Егејска Македонија

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ми се плаче кога ги гледам овие местава... посебно Костур. Самата архитектура покажува каде потекнува местото.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634


Македонски носии :aplauz:

CRKVATA SVETI NIKOLA - KOZANI
Оваа слика е намалена. Кликнете тука за ја видите во оригиналната големина, која изнесува 1024x768.
И тука препишале врз македонскиот текст..јасно се сгледаат линиите..мме

кожани




дали е тоа карта на обединета македонија????




andarti, kukus

Banica, lerinsko пази ги шарите
во позадина

огааааан



Every year on 23rd December midnight there is an old custom in Florina where the people start very large fires is various squares in Florina city. The biggest of the fires are taking place in Plateia Iroon (Heroes square)about 60-70 meters high. Many tourists visitors are collecting there from all Greece and from other countries to pass all this special night around the fires drinking wine, dancing, eating hot beans soup,followed by local live music. This fiesta have all night duration.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Kostur
Ville macédoniennede fourreurs depuis des siècles, Kastoria est construite sur une partie d'une presqu'île au milieu d'un grand lac.
Elle est atypique par le nombre important de petites églises byzantines qui parsèment ses rues dont il en reste 50.
La plupart furent construites entre les IXe et XIIe siècles.
Ses maisons de fourreurs sont également remarquables, souvent dans un état de délabrement avancé, ce qui est une preuve d'authenticité.







 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
City macédoniennede furriers for centuries,

Kastoria is built on part of a peninsula in the middle of a big lake.
It is unusual for the large number of small Byzantine churches that dot its streets there are 50.
Most were built between the ninth and twelfth centuries.
Houses furriers are also remarkable, often in an advanced state of decay, which is a proof of authenticity.​
French




> English




swap
Translate
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
1
А што е работата на иконите. На кој јазик се пишувани?
 
Член од
2 март 2009
Мислења
11
Поени од реакции
1
Јас живеам во Австралија, ама Баба ми и Дедо ми се од Лерин

И дедо ми, ми кажваше како грците ги тепаја македонците и

како дедо ми и баба ми избегаја до Битола

Вие си мислете дека некој ден ќе си го земеме Егејската Македонија

назад пак?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109


Традиционное македонское село Арнеа. Этот дом был построен в 1812 году. Сејчас в нем находитсја гостевој дом Alexandrou



Арнеа. Базиличнаја церковь свјатого Стефана первомученника. Храм, практически, не давно был восстановлен, после пожара 2005 года. Во времја работ было обнаружено, что он стојал на месте более старого раннехристианского храма 5 в н.э. Рјадом с церковьју находјатсја муниципалитет и дворец митрополита.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Јас сум бил мислам дека тоа е најдобриот дел на МакедониЈа!
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
баба ми и дедо ми се од Лерин, стварно преубаво место. НЕ само лерин,цела егејска македонија,прекрасна е.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ааа конечно некој ме чу...

на англиски...не само дискусиите туку и сите копчиња мопчиња цртички и линии..или да се отвори подфорум специјално за оваа намена...тоа и не е толкав проблем

проблемот е промоцијата..каде висат нашите по вебов..како да им се даде на знаење дека некој ги вика..информација од прва рака одамна не сме добиле

инаку од она малку што го видов доле..општо а поготово егејска Македонија намерно е оставена да плови онака без капетан, англиски едвај кршат јазик..знаеме ги гледаме..а и со компјутерите ко да се скарани..треба и тоа да се земе во обзир...

имаш некој идеи???
PODDRSKA od mene..ne sum egeec ama ista krv imame so nasite braka CISTA I NEPOKVARENA za razlika od ciganite-gejleni...vo podforumot ima svet i makedonska dijaspora pa jas poveke debatirav za rambo i koja e svetska sila(dobro defendologija mi e interes) no bas me interesira kako da gi privleceme nasite od egejska makedonija da diskutiraat na forumov pa bugari imame ebago zost da ne i nasi ONI ZNAAT DEKA IMAAT PODDRSKA OD NAS:helou:

Јас живеам во Австралија, ама Баба ми и Дедо ми се од Лерин

И дедо ми, ми кажваше како грците ги тепаја македонците и

како дедо ми и баба ми избегаја до Битола

Вие си мислете дека некој ден ќе си го земеме Егејската Македонија

назад пак?
kolku sto znam jas gubrinjata upotrebuvale NAPAL mamicata nivna ahhh....:nerv::nerv::nerv::nerv::oeoeoe::oeoeoe: no vo pogled na prasanjeto dali ima sansa pa sakam pokraj skopsko da ima i solunsko pivo nase...ama sega zasega sansite se mali za zal:(:(:(:(:(:(
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Јас живеам во Австралија, ама Баба ми и Дедо ми се од Лерин

И дедо ми, ми кажваше како грците ги тепаја македонците и

како дедо ми и баба ми избегаја до Битола

Вие си мислете дека некој ден ќе си го земеме Егејската Македонија

назад пак?

не мислиме, РАБОТИМЕ
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109


КАЈМАКЧАЛАН











 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.505
Поени од реакции
6.136
мораме да си го вратиме егејскиот дел!ке дојдат и нашите 5 минути порано или подоцна(Се надевам порано)!не верувам дека тоа ке се случи во следните20-30 години но ке се случи некогаш да знаете :smir:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
мораме да си го вратиме егејскиот дел!ке дојдат и нашите 5 минути порано или подоцна(Се надевам порано)!не верувам дека тоа ке се случи во следните20-30 години но ке се случи некогаш да знаете :smir:
Чул те ГОСПОД!!!!!
Но, многу би сакал тоа да е сега, а не некое идно недогледно време.
воедно посакувам истата судбина а може и троа полоша да ги снајде сите грци-гејци како онаа на Македонците пред само 60 години- а и онаа што нам ни ја направија 2008 со ветото и ред други неправди,можеби сега ќе се јави Серпико со коментар дека не е тоа рисјански, но јас сепак тоа им го посакувам со сето свое срце и верувам дека еден ден ќе ги втаса Божјата казна .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom