Економски факултет (reloaded)

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.596
Една задача ќе има за инвестиции од последниот слајд од 11 тема ко што спомна ти а ако има уште една ке биде за ДДВ како што е на 39 слајд од презентацијата од 10 глава..е сеа јас имам нешто да прашам кај ќе има списоци кај се полага правни и етички зашто асистентката денес ми рече дека на зефир ќе ги ставела а ја сеа гледам дека на зефир нема група за предметов.Ај ако некој има некое инфо плус да сподели зашто од повеќе термини се полага па би сакала да знам.Фала
Имаш на групата на фб , провери :)
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Една задача ќе има за инвестиции од последниот слајд од 11 тема ко што спомна ти а ако има уште една ке биде за ДДВ како што е на 39 слајд од презентацијата од 10 глава..е сеа јас имам нешто да прашам кај ќе има списоци кај се полага правни и етички зашто асистентката денес ми рече дека на зефир ќе ги ставела а ја сеа гледам дека на зефир нема група за предметов.Ај ако некој има некое инфо плус да сподели зашто од повеќе термини се полага па би сакала да знам.Фала
Еве слика :) од групата на фб што е.




 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Ааааа супер дечки фалааа (y)
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Продавам добро сочувана книга Основи на менаџмент :D Бујрум :D
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Колеги да ве прашам нешто за тестовите кај Шуклев.
Пр1. Зошто бизнис планот е важен за малите претпријатија?
Во книгата стои вака:
4. Планирањето осигурува дека одлуките на менаџментот се засновани врз објективна анализа на предностите и слабостите на компанијата.
На тестот:
в) Одлуките на менаџментот се засновани врз објективна анализа на предностите и слабостите на компанијата
Дали е точно тоа на тестот?

Пр2. Во книга:
Концепциски или четиридимензионален модел:
4.Профит
На тест:
д)Профит на претприемачката активност
Дали ако се заокружи тоа на тестот е точно? Би бил благодарен ако некој ми одговори затоа што во јуни ме очекува испит менаџмент. Би сакал да знам дали бара целосно на памет учење, односно како во книга, така на тест. И ако додаде или одземе некој збор или некој дел дали тоа ќе е точно.
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Колеги да ве прашам нешто за тестовите кај Шуклев.
Пр1. Зошто бизнис планот е важен за малите претпријатија?
Во книгата стои вака:
4. Планирањето осигурува дека одлуките на менаџментот се засновани врз објективна анализа на предностите и слабостите на компанијата.
На тестот:
в) Одлуките на менаџментот се засновани врз објективна анализа на предностите и слабостите на компанијата
Дали е точно тоа на тестот?

Пр2. Во книга:
Концепциски или четиридимензионален модел:
4.Профит
На тест:
д)Профит на претприемачката активност
Дали ако се заокружи тоа на тестот е точно? Би бил благодарен ако некој ми одговори затоа што во јуни ме очекува испит менаџмент. Би сакал да знам дали бара целосно на памет учење, односно како во книга, така на тест. И ако додаде или одземе некој збор или некој дел дали тоа ќе е точно.
Го заокружуваш она што е индентично со учебникот. И бара учење на памет. Така да во овие примери што си ги дал ,само во вториот го заокружуваш.
Бидејки:
Концепцискиот модел, или четиридимензионален модел, го сочи-
нуваат четири карактеристики: независност на акцијата, ризик, инова-
ција и профит на претприемачката активност.
А он гарант прашањето ке го постави: Кои карактеристики го сочинуваат........? (така да не ја гледај во овој случај сл.14.2.
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
^ Би требало да се точни и двете. Ама би требало.
Профит од претприемачка активност го имаш подоле во текстот со здебелени букви, а на сликата стои само профит.
Јас се зезнав така, учев само од слики без притоа да ги прочитам набројуванките што се подоле у текстот и така си утнав неколку прашања.


Англиски 2 да не има резултати?
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
^ Би требало да се точни и двете. Ама би требало.
Профит од претприемачка активност го имаш подоле во текстот со здебелени букви, а на сликата стои само профит.
Јас се зезнав така, учев само од слики без притоа да ги прочитам набројуванките што се подоле у текстот и така си утнав неколку прашања.


Англиски 2 да не има резултати?
Му го поставив по мејл ова прашање(за секој случај) и ке видиме што ке каже...
Ама колегата вика за во тестот му е: д)Профит на претприемачката активност .
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Подоле у текст набројуванката е пишана така.
На претходен колоквиум знам јас се зезнав со Процеси надвор и внатре од одборот (го пишува на слика) и Процеси внатре и надвор од собата на одборот (го пишува у текст). На колоквиум го имаше второто понудено и ја пошто учев само од сликите не го ни заокружив... Ма каква соба бе. :pos: Имаше уште неколку вакви прашања ама не ми текнуваат.
Набројувањата учете ги и од текст и од слика... негде има разлики.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Јас положив ммб али со помалку бодови на вториот, 55, а очекував најмалку 70. Не знам зошто сум добил толку, али како и да е барем со еден негов предмет расчистив и уште 2 ми остануваат.Да не беше скриптата со тоа што паднало лани немаше шанси да положам. А иначе по учење основи на менаџмент ми изгледа полесен само што има поголем материјал.
Знаете ли дали по основи на менаџмент дава исти тестови или ги менува?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Јас положив ммб али со помалку бодови на вториот, 55, а очекував најмалку 70. Не знам зошто сум добил толку, али како и да е барем со еден негов предмет расчистив и уште 2 ми остануваат.Да не беше скриптата со тоа што паднало лани немаше шанси да положам. А иначе по учење основи на менаџмент ми изгледа полесен само што има поголем материјал.
Знаете ли дали по основи на менаџмент дава исти тестови или ги менува?
Прво, кои три предмети од Шуклев? :) Инаку не можеш да знаеш дали исти или различни ќе даде прашања, ама принципот е ист.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
166
Поени од реакции
78
Прво, кои три предмети од Шуклев? :) Инаку не можеш да знаеш дали исти или различни ќе даде прашања, ама принципот е ист.
Па мислев дека имам 3 кај него, сум згрешил изгледа. А за прашањата мислам дека има некои омилени:D кои ги повторува.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Па мислев дека имам 3 кај него, сум згрешил изгледа. А за прашањата мислам дека има некои омилени:D кои ги повторува.
Па сега нормално е некои прашања да се повторуваат, ама мислам дека се е можно кај него... До лани држеше три предмети, сега едниот му го има препуштено на Столе, бар ја така знам :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.977
Поени од реакции
12.522
Колеги ај некој од МЧР ако го знае тој Schein-овиот систем малце да го објасни тоа радијалното движење, пишува дека е движење од јадрото спрема периферијата, вработените можат да бидат унапредени но и понатаму да останат на периферијата или да останат на истото ниво, но да се движат поблиску до јадрото на системот. :cautious: Онака, уат д фак? Шо значи ова во реален живот?

А да и последниот кејс го нема во тие учебниците од Либро и Зоки, некој идеа кај да го најдеме?
 
Член од
2 март 2011
Мислења
72
Поени од реакции
4
^ Би требало да се точни и двете. Ама би требало.
Профит од претприемачка активност го имаш подоле во текстот со здебелени букви, а на сликата стои само профит.
Јас се зезнав така, учев само од слики без притоа да ги прочитам набројуванките што се подоле у текстот и така си утнав неколку прашања.


Англиски 2 да не има резултати?
Има резултати со вкупни поени, а за оцени пишуваше ќе бидеме накнадно известени :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom