Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Da ve prasam nesto: Dali nasata citalna na ekonomski raboti za vreme na kolokviumska? Sakam da idam utre ama ne sum sigurna za toa,zatoa sto se desavase da polagame i vo citalna. POZDRAV
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Да го поздравам колегата Chains со изреката "Палиме-гасиме!"
:je:
Никогаш немам полагано нешто вакво.Си го повлекувам зборот за Снеки неколку страници наназад.СИТЕ ама буквално СИТЕ митови што ќе ги слушнете за Снеки се точни.Партали не направи на тестот.Кога го видов не знаев што да правам.А го спремам цел месец.Колоквиумов како што кажа Мац беше најтешко нешто во овие две години.

Каква радост со Мац споделивме на факс тоа беше лудило.

Ајде сега третиот не би требало да биде вака жесток.Ја имаме квотата од 350 и кусур студенти...

@ ивана---Во читалната се одржуваат редовно колоквиуми и за време на колоквиумската недела најчесто не е отворена за студентите
 
N

NeMiRnA

Гостин
Јас само да си го поздравам татко ми од тука,затоа што знам знам дека ме чита и се нервира!Тато те сакам:back:

Ајде бе што се секирате...се ќе биде супер...:smir:

П.С.И Снеки изгуби бодови,тра ла ла ла...тра ла ла ла...и самите знаете како.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
а за женско ќе биде многу потежок испитот???
Нема веза.Јас полагав на испит и полесен не можеше да ми се падне.
Се спремам за најтешкото и кога ги видов задачите не ми се веруваше.
Си мислев дека ќе паднам затоа што беа прелесни,а јас на тие не им посветував внимание затоа што и мене ме плашеа дека било тешко,да одиш неимиена,неисчешлана,не средена и не знам уште што.
Тоа е индивуално,за секој различно.Викаа дека и ако ја немаш решено задачата за веројатност гарант си паднат.
Јас ја немав,па положив. Затоа не слушај никој и решавај си задачи.:smir:
 
Член од
30 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
moze sum dosadna ama....prasanjata megunarodna do kaj se??? ke gi stai nekoj ili niso??? okok kako i da e ...:icon_roll
ajde pozdrav
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас само да си го поздравам татко ми од тука,затоа што знам знам дека ме чита и се нервира!Тато те сакам:back:

Ајде бе што се секирате...се ќе биде супер...:smir:

П.С.И Снеки изгуби бодови,тра ла ла ла...тра ла ла ла...и самите знаете како.
Тешко некој следна година кај Снеки,кога ќе е изборен :)
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
:je:
Никогаш немам полагано нешто вакво.Си го повлекувам зборот за Снеки неколку страници наназад.СИТЕ ама буквално СИТЕ митови што ќе ги слушнете за Снеки се точни.Партали не направи на тестот.Кога го видов не знаев што да правам.А го спремам цел месец.Колоквиумов како што кажа Мац беше најтешко нешто во овие две години.

Каква радост со Мац споделивме на факс тоа беше лудило.

Ајде сега третиот не би требало да биде вака жесток.Ја имаме квотата од 350 и кусур студенти...

@ ивана---Во читалната се одржуваат редовно колоквиуми и за време на колоквиумската недела најчесто не е отворена за студентите
Не се баш сите митови точни, пак има некои работи што не се баш црни кај неа..

Проблемот не е во прашањата, прашањата беа ок, беа логички и таман. Проблемот е што има нагла промена на методологија на испрашување. Проблемот е што ние немавме појма какви ќе бидат.... Значи на прв колоквиум беше битно да се знае кои поделбите, а сега треба да се знае длабоко карактеристиките на рабоќето... и поќето паѓаат не оти не учат, туку оти го прават истото јас што го правв (getting the big picture )... а тоа пустото, и примери, и загради све требало памтење.

Да го најавеше дека ваков ќе биди немаше проблем ... ама гром од ведро небо ...досега општи работи сега оп детали... тоа не бива.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не се баш сите митови точни, пак има некои работи што не се баш црни кај неа..

Проблемот не е во прашањата, прашањата беа ок, беа логички и таман. Проблемот е што има нагла промена на методологија на испрашување. Проблемот е што ние немавме појма какви ќе бидат.... Значи на прв колоквиум беше битно да се знае кои поделбите, а сега треба да се знае длабоко карактеристиките на рабоќето... и поќето паѓаат не оти не учат, туку оти го прават истото јас што го правв (getting the big picture )... а тоа пустото, и примери, и загради све требало памтење.

Да го најавеше дека ваков ќе биди немаше проблем ... ама гром од ведро небо ...досега општи работи сега оп детали... тоа не бива.
Сосема си во право,мислам дека и Трговско Право при промената на професорите беше таква методологија,но таму бар првиот беше боза,а вториот нормално тежок.

Плус,мислам дека од 140 страни,она имаше поставено прашања за само 40 % од материјалот,последните 10 страни знам дека воопшто ги немаше,па човек да се запраша,зашто воопшто учи?

Мислам,методот на наградување не и е океј,бидејќи на памет никој не може да го знае цел материјал,ако ти се погодило баш она што си бубал,топ,ако не,дури и се друго да знаеш за висока оценка,пак ќе паднеш.

Хинт за нареден пат,кога ќе рече лесно,учете дупло! :)
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Немирна како помина?
Јас поштено си го паднав со 4:)
 
N

NeMiRnA

Гостин
Аааааа Чапо слаб си ти за мене баче!:baeh:Се шалам.Како бе така при толку учење?!:nesum:Ми фали многу малку за положување и тоа затоа што обоив погрешно сигурно точно прашање,го допишав до него точниот одговор,ама неа тоа не ја занима.Во четврток има со се партали да ме исфрли ама ми е гајле.Кои се тие правила со по еден шифрарник,ко што бојам со лево,па со десно раче,па како што брзам у тој цел саат да одговорам на 30 прашања,па уште и да пазам како да бојам.Кај до прашањата,па и сопки на таков начин.Јас верувам дека и многу паднаа заради тоа глупаво ново правило кое важи кај неа и само кај неа.Во четврток нема жива сила што ќе ме исфрли од кај неа,а да не си го кажам своето.
На што личеше ова,луѓе со јаки просеци 12 бода,алооо со 6ки да поминуваат...

А,да чисто информативно,заради одредени протекции и омилени студенти кај некои асистенти некои *стекнале право* на уште еден шифрарник,не на утнат индекс,туку утнати прашања.Познавам еден таков,дечко(познаник) со супер просек (сега е прашањето од каде е просекот а?!) кој поминал со 10 бода,да беше како што беше за сите останати,па сега заедно со мене ќе лупаше глава со прашањето *зошто баш јас при толку учење?* во зависност од тоа дали прашането му било од пола бод или бод,ама и тоа е веќе сеедно.
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Озбилно некои добија и по 2 шифрарници? Да им иб*ам матер на се по ред. Мене оние асистентите шо не чуваа ми стоеа над глава цело време и трачареа, неможев да се сконцентрирам на тестот...па и правилово ако згрешиш нема исправка, бре...нели ние знаење требаше да добиеме на факултетов, а не кој попрецизно и побрзо ќе обои минимални квадратчиња :uvo:
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
ах :) нема да го коментирам денешниот колоквиум...а и не треба да ја бараме вината во професорката....коа ке научиме ко што треба ке положиме....кога не знаеме како треба ондак сите се криви асистенти...професори...демонстратори...тие од бифе...а и јас секогаш викам ако се снаоѓаат одредени студенти ондак алал да им е .... јас немам претстава како да го лижам гзот на асистентчињана оооо боже. Нема таква сила што ке ме наатера на тоа освен на културен однос

Машките секогаш добиваат лесна група кај него.
И тоа бидејќи не мрази,ама најсериозно ова :)

Со женските,бидејќи ги сака,сака да си прај муабет,па ги паѓа сите,да му доаѓаат да го молат,и на консултации.

И јас лани бев баксузот на кого асистентот му подели елиминациона група,па паднав втор:helou:
Ама затоа испитот беше стандардно лесен,ко за машко!:star:
Многу ме занима ако 4 девојки седат една до друга и една позади друга во анфитеатар однак на сите им дава иста "елиминациона" група.... Ако знаеш знаеш нема трето бре.....и ако во просек има десет према еден жени ондак сите ги пага????
 
Б

БејбиГрл

Гостин
Коа стварно не сум научила никој не ми е крив, не обвинувам никој. А тоа шо го кажав е ралност, не обвинување. И верувај не важи овде "коа ќе научиме, ќе положиме", знам многу луѓе кои се утепаа учејќи го и пак паднаа
 
N

NeMiRnA

Гостин
Дани ти си?!:uvo:
Муабетов не ти е ист со тој на факултет прееска...Ништо лично...ама...
Што ако се уништив од учење,положив?!Не!Знаеш зошто?!Затоа што немам право на друг шифрарник ако утнам прашање!Тоа е знаење?!Јас мислам дека не,а и секој кој реално гледа истото ќе го каже.Не може цела генерација да тврди едно и тоа одвај помината,а еден да оди контра од инат.
И како да не обвинуваме кога не сите имаме еднакво право...истиот тој кој добил шифрарник има просек 9,8 и положил со 10 бода,а ќе паднел ако не му дале нов шифрарник.И тука е ова праведно?!

А за кај Драге,да тоа го прави.На испит,јас,девојчето до мене и девојчето позади мене добивме исти групи...:toe:...

Сите знаеме како стојат работите...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Дани нешто сумњива е со изјавите...:kesa:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom