Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
Пред некој ден ми рекоа дека маркетинг на предавање рекла дека 8 и 9 глава нема да требаат за колоквиум,дека биле чисто информативно за нас.Знаете ли нешто вие за оваа.? Мене не ми се верува?
Зашто сеа вакви муабети::):)
Че го пукам море хејј.,..
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
285
А кој ја имаше таа чест и храброст да го праша?
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
68
Поени од реакции
2
Епа тоа незнам, ама знам некој улета и онака си кажа .....ГО ПРАШАВ ПРОФЕСОРОТ И КАЖА ДЕКА НЕМА ДА СИМНЕ ГРАНИЦА.....тоа се дешаваше пред огласна хахаха
Ама овие од втора зборат дека ке ја симне до 40 ......ама неможеш да веруваш дури не се деси.

Ама и утре ке биде рафално, ,..........
Ајде објаснете ми кога сме изгласале на предавање маркетинг дека сакаме 30 прашања а не 40?:toe:
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Епа тоа незнам, ама знам некој улета и онака си кажа .....ГО ПРАШАВ ПРОФЕСОРОТ И КАЖА ДЕКА НЕМА ДА СИМНЕ ГРАНИЦА.....тоа се дешаваше пред огласна хахаха
Ама овие од втора зборат дека ке ја симне до 40 ......ама неможеш да веруваш дури не се деси.

Ама и утре ке биде рафално, ,..........
Ајде објаснете ми кога сме изгласале на предавање маркетинг дека сакаме 30 прашања а не 40?:toe:
Да и јас го слушнав девојчето кога објаснуваше и го прашав и ми рече дека го прашала само колку е границата на положување и тој и рекол 51.Не го прашала за никакво спуштање на граница.
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
ме интересира за овие шо се постариве, дали би можело да има спуштање на критериумите на колоквиуми? на пример за сметководство...ако има послаби резултати?
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Имаше нешто со собирање на поени само не се сеќавам како беше точно.Ако вкупно од двата колоквиума имаш не знам колку бода ќе те пушти на 3,така нешто беше. А за економика на претпријатието знам дека на првиот колоквиум ја спушти границата.Тие што беа под стандарнати поени беа пуштени условно на втор колоквиум. На втроиот требаше да освојат 80 за да можат да одат на 3.
За економија имаше ако паднеш на трет не одиш на испит туку го полагаш само третиот.
Трговско право на 2 колоквиум ја спушти границата на 10 поени.
И то.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Значи не е точно дека 9та и 8сма глава не требаат.... Професорката на последниот час презентираше како се изработуваат прашалници, трикови, значајни работи и слично... тоа нема или има сосем мала врска со 8ма и 9та глава... таму прашалниците скоро и не се спомнати... тоа последниот час беше повеќе како кејс стади за помош при изработка на семинарски....

Инаку после кратката амандманска расправа :D :D :D.... на истиот час.. беше понудено следното:
а) 20х1 повеќекратен избор
б) 10х1 повеќекратен 20х0.5 точно/неточно
в) 15х1 повеќекратен 10х0.5 точно/неточно....

За првото гласавме 37.... остатокот гласаа за Б, и беа толку гласни што не ми дозволија да ги добројам....

а баш мислам дека точно/неточно е позаебано...

инаку....
точно/неточно ако се врзани шансите се следни...
ТТ
НН
ТН
НТ
1/4 = или 25% шанса на среќа... односно 10х0.25 = 2.5 поени во просек од сите точно/неточно прашања на нагаѓање...

хмм.. дајте некој идеи што трикови ќе прави по маркетинг
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.993
Поени од реакции
5.622
Вака сеа, прво ќе кажам за Менаџмент. Пред две години мислам дека професорот ја спушти границата дополнително, значи прво беа објавени резултатите, а после тоа мислам дека ја спушти границата од 40 на 37. Лани ги објави резултатите со спуштена граница на 30. Секогаш до сега намалувал граница на прв колоквиум, па најверојатно таа практика ќе продолжи.

Сега за последниов пост од Tomasso. Прашалниците и тоа како имаат врска со деветтата глава, а посебно се битни за оние кои сакаат да прават стручни трудови и ќе мораат да употребат прашалник/анкета. А за моделите на колоквиум, бидете сигурни дека тие со повеќекратен избор и тоа како се заебани, така да вториот модел е најдобар. Тоа го кажувам од лично искуство, лани на трет колоквиум кога паднав од тие со т/н ми беа точни 18, а од повеќекратен само две.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.197
Поени од реакции
915
Сега за последниов пост од Tomasso. Прашалниците и тоа како имаат врска со деветтата глава, а посебно се битни за оние кои сакаат да прават стручни трудови и ќе мораат да употребат прашалник/анкета. А за моделите на колоквиум, бидете сигурни дека тие со повеќекратен избор и тоа како се заебани, така да вториот модел е најдобар. Тоа го кажувам од лично искуство, лани на трет колоквиум кога паднав од тие со т/н ми беа точни 18, а од повеќекратен само две.
Ама нема нешто од маркетинг што Снеки не љуби да го дава на колоквиум.
Значи, истото важи и за прашалниците и за анкетите.
Лани имаше неколку прашања од нив, особено предности/недостатоци.

А што е финтава со прашања, tomsaso ако можеш малку да поедноставиш.
 
А

Ајсшутер

Гостин
Дада имала 49.4 поени така нешто за 1.5 поен не фанала граница:smir: иначе сигурно ја симнуваат или ?
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Леле луѓе сега една колешка ме растресе. Ми рече дека границата била спуштена на 30.Колку е ова точно не знам :vozbud:
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
68
Поени од реакции
2
Epa utre ke se znae dali e tocno ili ne ! AJDE AKO VI TREBA, VI PUSTAM SREKA:)
mene taa granica ne me spasuva (20.2) lol
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Ама нема нешто од маркетинг што Снеки не љуби да го дава на колоквиум.
Значи, истото важи и за прашалниците и за анкетите.
Лани имаше неколку прашања од нив, особено предности/недостатоци.

А што е финтава со прашања, tomsaso ако можеш малку да поедноставиш.
абе финтата е што не е точно/неточно... или или...
туку се комбинирани две во едно ... или или или или....
така да имаш 25% шанса да ги погаѓаш тие од точно/неточно.. за разлика од тоа кога се посебни имаш 50% шанса да ги гаѓаш...

финатава е за кога не знаеш и решаваш да се коцкаш... ама еве и на тоа крајот му го најде...


Дајте прашања!
 
Член од
26 октомври 2008
Мислења
63
Поени од реакции
2
i mene ne me spasue i na 20 da ja spustiiiii:pos2:xaxax 18.6 ama od kaj gi izbacue decimalive ne mi e jasno SAMO ON SI ZNAE so fori prai xaxaxax aj ke ja smali sigurno zaso vaka ima neuspesen kolok. bez 30% polozeni niso ne prai xaxa a demek GAJLE MU E xaxaxaxxa
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom