Економски факултет (reloaded)

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Колеги го имал ли некој овде Ревизија да ми каже за 2 кол. какви проблеми пагаат ???И плус од кои теми најмногу дава прашања?
лани на втор колоквиум проблемот беше да ги утврдиш трите вида на ризик во 10 различни ситуации (инхерентен/контролен/неоткривање). од прашањата имаше две отворени од МОС (мислам дека беа мос3 и мос6 но не ме фаќај за збор), ги имаше оние набројуванките СУНР (11те), документи во перманентен регистар .. толку се сеќавам.
јас паднав на втор лани, требаше да одам на поправен (дозволуваше поправен за оние што имат над 40 бодови), но ги изгубив двете сесии бидејќи бев Америка, а зимата не го спремав бидејќи беше многу рано плус имав МСС испит.

Доколку има некоја информација плус за овој втор колоквиум (додатен материјал/презентации/отфрлено) ве молам споделете. Знам само дека од 6та тема нагоре е материјалот.

edit: и дали 14ти е конечен датум за полагање?
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
лани на втор колоквиум проблемот беше да ги утврдиш трите вида на ризик во 10 различни ситуации (инхерентен/контролен/неоткривање). од прашањата имаше две отворени од МОС (мислам дека беа мос3 и мос6 но не ме фаќај за збор), ги имаше оние набројуванките СУНР (11те), документи во перманентен регистар .. толку се сеќавам.
јас паднав на втор лани, требаше да одам на поправен (дозволуваше поправен за оние што имат над 40 бодови), но ги изгубив двете сесии бидејќи бев Америка, а зимата не го спремав бидејќи беше многу рано плус имав МСС испит.

Доколку има некоја информација плус за овој втор колоквиум (додатен материјал/презентации/отфрлено) ве молам споделете. Знам само дека од 6та тема нагоре е материјалот.

edit: и дали 14ти е конечен датум за полагање?
Да колега;на 14 ти е кол. Од материјалот нема ништо скратено, ниту додадено. Инаку лани само 1 проблем ли имавте ?? пошо знам на прв кол. ни даде 2. Фала ти сепак за информациите,па да се надеваме дека ке поминеме на кол. Првиот не беше толку тежок, но вториот којзнае каков ке е ...:D
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
1.768
Поени од реакции
2.477
Некој љубезен да ми објасни подетално за смер Надворешна трговија, пошо планирам на тој да идам, дали е полесен/потежок во однос на другите смерови и сл. :)
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Инаку лани само 1 проблем ли имавте ?? пошо знам на прв кол. ни даде 2.
стварно не се сеќавам, да не излезе после лажам :)..
се си мислам дека беше само еден проблем плус десет отворени прашања.
 
Член од
12 декември 2011
Мислења
175
Поени од реакции
25
основи на маркетинг и однесување на потрошувачите има некоја прашања или скрипта било што за испит?
 

juve_persempre

▐ I am VIKING▐
Член од
17 февруари 2010
Мислења
296
Поени од реакции
83
Кога почнуваме со заверување на семестарот, Фала поздрав!
 
Член од
18 март 2011
Мислења
172
Поени од реакции
30
Колеги некој да сподели какви се двете задачи по јавни финансии сега на втор колоквиум ???
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Колеги некој да сподели какви се двете задачи по јавни финансии сега на втор колоквиум ???
Едната само што ја видов, ја имаш на последниот слајд од презентацијата за 11-та глава. Многу просто изгледа. А за друга навистина на знам како би изгледала, бидејќи никогаш и не сме ни решавале задачи, освен ако има за ДДВ, има една табела која се појавува и во книгата и во презентација.

Ако има некој подобри информации, нека сподели
 
Член од
16 септември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
2
Колеги за пракса само пријава ли треба и треба само на студентски да се однесе да ми ја заверат и толку ??? или треба уште нешто друго?
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
2
Некоја информација за Оптимализација на интернет опкружување 2 колоквиум?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
31
Некој да сподели искуство од втор колоквиум меѓународна економија ? :confused:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.596
Што е финтава со презентацијата од последната тема Јавни Финансии... па во презентацијата има повеќе за учење отколку во книгата , а и не е пишано што треба да се учи ... Да не ја прашал некој асистентката случајно за 12-та тема ?:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
86
Поени од реакции
15
Едната само што ја видов, ја имаш на последниот слајд од презентацијата за 11-та глава. Многу просто изгледа. А за друга навистина на знам како би изгледала, бидејќи никогаш и не сме ни решавале задачи, освен ако има за ДДВ, има една табела која се појавува и во книгата и во презентација.

Ако има некој подобри информации, нека сподели
Една задача ќе има за инвестиции од последниот слајд од 11 тема ко што спомна ти а ако има уште една ке биде за ДДВ како што е на 39 слајд од презентацијата од 10 глава..е сеа јас имам нешто да прашам кај ќе има списоци кај се полага правни и етички зашто асистентката денес ми рече дека на зефир ќе ги ставела а ја сеа гледам дека на зефир нема група за предметов.Ај ако некој има некое инфо плус да сподели зашто од повеќе термини се полага па би сакала да знам.Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom