Егзорцисти?

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ajde be malu pari popovite drpaat pa sea sakaat i uste da drpaat ke bile tie isteruvaci na duhoj
se sto gospodovo i sveto priznavam i pocituvam i veruvam onolku kolku mi e potrebno
ama vo crkvata kako institucija so administracija koj pere pari i koj krade od narodot NE i pak NE
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Како тргнало(демек ѓаволи на сите страни демнат):vozbud:....ништо чудно на мала врата и инквизицијата да ја вратат:pos2:
Само прашање е дали пак ќе има јавни спектакли од видот...човек во пламен :vozbud:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не викам дека не постои виша сила.Но некако за овие опседнувања не ми се верува.Мислам дека тоа им е само изговор на луѓето за работите што ги прават и што ги опкружуваат.А што се однесува на погоре споменатиот филм за Емили Роуз,девојката во филмот покажува типични знаци на епилептичар.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Vo 21 vek ziveeme luge!
По оваа логика, во 38-от век родот човечки ќе биде уште „понапреден„ и ќе има уште помала потреба од помош во борбата против злото. А повеќе е од очигледно (што значи-нема потреба од докажување, но кој има очи-нека види!) дека злото зема планетарни размери.
За луѓето/поединците кои сеуште не поверувале во Творецот, секоја помош која Црквата ја нуди против злото, наоѓа на исмејување. Ситуацијата е токму спротивна-трагична е, и со таква тенденција е и за во иднина.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
По оваа логика, во 38-от век родот човечки ќе биде уште „понапреден„ и ќе има уште помала потреба од помош во борбата против злото. А повеќе е од очигледно (што значи-нема потреба од докажување, но кој има очи-нека види!) дека злото зема планетарни размери.
За луѓето/поединците кои сеуште не поверувале во Творецот, секоја помош која Црквата ја нуди против злото, наоѓа на исмејување. Ситуацијата е токму спротивна-трагична е, и со таква тенденција е и за во иднина.
Види бе Мики рејтингот на Црквата е во опаѓање и покрај прикажаниот негов "раст" и сега во недостиг на чуда, почнаа сите "зла" т.е работи кои тие ги сметаат за зло да ги препишуваат на нечастивиот - безимениот итн. кој според нив ги опседнал младите и ги тера на зло.... ај ако веќе толку сакаат да се борат против современото зло нека направат или финансираат антитерористички единици, ќе бидат барем во тек со времето...... а ако вака тераат се прашувам што е следно... кај ќе им биде крајот, повторно ли ќе има лов на вештерки, спалување на книги со зла содржина??? Токму кон ова водат ваквите постапки.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ај и јас да кажам нешто за ова..мојот став се води спрема Библијата а таму вели дека...
"А овие знаци ќе ги придружуваат оние, кои поверувале: во Мое име ќе истеруваат зли духови; ќе зборуваат нови јазици" - Марко 16:17
Не ништо необично па дури и за 21 век..добро не би требало да изгледа како во филмовите со католичка позадина..без претерување..ама додека постои светот ќе постои и Сатаната..па...
Инаку она за обуката звучи малце смешно како кампови да отвараат..ама со оглед на тоа колку луѓе лажно се претставуваат во името на Бога не ни тоа чудно...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Што има врска кој век е?
Ако си гледал на Discovery и Reality често даваат една емисија за духови и ѓаволи и присуствуваат на такви истерувања. Не знам колку ќе поверувате во ова ама мене прилично реално ми изгледа!
Јака пара, јака приказна. Ама буквално ПРИКАЗНА, не е реално, нема докази, нема ништо ама баш ништо.

А егзорцизам..овде? кај нас? Јас сум хандрет процент НЕ!
Нека проверат прво дали стварно делува, на пример на болваријана, и ако излечат некој од нив, јас прв ќе се пријавам за кај нас. Ама ова ќе е гранде баба деветина во Македонијава, покрај други ојдени работи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Види бе Мики рејтингот на Црквата е во опаѓање и покрај прикажаниот негов "раст" и сега во недостиг на чуда, почнаа сите "зла" т.е работи кои тие ги сметаат за зло да ги препишуваат на нечастивиот - безимениот итн. кој според нив ги опседнал младите и ги тера на зло.... ај ако веќе толку сакаат да се борат против современото зло нека направат или финансираат антитерористички единици, ќе бидат барем во тек со времето...... а ако вака тераат се прашувам што е следно... кај ќе им биде крајот, повторно ли ќе има лов на вештерки, спалување на книги со зла содржина??? Токму кон ова водат ваквите постапки.
„Рејтингот„ од Црквата е во опаѓање-се согласувам! Но,така и треба да биде! Неслучајно Апостолот Павле напоменува дека во последните времиња „..љубовта ќе олади...беззаконието ќе се зголемуна...„. Ништо чудно што бројот од верници е намален во однос на минатите векови, но и тоа треба да биде!
На Црквата не и требаат никакви чуда за да го зголеми својот „рејтинг„! Тоа што Црквата сеуште постои и покрај сите прогони и негирања, потценувања и омаловажувања, само по себе е чудо. „Црквата моја вратите на пеколот нема да ја надминиат„ вели Христос. Во Црквата одамна е јасно дека лукавиот и оние кои свесно и несвесно му служат се предизвикувачи на злото во овој свет. Нема логика и потреба Црквата да се занимава со антитероризам-за тоа, постои световната власт. Кога Црквата би „одела„ со „духот„ на времето, одамна не би била Црква туку би била „нешто„ но не Црква Христова. Работата е токму спротивна: православието исповеда дека го чува Христово и Апостолско учење во својата изворна состојба, без никакви искривувања и тоа ќе биде така се до второто Христово пришествие/доаѓање.
Ловот на вештерки, кспалувањето на клади на плоштад, како и „светата„ инквизиција и слични забегувања, веќе беа тема на форумов. Нив треба да ги препишете на друга адреса а не на православието.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
До Маркус:

За родословот од Марија и Јосиф, може да се прочита во Евангелието по Матеј, 1,2,3-та глава. Подетален опис/толкување на истото, може да се најде во книгата „Четвороевагелие и Апостол„ од архиепискотот Аверкиј, руско издание, страна 58,59 и 60, кое кај нас го има и на српски превод. Исто така , може да се погледнат и толкувањата на Евангелијата (3 Евангелија, не сите 4) од проф. Ратомир Гроздановски, во македонско издание, од МПЦ.
Толку успеав да најдам деновиве, во консултација со свештеник/теолог.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
До Маркус:

За родословот од Марија и Јосиф, може да се прочита во Евангелието по Матеј, 1,2,3-та глава. Подетален опис/толкување на истото, може да се најде во книгата „Четвороевагелие и Апостол„ од архиепискотот Аверкиј, руско издание, страна 58,59 и 60, кое кај нас го има и на српски превод. Исто така , може да се погледнат и толкувањата на Евангелијата (3 Евангелија, не сите 4) од проф. Ратомир Гроздановски, во македонско издание, од МПЦ.
Толку успеав да најдам деновиве, во консултација со свештеник/теолог.
Благодарам многу за трудот..се надевам дека ќе е од помош...Библиските записи ги знам ми беа потребни некои надвор од нив..:smir:
 

Crni Bombarder

Shipwrecked
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
ajde be malu pari popovite drpaat pa sea sakaat i uste da drpaat ke bile tie isteruvaci na duhoj
se sto gospodovo i sveto priznavam i pocituvam i veruvam onolku kolku mi e potrebno
ama vo crkvata kako institucija so administracija koj pere pari i koj krade od narodot NE i pak NE
Egzorcizmot e besplaten.
 
B

black angel

Гостин
kao sto imam nezdravi luge kaj mene u klas pred nekoj den mi praeva eksorcizam so krst od dve spoeni penkala,tie takvite treba da se preispitaat mentalno ne da se bara vo koj vlegol gavolot
 

Crni Bombarder

Shipwrecked
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Crni Bombarder, mislev kje kazes za hrvatskite egzorcisti. :)
Vo Hrvatska ima dva egzorcisti so dozvola od Vatikan.Edniot mislam deka e vo Bogosluzbata,a drugiot si raboti privatno_Ovoj vtoriot ne naplakja za sranjata so gi vadi od tebe.Ova ne e zaebancija.Baska na Teoloskiot fakultet vo Zagreb ima oddel za egzorcizam.Ama ne sekoj moze da bide toa.Treba da si The Chosen One:pop:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom