Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
Дани нешто сумњива е со изјавите...:kesa:
ај кажи како сумњива...прашав зашто немав таков проблем...т.е. не бев упатена во финтите на драге..или не му бев дововлно привлечна ... могуче е..
а Тина за шифрарникот и за такви остали глупости и јас би се жалела сепак, има консултации тоа ке си се реши...сеа ве оставам во добро и зло...се вракам над книга....морав да учествувам во дебатава
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav do site...Cesto go citam forumov i neznam kako da reagiram na sive ovie pisuvanja...Interesna rabota...Nekolku nedeli pred pocetokot na kolokviumi ili ispiti site kukaat,se zalat,panicat za da po zavrsuvanjeto na kolokviumot/ispitot da napisat deka
toj bil mnogu lesen,kako tie se znaat,kako go "rasturile" profesorot...Isto taka vo meguvreme se pojavuvaat i nekoi "tesiteli" koi se znaat i gi smiruvaat prethodno navedenite...Dali da se smees,dali da places???TRAGIKOMEDIJA
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
значи тоа со шифрарниците не е во ред. не е во ред и дискриминацијата, давањето на едни и недавањето на други.

тоа колку пати ќе го поминиш матријалот ич не игра улога, можиш и да учиш и да падниш. битно е колку ќе научиш.. значи научиш не е последица на учиш.. туку учиш е предуслов на научиш...

тоа што го викате лижење на ассистенти не е баш така. дали е лижење или не зависи од тоа колку има реална основа за да зборуваш за нешто со асистентот.
- лижење е кога се трудиш - макар и вон контекст - да зборуваш со асистентот, за безвезе работи
-лижење не е кога има за што да се зборува, има основа, или асистентот е доволно фин што пак е основа.

пр. на предавање на скрос безвезе тема, вон тоа што е тема на предавањето, некои креваат рака и зборуваат прашуваат работи тотално вон контекст - такаречи да се стекнат со репутација кај асистентите...

И последно, прашање е намерата кога некој разговоара со асистент/професор - ако некој разговара само за да се излижи - тие се за бесење. Ама не може да се брое лижење и кога некој има сосем поинакви цели кога зброува со професор....

Pozdrav do site...Cesto go citam forumov i neznam kako da reagiram na sive ovie pisuvanja...Interesna rabota...Nekolku nedeli pred pocetokot na kolokviumi ili ispiti site kukaat,se zalat,panicat za da po zavrsuvanjeto na kolokviumot/ispitot da napisat deka
toj bil mnogu lesen,kako tie se znaat,kako go "rasturile" profesorot...Isto taka vo meguvreme se pojavuvaat i nekoi "tesiteli" koi se znaat i gi smiruvaat prethodno navedenite...Dali da se smees,dali da places???TRAGIKOMEDIJA
можеби е така, можеби и не е ... who cares ???
не е битно кој колку паничи, кој колку "растура", кој колку теши.

Главната работа на темава е што сите добиваме информации кои ни требаат, и си помагаме. Тоа тешење,паничње,растурање, фалење, жалење,кудење итн итн е најспоредна работа...
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
што уствари е работата со шифрарниците кај снеки , ја го баталив уште одма предметот и го полагам менаџмент на колоквиум и од трета година предмети ? како не смее нов шифрарник ? нели за тоа плаќаме книжен фонд , штети итн. итн. ? или јас погрешно сум ве разбрал ? :S
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Една молба до сите...
Ај ако има некој семинарска по овие 4 теми да ми пише.
Budjetski potsistem
Paricen potsistem
Devizen potsistem
Finansiski inovacii
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Тоа е брат, таков е нашиот економичен живот.
Инаку совет од дете што има 19 поени на колоквиумов:
Доколку ви е добро научен материјалот и ви е поставено некое прашање кое прв пат го гледате точниот одговор е/се најнелогичните понудени одговори.
Инаку професорката не заеба до крајност, не знам што да кажам. То Је То
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Нас наредна година ќе ни биде изборен маркетинг, а слушнав дека можеби и менаџмент. Сепак според мене најверојатна опција е ако веќе се изборни да мора да избереш еден од нив:) Менаџмент е помало зло според ова што го пишувате или грешка сум?:)
Инаку економија на втор колоквиум што дава највеќе, пак графици или нешто поинаку од првиот?
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Аааааа Чапо слаб си ти за мене баче!:baeh:Се шалам.Како бе така при толку учење?!:nesum:Ми фали многу малку за положување и тоа затоа што обоив погрешно сигурно точно прашање,го допишав до него точниот одговор,ама неа тоа не ја занима.Во четврток има со се партали да ме исфрли ама ми е гајле.Кои се тие правила со по еден шифрарник,ко што бојам со лево,па со десно раче,па како што брзам у тој цел саат да одговорам на 30 прашања,па уште и да пазам како да бојам.Кај до прашањата,па и сопки на таков начин.Јас верувам дека и многу паднаа заради тоа глупаво ново правило кое важи кај неа и само кај неа.Во четврток нема жива сила што ќе ме исфрли од кај неа,а да не си го кажам своето.
На што личеше ова,луѓе со јаки просеци 12 бода,алооо со 6ки да поминуваат...

А,да чисто информативно,заради одредени протекции и омилени студенти кај некои асистенти некои *стекнале право* на уште еден шифрарник,не на утнат индекс,туку утнати прашања.Познавам еден таков,дечко(познаник) со супер просек (сега е прашањето од каде е просекот а?!) кој поминал со 10 бода,да беше како што беше за сите останати,па сега заедно со мене ќе лупаше глава со прашањето *зошто баш јас при толку учење?* во зависност од тоа дали прашането му било од пола бод или бод,ама и тоа е веќе сеедно.
Ќе го цитирам професорот по финасиско сметководство никој не паѓа за едно прашање,за само едно прашање ќе имаш минус 2 бода,а не минус 20.

Нема правило дека имаш само еден шифрарник. До сега секогаш кога и да сум полагале ми давале нов шифрарник и на другите исто кога побарале.Се случувало да снема шифрарници и да речат да почекаме да дојде асистентката или ќе ја викнат. Еднаш се случ да не дадат шифрарник ама не затоа што не им се допагаше детето и немаше врски туку затоа што до крајот имаше уште 2-3 минути,а за тоа време не може да го пополниш пифрарникот.
:smir:

Нас наредна година ќе ни биде изборен маркетинг, а слушнав дека можеби и менаџмент. Сепак според мене најверојатна опција е ако веќе се изборни да мора да избереш еден од нив:) Менаџмент е помало зло според ова што го пишувате или грешка сум?:)
Инаку економија на втор колоквиум што дава највеќе, пак графици или нешто поинаку од првиот?
Па тука некаде се.
Менаџмент првиот колоквиум ти е тежок,ако него го положиш си завршил работа.
А маркетинг истото се случува само со таа разлика што наместо првиот овде вториот е невозможен.И кога ќе видиш....
Сепак мој совет е да избереш менаџмент.:smir:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Нас наредна година ќе ни биде изборен маркетинг, а слушнав дека можеби и менаџмент. Сепак според мене најверојатна опција е ако веќе се изборни да мора да избереш еден од нив:) Менаџмент е помало зло според ова што го пишувате или грешка сум?:)
Инаку економија на втор колоквиум што дава највеќе, пак графици или нешто поинаку од првиот?
Пак зависи од тебе. За полесно да поминиш треба да видиш што ти оди поќе.

Менаџмент е само и само бубање.

Маркетинг е бубање ама има и многу логика во повеќето работи, макар што пак е исклучително тешко..

значи, поќе логика помалку бубање = маркетинг
помалку логика поќе бубање = менаџмент...

Сепак и двата предмети се со многу памтење...
 
N

NeMiRnA

Гостин
Твити ти мене ме читаш?!Едно прашање ми фали(тоа погрешно обоеното),а не 20,барем бодовите си ги знам и знам што направив,божеее...друго,реков САМО за маркетинг важи правилото со по еден шифрарник,а не за други предмети...И не сум само јас тука таа паметната тоа што го тврди или ти си за опција сама против сите:smir:
Го погоди човекот кој го цитираше...лапсус мајсторот...да се молиме дожд да заврне да ни се оправи економијата...и слично.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
znae nekoj vo kolku casot e uvidot po marketing?
Увидот е во четврток во предавална три од 8 до 9. Само ме интересира како Предавална 3 ќе збере 351 плеснат студент. ЈБГ, таков е животот, ќе најдиш овци и ќе ги стрижиш. Се надевам дека Меѓународна колоквиумот ќе биде како првиот кој не беше воопшто тежок и дај боже сите да го положиме. Инаку вистина е дека Маркетинг има повеќе логика ама само додека учиш. Кога ќе ги видиш прашањата, тогаш најверојатно е она што е најнелогично да е точно. Ајде идам да ги сварам сите 90 страни по меѓународна. :D
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
еј луѓе, ај ќе ве молам ако може да ми дадете информација кога има сесија за полагање на испити од пост-дипломски смер монетарна економија? за цимерката ми е, нема време да иде до факс, а јас сум на правен па исто немам време да прашам кај вас на студентски...ај ве молам, ако некој дознае нешто нека прати по пп. ФАЛА!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom