Економски факултет (reloaded)

akcioner

стартер
Член од
20 февруари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
85
Знае некој до кога може да се поднесе молба за промена на департман ?
Исто ме интересира дали 1000 денари се уплаќаат кога ја поднесуваме молбата или доколку е прифатена ? :)
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
170
Поени од реакции
19
Продавам маркица за месец Септември 2013 год. маркицата е ученичка/студентска и е купена 1.050 ден. и не е воопшто залепена, информации по ПП
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Основи на маркетинг, менаџмент, финансиски менаџмент, методи на продажба... некое инфо за предметиве ? лесен тежок ? кој да го оставам за испит кој на колоквиум ? како се учат што бараат ... што и да знаете :vozbud:
 
Член од
13 септември 2012
Мислења
59
Поени од реакции
8
Дали може некој да ми каже како иде процедурата за запишување на три изборни предмети во семестар поради недоволен број на кредити, да не треба некоја молба или ?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Основи на маркетинг, менаџмент, финансиски менаџмент, методи на продажба... некое инфо за предметиве ? лесен тежок ? кој да го оставам за испит кој на колоквиум ? како се учат што бараат ... што и да знаете :vozbud:

За маркетинг и методите не знам.
Менаџмент бубај напамет додека не ти се приспие, повторувај си ги секој ден набројуванките и повеќе држи се за нив. Оди на предавања дека пушта список, ако не сакаш потписот 500 + провизија да си го платиш.
Финансиски менаџмент е супер предмет, книгата е многу разбирлива, јас дека имав предмети пред тоа во кои ги учев истите работи ми беше многу лесен. Гледам дека ти не си ист смер, али предметот е боза. Многу бара Арсов на колоквиуми ако сакаш да поминеш, јас од срце ти препорачувам Финансиски да си го оставиш за испит.
Другиве три учи ги за колоквиуми, овој за испит.
 

hEnDo

すべてのメンバーを尊重する
Член од
17 април 2012
Мислења
2.541
Поени од реакции
4.767
Колеги ако сака некој да сподели искуство за трговско право???Фала:)
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Колеги ако сака некој да сподели искуство за трговско право???Фала:)
Прелесен предмет.
Ако гледаш само да положиш учи си од скрипта(скриптата е колку за напамет да научиш),ако сакаш повисока оценка учи од книга,поразбирливо е.
Колоквиумите ти се на заокружување со по 1 точен одговор.
Лани на тие шо ни фалеше 1 до 2 бода за повисока оценка ни даде можност јануари есејски да полагаме на теми шо тие ги одредуваат.
Кажаа нешо за оваа година дека асистентката ќе ја ставеле професор,зато незнам како ќе е оваа година,иако мене асистентката ми беше многу фина и плус на крај од предавање секогаш ни читаше потенцијални прашања од кои 90% се паѓаа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Ако некој не дојде да земе индекс прв ден, кај може да го земе после?
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
За маркетинг и методите не знам.
Менаџмент бубај напамет додека не ти се приспие, повторувај си ги секој ден набројуванките и повеќе држи се за нив. Оди на предавања дека пушта список, ако не сакаш потписот 500 + провизија да си го платиш.
Финансиски менаџмент е супер предмет, книгата е многу разбирлива, јас дека имав предмети пред тоа во кои ги учев истите работи ми беше многу лесен. Гледам дека ти не си ист смер, али предметот е боза. Многу бара Арсов на колоквиуми ако сакаш да поминеш, јас од срце ти препорачувам Финансиски да си го оставиш за испит.
Другиве три учи ги за колоквиуми, овој за испит.
Фала за инфото баш ова го барав да знам што ме чека, да знам како да си ги поделам предметите :) ке те послушам за финансики па ке видиме сто ке испадне :) иначе јас сум на менаџмент смер и уште едно прашање :) освен менџмент кој друг бара присуство ?
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.128
Поени од реакции
15.962
Фала за инфото баш ова го барав да знам што ме чека, да знам како да си ги поделам предметите :) ке те послушам за финансики па ке видиме сто ке испадне :) иначе јас сум на менаџмент смер и уште едно прашање :) освен менџмент кој друг бара присуство ?

Финансиски менаџмент бара присуство, ако одлучиш на колоквиуми да одиш.
За изборниов мислам дека не бара присуство, маркетинг не знам. :)
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Sho mi zborat nekoi be studiite na e-biznis bile na angliski jazik.. tochno e ova ili ?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.363
Поени од реакции
25.076
Sho mi zborat nekoi be studiite na e-biznis bile na angliski jazik.. tochno e ova ili ?
Предметите од е-бизнис се на англиски. Во прва година Основи на е-бизнис, во втора Дигитална Економија, Интернет Маркетинг и Маркетинг Комуникации, во трета сите задолжителни се на англиски освен Маркетинг Менаџмент и така натака...
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Предметите од е-бизнис се на англиски. Во прва година Основи на е-бизнис, во втора Дигитална Економија, Интернет Маркетинг и Маркетинг Комуникации, во трета сите задолжителни се на англиски освен Маркетинг Менаџмент и така натака...

I sea mozam da smenam smer? Ako mozes da mi objasnis detalno, poso poima neam, mule mulosano sum... Sea upisav prva godina, poima nemav deka se na angliski..
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.363
Поени од реакции
25.076
I sea mozam da smenam smer? Ako mozes da mi objasnis detalno, poso poima neam, mule mulosano sum... Sea upisav prva godina, poima nemav deka se na angliski..
Не знам како оди за менување смер ама ако ти е за англискиот баш тие предмети се полесни, не верувам дека ќе ти бидат проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom