Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
17 декември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
"A System of Correspondences, therefore, consists in the knowledge of the astral, mental, and spiritual affinities of any given object on the material plane. From such knowledge come immediate and practical results; for if the relations and reactions of the subtle planes of the system can be discerned, it will follow that the relations and. reactions existing between their physical counterparts will be understood. "
- The Training & work of an Initiate, Dion Fortune (pdf линк)

Преведи на нашки бе!
Има деца од руска паралелка.
Ако ти е толку мила USA....Те!

Да не пишуваш книга(недајБоже)

[уредено од мод. Пцовки и навреди со простачки говор не се толерира.]
 
Последно уредено од модератор:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.660
Ако не се знаат јазици, потешко оди студирањето и истражувањето на овие работи. Западниот езотерицизам претежно е англиски, француски и германски по нешто...

За преводи - не сум платен, барем не доволно да преведувам. А и како ќе поттикнеме да се учат јазици ако има се на тацна? :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.660
"The highest men are calm, silent, and unknown.

They are the men who really know the power of thought; they are sure that, even if they go into a cave and close the door and simply think five true thoughts and then pass away, these five thoughts of theirs will live through eternity. Indeed such thoughts will penetrate through the mountains, cross the oceans, and travel through the world.

They will enter deep into human hearts and brains and raise up men and women who will give them practical expression in the workings of human life. These Sattvika men are too near the Lord to be active and to fight, to be working, struggling, preaching, and doing good, as they say, here on earth to humanity."
- Freedom, Karma yoga by Vivekananda

Ние што сме на форумов, не сме од овие луѓе за кои зборува Вивекананда. :coffee:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ова е навистина прекрасно >
....these five thoughts of theirs will live through eternity...
Што мислиш за момчево и размислувањата и знаењата кои ги презентира

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.660
Ова е навистина прекрасно >
....these five thoughts of theirs will live through eternity...
Што мислиш за момчево и размислувањата и знаењата кои ги презентира

Дел од она што сум го зборувал низ форумов низ времињата:

Тоа е така бидејќи сите религии што ги познаваш или имаш контакт - се егзотерија...

Религиите се настанати од разните езотериски учења низ светот, а и низ времињата...

Дури и самите религии нерадо создаваат „мистични“ учења бидејќи без тоа не може...

Нема ништо лошо во тоа...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.660
Темава стана Кроули па Кроули... другиве или немаат многу создадено или се никаков авторитет меѓу луѓето :)
Но што е, тука е... не можеме ништо во однос на она што некој создал или не...



 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.660
Што друго имам освен омраза и дека мастурбирам... веќе кога сметаш дека ме знаеш, дај сподели повеќе, да се осознаам себе си :гик:

Исто ти е однесувањето со оние од "старите" еони, кога малку ќе те пецнат во личните верувања. Не ни може да си различен, оти таква е човечката природа, џабе ти е модерната (јагнешка) руба, кога не си "глимер".
Исто... ептен ми е исто однесувањето... тоа и порано сум го кажал... ќе бидам како нив за да се видат какви се од друг агол бидејќи се сметаат за совршени и веруваат најдобро... се е тоа игра на форумов. Уживај...

Никој не ги знае моите лични верувања и надежи. Не дрдорам јас за моите лични верувања и ритуали на форум! :D
Зборувам само за Телема и магика. Така да ти мислиш дека пецнуваш? Не, ти само даваш причина да зборуваме за езотерија и Телема и магика :)

Не може никој да го изоди твојот пат на себеспознавање. НО со вадење цитати и тоа погрешни за да ми укажеш како езотеријата е сатанизам - тоа не може така да помине од будното око, морам да те пецнам и да зборуваш :)

Тоа зборување за лично верување - го оставам на верниците од стариот еон кои „знаат и можат“ повеќе дури и од нивните свештеници!

Што да правиме ние што сме родени како човек, мораме да се раѓаме тука и да го искусиме сето човечко од најниско до највисоко, постојано и постојано... до некоја колосална цел за себе и човештвото, според учењата на карма јога.
Си има машинеријата свои правила и закони од кои не може туку така надвор или надминување!

Нема ништо лошо во тоа да си човек, но има лошо да се сметаш за најбитно нешто во универзумот и од тебе да зависи како е уредена хиерархијата и силите кои владеат во истиот. :coffee:
Затоа темите во подфорум мистерии ги сметам за зезање, малку ладење... ограничени сме како луѓе и во дотурот на информации, и во дотурот на искуство и во способноста да се најдат нишките кои ги врзуваат нештата. Посебно кога се работи за наука и езотерија.
Ограничени сме во споделување мисла преку зборови и симболи!

Науката е новата езотерија денес и започна со Equinox :) Знаеш кое е мотото таму запишано...? Мислам дека знаеш...

Сешто има изнапишано за различни научни вистини, но реално ништо од тоа не може обичниот човек да исползува тукутака. Потребно е подготвување на многу нивоа... :coffee:

Затоа најдобро е да истражуваш и да не се задоволуваш со нешта кои го поткрепуваат твоето мислење за нешта кои ти се далечни... ми доаѓаш и суптилно ме заморуваш со тоа дека езотеријата е сатанизам и тоа со искасапени извадоци од 3 тома книга, кои навидум се споени во една кохерентна мисла... и одозгора ми наоѓаш како Блаватска промашила нешто зборувала глупости бидејќи ти идејата што таа ја споделила знаеш дека значи ова или она...

Како прво: симболите означуваат сешто. Крстот не е само христијански симбол на пример... има многу други значења. Но кој ќе ти ги каже? И зошто би ти споделил таква информација ако ти веќе не си дошол до тоа сознание?

Ако гледаш видеа за Теозофија, езотерија (дури и со христијански призвук) има таму книги, автори, прочитај ги, запознај се со критиките кон нивната мисла, кон поврзаноста со други системи и дојди да ми кажеш како христијанството е најдобро, другото е сатанизам!

Каде така бре сине? Дома тоа со твоите може на имендени да си зборувате така...
Не мене да ми проповедаш глупости. Мене ми е бљуткава таа проклета омраза твоја изградена врз незнаење и потајно фаворизирање на старите религии. Ако си христијанин, биди - мене ми е сеедно, но научи се дека има и друго и тоа не е зло! Сатаната чувајте си го во пазувите на црквата и џамиите!

Само таму и има вакви гнасни муабети за сатанизам и обвинувања за другоста за зло! Исфрлени егзотериски учења далеку од светилиштата!

P.S. А ако намерно зборуваш спротиво од тоа што го знаеш за пецкање... одлично, во вистинско време :)
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.861
Поени од реакции
7.253
Не мене да ми проповедаш глупости. Мене ми е бљуткава таа проклета омраза твоја изградена врз незнаење и потајно фаворизирање на старите религии.
Ма кој може тебе да ти проповеда, ни на сон не ми текнало такво. Потенцирав одредени факти на каде се движиме според принципите на новите проповедници, а за сега не изгледа дека е баш розево. Ај можеби тој 1 чекор назад, ќе се компензира со 3 напред.

Нема шанси, штом основите ви се центрифугално движење, ама народ нек се залажува, бар во тоа сме одлични.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.660
Не се факти. Погледни ја книгата и најди го цитатот што го репна како print screen :)
Ништо не е розево, се е темнина...

"Know thou that the darkness of the earth is ruddy, and the darkness of the air is grey, but the darkness of the soul is utter blackness"
- Liber 418, The Vision & Voice

Кому му се основите центрифугалното движење или тоа од видеото го научи? На Блаватска тоа е основата? На Теозофите? На Масоните?
Или тебе тоа ти е се исто...? :coffee:
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.861
Поени од реакции
7.253
Џабе толку години филозофии и дрн дрн јариња, кога поддржуваше мерки од системот, а и сеуште тераш по тој пат, кога крајниот исход на сето тоа е, ограничување на луѓето. Односно, нема да можат да прават што им е волја, туку што ќе биде дозволено од одредени нови "богови".

Од каде ми е познато таквото однесување.... :cautious: ко да има сличност со поповите, не ме глеј што правам, слушај што ти зборувам. Нови еони, ама ист К работава :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.861
Поени од реакции
7.253
Остави ти философии, што философии :)
Ист фалус работава како поповите за тебе и тоа е тоа :D
Толку години пишување, прави како ти е волјата, за на крај да излезе, ќе правите како на човечките "богови" им е волјата. :aplauz:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.660
Толку години пишување, прави како ти е волјата, за на крај да излезе, ќе правите како на човечките "богови" им е волјата. :aplauz:
Ако ти така разбираш и така велиш дека е - нека ти биде така иако не знам од каде така ти излезе. Кој сум јас да те поправам? :)
Не знам зошто и како ова твоето зборување има врска со темава... оди на Телема бре сине, не се губи по темиве - секако ќе ме најдеш и таму :D
Насекаде сум :D

P.S. Да те потсетам на Liber OZ кога веќе креваш врева за Телема насекаде, што пишува за „човечките богови“ - бидејќи премногу си закопан во стариот еон и христијанските идеи, дури потсвесно ти влијаат да зборуваш сешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom