Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 мај 2009
Мислења
44
Поени од реакции
0
Jas sum postar vonreden student....denes se javiv na studentski prasanja i mi rekoa deka i za mene vazi ova so krediti, glupost!Da pazam treba sega koj ispit mi e vo zimski koj vo leten semestar, a do sega polagav koj mi tekne. Jas ne idam na predavanja i neznam zosto e ova i za vonredni studenti. Mislam deka e ova teska glupost!!!
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Е ова е објаснување :)
И сеа уште нешто, тој предмет што си го запишал во трет семестар(пример), до кога можеш да го полагаш на испит без да платиш пак?


.

Наредни 3 сесии изглеа
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Колку што јас знам вака одат работите.
Тие два предмета ги презапишуваш повторно, да речеме дека ти си и двата од зимски семестар. и ги презапишуваш сега. и плааќаш за нив колку треба.И нив ги слушаш одиш на предавање, зимаш потписи и полагаш преку колоквиуми.
Исто така имаш право да запишеш и предмети од 4-та но само до определен број на кредиит, не знам точно колку.Значи ке мора да се откажеш односно да не запишеш 1 или 2 предмети од 4-та ( во зависност до колку кредити треба). и ке чекаш да дојде повторно зимски семестар за да можеш тие предмети да ги запишеш бидејки нели тие се слушаат во зимски семестар. А доколку ги положиш сите запишани шо ти се, изгледа ке немаш право оние незапишаните да ги полагаш на испити оти нели не ти се запишани и немаш потписи од нив. Тоа е тоа. Ако знае некој поинаку нека ме поправи.
Maksimum mozes da prijavis do 35 krediti,a za toa kolku i kako se plajka tocno neznam,no mislam deka si ja plajkas voobicaenata rata i ne plajkas nikakvi kazni,bidejki so samoto toa sto prijavuvas ispiti koi ne si gi polozil od minatata godina,go zazemas mestoto na ispitite sto bi ti bile vo toj semestar dokolku bi gi imal polozeno tie sto sega pak treba da gi prijavis,e poradi toa sto ti ostanuvaat tie ispiti ke ti se prodolzi studiranjeto za uste eden semestar,mislam me sfati:):):)

PC:Ova mislenje bese nameneto za drugiot kolega,ali po greska ovde go pisav:)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Е ова е објаснување :)
И сеа уште нешто, тој предмет што си го запишал во трет семестар(пример), до кога можеш да го полагаш на испит без да платиш пак?


Максимум 35 кредити :) Јас може и да имам 30 кредити во семестар * 3,3 не искача ни 100 евра :) Иначе у принцип е толку, плус-минус 10тина евра за државна, а може нешто повеќе за приватна.
Колку помалку кредити толку помалку пари, нормално :) Ама кога ќе собереш 35 излегува околу 115 евра
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
Колку помалку кредити толку помалку пари, нормално :) Ама кога ќе собереш 35 излегува околу 115 евра
Не можеш да собереш 35 освен ако не ги оставиш 3 предмети со 9 кредити и 1 предмет со 8 кредити, а такви во еден семестар немаш :) Значи како што објасни Наумдб, си плаќаме исто, само што повеќе немаш квадрат и не мораш да заглавиш заради еден предмет.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Jas sum postar vonreden student....denes se javiv na studentski prasanja i mi rekoa deka i za mene vazi ova so krediti, glupost!Da pazam treba sega koj ispit mi e vo zimski koj vo leten semestar, a do sega polagav koj mi tekne. Jas ne idam na predavanja i neznam zosto e ova i za vonredni studenti. Mislam deka e ova teska glupost!!!
Епа јбг, од сега ќе мора повеќе да мислиш на факултетот, ако сакаш и он да мисли на тебе:)


Идни колеги, ај малку помош, како иде запишување на економски? Многу се чека? Некој тип за да не чекам толку, зашто знам дека ќе умрам на ова жешко време. И ми кажаа дека многу се чекало да уплатиш во банка...лелеее кај најде сека олку топло да биде :tapp:
Па ајде ако сакаш јас ќе бидам тој тип, не сум лош, симпатичен сум :pos:

Ако ептен дојдеш сабајле меѓу првите, може да поминеш со помалку варење, па да завршиш за 40на минути, а за банка ќе си уплатиш најдобро уште денес што подалеку од факултетот :)
 

LitButterfly

Малечко
Член од
6 октомври 2009
Мислења
69
Поени од реакции
5
А да ве прашам дали има шанси менаџмент да се положи со научени прв и трет колоквиум? Или барем кажете некоја тема која има некоја можност да се скокне, зашто испитот се ближи ииииииииии нема време :)))
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Епа јбг, од сега ќе мора повеќе да мислиш на факултетот, ако сакаш и он да мисли на тебе:)



Па ајде ако сакаш јас ќе бидам тој тип, не сум лош, симпатичен сум :pos:

Ако ептен дојдеш сабајле меѓу првите, може да поминеш со помалку варење, па да завршиш за 40на минути, а за банка ќе си уплатиш најдобро уште денес што подалеку од факултетот :)
Си уплатив јас уште денес во банка, за да не чекам утре, а не мислев на тип како личност, туку на финта tip/hint :)

--- надополнето ---

Не можеш да собереш 35 освен ако не ги оставиш 3 предмети со 9 кредити и 1 предмет со 8 кредити, а такви во еден семестар немаш :) Значи како што објасни Наумдб, си плаќаме исто, само што повеќе немаш квадрат и не мораш да заглавиш заради еден предмет.
Е тоа е добрата вест, само уште да вратеа да може да се полага на три колкоквиуми...ама тоа ти е:toe:
 

Латнем

Comfortably numb
Член од
4 јуни 2010
Мислења
62
Поени од реакции
13
Си уплатив јас уште денес во банка, за да не чекам утре, а не мислев на тип како личност, туку на финта tip/hint :)

--- надополнето ---



Е тоа е добрата вест, само уште да вратеа да може да се полага на три колкоквиуми...ама тоа ти е:toe:
Добро шо му објасни, оти он изгледа не те сфати претходниот пат :pos2:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
А да ве прашам дали има шанси менаџмент да се положи со научени прв и трет колоквиум? Или барем кажете некоја тема која има некоја можност да се скокне, зашто испитот се ближи ииииииииии нема време :)))
Па има многу што не го учат баш втор колоквиум, зашто наводно од таму давал максимум 2 - 3 прашања. Ама сепак никогаш не можеш да бидеш сигурен како ќе биде :)

Си уплатив јас уште денес во банка, за да не чекам утре, а не мислев на тип како личност, туку на финта tip/hint :)
Добро шо му објасни, оти он изгледа не те сфати претходниот пат :pos2:
Се шалев де, не сум толку за да не знам што значи тип, иако во македонски јазик не значи совет, вие многу нешто се правите Енглези :)
 

Латнем

Comfortably numb
Член од
4 јуни 2010
Мислења
62
Поени од реакции
13
Па има многу што не го учат баш втор колоквиум, зашто наводно од таму давал максимум 2 - 3 прашања. Ама сепак никогаш не можеш да бидеш сигурен како ќе биде :)





Се шалев де, не сум толку за да не знам што значи тип, иако во македонски јазик не значи совет, вие многу нешто се правите Енглези :)
Ја на неа и се обраќав со мала доза на иронија, демек не си го сфатил па ти објаснува шо било, како било :):):)
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Дали некој може да ми каже кога се пријавуваат испити за августовско-септемвриска испитна сесија???
E,bas na vreme ti teknalo ispiti sea da prijavuvas,ahaha,toa bese uste vo juni:):):):):))))





--- надополнето ---

Kolegi dajte nekoj sovet vo vrska so ekonomika na pretprijatie,sto,kako,kolku i od sto da ucam ili bar kazete na sto da obrnam vnimanie:):):):)))))))Vi blagodaram na sorabotkata :back:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom