Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Менаџмент треба да се учи до 180 страна.
Инаку денес на факултет имаше соопштение од деканатот со кое... се забранува секакво продавање на учебници по кабинети, запишување на списоци дека се купиле учебници, земање на списоци со ученици од книжарница, потоа забранети се испити на кои студентите мора да одат со книга... Тоа прочитав, тоа кажувам...
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
Изгледа... нема да има кејсови од сега... па натака :)
море, да не треба на памет да ги научиме?:)
или пак, што е најлогично (ако го види од тука и го напрај тоа, не сум крив :)) ќе ги дае кејсовите на листови...
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Менаџмент треба да се учи до 180 страна.
Инаку денес на факултет имаше соопштение од деканатот со кое... се забранува секакво продавање на учебници по кабинети, запишување на списоци дека се купиле учебници, земање на списоци со ученици од книжарница, потоа забранети се испити на кои студентите мора да одат со книга... Тоа прочитав, тоа кажувам...
А тоа е до MBO? Прашувам зашто ја немам новата книга.
благодарам:smir:
 
Член од
9 септември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
Менаџмент треба да се учи до 180 страна.
Инаку денес на факултет имаше соопштение од деканатот со кое... се забранува секакво продавање на учебници по кабинети, запишување на списоци дека се купиле учебници, земање на списоци со ученици од книжарница, потоа забранети се испити на кои студентите мора да одат со книга... Тоа прочитав, тоа кажувам...
Ej DA kolega i mene preeska istoto mi go spomnaa deka na fax pisuvalo negde ama mi deluvase nerealno...bev na fax no kasno mi kazaa za toa soopstenie i ne uspeav da poglednam po tablite! :nenene:
Ajdeeeeee ako ima nekoj bilo kakvi informacii okolu ova neka pise vo najskoro!
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Kolku e tocno toa deka od denes se zabranuva polaganje preku kolokvium po nekoj zaostanat predmet, kako na primer marketing. Denes profesorkata na predavanje po marketing na usluzni dejnosti, mislam,rekla deka nema da se polaga preku kolokivumi. Na studenski denes rekoa deka do vcera mozelo da polagame zaostat predmet preku kolokvium, a od denes toa ne vazi.
Znae li nekoj nesto za ova. Profesorkata po marketing pred skoro edna nedela rece deka so zapisuvaje na spisokot vo knizarnica ke sme mozela da polagame preku kolokvium. I sto sega? I se rasprodadoa knigite i sega pu pu nevazi.
Ke odam utre na fakultet da prasam kolku ima vistina vo ova.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
А да каже некој нешто поише за прв колоквиум економија, да знаеме на што да се осврнеме најмногу ? :)
 
Член од
9 септември 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
А тоа е до MBO? Прашувам зашто ја немам новата книга.
благодарам:smir:
Aj eve mala pomos spored lanskata od 2008:
prva glava ostanuva se isto osven:
aspekti na menadzment, menadzment kako profesija i menadzment umesnost ili nauka...samo ovie 3 lekcii ne treba a drugoto od gl.1 e isto!
gl.2 nema nikakvi izmeni
gl.3 nema nisto otfrleno...samo ima dodadeno +3 lekcii:
karakterot na rabotata na menadzerot; sposobnosti i ulogi za uspeh na menadzerot; novi predizvici na menadzerot.
gl.4 nema nisto otfrleno...samo +1 lekcija: vidovi organizaciona kultura!
gl.5 otfrleni se: karakteristiki na planiranjeto; potreba za planiranje; hierarhija megu celite; planiranje i planot; karakteristiki na planot; drugoto ostanuva isto i nema dodadeni!
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Kolku e tocno toa deka od denes se zabranuva polaganje preku kolokvium po nekoj zaostanat predmet, kako na primer marketing. Denes profesorkata na predavanje po marketing na usluzni dejnosti, mislam,rekla deka nema da se polaga preku kolokivumi. Na studenski denes rekoa deka do vcera mozelo da polagame zaostat predmet preku kolokvium, a od denes toa ne vazi.
Znae li nekoj nesto za ova. Profesorkata po marketing pred skoro edna nedela rece deka so zapisuvaje na spisokot vo knizarnica ke sme mozela da polagame preku kolokvium. I sto sega? I se rasprodadoa knigite i sega pu pu nevazi.
Ke odam utre na fakultet da prasam kolku ima vistina vo ova.
Мислам дека имаше пред некој ден соопштеније дека сите можат да полагаат на колоквиум, без разлика дали си квадрат, куп, имаш заостанат предмет и сл.
Јас така разбрав, ама кој ги знае што се не ќе измислат, ако знае некој точно нека каже!
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
dali nekoj znae do koga strana e finansiski menadment prv kolokvium i koga ke bide ? i dali profesorot pustil spisok za kolokvium?
За колоквиумот не знам и јас чекам информација до која страница ќе биде. Денес професорот пушти список за колоквиум и ќе има уште 2 шанси за тие што не успеале да се запишат, така да дојди си на едно од следните две предавања, норамлно ако сакаш да полагаш на колоквиум:wink:.
 
Член од
3 февруари 2009
Мислења
104
Поени од реакции
0
Kolku e tocno toa deka od denes se zabranuva polaganje preku kolokvium po nekoj zaostanat predmet, kako na primer marketing. Denes profesorkata na predavanje po marketing na usluzni dejnosti, mislam,rekla deka nema da se polaga preku kolokivumi. Na studenski denes rekoa deka do vcera mozelo da polagame zaostat predmet preku kolokvium, a od denes toa ne vazi.
Znae li nekoj nesto za ova. Profesorkata po marketing pred skoro edna nedela rece deka so zapisuvaje na spisokot vo knizarnica ke sme mozela da polagame preku kolokvium. I sto sega? I se rasprodadoa knigite i sega pu pu nevazi.
Ke odam utre na fakultet da prasam kolku ima vistina vo ova.
ako ja prashash utre te molam napishi sto kazala marketing,
za dzabe li ja kupiv i novava kniga i ja imam kupeno i starata kniga i pak da nemozam da polagam na kolokvium, aman veke ....:tapp:
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
Менаџмент треба да се учи до 180 страна.
Инаку денес на факултет имаше соопштение од деканатот со кое... се забранува секакво продавање на учебници по кабинети, запишување на списоци дека се купиле учебници, земање на списоци со ученици од книжарница, потоа забранети се испити на кои студентите мора да одат со книга... Тоа прочитав, тоа кажувам...
ЦЦццц ова само да фатиш да пцуеш и да плукаш по факултетот....Откога си купија сите книги, сега туриле такво соопштение...:nenene:
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
За колоквиумот не знам и јас чекам информација до која страница ќе биде. Денес професорот пушти список за колоквиум и ќе има уште 2 шанси за тие што не успеале да се запишат, така да дојди си на едно од следните две предавања, норамлно ако сакаш да полагаш на колоквиум:wink:.
пуштил список на тие што им е останат и сакаат да го полагаат преку колоквиум или за сите?! ако е за сите (што не ми се верува) како е можно тоа, нели секој полага колоквиум, па што напрај, напрај...?!
 
Член од
21 септември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
0
Некој да даде коментар за маркетинг прв колоквиум!? Тешко, лесно!!?? :helou:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
ako ja prashash utre te molam napishi sto kazala marketing,
za dzabe li ja kupiv i novava kniga i ja imam kupeno i starata kniga i pak da nemozam da polagam na kolokvium, aman veke ....:tapp:
Мислам дека квадратите, кубовите и нагоре кон останатите степени имаат право да одат на колоквиуми по предмтеите од квадрираната, кубираната итн. година. Тоа е исто така ново соопштение. А за тие што имаат заостанат предмет, не можам ништо да тврдам :(
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
За колоквиумот не знам и јас чекам информација до која страница ќе биде. Денес професорот пушти список за колоквиум и ќе има уште 2 шанси за тие што не успеале да се запишат, така да дојди си на едно од следните две предавања, норамлно ако сакаш да полагаш на колоквиум:wink:.
Kolokviumot treba da bide do 122 spored vodicot,profesorot seuste nema nisto kazano, no ne veruvam deka ke bide nesto poveke!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom