Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

Дискусија во форумот 'Религија' започната од Tetro, 14 јуни 2010.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.539
  Допаѓања:
  28.987
  LoL, Раде Шербеџија глуми во серијата за Џек Парсонс - Strange Angel.
  Премиера на 14 јуни.
   
  На Хептаграм XI и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 2. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.910
  Допаѓања:
  4.545
  Ах Parsons, father of rocket science :)
   
 3. Мацо_Д()

  Мацо_Д() Бизнисмен

  Член од:
  23 ноември 2015
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  53
  Не знам каков авторитет во окултизмот е Samael Aun Weor, но мислам дека зборува за етер и квантна физика.
   
 4. Мацо_Д()

  Мацо_Д() Бизнисмен

  Член од:
  23 ноември 2015
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  53
  Се извинувам за избрзаниот одговор. Ќе се обидам да одговорам повторно, и прецизно колку што дозволуват моите познавања од окултизам.

  Луцифер или Носителот на Светлината се однесува пред се на планетата Венера, која има преголемо влијание во окултизмот. Венера наутро се појава на исток и го најавува изгревањето на сонцето затоа е позната уште како Утринска Ѕведа. Ако го следиме нејзиното движење подолг период, ќе видиме дека Венера опишува пентаграми околу сонцето со својата траекторија, а знаете дека пентаграм во круг е многу силен симбол во окултизмот.
  Премалку знаеме за Венера иако праќавме неколку сонди од Земјата. Планетата обвиткана со облаци и мистицизам. Нашето внимание го тргаат од оваа планета, како премногу топла, стаклена градина, со превисок воздушен притисок на површината, пресурова за живот или можеби само микро-живот во атмосверата.
  Според моите сфаќања влажноста, динамичноста, магнетното поле, шуплината, воздушниот притисок... Венера ја прават препогодна.
  Нашата Христијанска религија пред се е култ на сонцето, оттука наш бог е сонцето. Ако Сатаната е спротивно од нашиот Бог, што би можело да биде.? Црна дупка? Скриено сонце? Мрак? Гасовит џин? Можам само да нагодувам.
  Можеби Сатаната е подобар господар од нашиот Бог, можеби навистина се однесува на Сатурн, или пак Јупитер - врховниот бог на Римјаните, со 69 досега познати месечини.
   
 5. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.910
  Допаѓања:
  4.545
  Многу збунувачки ствари изнапишани од твоја страна.

  И што е оваа чудна потреба езотеријата и окултното да е поврзано со луцифер, што и да е тој симбол?
  И која е тоа таа твоја христијанска религија која е култ кон сонцето и чиј што бог на обожување е сонцето?

  Читаш сешто од секаде и на крајот хаос од размисли...
  Прашај си ги прво оние од твојата христијанска религија дали се култ, дали богот е сонце и што обожуваат...
  И седни прво научи нешто па потоа пишувај свои размисли. Ако немаш основа, тогаш земи цитирај од книги и автори поврзани со езотерија и западната херметика...
   
  На Beric Dondarrion и Атеист им се допаѓа ова.
 6. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.910
  Допаѓања:
  4.545
 7. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.910
  Допаѓања:
  4.545
 8. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.539
  Допаѓања:
  28.987
 9. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.910
  Допаѓања:
  4.545
  Битно „тај Господин Кроули“... :vozbud:

  Имаше на таа фб страница цели реферати и расправи на тема лингвистика дека не треба да стои Србски туку Српски, да вас бог убио да вас не убије :D
  Ах :)
   
  На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.539
  Допаѓања:
  28.987
  Она го прочитала насловот на страницата и сирота си помислила - Чекај малку, како тоа да не сум чула ја за тој Алистер и му проверила био.
   
  На Solaire of Astora, Хептаграм XI и Ipsissimus им се допаѓа ова.
 11. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.539
  Допаѓања:
  28.987
 12. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  2.741
  Допаѓања:
  6.352
  Можеме ли да направиме споредба помеѓу магичарот и мистикот и во што се разликуваат нивните патишта? Ако магиката претставува наука и уметност за предизвикување промена во склад со Волјата, тогаш што е мистицизмот поточно, гледано од паралела на дефиниција на магиката? Дали мистицизмот е прифаќање и живеење во склад со тоа какви се работите без интенција за било каква промена?
   
 13. Хептаграм XI

  Хептаграм XI Ιερός Γάμος

  Член од:
  13 февруари 2010
  Мислења:
  6.910
  Допаѓања:
  4.545
  Мистикот не само што не бара промена, туку и глуми просветленост на база на неискуство... се залажува заради своијата мрзливост и страв со источните учења и како железо на магнет се лепи на учењата на Тао - ништо не работи, се ќе си дојде на место :)
  Лага на неспособниот и мрзливиот!

  „Мистикот е осамен и затворен, му недостасува здрава битка. Сите ние сме ученици, а фудбалското игралиште е совршено превентивно средство за подуената глава. Кога мистикот сретнува пречка, тој “се преправа” во врска со неа. Тој вели дека тоа е “само илузија.”. Тој го поседува морфино-манијачкото чувство за bièn-être,[2] налудничавоста на општиот паралитичар (парализиран). Тој ја губи моќта да погледне некој факт в лице; тој се исхранува со сопствена имагинација; тој се убедува себеси за сопственото постигнување. Ако му се противречи на оваа тема, тој е намрштен, зајадлив и ироничен.
  .......
  .......
  Магичарот ни приближно не е толку подложен да пропадне во ова страшно мочуриште на гордост како што е мистикот; тој е окупиран со нешта кои се надвор од него и може да ја корегира својата гордост. Навистина, тој постојано е корегиран од страна на Природата.“
  - Опасности од Мистицизмот, А. Кроули

  Не знам што мислите, каква комбинација би добиле од магичар и мистик? :)
  Зарем Кроули не ја нарече Mysteria Mystica Maxima М.'.M.'.M.'. Британската секција на О.Т.О.? :)
   

Сподели преку: