Економски факултет (reloaded)

Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Има резултати МЧР на страната на Економски,не е лошо :)
 
Член од
21 октомври 2010
Мислења
36
Поени од реакции
0
kolegi aj ve molam nekoj ako seuste se priseka na prasanjata od 1grupa MCR neka mi gi pise vo pp,za da pocnam so vreme da go spremam zosto treba da go prepolagam,fala odnapred
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
дали ако не сум заверила семестар во дадениот рок и го заверам вон рокот бараат нешо дополнително да се плати као казна или така нешто?
Мислам дека има 500 денари казна. Ама веројатно ако воопшто не си заверила во целосниот рок, а мислам ако само си ги пропуштила тие 2 дена за твојата година ќе ти прогледаат низ прсти.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
288
Поени од реакции
31
Да не има некој прашања по финансиски менаџмент? Заврши колоквиумска ама иде испитна, нема одмора док траје обнова.
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Kolegi,treba markica da uplatam za zaveruvanje na semestarot,a bidejki nekjam da se guzvam u bankata na fax,dali vi teknuva vo vrska so smetkite,t.e dali se isti so tie za participacija,edino mislam deka vamu treba 313 da stoi,a za participacijata treba da se dopise 013,bla,bla,bla,toa mi bese prasanjeto,dali znaete neso vo vrska so niv,da ne idam na fax da kupuvam gotovi uplatnici i da ne cekam tamu za uplakjanje.Thanks a lot ;):):):)

--- надополнето ---

Aha,i da,slucajno da ne imate nekoj pomosen materijal po predmetot PRIMENETA EKONOMIJA:):):)
 
Член од
25 септември 2010
Мислења
115
Поени од реакции
41
Ќе може ли некој да ги напише датумите за заверка на семестар (за секоја годинна посебно)?
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
kolegi slusnav nesto deka po FPI se sobirale bodevite od dvata kolokviuma i zaednicki se dobivala brojka od koja zavisi dali si polozen ili ne...na primer na prv kolokvium imas 40 boda i sega ti falat uste 15 za da pomines....dali e ova tocno,dali navistina e taka,bidejki mene malce i ne mi e za vervanje rabotava...aj ve molam pomognete,koj znae neka napise.fala odnapred :smir:
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Колеги има некој што знае англиски што треба да се учи?
Ако воопшто постои некој таков...
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Me needs help...

Вие продавате 6-месечен фјучерс договор за државен запис во износ од 1.000 долари, по каматна стапка од 2,5 %.
Ако следниот месец каматната стапка опадне на 1,2%, вие ќе остварите?
загуба= 1.000*0,01=10
копи пејст од вежби

Зашто загуба? Зашто 0,01? Пожелно објаснување по пп =) 
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
Колеги има некој што знае англиски што треба да се учи?
Ако воопшто постои некој таков...
Требаше вчера да пишам, ама еве денес. Ќе ви кажам искуство од колега кој полагал лани, тоа што тој ми пренесе, и нешто што пишува во групата на фб.

Лани имало 50 прашања со 5 понудени и 1 точен исто како оваа година, прашања во стилот: што е побарувачка и имало пет понудени дефиниции за побарувачка,а одговорот бил премногу очигледен. Ти кога ќе ги учиш текстовите сигурно дека ќе обрнеш внимание на дефинициите, а ги имало најочигледните работи од текстовите. Одговарајте си ги прашањата после текстовите и вежбајте ја граматиката од книгата, тоа е тоа што се паѓало. На групата на фб пишува дека треба сите 12 текстови освен текстот за USA (за Great Britain не сум сигурен), а од писмата треба 14, 15, 16 и 17то убаво да се знаат, другите читнете ги онака ако не ве мрзи (знам знам дека ве мрзи:)). Има и некои прашања на групата за кои викаат дека од нив 70% се паѓале (никој не може со сигурност да каже) ама бидејќи се многу не можам да ви ги постирам тука (овие прашања демек асистентката ги пратила на mail). Пишете ми на пп ако сакате да ве аднам во групата на фб.

Btw колегата лани еднаш ја поминал книгата и извадил 9ка (е сеа да не ве залажам, кој колку може да постигне). Многу било лесно, ама зависи од тоа кој колку го владее англискиот и колкави предзнаења има.

Веројатно е ова доволно. Секое ланско искуство е добредојдено, ако има некој нешто да сподели. Е сеа знам дека ќе кажат: види ги овие се замараат со англиски, најлесниот предмет на факултетот, али тука сме да си помогнеме:) Не на секој му е така лесно:)
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Me needs help...

Вие продавате 6-месечен фјучерс договор за државен запис во износ од 1.000 долари, по каматна стапка од 2,5 %.
Ако следниот месец каматната стапка опадне на 1,2%, вие ќе остварите?
загуба= 1.000*0,01=10
копи пејст од вежби

Зашто загуба? Зашто 0,01? Пожелно објаснување по пп =)
Грешка е ...Треба да стои 1,5% наместо 1,2%... А, загуба затоа што ако опадне каматата, расте цената на договорот а тоа не му одговара на тој што продава. Обратно е со тој што купува (кај фјучепсите) :) Се надевам дека ти помогнав и дека си уште будна и повтараш, па ќе го видиш ова :)))
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Грешка е ...Треба да стои 1,5% наместо 1,2%... А, загуба затоа што ако опадне каматата, расте цената на договорот а тоа не му одговара на тој што продава. Обратно е со тој што купува (кај фјучепсите) :) Се надевам дека ти помогнав и дека си уште будна и повтараш, па ќе го видиш ова :)))
Фала колешке. =)
Туку, ај со лесно денес!
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Требаше вчера да пишам, ама еве денес. Ќе ви кажам искуство од колега кој полагал лани, тоа што тој ми пренесе, и нешто што пишува во групата на фб.

Лани имало 50 прашања со 5 понудени и 1 точен исто како оваа година, прашања во стилот: што е побарувачка и имало пет понудени дефиниции за побарувачка,а одговорот бил премногу очигледен. Ти кога ќе ги учиш текстовите сигурно дека ќе обрнеш внимание на дефинициите, а ги имало најочигледните работи од текстовите. Одговарајте си ги прашањата после текстовите и вежбајте ја граматиката од книгата, тоа е тоа што се паѓало. На групата на фб пишува дека треба сите 12 текстови освен текстот за USA (за Great Britain не сум сигурен), а од писмата треба 14, 15, 16 и 17то убаво да се знаат, другите читнете ги онака ако не ве мрзи (знам знам дека ве мрзи:)). Има и некои прашања на групата за кои викаат дека од нив 70% се паѓале (никој не може со сигурност да каже) ама бидејќи се многу не можам да ви ги постирам тука (овие прашања демек асистентката ги пратила на mail). Пишете ми на пп ако сакате да ве аднам во групата на фб.

Btw колегата лани еднаш ја поминал книгата и извадил 9ка (е сеа да не ве залажам, кој колку може да постигне). Многу било лесно, ама зависи од тоа кој колку го владее англискиот и колкави предзнаења има.

Веројатно е ова доволно. Секое ланско искуство е добредојдено, ако има некој нешто да сподели. Е сеа знам дека ќе кажат: види ги овие се замараат со англиски, најлесниот предмет на факултетот, али тука сме да си помогнеме:) Не на секој му е така лесно:)
Фала многу колега, ако е стварно вака само текстовите и 3 писма излгеа прелесно ќе биде.
Иначе за прашањата некоја колешка претходно ги имаше постиранo :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom