Економски факултет (reloaded)

Член од
7 јули 2011
Мислења
133
Поени од реакции
31
ај некој ако мозе нека писе сметководство сто нетреба за на испит и од поголемите нека споделат некое искуство сметководство на сто да се фокусирамее
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги ке може ли некој доколку знае да ми каже како се решава задачава по фин. менаџмент:
Нето добивката на компанијата Текс-Мастер изнесува 1200 000ден, а бројот на досега емитуваните акции е 100 000. Компанијата има емитувано и 5000 варанти, така што,со секој варант можат да се купат 4 нови акции по цена од 150 ден. Доколку моменталната пазарна цена на акциите на компанијата е 160 ден. и се очекува реализација на варантот, утврдете колку изнесувала добивката по акција пред и колку таа ке изнесува по реализација на варантите?
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Колеги ке може ли некој доколку знае да ми каже како се решава задачава по фин. менаџмент:
Нето добивката на компанијата Текс-Мастер изнесува 1200 000ден, а бројот на досега емитуваните акции е 100 000. Компанијата има емитувано и 5000 варанти, така што,со секој варант можат да се купат 4 нови акции по цена од 150 ден. Доколку моменталната пазарна цена на акциите на компанијата е 160 ден. и се очекува реализација на варантот, утврдете колку изнесувала добивката по акција пред и колку таа ке изнесува по реализација на варантите?
Пред: 1 200 000 / 100 000 = 12
По: 1 200 000 / (100 000 + 5000*4) = 10
--- надополнето: 7 јануари 2012 во 14:26 ---
Мене ме плашат тие отворените прашања. А се зема ли висока оценка?
Немој! Еден топол форумџиски совет е да не го земаш Информациони технологии. Предметот има 5 прашање на пишување, кои се онака најглавните работи, ама во моментот нема да ти текнат баш ти набројуванки (кои сепак не се малку), и плус 20 прашања на заокружување, од кои сигурно 2-3 грешиш (бидејќи се паѓаат и некои ептен глупи работи). Професорот е прилично принципиелен во однос на поените, па така ако ти фали макар и 1 поен за повисока оценка, ќе треба да си преполагаш. Делот на компјутер е прелесен, ама теоретскиот дел е тежок.
Земи си МЧР (прелесен предмет, 10ка од 2 дена учење се зима), гледам дека правни и етички аспекти го фалат (иако сум го немал), Англиски 2...
Земи си и Менаџмент на мал бизнис, полесно ќе си поминеш од Информациони :icon_lol:
 
M

Mario Gómez

Гостин
Дечки за испит финансиски менаџмент... дали може само од теорија да се положи? какви се на заокружување прашањата? со колку точни одговори? формулите за решавање задачи каде се дадени?
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
1
Колеги како се викаат професорите по трговско право, англиски јазик и германски? И ако може некој да пише каде може да ги најдам.. т.е дали се од нашиот факултет или не? Фала
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Kolegi nekoj da mi kaze sto i znaci na mikroekonomija na vtoriov kolokvium ocena 6- .
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Пред: 1 200 000 / 100 000 = 12
По: 1 200 000 / (100 000 + 5000*4) = 10
--- надополнето: 7 јануари 2012 во 14:26 ---

Немој! Еден топол форумџиски совет е да не го земаш Информациони технологии. Предметот има 5 прашање на пишување, кои се онака најглавните работи, ама во моментот нема да ти текнат баш ти набројуванки (кои сепак не се малку), и плус 20 прашања на заокружување, од кои сигурно 2-3 грешиш (бидејќи се паѓаат и некои ептен глупи работи). Професорот е прилично принципиелен во однос на поените, па така ако ти фали макар и 1 поен за повисока оценка, ќе треба да си преполагаш. Делот на компјутер е прелесен, ама теоретскиот дел е тежок.
Земи си МЧР (прелесен предмет, 10ка од 2 дена учење се зима), гледам дека правни и етички аспекти го фалат (иако сум го немал), Англиски 2...
Земи си и Менаџмент на мал бизнис, полесно ќе си поминеш од Информациони :icon_lol:
Менаџмент на мал бизнис ми е неизбежно зло, задолжителен ми е во трета :) инаку фала на информациите, сега стварно не знам што да правам, сепак имам време.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
--- надополнето: 7 јануари 2012 во 23:11 ---
Дечки за испит финансиски менаџмент... дали може само од теорија да се положи? какви се на заокружување прашањата? со колку точни одговори? формулите за решавање задачи каде се дадени?
Задача како таа погоре сигурно нема да има.Тешко само со теорија да може да се положи зашо и задачите носат доста поени а и лесни се(поедноставните ги дава) и формули само за обврзници дава,дадени ти се пред делот со задачите.Од теорија дава прилично општи работи,поделби може и некоја дефиниција(не е страшно) и плус на секое прашање имаш наведено колку точни одговори има тоа е тоа не е кој знае што...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Да не знае некој во колку часот е закажан испитот по Деловно планирање на 11-ти?
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
49
Поени од реакции
2
eden predmet od lani pak go zapisav ,a sega go prijaviv online.koga ke odam na ispit osven uplatnica za administrativna taksa treba li da imam i uplatnica od 300 denari (zasto e predmetot od lani ) ?ako znae nekoj neka pise fala
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
Ако има некој комбинации за теорија по управувачко сметководство, бидејќи слушам дека имало некоја скрипта со 20 тина лекции кои стално се паѓале и некоја информација околу тоа кој тип на задачи најмногу се паѓаат.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
8.326
Член од
20 септември 2010
Мислења
30
Поени од реакции
1
Колеги дали некој има искуство со испитот ФИНАНСИСКО СМЕТКОВОДСТВО кај Љубиша?дали прашањата се истите од колоквиум, каков е концептот на испитот итн итн?
Фала
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
А има ли некој искуство со пишување семинарски, преводи кај Љубиша, Финансиско сметководство...? Имам просек 71 поен од двата колоквиуми, ама слаби се резултатите верувам дека ќе симне граница, плус немам ниедна 8ца, кај него ли да ми биде првата? Можам ли некако да конкурирам за 9ка? Фала однапред :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom