Економски факултет (reloaded)

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Здраво дечки.

Знам дека на прашањево не му е местот тука во оваа тема, но незнаев каде да го поставам.

Оваа година ќе се запишувам на факултет.
Знам дека првиот уписен рок е на 16 и 17 Август ( барем така мислам ).

Е сега прашањето ми е од кога се започнува со предавање ?

Септември ? Октомври ?

Благодарам однапред.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Здраво дечки.

Знам дека на прашањево не му е местот тука во оваа тема, но незнаев каде да го поставам.

Оваа година ќе се запишувам на факултет.
Знам дека првиот уписен рок е на 16 и 17 Август ( барем така мислам ).

Е сега прашањето ми е од кога се започнува со предавање ?

Септември ? Октомври ?

Благодарам однапред.
Лани се почна од 15 септември.
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
ај едно прашање...што е разликата од менаџмент и финансиски менаџмент колку што видов во предметите во 3 та 4та ...каде повеке математика?
Математика има на секој смер, една е, во прва година. На финансиски менаџмент имаш повеќе предмети со задачи, и едно сметководство плус-Финаниско. На манаџмент можеби има малку повеќе чиста теорија.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Лани се почна од 15 септември.
А нели едно време се почнуваше од 15 Октомври ?

Или го сменија тоа ?

И би замолил некој ако може да ми каже нешто повеќе за смеровите: Менаџмент и Сметководство и ревизија.

Кој би бил по перспективен ?

Благодарам однапред.
 
Z

ziko bt

Гостин
А нели едно време се почнуваше од 15 Октомври ?

Или го сменија тоа ?

И би замолил некој ако може да ми каже нешто повеќе за смеровите: Менаџмент и Сметководство и ревизија.

Кој би бил по перспективен ?

Благодарам однапред.
Абе не се притресвај,не ни мора да одиш на предавања :D ,и да порано почнуваја после Октомври,ама од пред 2години сите факултети почнуват со предавања околу 15.9...
Иначе оди си на Сметководство поќе перспектива има,можи ке се расправаш со бројки ама то ке ти се најди потаму,а од друга страна Менаџмент ти е се теорија,а и се бара напамет да се учи па прашање е дали ке ти се најди во иднина.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Толку нема никој да каже неколку збора за надворешна трговија? :icon_mrgr:
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Математика има на секој смер, една е, во прва година. На финансиски менаџмент имаш повеќе предмети со задачи, и едно сметководство плус-Финаниско. На манаџмент можеби има малку повеќе чиста теорија.
Ај уше едно колку е добар финансиски менаџмент смерот и дали се исплати студирање на него...(од муабети што иам слушано после сметковдство и ревизија бил најтежок смер а мене лично баш и не ми изглеа некоја голема разлика со менаџмент)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
А и јас имам едно прашање.

Кој од смеровите кои што се понудени според вас е најтежок, а кој би спаѓал во полесните?

И на кој од смеровите има помалце математика?
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Колеги ако некој се сеќава што прашања имаше по финансискосметководство во мај-јуни сесијата Ве молам пишете ми на форумов.;)
--- надополнето: 9 јули 2012 во 12:09 ---
Колеги ако некој се сеќава што прашања имаше по финансискосметководство во мај-јуни сесијата Ве молам пишете ми на форумов.;)
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.621
Поени од реакции
2.732
Толку нема никој да каже неколку збора за надворешна трговија? :icon_mrgr:
Мене лично не ми се свиѓа тој смер, имаш отворени прашања 70% од предметите , зависно како мозеш да учиш ,мој предлог финансиски менаџмент многу го олеснија а е најдобар смер
--- надополнето: 9 јули 2012 во 12:54 ---
А нели едно време се почнуваше од 15 Октомври ?

Или го сменија тоа ?

И би замолил некој ако може да ми каже нешто повеќе за смеровите: Менаџмент и Сметководство и ревизија.

Кој би бил по перспективен ?

Благодарам однапред.
Менаџмент подобро ти е , немој кај овие од сметководство нај тапа смер, и кадар и предмети. За перспектвата па исто ти е ако учиш сегде ке си најдеш работа
--- надополнето: 9 јули 2012 во 12:56 ---
А и јас имам едно прашање.

Кој од смеровите кои што се понудени според вас е најтежок, а кој би спаѓал во полесните?

И на кој од смеровите има помалце математика?
Маркетинг е најлесен смер според мене, ни математика имаш нит ништо , само у прва година класика тоа кај драге мора :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Мене лично не ми се свиѓа тој смер, имаш отворени прашања 70% од предметите , зависно како мозеш да учиш ,мој предлог финансиски менаџмент многу го олеснија а е најдобар смер
Што знам, мене тој најмногу ме привлече, бидејќи сум заинтересиран за трговија, увоз извос и бизнис поврзан со странство. Финансиски менаџмент што знам, никогаш не би работел ниту во банка, ниту пак нешто поврзано со тоа. Ќе пробаме со ова прва година, нешто навистина ако се разочарам, може да се транспортирам на друг смер. :)
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.621
Поени од реакции
2.732
Што знам, мене тој најмногу ме привлече, бидејќи сум заинтересиран за трговија, увоз извос и бизнис поврзан со странство. Финансиски менаџмент што знам, никогаш не би работел ниту во банка, ниту пак нешто поврзано со тоа. Ќе пробаме со ова прва година, нешто навистина ако се разочарам, може да се транспортирам на друг смер. :)
Прва година имаат исто сите, ја бев економија прво немав поени за друг смер па се пребацив менаџмент , размисли си убаво али штом тоа те занима вака најшвише тоа упиши
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Ај уше едно колку е добар финансиски менаџмент смерот и дали се исплати студирање на него...(од муабети што иам слушано после сметковдство и ревизија бил најтежок смер а мене лично баш и не ми изглеа некоја голема разлика со менаџмент)
Е сега, може нема да ти дадам објективен одговор бидејќи јас сум на финансиски менаџмент и нормално за мене тој е најдобар :D. Инаку да, сметководство и ревизија најтежок мислам дека е, финансиски така така, зависи како стоиш со логиката, бидејќи предметите и професорите се такви, си бараат повеќе практични примери, и некои лесни задачки има. Учење на памет нема да имаш, со исклучок на некои предмети кои не се од наша катедра. За менаџмент некој фин колега или колешка од тој смер може да ти каже, па ќе си направиш споредба.
И да, понекогаш смерот и нема баш некоја голема улога при вработување.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Е сега, може нема да ти дадам објективен одговор бидејќи јас сум на финансиски менаџмент и нормално за мене тој е најдобар :D. Инаку да, сметководство и ревизија најтежок мислам дека е, финансиски така така, зависи како стоиш со логиката, бидејќи предметите и професорите се такви, си бараат повеќе практични примери, и некои лесни задачки има. Учење на памет нема да имаш, со исклучок на некои предмети кои не се од наша катедра. За менаџмент некој фин колега или колешка од тој смер може да ти каже, па ќе си направиш споредба.
И да, понекогаш смерот и нема баш некоја голема улога при вработување.
А ај те молам ако сакаш кажи ми, дали има некоја тешка математика, мислам онака Хард Кор математика ?
Зборам за Финансиски менаџмент.

Фала :D
--- надополнето: 9 јули 2012 во 16:22 ---
Прва година имаат исто сите, ја бев економија прво немав поени за друг смер па се пребацив менаџмент , размисли си убаво али штом тоа те занима вака најшвише тоа упиши
Ај те молам ако не ти е проблем обајсни ми повеќе за менаџмент.
Мислам дали е точно тоа што го викаат дека имало многу материјал за на памет да се учи ?

До 16 и 17 август т.е. до првиот уписен рок треба да се одлучам на кој смер ќе идам, а јас врска си немам.

:/
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
А ај те молам ако сакаш кажи ми, дали има некоја тешка математика, мислам онака Хард Кор математика ?
Зборам за Финансиски менаџмент.

Фала :D
Дечки, ова не ви е Електро па да има хард кор математика, многупати имам кажано-една е, во прва година, и не е толку тешка колку што е тежок професорот :D Инаку немаш повеќе математика, ако основните математички операции (плус, минус, множење и делење) за вас се математика тогаш да, има математика на финансиски менаџмент.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom