Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
M

Mario Gómez

Гостин
Idni kolegi, bas sega gledav na stranata na ekonomski napisani se site dokumenti potrebni za upis, i dadena e ziro smetkata so se site kompletni podatoci kade sto treba da se uplatat tie 300 denari. Me interesira dali mozeme utre da uplatime koga veke gi imame potrebnite podatoci? Na toj nacin ne bi cekale po bankite vo vtornik...Ili pak mora uplatnica da se zeme edinstveno od fakultetot pa da se uplakja vo vtornik? :smir:
утре утре we, спаси се од тоа, нема никаква филозофија во уплаќањето, тоа среди го утре и во вторник од сабајле со врски без да мирисаш мишки кои мирисаат на лак за паркет мешан со пржен кромид да се пријавиме. see ya on tuesday XD
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Niv im e vazno da im odneses se sto e potrebno i se razbira uplatenata suma.Sea,dali ti si ja uplatila vcera,zavcera ili pred 3 meseci,ili pak mozebi ke ja uplatis utre toa ne gi interesira,niv samo im treba potvrda deka si uplatila,a za uplatnici imas vo knizarata na ekonomski,popolneti so se sto ti e potrebno,samo treba da si gi vneses licnite podatoci,a inace da si prasala porano ke te posovetuvav da si gi uplatese parite do sea za utre samo da gi podneses dokumentite dodeka drugite se guzvaat po bankine i cekaat po 1saat ili poise,a sega ne samo sto ti ke treba da se guzvas vo banka tuku i ke nastane guzva i na fakultet,pa i tamu ke treba da cekas,haha,i so srekja utre,zosto znam deka ke ti treba,ne radi toa deka nema da te primat,tuku uste utre ke ti se odmili fakultetot koa ke treba da cekas na red zaedno so uste 1000 dusi,na temperatura od 35 stepeni,a mislam deka i mirizbata nema da ti bide voopsto prijatna,hahaha,se nadevam ke si pomines bolje otkolku jas minatata godina koa se upisuvav,ali toa bea moite iskustva za vreme na upisot,pa se somnevam deka tvoite bi bile poinakvi,hahahaha:):):):))))))):vozbud:
Au,jas mislev deka se utre upisite,a ne zadutre,ako e taka togas uste utre uplati parite i mislam deka ke se spasis od mnogu guzva:):):)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
76
Поени од реакции
8
Колеги, ај малце помош. :)

Утре треба да шпартам и да му направам услуга на колега, да земам потврда за редовен студент и потврда за положени испити.
Ме интересира уплатниците од каде се земаат и која цена се плаќа за ова...плус во потврдата за положени испити пишува "Година која ја слуша", дали да ставам 4та и апсолвент како што ќе биде...или трета која ја завршува?

Он ми рече да идам на шалтерот за трета, иако четврта ќе биде сега па ме збуни. :)
Ke ides na studentski od tamu ke ti gi dadat potvrdite i posle od knizara ke si zemes 2 uplatnici, ako ne se lazam treba da uplatis posebno 100 i 300 denari, ali ke si prasas ke ti kazat tocno da ne ima nekoi izmeni. i posle ke si gi uplatis vo banka i ke im gi odneses pak na studentski, so indeks normalno za da ti gi zaverat potvrdite
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
LOL,bravo,bravo,me iznenadi,pa aj prodolzi so toj prosek i na fakultet,hahahahaha,
Алал нека ти е на благословот, недај Боже да продолжам на факс со истиот просек и немој да ми баксузураш сеуште незапишана :)
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
93
Поени од реакции
5

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Алал нека ти е на благословот, недај Боже да продолжам на факс со истиот просек и немој да ми баксузураш сеуште незапишана :)
Hehehehe,toa bese mala sala na tvoja smetka nemoj odma da se lutis,hahaha,a inace baksuzite se gluposti,taka da ako ti si ucis,bez razlika jas sto ke ti posakam ke bides dobra studentka,kako mene :nesum:,hahahahahaha
 
Член од
18 јуни 2010
Мислења
11
Поени од реакции
1
Фала ви на помошта :) Утре ќе одам во банка да уплатам, па вторник здравје ќе се гужваме и ќе се потиме.....сакале- нејќеле ќе мора да поминеме низ тоа што сите колеги го поминале....Се гледамеее :icon_bigg:smir:
 

Anne.

~
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.629
Поени од реакции
10.284
Фала ви на помошта :) Утре ќе одам во банка да уплатам, па вторник здравје ќе се гужваме и ќе се потиме.....сакале- нејќеле ќе мора да поминеме низ тоа што сите колеги го поминале....Се гледамеее :icon_bigg:smir:
Јас не се гужвав хе!:pos:
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
И новиов принцип на мене ич не ми е јасен.
Тоа што го праша swen и мене ме интересира. Дали ќе имаме фора да положиме еден испит од септември до наредната година до јануари(или еве максимум 2 како што беше до сега).
И дај некој со кирилична подршка и со цртички малце поразбирливо да објасни, кога ќе видам кирилица и без нов ред и штедење на запирки автоматски ми се одмилува читањето на таков пост.(без навреда).
Утре идам пак да ги прашам друже. Ако уште не се одлучиле како ќе биде, ќе мора една пцовка да падне. :)
Не за друго, мене ми е да знам дали да учам појако менаџмент... или да олабавам па да чекам на колоквиуми да си полагам :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Утре идам пак да ги прашам друже. Ако уште не се одлучиле како ќе биде, ќе мора една пцовка да падне. :)
Не за друго, мене ми е да знам дали да учам појако менаџмент... или да олабавам па да чекам на колоквиуми да си полагам :)
Чекај ме, ќе полагаме заедно :pos:
Иначе, колешка ми кажа дека таа од студентски за втора година била доволно фина и информирана, па иди прашај таму, не е битно која година си.(а втора година си и така и така мислам)
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Au,epa sea vaka,od kaj da pocnam vekje neznam za da me sfatis bolje,haha,site ispiti sto ti se ostanati od predhodnata godina gi prijavuvas povtorno,i povtorno zemas potpisi,i povtorno mozes da gi polagas na kolokviumi,isto taka ispitite sto ti se ostanati moralno e da se prijavat i mozes da gi prijavis samo vo toj semestar koga si gi slusal,znaci tie sto ti se zemski semestar,zimski ke gi prijavuvas se dodeka ne gi polozis,a tie so se leten semestar ke gi prijavis vo letniot.Inace sekoj semestar mozes da prijavis ispiti so vkupen zbir ne pogolem od 35 krediti,znaci vo tie 35 krediti ke moras da prijavis tie sto ti se ostanati od minatata godina,znaci,ako ti ostanale na primer matematika i statistika,matematika ke go prijavs sega,a statistika za vo letniot,bidejki tie nosat mislam po 9 krediti,ke mozes da prijavis uste ispiti vo zbir od 26 krediti,no ne e moralno,ti nemozes da prijavis predmeti so poise od 35 krediti,no mozes so pomalce....Ako imas neso nejasno prasaj:):):))))


Да речеме запишам условно 4та со 2 заостанати предмети од 3та... и тие 2 предмети не ги положам до февруари, после плакам за тие два предмета по 75 евра место квадрат од 300 евра ? и имам право да слушам 4та година ако не сум ги положил двата предмета од 3та ? се надевам ме разбра... се надевам ке ми одговориш
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Да речеме запишам условно 4та со 2 заостанати предмети од 3та... и тие 2 предмети не ги положам до февруари, после плакам за тие два предмета по 75 евра место квадрат од 300 евра ? и имам право да слушам 4та година ако не сум ги положил двата предмета од 3та ? се надевам ме разбра... се надевам ке ми одговориш
Колку што јас знам вака одат работите.
Тие два предмета ги презапишуваш повторно, да речеме дека ти си и двата од зимски семестар. и ги презапишуваш сега. и плааќаш за нив колку треба.И нив ги слушаш одиш на предавање, зимаш потписи и полагаш преку колоквиуми.
Исто така имаш право да запишеш и предмети од 4-та но само до определен број на кредиит, не знам точно колку.Значи ке мора да се откажеш односно да не запишеш 1 или 2 предмети од 4-та ( во зависност до колку кредити треба). и ке чекаш да дојде повторно зимски семестар за да можеш тие предмети да ги запишеш бидејки нели тие се слушаат во зимски семестар. А доколку ги положиш сите запишани шо ти се, изгледа ке немаш право оние незапишаните да ги полагаш на испити оти нели не ти се запишани и немаш потписи од нив. Тоа е тоа. Ако знае некој поинаку нека ме поправи.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
da da osnovi na ekonomija :)) aj ako mozes najdi gi prasanjata do 24 posto na 27 polagam :)) tnx :)
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Колку што јас знам вака одат работите.
Тие два предмета ги презапишуваш повторно, да речеме дека ти си и двата од зимски семестар. и ги презапишуваш сега. и плааќаш за нив колку треба.И нив ги слушаш одиш на предавање, зимаш потписи и полагаш преку колоквиуми.
Исто така имаш право да запишеш и предмети од 4-та но само до определен број на кредиит, не знам точно колку.Значи ке мора да се откажеш односно да не запишеш 1 или 2 предмети од 4-та ( во зависност до колку кредити треба). и ке чекаш да дојде повторно зимски семестар за да можеш тие предмети да ги запишеш бидејки нели тие се слушаат во зимски семестар. А доколку ги положиш сите запишани шо ти се, изгледа ке немаш право оние незапишаните да ги полагаш на испити оти нели не ти се запишани и немаш потписи од нив. Тоа е тоа. Ако знае некој поинаку нека ме поправи.
А кога ги презапишувам ??? Сега ако не ги положам или во Февруари ако не ги положам ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom