Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 февруари 2010
Мислења
46
Поени од реакции
1
Aj nekoj sto bil na ispit trgovsko neka mi kaze dali e esejski testot ili isto ko kolokviumite na zaokruzuvanje :)
 
Член од
16 февруари 2010
Мислења
54
Поени од реакции
2
Aj nekoj sto bil na ispit trgovsko neka mi kaze dali e esejski testot ili isto ko kolokviumite na zaokruzuvanje :)
А уствари кој сега предава трговско? Кај Александар Николовски беше на раскажување
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Колеги , едно прашање за оние кои веќе го ислушале предметот Основи на ебизнис.
Дали постои можност после на испит да се преполага само првиот колоквиум на пример? Дали доколку се падне првиот се оди на втор , трет?
Или директно на испит?
Prethodnata godina ne se pagase na kolokviumite, na kraj se sobiraa bodovite od site tri i dokolku imas dovolno pominuvas dokolku ne ides na ispit:smir:
 

ripcence7

ripcence
Член од
26 јануари 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
Kolegi ima li nekoj sto ne go mrzi da mi gi objasni terminite Front end i Back end ?
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
me mrziiiiiiiii :motor:

be bas zatoa so me mrzi tuku za toa i so sam ne znam.....so se tie stvari......luge mnogu tesko mi ide e biznis......izglea trebalo kontuinirano da se uci.....valdja ke smenam so angliski pravo na ispit
 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Nop,i jas vrska neam za tie dva i peer to peer:sSo Gospod napred utre:)Ama definitivno nema da bide bas lesno,osobeno ako ste ucele ko mene samo 2 dena:(Krsete noze....
 

ripcence7

ripcence
Член од
26 јануари 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
lele luge katastrofa sme :) a da ne znaete barem so kolku se pominuva i dali ke bide kako lani, ako padnes na prv ides na vtor i na kraj ti gi sobiraat site poeni od site 3 kolokvumi i ako imas dovolno za da projdes ok ako ne na ispit se razbira :helou:
 
Член од
26 февруари 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
poim neam,i mene bas toa me interesira.Ama ako bilo lani taka bi trebalo i ovaa godina,osven ako ne sme nie neso posebni...:)

A kako na ispit koa imame i prakticen del?Da ne ke treba i na ispit vezbi da se pravat ili samo teorija se polaga?
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
17
Поени од реакции
0
Kolegi ima li nekoj sto ne go mrzi da mi gi objasni terminite Front end i Back end ?
Front end - отвараш amazon.com и си гледаш што сакаш да купиш (ја прелистуваш веб страницата). После одбираш нешто, внесуваш кредитна картица, адреса итн. и си купуваш одреден производ. Сето она што ти го гледаш и правиш на amazon.

Back end - Тие таму во amazon.com ја примаат нарачката, менаџираат, преговараат и купуваат од добавувачите (suppliers), плаќаат, го пакуваат производот и го испраќаат. Значи сето она што неможеш да го видиш ти како потрошувач (се што се одвива во позадина).

:wink:
 

ripcence7

ripcence
Член од
26 јануари 2010
Мислења
61
Поени од реакции
0
Front end - отвараш amazon.com и си гледаш што сакаш да купиш (ја прелистуваш веб страницата). После одбираш нешто, внесуваш кредитна картица, адреса итн. и си купуваш одреден производ. Сето она што ти го гледаш и правиш на amazon.

Back end - Тие таму во amazon.com ја примаат нарачката, менаџираат, преговараат и купуваат од добавувачите (suppliers), плаќаат, го пакуваат производот и го испраќаат. Значи сето она што неможеш да го видиш ти како потрошувач (се што се одвива во позадина).

:wink:
fala mn kolega

poim neam,i mene bas toa me interesira.Ama ako bilo lani taka bi trebalo i ovaa godina,osven ako ne sme nie neso posebni...:)

A kako na ispit koa imame i prakticen del?Da ne ke treba i na ispit vezbi da se pravat ili samo teorija se polaga?
pa Valjda si ides ti na vezbi najnormalno i sea zavisi kolku poeni ke imate celono site od grupata ama toa nema veze so teorijava bitno od teorija da imas 60% i ke pomines :):helou:
 
Член од
26 септември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
0
aj so sreka site ke pomineme ebiznis so mali isklucoci:):)
 
Член од
6 март 2010
Мислења
30
Поени од реакции
0
aj so sreka site ke pomineme ebiznis so mali isklucoci:):)
Искрено колега не сум баш сигурен дека ке поминеме сите.Кај повеќето што ги предадоа листовите делот со дополнување беше во најмала рака полупразен така да останува да видиме.Иначе дали некој може да ми каже до кога важи рокот за замена на изборни предмети, да си земам англиски :baeh:
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
8
Nop,i jas vrska neam za tie dva i peer to peer:sSo Gospod napred utre:)Ama definitivno nema da bide bas lesno,osobeno ako ste ucele ko mene samo 2 dena:(Krsete noze....
МОЈ ЧОЕК !!!!! (до душа ја поточно две ноќи учев)

ја да ви кажам скроз се разочарав од професоров многу тежок го направи делот на надополнување (шо уствари беше набројување и шипки дека беше до 2 ред ) на колоквиумов. само со среќа чеда божји
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom