Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Боди.....хе хе хе....
Абе проста математика е...
Кришнамурти бил доведен од Индија во Енглеска да биде новиот Месија...му го отепале и братот за да прави тоа што сакаат....
Човекот се СВЕСТИЛ и побегнал од сектата...
Тоа е тоа.....просто....
Ако сакаш има и сложено....само не видам потреба да објаснувам....
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Боди.....хе хе хе....
Абе проста математика е...
Кришнамурти бил доведен од Индија во Енглеска да биде новиот Месија...му го отепале и братот за да прави тоа што сакаат....
Човекот се СВЕСТИЛ и побегнал од сектата...
Тоа е тоа.....просто....
Ако сакаш има и сложено....само не видам потреба да објаснувам....
Да претпоставиме дека доктрината(на теозофите) е погрешна...прашањето е од каде е тој обемен извор на информации?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Да претпоставиме дека доктрината(на теозофите) е погрешна...прашањето е од каде е тој обемен извор на информации?
Богови. Така вика Блаватска.
Каде? Во нејзините книги. :)

Од каде дојде до таа констатација дека е погрешно она што го зборува Блаватска со/преку нејзините хиероглифи?

Блаватска вели некаде низ нејзините писанија дека била иницирана.
Треба да побараш... можеби грешам. :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Богови. Така вика Блаватска.
Каде? Во нејзините книги. :)
Гледаш како ми помагаш...и јас тоа го ценам, оти ми стануваш на некој начин пријател со ова. Ми заштедуваш време...да не си го трошам на 3000 стран. :)
 

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
351
Поени од реакции
639
Да претпоставиме дека доктрината(на теозофите) е погрешна...прашањето е од каде е тој обемен извор на информации?
Сакаш да ти објаснам.....
Тој е изберен оти има достигнато ИЛУМИНАцИЈА...знам дека ти можеш да го разбереш зборот...
Го довеле во енглеска со цел дека ќе ги им служи на сектата....на почетокот го принудиле
....дури го уцениле со братот...за да на крај го убијат брат му.....Човекот се СВЕСТИЛ и побегнал од сектата...после тоа држел предавања по цел свет...
Има средба со Кришнамурти и Ошо...после тоа кога побегнал од секатата...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Гледаш како ми помагаш...и јас тоа го ценам, оти ми стануваш на некој начин пријател со ова. Ми заштедуваш време...да не си го трошам на 3000 стран. :)
Да, исто како што ти помогна „На рубу знаности“. :)
Не ми верувај... или после година дена ќе се повикаш на мене „еден кажа дека се богови!“.
Но ќе те прашаат од каде му е тоа... и ти пак во ќорсокак и што - ќе ме бараш?

Абе фаќај книгите не е само кафаната живот и пари! :)
Има нешто и друго ;)

Автоматски споено мислење:

Теозофијата е секта? :eek: Теозофите му го убиле братот? :(
И Блаватска е секташ?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да, исто како што ти помогна „На рубу знаности“. :)
Не ми верувај... или после година дена ќе се повикаш на мене „еден кажа дека се богови!“.
Но ќе те прашаат од каде му е тоа... и ти пак во ќорсокак и што - ќе ме бараш? :)

Абе фаќај книгите не е само кафаната живот и пари! :)
Има нешто и друго ;)
Знаеш и сам дека не ми е до пари и кафани, и дека имам опсесија со знаење. Ама од друга страна имам одбивност кон читање свашта....не го земам за здрава работа :)
Можам и вака....селфсуфишнт сум, ама по некад ме копка нешто :D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
:love:

“Bhikkhu Ananda Metteyya once remarked that Theosophists were rather absurd to call themselves Buddhists,
as the Buddhist had no Soul, and the Theosophist, not even content with having one, insisted on possessing seven different kinds.”
-The Voice of the Silence, Equinox Vol.I, A. Crowley
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691

Визијата секогаш покажува THELEMA
А Гласот секогаш вели: TRINC



1586364750238.png

Дел од есејот „Да Знаеш, да имаш Волја и да се Осмелиш...“
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691

Прекрасни книги има човеков, не само квалитетни изданија во смисла квалитет на корица, на binding - туку и квалитет во смисла на информации во самите книги, бидејќи самите информации во книгите се споредувани со многу различни извори на манускрипти ...
Да, „скапи“ книги за наш стандард тука ...

 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Прекрасни книги има човеков, не само квалитетни изданија во смисла квалитет на корица, на binding - туку и квалитет во смисла на информации во самите книги, бидејќи самите информации во книгите се споредувани со многу различни извори на манускрипти ...
Да, „скапи“ книги за наш стандард тука ...


Постојат ли според твоето искуство конкретни магии кои можат да постигнат одредена материјална цел во реалниот живот?
Пример љубовни магии....што знам, ете да влијаат на постигнување на некој договор како што вика човеков што го постираше погоре.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Постојат ли според твоето искуство конкретни магии кои можат да постигнат одредена материјална цел во реалниот живот?
Пример љубовни магии....што знам, ете да влијаат на постигнување на некој договор како што вика човеков што го постираше погоре.
Магии? Тоа на тебе на нешто правилно и добро ти звучи? Љубовна магија за да те засака некоја девојка да не сакаш? Тоа нема да биде вистинска љубов ами фејк-а се што е фејк е далеку од вистината и е срање! Ако сакаш да се занимаваш со срања тоа е веќе твој проблем,терај си по твое
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Магии? Тоа на тебе на нешто правилно и добро ти звучи? Љубовна магија за да те засака некоја девојка да не сакаш? Тоа нема да биде вистинска љубов ами фејк-а се што е фејк е далеку од вистината и е срање! Ако сакаш да се занимаваш со срања тоа е веќе твој проблем,терај си по твое
Сакав да чујам мислење дали постои такво нешто, од негова гледна точка.....инаку не ми треба тоа. Цел живот ми помина без тоа, ќе протерам уште некоја година.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.691
Магии? Тоа на тебе на нешто правилно и добро ти звучи?
Не само на тебе или него... на многу помудри и поспособни од нас тоа им е јасно и подучувале и подучуваат да се прави разлика помеѓу две битни нешта...

Треба да се прави разлика од магика и магија...

Кроули на многу места понуди објаснувања (во „Магика без солзи“ е
најзбиеното објаснување на оваа тема, сепак се работи за писма), не само во техничките книги поврзани со двата Реда кои го прифатија Законот, туку и во самите негови дневници, писма до пријатели, аспиранти... како инаку ќе се избрише блатото од стариот еон ако не се направи разлика?

Исто низ многу есеи кај мене имам зборувано за разликата и зошто треба да се прави разлика помеѓу нештата...

„Кај луѓето е нормално да не се заморуваат премногу со работите.
Денес се оди брзо, со скратени патеки. Се бараат лесни и едноствани формули за брзо постигнување на целта.
Но каква цел барате?
Ќе научи човекот дека работите може да се случат со магика и ќе побара колку што ќе му дозволи трпението за да види што е тоа, до наредниот пат кога ќе заглави во некакви си мрачни коридори на магијата, фасцинирањето, заслепеноста – и сето тоа ќе го поврзе со претходното што го научил барем малку за магиката. “

- 666-ти пат за Телемата и Магиката
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Кој/а го/ја интересира историја на западна езотерија од магијскиот препород, па навака, од антрополошка и социолошка перспектива, топло му/ѝ ја препорачувам „Dark Enlightenment: The Historical, Sociological, and Discursive Contexts of Contemporary Esoteric Magic" - Kennet Granholm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom