Економски факултет (reloaded)

Член од
5 септември 2011
Мислења
18
Поени од реакции
4
Епа јас вака од искуство да ви кажам ...На првиот колоквиум отидов ненашминкана ..со мрсна коса..може да се рече запустена :) и ми даде елиминаторен..така да мој совет тие муабети немаат врска..Кај Јанев е само среќа ..и ништо друго.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
10
Поени од реакции
3
Ајде де! И како ќе познаеме дали тестот е елиминаторен или не?
Нема потреба да познаваш, сите што нема да положат ќе ти кажат дека им се паднал елиминаторен ;) Лани на колоквиумите имаше по две групи.. и релативно е тоа дека еден тест е потежок од другиот.. ете на пример, на втор колоквиум ми се падна "елиминаторниот" ама мене ми испадна полесен бидејќи немаше интеграли во него :D И на колоквиум( не знам на испит како е) Дракче не ни погледнува на кого дава тест, ги дели на брзинка, така да, ако си плава не се грижи воопшто :P
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
1
Moze li nekoj da gi objavi prasanjata po smetkovodtstvo za prv kololkvium,gledam se vrtat denovive na faks,kade gi naogaat i dali i za ekonomija i za matematika ima vakvi prasanja i kade moze da se najdat?fala
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
Moze li nekoj da gi objavi prasanjata po smetkovodtstvo za prv kololkvium,gledam se vrtat denovive na faks,kade gi naogaat i dali i za ekonomija i za matematika ima vakvi prasanja i kade moze da se najdat?fala
Ja ko so znam smetkovotstvo od zbirkata se uci se taka bese vo moe vreme pred 3 godini a sega kako e neznam...
--- надополнето: Oct 4, 2011 11:23 PM ---
Епа јас вака од искуство да ви кажам ...На првиот колоквиум отидов ненашминкана ..со мрсна коса..може да се рече запустена :) и ми даде елиминаторен..така да мој совет тие муабети немаат врска..Кај Јанев е само среќа ..и ништо друго.
da ne si smegja ili plava a ? :P hhhh
 
Член од
20 август 2010
Мислења
167
Поени од реакции
24
Moze li nekoj da gi objavi prasanjata po smetkovodtstvo za prv kololkvium,gledam se vrtat denovive na faks,kade gi naogaat i dali i za ekonomija i za matematika ima vakvi prasanja i kade moze da se najdat?fala
Koлку што знам сметководство прашањата ги имаше во либро. И да, учи си од збирката тоа точно неточно што е.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Без кејсовите можеш да положиш ако теоријата ти е добро ама стварно дооооброооо научена. Кејсовите носат 20 бода па зошто да не се потрудиш да ги решиш. А ако те нема на ниеден список- идеш у банка, земаш уплатница, кај цел на дознака пишуваш потпис менаџмент, кај цена пишуваш 500, ја плаќаш у банка, ја носиш на студентски и имаш потпис (од искуство)
Па би можела да се потрудам и ке се потрудам , ама сите велат дека слабо поминале со кејсовите а и незнам на кој принцип се дали ке бидат понудени одговори па да заокружиме или на раскажување , сепак обавезно ке ги разгледам фала многу :)
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Zdravo, ve molam za informacija po predmetot Teorija na organizacija , do kade i sto treba da se uci za prv kolokvium, a voedno nekoj da mi odgovori za istoto i za predmetot agrarna politika. Blagodaram i pozdrav
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5
Па би можела да се потрудам и ке се потрудам , ама сите велат дека слабо поминале со кејсовите а и незнам на кој принцип се дали ке бидат понудени одговори па да заокружиме или на раскажување , сепак обавезно ке ги разгледам фала многу :)
кејсовите се со понудени одговори (мислам дека беа 4 ) и може да бидат и две точни, не мора само еден одговор да е точен. абе не се толку тешки кејсовите колку тој што ги комплицира и испревртува прашањата.
 
Член од
18 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
5
Може некој да ми каже што треба да се учи по Аграрна политика и Однесување на потрошувачите и до каде ни е Аграрна политика првиот колоквиум?
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Колеги, ај ве молам некој да се погоди фин, да ми образложи малку повеќе за колоквиумите по макроекономија, фин пазари(пошто сите викаат не било баш од книга тоа што се пагало, незз како да учам и што), менаџмент се знае здраво учење и среќа ок е тоа и да и финансиско сметководство кај господин господин Љубиша.... Тешки/лесни се колоквиумите и како да учам... Ај бидете фини :) Фала однапред!
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Колеги, ај ве молам некој да се погоди фин, да ми образложи малку повеќе за колоквиумите по макроекономија, фин пазари(пошто сите викаат не било баш од книга тоа што се пагало, незз како да учам и што), менаџмент се знае здраво учење и среќа ок е тоа и да и финансиско сметководство кај господин господин Љубиша.... Тешки/лесни се колоквиумите и како да учам... Ај бидете фини
:)
Фала однапред!
Е ај да бидам фина. :D

Макро-учи си ги прашањата што се вртат во Либро/Зоки, и тие што ви ги дава како домашно, добар дел на тестот ќе ти се паднат. Логични му се доста прашањата, книгата е малце глупаво напишана, ама... од трет пат читање ќе сфатиш што сакал да каже авторот. И на двата колоквиума ќе имате отворено прашање (на првиот мислам беше задача за девизен курс, на вториот график да црташ и објаснување да дадеш).

ФПИ-од книгата доста се паѓаат прашања од додатоците, така да научи си ги добро. Ќе ви кажат кои додатоци требаат. Логични прашања исто, обично со по еден одговор, не можеш многу да утнеш... Лани ептен добри резултати имавме.

Финансиско-некаде 30-40% од прашања на тестот ја стварно не знам од кај ги имаше извадено, зашто сигурно не беа од книгата. :) Да не ми беше знаењето од средно, ќе беше густо.

Него... економија на инвестиции графиците за трудо-интензивен и неутрален тип на инвестирање нели треба обратно да бидат ставени? Тој што е за неутрален тип е пишан како трудо-интензивен и обратно... или грешка сум?
 

vlatko_95

Чоек
Член од
26 септември 2008
Мислења
260
Поени од реакции
66
Е ај да бидам фина. :D

Макро-учи си ги прашањата што се вртат во Либро/Зоки, и тие што ви ги дава како домашно, добар дел на тестот ќе ти се паднат. Логични му се доста прашањата, книгата е малце глупаво напишана, ама... од трет пат читање ќе сфатиш што сакал да каже авторот. И на двата колоквиума ќе имате отворено прашање (на првиот мислам беше задача за девизен курс, на вториот график да црташ и објаснување да дадеш).

ФПИ-од книгата доста се паѓаат прашања од додатоците, така да научи си ги добро. Ќе ви кажат кои додатоци требаат. Логични прашања исто, обично со по еден одговор, не можеш многу да утнеш... Лани ептен добри резултати имавме.

Финансиско-некаде 30-40% од прашања на тестот ја стварно не знам од кај ги имаше извадено, зашто сигурно не беа од книгата. :) Да не ми беше знаењето од средно, ќе беше густо.

Него... економија на инвестиции графиците за трудо-интензивен и неутрален тип на инвестирање нели треба обратно да бидат ставени? Тој што е за неутрален тип е пишан како трудо-интензивен и обратно... или грешка сум?
Мхм... Уште да имаше време покрај менаџментот на Бобек да се чита се по 2-3 пати... Ама се надевам дека ќе биде...
А за пазари... Мн е интересен принципот како е напишана баш е сватлива ама којзнае.... Логиката ми е јака страна мразам набројуванки, па се надевам дека ќе ме послужи и за ФПИ...
И јас сум од средно економско и се НАДЕВАМ дека тоа ќе ми помогне малку од малку, ако ништо друго јасно ми е што се случува што кај да барам во контен план и слично... Сега плус и нова му е книгата во смисла има прашања со повеќекратен одговор задачи вметнато нешто како збирката во прва што беше, ама во склоп на книгата и асистентот рече дека тие ќе се пагале и искрено се надевам дека ќе биде така... Фала фала многу :)
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Е ај да бидам фина. :D

Макро-учи си ги прашањата што се вртат во Либро/Зоки, и тие што ви ги дава како домашно, добар дел на тестот ќе ти се паднат. Логични му се доста прашањата, книгата е малце глупаво напишана, ама... од трет пат читање ќе сфатиш што сакал да каже авторот. И на двата колоквиума ќе имате отворено прашање (на првиот мислам беше задача за девизен курс, на вториот график да црташ и објаснување да дадеш).

ФПИ-од книгата доста се паѓаат прашања од додатоците, така да научи си ги добро. Ќе ви кажат кои додатоци требаат. Логични прашања исто, обично со по еден одговор, не можеш многу да утнеш... Лани ептен добри резултати имавме.

Финансиско-некаде 30-40% од прашања на тестот ја стварно не знам од кај ги имаше извадено, зашто сигурно не беа од книгата. :) Да не ми беше знаењето од средно, ќе беше густо.

Него... економија на инвестиции графиците за трудо-интензивен и неутрален тип на инвестирање нели треба обратно да бидат ставени? Тој што е за неутрален тип е пишан како трудо-интензивен и обратно... или грешка сум?
Обратно се ставени, не си грешка :)))) Во текстот убаво се нумерирани, ама грешката е во текстот над графиците. :))
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Знае некој до каде е првиот колоквиум по Меѓународни финансии?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom