Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
ageb so ke se sprotisavuvas na novoto izdanie nemas fakti ko prvo ednostavno ima izgovor on menadzmentot se usovrsuva i mora da se nadoplni ili da se skrati neso so e zastareno a suspenzijata mu bese za kako dekan ali gabe koa i taka mu zavrsi mandatot taka da gabe ti e ako planiras da se bunis protiv knigata neso
Менаџментот се усовршува??? Не слушајте бре што ви кажуваат на предавања :pos:
Можеби има некои промени, но теоријата горе-доле останува иста, менаџментот не е многу динамична наука. Ние не учиме како да постапуваме во моментот за да биде нешто застарено. Ако зборуваме за застареност, зашто во книгата има кејсови кои се уште од 1995? А и како што знам, иако не сум сигурен, според статутот на факултетот нова книга може да се издава на секои четири години.
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
40
Поени од реакции
2
Jas sum vtora godina i mi ostana matemetika , aj nekoj od prva neka mi kaze koga ima vezbi imam nekoj nejasni raboti.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.927
Поени од реакции
486
Dali mozhe nekoj da kaze dali angliski ke bide na 2 kolokviuma. Odgovorete ve molam
Со оглед на тоа што англиски 2 се слуша во летен семестар малку е рано за одговор на прашањето, но би требало да биде на 2 колоквиуми.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Прашува за англиски 1, ама џабе прашува зашто ни самата професорка сеуште не знае како ќе биде и нема јасно кажано. Најверојатно нема да има класични колоквиуми и дефинитивно нема да има тестови во колоквиумска недела.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
124
Поени од реакции
13
dali nekoj znae do koga strana e finansiski menadment prv kolokvium i koga ke bide ? i dali profesorot pustil spisok za kolokvium?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Од негова гледна точка како што нагласи денес, 90% од студентите го почитуваат и се задоволни од неговата работа, а за останатите 10% не се замара.:)

Ништо не е џабе, ќе ја спомене на предавање како се бунела во деканат. Ќе добие после на популарност :pos:
Не сум луда да се бунам во деканат, па никад да не завршам факултет, кој ми е крив што не сум го положила на време, сега ќе правам колекција од книги по менаџмент.:uvo:

Менаџментот се усовршува??? Не слушајте бре што ви кажуваат на предавања :pos:
Можеби има некои промени, но теоријата горе-доле останува иста, менаџментот не е многу динамична наука. Ние не учиме како да постапуваме во моментот за да биде нешто застарено. Ако зборуваме за застареност, зашто во книгата има кејсови кои се уште од 1995? А и како што знам, иако не сум сигурен, според статутот на факултетот нова книга може да се издава на секои четири години.
Ако е така значи е прекршен статутот.:toe:
Да не сака некој да му ја продадам менаџмент 2008?
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Од негова гледна точка како што нагласи денес, 90% од студентите го почитуваат и се задоволни од неговата работа, а за останатите 10% не се замара.:)
:
Хехе...Јака фора

Сериозно,нема што да барате на предавање кај Шуки.Без никаква малициозност кон професорот,ќе ви го кажам мојот пример.Бев на сите предавања,и ме имаше на сите списоци.Добив потпис,првиот колоквиум го положив со 40 бода,вториот кој е најлесен го фатив 77 и третиот 65.И да,имам и семинарски труд. Погодете што оценка добив.....6че колеги.

А иначе,јаки доскочици кажува на предавања,интересно е за такви работи.
Секоја смешка е на сметка на Столе:wink:

Учете цртици.слики и дијаграми.ништо друго.Ќе ве фаќа на фори како,тимски дух,а во книгата е тимски играч,окружување ке биде на тестот а во книгата ке биде интерно окружување итн итн итн...

И да,кејсовите се lost cause,чак ни Столе не е сигурен кое е точно.И де факто треба да освоите 51 бод од 80 можни а не од 100.Две прашања 20 бода.Кога ни кажа минатата година на нас дека така ќе биде ние живи радосни,ама не пресече Шуки со зборовите,кој последен се смее,најслатко се смее,:uvo: И колегите со квадрати ни кажаа дека сигурно некоја нова дубара е ова.5% од колегите дали ги погодиле кејсовите.Јас знам дека само еден ми е точен,тој во вториот кол!:vozbud:

Инаку неколку страни наназад видов пост некој колега пишал дека Шуки барал остро логичко и менаџерско размислување---::pos2: И уште едха колешка дека едвај чекала да дојде колоквиумот,brave words indeed. Идете назад во темата да ги видите постовите од ова време минатата година...

Со лес нека иде учењето,пардон,меморирањето на цртичките!
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Хехе...Јака фора

Бев на сите предавања,и ме имаше на сите списоци.Добив потпис,првиот колоквиум го положив со 40 бода,вториот кој е најлесен го фатив 77 и третиот 65.И да,имам и семинарски труд. Погодете што оценка добив.....6че колеги.

И да,кејсовите се lost cause,чак ни Столе не е сигурен кое е точно.И де факто треба да освоите 51 бод од 80 можни а не од 100.Две прашања 20 бода.Кога ни кажа минатата година на нас дека така ќе биде ние живи радосни,ама не пресече Шуки со зборовите,кој последен се смее,најслатко се смее,:uvo: И колегите со квадрати ни кажаа дека сигурно некоја нова дубара е ова.5% од колегите дали ги погодиле кејсовите.Јас знам дека само еден ми е точен,тој во вториот кол!:vozbud:
Па според бодовите барем како што спомна Столе дека се бодува си требало да добиеш 7ца, така што и не те оштетил многу.:pos: И ти за една оцена се буниш, што е тоа:)

А за кејсовите требаше да кажете пред да купиме оригинал учебници, ако веќе се безнадежни за што ги дававме тие 2200 ден. Требаше никој да не му земе учебник нека осиромаши малце:)
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Па според бодовите барем како што спомна Столе дека се бодува си требало да добиеш 7ца, така што и не те оштетил многу.:pos: И ти за една оцена се буниш, што е тоа:)
Не се бунам,баш напротив 6-чето ми е многу драго(секако после 8цата маркетинг која ми е најдрага во кариера:wink:) и се ќе беше во ред да немаше еден куп фаци со послаби бодови од мене а со поголеми оценки. инема врска бидна тоа веќе идеме даље...

Инаку фатете здраво со учењето,навистина бара многу.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Па според бодовите барем како што спомна Столе дека се бодува си требало да добиеш 7ца, така што и не те оштетил многу.:pos: И ти за една оцена се буниш, што е тоа:)

А за кејсовите требаше да кажете пред да купиме оригинал учебници, ако веќе се безнадежни за што ги дававме тие 2200 ден. Требаше никој да не му земе учебник нека осиромаши малце:)
Изгледа... нема да има кејсови од сега... па натака :)
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
434
Финансиски менаџмент и финансиско сметководство кажаа ли на која дата ке се колоквиумите?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
Изгледа... нема да има кејсови од сега... па натака :)
Колега дај појасни, како нема да има кејсови, за колоквиум, испит?
Дали знае некој за првиот колоквиум менаџмент до каде треба да се учи, дали првите пет глави?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom