Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Чекај ме, ќе полагаме заедно :pos:
Иначе, колешка ми кажа дека таа од студентски за втора година била доволно фина и информирана, па иди прашај таму, не е битно која година си.(а втора година си и така и така мислам)
Не ме коби! Сега за 3-та :P
Ги прашав што е како, и вака е изгледа:
Ако не го положам пример менаџмент сега, сега го запишувам во овој семестар и не плаќам ништо екстра туку вака иде со плаќањето: Веќе нема да плаќаме тоа што е 300 евра партиципација сега, туку ќе си плаќаме по кредит... 35 кредити мах можеш да запишеш, што значи дека сега ако запишам ја 3 предмети по 8 кредити и менаџмент си го запишам ко четврт, јас ќе треба да платам 320 евра вкупно. А тој еден што сум ги избацил за да имам место за менаџмент идната година ќе си го запишам на место на некој Друг од тој семестар или па ако се игра добро со кредитите ќе можеш некако да искомбинираш по 5 да запишеш и на време да си исчистиш се. Истото се однесува и за државна квота со таа разлика што таму 3.3 евра е кредит. Така ми објасни таа таму, па сега ќе видиме како ќе биде.
А ако имам од летен семестар останат предмет... имам шанса да го полагам во февруари, Па после да го презапишам на местото на еден во тој семестар :)

Пс таа кај втора година е таа што ми објаснуваше минатиот пат.... и не се осмелив пак кај неа да прашам. Другата ми го кажа ова :)

--- надополнето ---

Дечки еве што е најнова глупост што им текнало на економси кој ќе успее да ги дешифрира сликиве нека кажеПрегледај го приврзокот 33835Прегледај го приврзокот 33836Прегледај го приврзокот 33837 наместо партиципација вака ќе сме плаќале
Тоа е тоа горе што го зборам :)
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Дечки еве што е најнова глупост што им текнало на економси кој ќе успее да ги дешифрира сликиве нека кажеПрегледај го приврзокот 33835Прегледај го приврзокот 33836Прегледај го приврзокот 33837 наместо партиципација вака ќе сме плаќале


ne go otvara... aj prati pak.... ili daj liink da si gi simneme sami od stranata
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
А кога ги презапишувам ??? Сега ако не ги положам или во Февруари ако не ги положам ?
Ако сега не ги положиш сега ги презапишуваш, но само под услов да се од овој зимски семестар. Ако се од летниот семестар и ако сега не ги положиш ке имаш уште една шанса во февруари, и тогаш ако не ги по0ложиш ке ги презапишеш. Појасно ли е сега.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Ако сега не ги положиш сега ги презапишуваш, но само под услов да се од овој зимски семестар. Ако се од летниот семестар и ако сега не ги положиш ке имаш уште една шанса во февруари, и тогаш ако не ги по0ложиш ке ги презапишеш. Појасно ли е сега.

Фала МНОГУ.... ми се сложија коцките !!! :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Значи вака како што објасна Swen е одлично :) Штета што не беше така досега, али јбг.

--- надополнето ---

Патем за тие што прашуваа, читалната работи.
 
V

Viktor g

Гостин
Не ме коби! Сега за 3-та :P
Ги прашав што е како, и вака е изгледа:
Ако не го положам пример менаџмент сега, сега го запишувам во овој семестар и не плаќам ништо екстра туку вака иде со плаќањето: Веќе нема да плаќаме тоа што е 300 евра партиципација сега, туку ќе си плаќаме по кредит... 35 кредити мах можеш да запишеш, што значи дека сега ако запишам ја 3 предмети по 8 кредити и менаџмент си го запишам ко четврт, јас ќе треба да платам 320 евра вкупно. А тој еден што сум ги избацил за да имам место за менаџмент идната година ќе си го запишам на место на некој Друг од тој семестар или па ако се игра добро со кредитите ќе можеш некако да искомбинираш по 5 да запишеш и на време да си исчистиш се. Истото се однесува и за државна квота со таа разлика што таму 3.3 евра е кредит. Така ми објасни таа таму, па сега ќе видиме како ќе биде.
А ако имам од летен семестар останат предмет... имам шанса да го полагам во февруари, Па после да го презапишам на местото на еден во тој семестар :)

Пс таа кај втора година е таа што ми објаснуваше минатиот пат.... и не се осмелив пак кај неа да прашам. Другата ми го кажа ова :)

--- надополнето ---



Тоа е тоа горе што го зборам :)
мене пак не ми е јасно зошто ќер треба да плаќам сега повеќе партиципација наместо 300 евра сега да платам 320?!Глупости на квадрат значи треба да им дадам само 40 евра гратис а оние кој се во државна квота може да им искочи и по 150 евра наместо 200 што сум јас тука црнец или машина за пари?!
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
мене пак не ми е јасно зошто ќер треба да плаќам сега повеќе партиципација наместо 300 евра сега да платам 320?!Глупости на квадрат значи треба да им дадам само 40 евра гратис а оние кој се во државна квота може да им искочи и по 150 евра наместо 200 што сум јас тука црнец или машина за пари?!
Кај виде ти дека ќе им искочи 150 евра? Пресметај 35 кредити по 3,3 евра да видиш колку ќе излезе за еден семестар, немој да мислиш дека само вие сте оштетени, сите ќе бидат оштетени подеднакво со новиот систем и оние во државна, и тие во приватна квота
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Немора 35 кредити да упишете.... Тоа е максимумот што може да го запишете, не рекоа дека има долна граница :)
Запиши 2 предмети по 7 кредита и 1 предмет од 8 кредита и ке си платиш 220 евра, но ќе ти треба 5,6 години да завршиш :)

А што се однесува на читалната денес до 4 ке работи, а утре би требало со регуларно време до 8... Но би требало бидејќи има некој неправилности со дежурните студенти :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Не ме коби! Сега за 3-та :P
Ги прашав што е како, и вака е изгледа:
Ако не го положам пример менаџмент сега, сега го запишувам во овој семестар и не плаќам ништо екстра туку вака иде со плаќањето: Веќе нема да плаќаме тоа што е 300 евра партиципација сега, туку ќе си плаќаме по кредит... 35 кредити мах можеш да запишеш, што значи дека сега ако запишам ја 3 предмети по 8 кредити и менаџмент си го запишам ко четврт, јас ќе треба да платам 320 евра вкупно. А тој еден што сум ги избацил за да имам место за менаџмент идната година ќе си го запишам на место на некој Друг од тој семестар или па ако се игра добро со кредитите ќе можеш некако да искомбинираш по 5 да запишеш и на време да си исчистиш се. Истото се однесува и за државна квота со таа разлика што таму 3.3 евра е кредит. Така ми објасни таа таму, па сега ќе видиме како ќе биде.
А ако имам од летен семестар останат предмет... имам шанса да го полагам во февруари, Па после да го презапишам на местото на еден во тој семестар :)

Пс таа кај втора година е таа што ми објаснуваше минатиот пат.... и не се осмелив пак кај неа да прашам. Другата ми го кажа ова :)
Е ова е објаснување :)
И сеа уште нешто, тој предмет што си го запишал во трет семестар(пример), до кога можеш да го полагаш на испит без да платиш пак?

Кај виде ти дека ќе им искочи 150 евра? Пресметај 35 кредити по 3,3 евра да видиш колку ќе излезе за еден семестар, немој да мислиш дека само вие сте оштетени, сите ќе бидат оштетени подеднакво со новиот систем и оние во државна, и тие во приватна квота
Максимум 35 кредити :) Јас може и да имам 30 кредити во семестар * 3,3 не искача ни 100 евра :) Иначе у принцип е толку, плус-минус 10тина евра за државна, а може нешто повеќе за приватна.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
мене пак не ми е јасно зошто ќер треба да плаќам сега повеќе партиципација наместо 300 евра сега да платам 320?!Глупости на квадрат значи треба да им дадам само 40 евра гратис а оние кој се во државна квота може да им искочи и по 150 евра наместо 200 што сум јас тука црнец или машина за пари?!
Една година има 60 кредити... Така се добиени и цените за презапишување предмети. Партиципацијата што ја плаќа студентот (200 во државна, 600 во приватна) поделена со бројот на кредити (60) ја дава цената на кредитот, т.е. 3.3 евра за државна, 10 евра за приватна квота.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Е ова е објаснување :)
И сеа уште нешто, тој предмет што си го запишал во трет семестар(пример), до кога можеш да го полагаш на испит без да платиш пак?


Максимум 35 кредити :) Јас може и да имам 30 кредити во семестар * 3,3 не искача ни 100 евра :) Иначе у принцип е толку, плус-минус 10тина евра за државна, а може нешто повеќе за приватна.
Ако презапишеш сега некој предмет во зимски семестар... ке можеш да го полагаш ваљда до нареден зимски семестар... а и тогаш ако не го положиш ќе треба дупло да го платиш како квадрат :)
Ова по некоја логика зборам... не прашував за толку идни работи, има време за тоа :)
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Една година има 60 кредити... Така се добиени и цените за презапишување предмети. Партиципацијата што ја плаќа студентот (200 во државна, 600 во приватна) поделена со бројот на кредити (60) ја дава цената на кредитот, т.е. 3.3 евра за државна, 10 евра за приватна квота.
А што е со новите студенти, нели нивната партиципација е намалена на 400.. Тие нема да плаќаат по кредити?
Кој ке му најде крајот.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
А што е со новите студенти, нели нивната партиципација е намалена на 400.. Тие нема да плаќаат по кредити?
Кој ке му најде крајот.
Ќе си плаќаат по кредити... има истакнато ливче на огласна со цената на кредитот во однос на тоа кој колку плаќа партиципација. Имаше некоја сума таму изгледа беше околу 5,6,7 така нешо.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
А што е со новите студенти, нели нивната партиципација е намалена на 400.. Тие нема да плаќаат по кредити?
Кој ке му најде крајот.
Тие ќе плаќаат 6.6 евра по кредит (400 евра поделено со 60 кредити, просто како грав :))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom