Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.916
Жал ми е што сум тотален нуб за да ја читам " Тајна доктрина".


Sent from my SM-A505F using Tapatalk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Ете нешто интересно за Кроули и Блаватска, за организациите кои се водат од Една Вистина, иако имињата им се различни и навидум идеите спротивни (за тоа дека се такви судат само неиницирани)!

Aleister Crowley recognized Blavatsky as a Sister of A.'.A.'. (i.e. a Master of the Temple 8°=3# in his system of spiritual grades), specifically pointing her out as his immediate predecessor in “The Temple of Truth,” published in The Heart of the Master through O.T.O. in 1938.

Ова што следи е извадок од „Срцето на Мајсторот“, што се однесува токму за Блаватски и од каде доаѓа тоа:

“In the Light of the Chart of the Work of the Brotherhood,” I said, “the Will of the Master, and His Word, are made plain. But of His hour I know not; and I tremble before the darkness of this Mystery of Sin.”

“Of his hour,” answered my teacher, “it is easy to speak. The Work of our Sister
Helena Petrovna Blavatsky
was inaugurated at the very season of the Birth on Earth of our Brother the Master whose Word is Thelema, whose Name is yet hidden under the form of a Lion. For it was most needful to prepare His Way that He might proclaim His Law in every land that is upon the surface of the Earth.

“And this work has been done by the Society founded to that end by our Sister. Yet even so, behold! Full Fifty years have passed, and only now is the hour of Power come upon our Brother the Lion to utter His Word with full efficacy to the whole Earth.”


 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Жал ми е што сум тотален нуб за да ја читам " Тајна доктрина".


Sent from my SM-A505F using Tapatalk
Се погоди во моментов да го гледам ова.....некоја основа колку толку.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659


Ова што го гледате како цитат сигурно го имате видено некаде...
И сигурно сте извлекле свој заклучок, вметнувајќи можеби его, себство, богови, монада итн итн...

Работата е што ова не е целосниот цитат, ниту пак е дадено од каде е овој цитат, а со тоа многу малку се знае што мислел авторот да сподели со оној што ќе ја чита книгата и соодветниот пасус.

Имам напишано есеј со наслов „За Цитатите и Мрзливоста на читателот“ што го обработува овој проблем, каде што луѓето се задоволуваат со цитати, но не и со самото дело од каде што е извлечен цитатот, а со тоа доаѓаат до секакви заклучоци кои ги поврзуваат за жал со авторот на самото дело, го осудуваат авторот според еден цитат, а не со нивното погрешно толкување на искасапеноста дадена со тој цитат.

Читајте си ги делата ако сакате да ги критикувате со здрав разум. :)




 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
@Хептаграм XI што ќе речеш за гостинот у рубу знаности од погоре...он проба да симплифицира обемен материјал во клипче од саат време. Колку се согласуваш со тоа, ако го разгледа?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
@Хептаграм XI што ќе речеш за гостинот у рубу знаности од погоре...он проба да симплифицира обемен материјал во клипче од саат време. Колку се согласуваш со тоа, ако го разгледа?
Не, не гледам документарци. Јас сакам запишано во книга, со референци до други автори и книги...

Пуштив сега да видам што е и ете, на почетокот вели: 35 години се заморувал и ја проучувал теозофската литература! ЛИТЕРАТУРА = книги! :)

Книги деца, книги... овој сешто ќе ти каже, но тоа е како тој разбрал и какви искуства имал. Добро е да се споделуваат искуства, но мора да се знае од каде што доаѓа и како е запишано оригинал.
Ако само на неговото мислење се држите или ајде пак друг некој што кажал, без да нурнете вие главите во книгите и изворите од каде тие црпеле - бесцелено е се.
Само кревате врева, а луѓето бегаат од врева. Барем паметните бегаат :)

Порано разгледував документарци и емисии вакви, но постојано зборување и трупање инфо,. без можност да се споредува инфо од повеќе извори (ниту како до тие извори) ми покажа дека тоа е наменето за несериозни истражувачи и обично популистичко дрдорење сенешто со цел емисијата да има гледаност.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не, не гледам документарци. Јас сакам запишано во книга, со референци до други автори и книги...

Пуштив сега да видам што е и ете, на почетокот вели: 35 години се заморувал и ја проучувал теозофската литература! ЛИТЕРАТУРА = книги! :)

Книги деца, книги... овој сешто ќе ти каже, но тоа е како тој разбрал и какви искуства имал. Добро е да се споделуваат искуства, но мора да се знае од каде што доаѓа и како е запишано оригинал.
Ако само на неговото мислење се држите или ајде пак друг некој што кажал, без да нурнете вие главите во книгите и изворите од каде тие црпеле - бесцелено е се.
Само кревате врева, а луѓето бегаат од врева. Барем паметните бегаат :)

Порано разгледував документарци и емисии вакви, но постојано зборување и трупање инфо,. без можност да се споредува инфо од повеќе извори (ниту како до тие извори) ми покажа дека тоа е наменето за несериозни истражувачи и обично популистичко дрдорење сенешто со цел емисијата да има гледаност.
Ваљда од тајната доктрина и сл. како и да е tnx :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Ваљда од тајната доктрина и сл. како и да е tnx :)
Вањда не ја читал само таа книга 35 години, иако Теозофите се многу слични со христијаните и нивната библија, иако ќе најдеш во нивните доктрини дека се анти-христијански расположени. Барем Блаватска, наследниците се опасна ствар :)

Пази:

Anna Kingsford (разгледај која била оваа личност), who had dabbled in Hebrew mysticism, and was a feminist, got an almost identical vision; but called the “divine” figure which she saw alternately “Adonai” and “Maria.”
Now this woman, though handicapped by a brain that was a mass of putrid pulp, and a complete lack of social status, education, and moral character, did more in the religious world than any other person had done for generations.
She, and she alone, made Theosophy possible, and without Theosophy the world-wide interest in similar matters would never have been aroused. This interest is to the Law of Thelema what the preaching of John the Baptist was to Christianity.“
- Магика, Книга 4, Дел I

Исто во додатокот на истата книга го имаш ова:

„‘Theosophist.’ A person who talks about Yoga, and does no work.”
- Магика, Книга 4, преведена на македонски јазик


Ја гледате разликата од Теозофија и Теозоф? :) Чудна ствар се луѓето ...

П.С. А Кроули не ја поднесувал Бесант и оној малку помудриот од неа Кришнамурти која што Теозофите под палката на оваа будала сакаа Кришнамурти да биде новиот „Месија“ :)
Но реков, Кришнамурти бил сепак малку помудар и се повлекол од таа идеја за „светски учител и спасител“.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Вањда не ја читал само таа книга 35 години, иако Теозофите се многу слични со христијаните и нивната библија, иако ќе најдеш во нивните доктрини дека се анти-христијански расположени. Барем Блаватска, наследниците се опасна ствар :)

Пази:

Anna Kingsford (разгледај која била оваа личност), who had dabbled in Hebrew mysticism, and was a feminist, got an almost identical vision; but called the “divine” figure which she saw alternately “Adonai” and “Maria.”
Now this woman, though handicapped by a brain that was a mass of putrid pulp, and a complete lack of social status, education, and moral character, did more in the religious world than any other person had done for generations.
She, and she alone, made Theosophy possible, and without Theosophy the world-wide interest in similar matters would never have been aroused. This interest is to the Law of Thelema what the preaching of John the Baptist was to Christianity.“
- Магика, Книга 4, Дел I

Исто во додатокот на истата книга го имаш ова:

„‘Theosophist.’ A person who talks about Yoga, and does no work.”
- Магика, Книга 4, преведена на македонски јазик


Ја гледате разликата од Теозофија и Теозоф? :) Чудна ствар се луѓето ...

П.С. А Кроули не ја поднесувал Бесант и оној малку помудриот од неа Кришнамурти која што Теозофите под палката на оваа будала сакаа Кришнамурти да биде новиот „Месија“ :)
Но реков, Кришнамурти бил сепак малку помудар и се повлекол од таа идеја за „светски учител и спасител“.
Овој не вика дека е теозоф...туку само проучувал нешто и читал :)
Ме интересираше изворот на Блаватска...кој бил наводно некоја книга ептен тајна Џан или нешто тка се викаше.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Ме интересираше изворот на Блаватска...кој бил наводно некоја книга ептен тајна Џан или нешто тка се викаше.
Те интересирал изворот на Блаватска и слушаш „На рубу знаности“ наместо да читаш што кажала Блаватска :)
Nice.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Те интересирал изворот на Блаватска и слушаш „На рубу знаности“ наместо да читаш што кажала Блаватска :)
Nice.
Ме интересираше што ќе кажеш....како и обично и овој муабет испадна јалов....нема везе, не е страшно. :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Ме интересираше што ќе кажеш....како и обично и овој муабет испадна јалов....нема везе, не е страшно. :)
Ништо нема да ти кажам посебно, освен да читаш книги за она што те интересира, а не да споделуваш со сите видеа и да бараш мислење за видеото.
Те интересира Блаватска?
И земаш книгите и 900 страници ги читаш и фаќаш белешки :)
Во однос на „Еквинокс“, главното гласило на A.'.A.'. , кој што е 5000 страници, Изида и Тајна Доктрина се некаде 3000 макс страници :)

Мислиш дека нема да најдеш ништо вредно кај размислите на Блаватска и нејзините книги, па мора да слушаш други што ќе кажат, или те мрзи да читаш и ти е тоа трошење време?
Ако ти е трошење време, грешиш, но мора сам да увидиш тоа. Исто како со книги читање - изворот на се! :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ништо нема да ти кажам посебно, освен да читаш книги за она што те интересира, а не да споделуваш со сите видеа и да бараш мислење за видеото.
Те интересира Блаватска?
И земаш книгите и 900 страници ги читаш и фаќаш белешки :)
Во однос на „Еквинокс“, главното гласило на A.'.A.'. , кој што е 5000 страници, Изида и Тајна Доктрина се некаде 3000 макс страници :)

Мислиш дека нема да најдеш ништо вредно кај размислите на Блаватска и нејзините книги, па мора да слушаш други што ќе кажат, или те мрзи да читаш и ти е тоа трошење време?
Ако ти е трошење време, грешиш, но мора сам да увидиш тоа. Исто како со книгите читање - изворот на се! :)
Абе тебе те прашав :)
За https://theosophy.wiki/en/Book_of_Dzyan
Познато ли ти е?
Иначе за читање си во право...можеби некогаш, ќе видиме.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Не, не ми е познато... иако го имам сретнувано ете вака насловот и некој да каже нешто за истиот.
Сигурно е многу тајно учење... што содржи реални тајни со кои човекот станува божество во 3-4 чекори, максимум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom