Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 октомври 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
tatistika ima sansi da ja smali granicata za pominuvane? Ova 18 od mozni 30 nekako ko science fiction mi se glea.:nesum:

statistika lani ja spusti na 1 kolokvium na 15
 
Член од
8 март 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
не е педагошки така да викаш ќе речеш има шанси колега само ти земи подобро научи го ....:pos2::pos2::pos2:
ni sum pedagog nitu pak imam namera da se zamaram so pedagogija i sihologija, tokmu zatoa i sum na ekonmksi, a sledejki go ona sto se sllucuva na ekonmski pa i dormalno e da bideme kratki i jasni :):vozbud:

tatistika ima sansi da ja smali granicata za pominuvane? Ova 18 od mozni 30 nekako ko science fiction mi se glea.:nesum:

statistika lani ja spusti na 1 kolokvium na 15
Togas sorr kolega mozda ostanative se vo pravo ali koa polagav jas takvi opcii nemase.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Хммммм... за Економика не можам да те советувам зашто не сум учел од скрипта.
А за Статистика, треба здраво да седниш, да научиш се како што треба, треба и добро да знаеш да ги решаваш задачите. Тие што ќе поминат прв колоквиум, наредните два ќе ги земат како од шала :)

Е стварно, зошто некој не пиша за него, јас не го познавам (вака како фаца ми е познат, ама само толку), се што знам за него е дека знае да прави јајце на око (добро, на крај го истури)

Е ова е студентски живот, демек не млатат како јајца :pos:
абе демирхисарец е типот на ебизнис е записан..во осмо беше во 8А јас во 8Б ::vozbud::vozbud::vozbud:

2ра е..

комшија ми е btw.. во прва веројатност вежбавме заедно..
туку нејсе..

не го гледав јас само крајот го фатив кај шо му викат "имаш качество, ама не одиш натаму"


Абе вистина рекол на ТВ колегава "мене од дома ме учеа одсекогаш дека сме еден народ во две држави"..... ????

шпекулации слушав во дх на кафе..инаку не го гледав...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Сички сме ни един, сшти народ :pos:
Па мислам дека го рече тоа и тој и едни после него :pos:
Не е крив тој, така го учеле од дома :pos:
Тоа ти е исто кога сакаш шестка по некој предмет и плачиш, молиш, колиш, и мора да кажеш тоа што ќе бараат од тебе. :pos:
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
17
ова ми звучеше ко : Чак Норис не симнува граница :pos2::pos2::pos2::pos2:
хаха :) ај ако ја симне до 16 ке има поголеми шанси каде каде да се положи :) и да прашам трговско право кажа официјално кога ни е колоквиумот? 14 или?

Аллек која година си ти?
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Знае некој развој на економска мисла дали скрати нешто минатиот час, односно од 5 глава наваму што има скратено???
 
Член од
8 февруари 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
хаха :) ај ако ја симне до 16 ке има поголеми шанси каде каде да се положи :) и да прашам трговско право кажа официјално кога ни е колоквиумот? 14 или?

Аллек која година си ти?
што па сите по мене се свртевте :pos2::pos2::pos2:
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
хаха :) ај ако ја симне до 16 ке има поголеми шанси каде каде да се положи :) и да прашам трговско право кажа официјално кога ни е колоквиумот? 14 или?

Аллек која година си ти?

не колега , официјално ни е на 17 вчера видов на инфо таблата :helou:
 
Член од
3 февруари 2009
Мислења
104
Поени од реакции
0
NEKA MI KAZE NEKOJ STO KAKO ZA kolokviumce
RAZVOJ NA EKONOMSKA MISLA ??????
imaat li vrska tie nekoi prashanja sto se vrtat od prethodni godini ???
tesko / lesno ??? opticki ili ne???
 

TheBossesSis

~ една жеМска со чаша ~
Член од
1 октомври 2007
Мислења
656
Поени од реакции
16
Tooooooo yessss :D ke mozam da iskocam:D Ama ovie so imaat i sociologija tesko niv 4 dena po red polagaat
thx:smir:
па и така ке можеше да искочиш. дури боље ќе беше у сабота да полагаме. таман ке си научиш до сабота трговско , ќе си полагаш и вечерта ке искочиш:). неделата ќе се трезниш до 1 и ќе си учиш економика за у понеделник и мирна глава! :) . а вака шо?! незнам шо попрво да учам у недела ... ја ич не се радувам :uvo:
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Абе вистина рекол на ТВ колегава "мене од дома ме учеа одсекогаш дека сме еден народ во две држави"..... ????

[/quote]

ako mislel deka i oni se makedonci ok ako mislel deka nie sme bugari treba da se samozapali a kako sto slusnav i prezimeto mu vlecelo nekoj bugarski koren

takvi gzolizaci treba da gi pukas so rgosan kursum kako sto bi rekol prof blagoja

a inace da se popravam za informacijata sto ja dadov za informacioni tehnologii kolokviumot e na 16 sigurno
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Ајде сега малце реклама, негативна, позитивна, сфатете сами :)

Денес студентите кои слушаат Менаџмент на мал бизнис имаа посета од сопственикот на ,,МОТИВА,, фирма број еден за менаџмент консалтинг услуги (не сум сигурен за ова, така ни беше кажано, а подоцна поткрепено со некои тврдења, колку точни, тие си знаат)

Прво го пофали нашиот декан, дека постигнал многу за Економскиот факултет, тука нема да коментирам, вистина од некои аспекти има доста направено, од други аспекти треба уште многу да се работи. Потоа ни беше кажано да станиме, аплауз за деканот и сите ракоплескаа...

Ок, продолжуваме понатака. Како што кажав, ни беше кажано дека оваа фирма е број еден за консалтинг услуги од областа на менаџментот, ни кажаа дека соработувале со T-Home, ЕЛЕМ, T-Mobile, Cosmofon, VIP, Охридска Банка и редица други јаки фирми. Епа се запрашувам, како може најсилната компанија од оваа област, која според она што ни го кажаа треба да се фали со своето портфолио да има веб страна која најверојатно е правена во Word и притоа не е апдејтувана точно четири години.
Код:
http://www.motiva.com.mk/index.html
Продолжуваме понатака. Предавачот (сопственикот) се пофали дека тие исто така за силните компании одлучуваат кои се компетентни за дадени огласи за вработување. И ни покажуваше какви слики испраќале оние кои конкурирале на огласите. Имаше секакви слики од А4 формат, слики од на плажа, до слики каде оној кој што конкурира за работното место си ги закопчува фармерките. Ок, се сложувам дека не треба така да изгледаат, но е невкусно во јавност да прикажуваш слики кои некој ти ги испратил на конкурс, не сум сигурен, но мислам дека немаат ни право на тоа. Тука да спомнам и за колегите кои се смееја громогласно при прикажувањето на тие слики, сигурен сум дека во тој момент да пишуваа CV 60-70% ќе ги направеа истите грешки. Потоа кажуваше за CV-ја кои беа пишувани на рака, со пенкало, прешкртувани... Кажа дека не требало да биде така, денес насекаде имало компјутери, можело да се напише CV... Ок, ама тогаш какво е тоа предавање без презентација. Кога веќе зборуваме за модерно општество, CV на компјутер, ваква-таква слика, предавање без презентација е смешно, а истовремено и срамно со оглед на тоа што фирмата ни беше претставена како фирма со големо реноме. Ако не за друго со презентацијата ќе можеше сето она што го зборуваше да го поткрепи визуелно (на пр. работиме со Cosmofon, еве слика од договорот...)

Ок, доста беше од мене, претерав со текстов, не велам дека на ова предавање не научив и позитивни работи, но ние сме таков народ што повеќе ги забележуваме негативните работи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom