2012
Мислења
11
Поени од реакции
4
Можни (идни) колеги. Да ве прашам некои работи, би сакал да ги знам пред (ако) се запишам на овој факс.
1.Во кој смер има најмалце математика?
2.Каква е математиката, сметководтсвото и статистиката?Тоа сум чул дека највише ги кочи студентиве (барем на државниот).
3.Мене воопшто не ми иде математика каква се учи во средно, равенки, функции и слични задачи. Дали математиката, сметководството и статистика е нешо у смисла-Пресметка на видови трошоци, оперативен профил, данок перед и после оданочување, годишни пресметки и слични ЛОГИЧКИ и потребни работи или е тупење на мозок како во средно?
И ако не ви е тешко кажете ми уште нешто што е карактеристино за економски.
Фала! :)
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
13
Можни (идни) колеги. Да ве прашам некои работи, би сакал да ги знам пред (ако) се запишам на овој факс.
1.Во кој смер има најмалце математика?
2.Каква е математиката, сметководтсвото и статистиката?Тоа сум чул дека највише ги кочи студентиве (барем на државниот).
3.Мене воопшто не ми иде математика каква се учи во средно, равенки, функции и слични задачи. Дали математиката, сметководството и статистика е нешо у смисла-Пресметка на видови трошоци, оперативен профил, данок перед и после оданочување, годишни пресметки и слични ЛОГИЧКИ и потребни работи или е тупење на мозок како во средно?
И ако не ви е тешко кажете ми уште нешто што е карактеристино за економски.
Фала! :)
Во прва година на сите смерови се исти предметите и таа година се и математика, сметководство и статистика. Мене лично воопшто не ми оди математика, ама статистика ми беше прелесно а и сметководство е лесно. Математика на испит ми се погодија задачи како во збирка-зашто и збирката се носи на полагање и така положив.
За понатаму конкретно за мојот смер- економија нема многу математика (и тие предмети што се со задачи се лесни и се со формули само со заменување слично на статистика) ама затоа има премногу учење теорија, функции и графикони на памет зашто има голем дел од колоквиумите што се полагаат на пишување.
 
Член од
3 февруари 2012
Мислења
120
Поени од реакции
20
Колеги, меѓунардона економија кои прашања ви се паднаа втор колоквиум ? И финансиски менаџмент како да се спреми испит x)) :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom