Економски факултет (reloaded)

Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
dali ima razlika vo toa dali MCR ti e izboren ili zadolzitelen predmet. i moze li da mi pomogne nekoj okolu ucenjeto.nekako ne e bas lesno.dali ke ima nekoja skripta ili nesto ili pomos sto da ucam od kniga i do kaj ke bide prv kolokvium.isto taka me interesira bidejki ne sum bila na predavanje dali moze da se prijavam za strucen trud ako me nema na spisokot i po kolku dusi treba da bideme vo eden tim.i sto se pravi na vezbite po MCR i dali pustile spisok do sega na niv.:)
 
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Колеги беше некој денеска на математички методи? Кажа ли професорката дали ке има задачи од тој тип што се решаваат со Ламбда?
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
dali ima razlika vo toa dali MCR ti e izboren ili zadolzitelen predmet. i moze li da mi pomogne nekoj okolu ucenjeto.nekako ne e bas lesno.dali ke ima nekoja skripta ili nesto ili pomos sto da ucam od kniga i do kaj ke bide prv kolokvium.isto taka me interesira bidejki ne sum bila na predavanje dali moze da se prijavam za strucen trud ako me nema na spisokot i po kolku dusi treba da bideme vo eden tim.i sto se pravi na vezbite po MCR i dali pustile spisok do sega na niv.:)
Нема никаква разлика дали ти е изборен или задолжителен. Учи ги само набројуванките, дефинициите што се во bold, а би ти препорачал и објаснувањата на некои поими да ги учиш затоа што ќе има 10 прашања со точно/неточно. Останатите 15 ќе бидат со повеќекратен избор и 2 студии на случаи, вкупно 27 прашања (барем така кажа асистентот на вежби, а дали нешто ќе промени останува на него). Од тоа што јас го имам читано до сега, не ми изгледа многу тежок предметот, а од претходните години викаат дека предметот е лесен и добро поминале. На вежби пушти списоци со теми за стручен труд, требаше да избереме тим од 3 члена и да се потпишеме на списокот и кажа дека тоа е конечно. Асистентот Ефтимов е меѓу подобрите па најубаво би ти било да одиш да го прашаш дали може да се пријавиш и покрај тоа што те нема на списокот.

На вежбите ги обработуваме кејзовите кои што ќе ни се паднат на колоквиум, така да ти препорачувам да одиш на нив. До сега има пуштено еден список за редовност на вежбите. Треба да те има барем на еден за да можеш да земеш потпис. До крај сигурно ќе пушти уште по некој список.
 
Член од
13 октомври 2010
Мислења
40
Поени од реакции
0
eli=];4113765 напиша:
Дали ако се немам потпишано на списокот за колоквиум што го пуштала професорката управување со системи ке имам право да полагам преку колоквиум.
Mislam deka ne, zatoa sto i jas ne bev vo ponedelnikot i denes koga otidov da ja prasam dali moze da se potpisam kao ni prefrli na mene i na uste nekoi 10tina dusi so ne bile potpisani zosto ne sme bile vo ponedelnikot i ni dozvoli ama rece deka veke nema da ima dopisuvanja...

--- надополнето ---

Moze li nekoj ( od postarite kolegi ) da ni dade nasoki za ucenje i za toa kakvi ke bidat testovite po javni fin,. upravuvanje so s-mite i primeneta?
 
Член од
10 март 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
Нема никаква разлика дали ти е изборен или задолжителен. Учи ги само набројуванките, дефинициите што се во bold, а би ти препорачал и објаснувањата на некои поими да ги учиш затоа што ќе има 10 прашања со точно/неточно. Останатите 15 ќе бидат со повеќекратен избор и 2 студии на случаи, вкупно 27 прашања (барем така кажа асистентот на вежби, а дали нешто ќе промени останува на него). Од тоа што јас го имам читано до сега, не ми изгледа многу тежок предметот, а од претходните години викаат дека предметот е лесен и добро поминале. На вежби пушти списоци со теми за стручен труд, требаше да избереме тим од 3 члена и да се потпишеме на списокот и кажа дека тоа е конечно. Асистентот Ефтимов е меѓу подобрите па најубаво би ти било да одиш да го прашаш дали може да се пријавиш и покрај тоа што те нема на списокот.

На вежбите ги обработуваме кејзовите кои што ќе ни се паднат на колоквиум, така да ти препорачувам да одиш на нив. До сега има пуштено еден список за редовност на вежбите. Треба да те има барем на еден за да можеш да земеш потпис. До крај сигурно ќе пушти уште по некој список.
a vezbite se vo ponedelnik od 2 no kade?i dali ima nekoj dobrovolec sto nema prijaveno bidejki nie sme 2?i za kolku dena bi trebalo da naucam ?
 

*Smurfette*

He smurfs me, he smurfs me not
Член од
10 јуни 2006
Мислења
538
Поени од реакции
38
До сега има пуштено еден список за редовност на вежбите. Треба да те има барем на еден за да можеш да земеш потпис. До крај сигурно ќе пушти уште по некој список.
Кога пуштил список? јас бев на сите вежби до сеа .. единствен список беше тој за семинарските ...
 
Член од
22 октомври 2010
Мислења
256
Поени од реакции
144
Кога пуштил список? јас бев на сите вежби до сеа .. единствен список беше тој за семинарските ...
На првите вежби, на почетокот на предавањето им кажа на тие во први редови да пуштат по еден список у секој ред. Баш памтам дека се потпишав. Може не стигнал кај тебе. Ваљда неам проблеми со памтењето, а ако имам, некој нека ме потсети и нека каже дека не сум во право:)
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.924
Поени од реакции
483
Ако може некој поупатен да ми каже до кај сме јавни финансии, што е скратено за прв колоквиум и до каде ќе биде првиот колоквиум.
Бтв. Има пуштено список за полагање (да не одам кај професорот да се брукам за џабе:)) ?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
852
Mislam deka ne, zatoa sto i jas ne bev vo ponedelnikot i denes koga otidov da ja prasam dali moze da se potpisam kao ni prefrli na mene i na uste nekoi 10tina dusi so ne bile potpisani zosto ne sme bile vo ponedelnikot i ni dozvoli ama rece deka veke nema da ima dopisuvanja...

--- надополнето ---

Moze li nekoj ( od postarite kolegi ) da ni dade nasoki za ucenje i za toa kakvi ke bidat testovite po javni fin,. upravuvanje so s-mite i primeneta?
Кој го предава тоа управување со системи?
Соберете се повеќе колеги и еден најхрабар (или по случаен избор) нека и` каже на госпожата дека со самото запишување на предметот вие имате право да полагате преку колоквиуми, и дека групно ќе поднесете молба или ќе одите лично во деканат (не мора навистина да одите, само така кажете и`) да интервенирате. Аман од умислени суштества.

--- надополнето ---

Ме интересира некој од што го слушал маркетинг политика на цени дали може да се положи на колоквиум учејќи од прашањата кои се вртат по либро бидејќи нема книга????? да си ја скратам маката не за друго :vozbud:благодарам
Да :)
Некаде поназад напишав дека нема книга, т.е. има ама самата професорка има кажано да не се учи од неа.
Учи од прашања и види да не имаш и некоја задача, знам дека имаше само не се сеќавам во кој колоквиум беа :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Има некој осигурување да ми каже теорија шо треба да учам. Кои глави?
 

A.A

Член од
16 ноември 2010
Мислења
15
Поени од реакции
0
За што беше списокот денес јавни финансии за присуство или ..?
 
Член од
7 ноември 2010
Мислења
123
Поени од реакции
28
Мат. методи и финансиски пазари имаше список денес?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
852
За што беше списокот денес јавни финансии за присуство или ..?
Јавни финансии како што се сеќавам рече дека нема да пушта списоци за присуство.
Единствен список што ќе го пуштеле ќе бил за колоквиум и тоа при крај на месец, а како што знам има сеуште предавања до колоквиумот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom