Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Znae li nekoj dali ima sansi da ja prosirat kvotata i za kolku od prilika???
Нема проширување на квоти. Владата сака во вториот уписен рок да се запишуваат студенти на „новите“ факултети.

А 96 бода и приватна квота не е толку лошо за Е-бизнис. Замисли си да имаше 93 - 94 и да не беше влезена во ниедна квота :)
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
434
Нема проширување на квоти. Владата сака во вториот уписен рок да се запишуваат студенти на „новите“ факултети.

А 96 бода и приватна квота не е толку лошо за Е-бизнис. Замисли си да имаше 93 - 94 и да не беше влезена во ниедна квота :)

Со 93 влегуваат во приватна мислам.
Јас имам 97,8 и сум на границата на државната квота. Ако фати некој врски и отидов и јас приватна :).
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
100 поени имаат тие од приватните гимназии на пример Нова.
Тие секоја година полагаа годишен испит затоа не полагаа матура како вас.И затоа и имаат 100 поени.
Ова е да се крстиш со лева рака:tapp:. Па како воопшто може тој годишен испит во приватно да го наречат државна матура? Од каде таа привилегија?
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Разбрав дека сите што биле на вчерашната листа биле примени на факултетот,само утре ќе се знае кои се државна,а кои приватна квота.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Natural-Girl, има таков феномен. Јас лично имав соученичка во средно која е и на ист факултет како мене, од 1-во одделение до крај на 4-та година немаше ниту една 4-ка добиено. Приемниот веројатно го положила со максималните бодови и тек-тук некогаш ќе ја видам на список на огласна табла, кога гледам нешто за мене, секогаш 10-ки има :) Учи девојката.
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
Разбрав дека сите што биле на вчерашната листа биле примени на факултетот,само утре ќе се знае кои се државна,а кои приватна квота.

тачно.
а да не знае некој на нет кај може да се најдат резултати ? пошо глеам овие од правен си нашле страничка некоја. оф-рекорд ,страната на економски факултет не е освежена од 2007 :helou:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
тачно.
а да не знае некој на нет кај може да се најдат резултати ? пошо глеам овие од правен си нашле страничка некоја. оф-рекорд ,страната на економски факултет не е освежена од 2007 :helou:
Тие од правен не си нашле некоја страничка, него имаше резултати на сајтот на факсот:) Ама на нашиов ги мрзи така да мора да се оди до таму како во старите времиња кога немало нет.:smir:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.998
Поени од реакции
5.626
Денес ги истакнаа резултатите кој кај е примен и не е точно дека сите се примени, има огромни листи на чекање...
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
какви се тие листи на чекање?
колку што знам има две опции...или си примен или не си... :toe:
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
абе има некој колега или колешка на маркетинг шо се излажал да отиде? :icon_lol:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.998
Поени од реакции
5.626
какви се тие листи на чекање?
колку што знам има две опции...или си примен или не си... :toe:
Па листа на чекање на некој начин ти значи дека не си примен.
Еве пример.
Чоек XX-примен на факултет
Чоек YY-прв на листа на чекање
Ако XX се откаже, т.е. не сака да се запише тогаш YY има право да се запише, итн... Мислам дека дел од тие што се на чекање ќе се запишат, ако не, многу малце студенти ќе примат за разлика од претходните години.
абе има некој колега или колешка на маркетинг шо се излажал да отиде? :icon_lol:
Маркетинг е еден од полесните смерови, не знам зашто ги плашите бруцошите.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Дај бре некој нека ја слика листата па да ја прикачи тука,да може сите да видиме што сме од страна,не е фер:) дај некој што е блиску нека ја сликне.
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
Па листа на чекање на некој начин ти значи дека не си примен.
Еве пример.
Чоек XX-примен на факултет
Чоек YY-прв на листа на чекање
Ако XX се откаже, т.е. не сака да се запише тогаш YY има право да се запише, итн... Мислам дека дел од тие што се на чекање ќе се запишат, ако не, многу малце студенти ќе примат за разлика од претходните години.

Маркетинг е еден од полесните смерови, не знам зашто ги плашите бруцошите.




хаха абе и јас сум бруцош не вреѓај! значи лесен е јеееееееееееееееееее
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.998
Поени од реакции
5.626
Колку што знам јас тој е некаде на средина :)
Најтешки се Сметководство и Ревизија и Финансиски Менаџмент :)
Инаку, колку што знам од оваа година ќе има измени во програмата, така да, ова што го кажуваме ние старциве не важи :) За некои струки најтешкиот предмет од прва до четврта Основи на Маркетинг ќе биде изборен :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom