Евтини авионски карти

Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Камо среќа. Таксата е 7 евра во една насока.
Во секој случај, нема некое големо значење. Цената на билетот е таа што се гледа на почетната страница, останатото е само распределба на билетот во рамки на компанијата.
Има значење во случаи на ефтини карти.
Пример за големо значење: кога одев за Венеција во фебруари, за две повратни платив вкупно 2300 денари со банкарски налог, а да ги плаќав со картичка, ќе беше 3200 денари, што е за над 30% поскапо.

Меѓутоа, тоа е што е (доколку не би можело да се вратат старите такси) ... :(
 
Член од
17 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Имате ли информација каде може да се најде лет Скопје-Берлин со некоја нискобуџетна компанија, ми одговара и да направам повеќе трансфери (Скопје - Х Х- Берлин и сл.) само да е цената пониска. Како што разгледав има летови Скопје-Берлин со ЈАТ, Аустриан, Туркиш Ерлајнс, но цените на картите им се многу скапи. Заинтересирана сум за периодот 1-2 Мај и враќање 5-6 Мај. Има ли некој слично искуство?
Благодарам
--- надополнето: 17 април 2013 во 15:31 ---
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Здраво,
Имате ли информација каде може да се најде лет Скопје-Берлин со некоја нискобуџетна компанија, ми одговара и да направам повеќе трансфери (Скопје - Х Х- Берлин и сл.) само да е цената пониска. Како што разгледав има летови Скопје-Берлин со ЈАТ, Аустриан, Туркиш Ерлајнс, но цените на картите им се многу скапи. Заинтересирана сум за периодот 1-2 Мај и враќање 5-6 Мај. Има ли некој слично искуство?
Благодарам
--- надополнето: 17 април 2013 во 15:31 ---
Немаш нискобуџетни од Скопје, мислам дека од Солун има. Иначе со ЈАТ мислам дека имаше линија од Скопје, отприлика 150-200 евра да не беше, не се сеќавам добро.
Како и да е, во никој случај немој со автобус да се траскаш. Подобро летај до Дортмунд со Wizz па после со воз или друг град кој е најблиску до Берлин...
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
ако си направам резервација за летен одмор во хотел во Турција преку букинг кај да си најдам ефтин авионски лет ??
 
Член од
3 април 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Сакам да ве прашам какви се турските компании... Сакам да одам за Сиднеј... Па има за бирање преку виена таа тура со австралиска компанија но летовите се многу скапи 1700,1900 долари...

Додека преку Емиратите па во Сиднеј таа линија со турските компании летовите се многу поефтини.. 1.000 долари, 1100 долари може да се начека...

Ве молам некој совет? Предности недостатоци?
proveri si so fly dubai najbrza linija ti e imas najmalku stopovi odnosno samo eden i toa vo dubai koj trae odprilika sedum sati a celiot let so cekanje e 21 cas.pozz
 
F

FARANG

Гостин
Сакам да ве прашам какви се турските компании... Сакам да одам за Сиднеј... Па има за бирање преку виена таа тура со австралиска компанија но летовите се многу скапи 1700,1900 долари...

Додека преку Емиратите па во Сиднеј таа линија со турските компании летовите се многу поефтини.. 1.000 долари, 1100 долари може да се начека...

Ве молам некој совет? Предности недостатоци?

Turkish се едни од подобрите комбинации до АУС. Квантас ти е прескапо а џабе нема некој ќар. На крај крајева у авион си 24 саати и вака и така, дали ќе заштедиш 600-700 до тебе е.
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
3
Зошто не одиш со Визер до Гетебор и онда со воз до Осло? SJ од Шведска и норвешки железници имаат нон стоп експресна линија.


PS Се шушка нова авио линија Скопје Софија

http://www.kurir.mk/makedonija/ekonomija/111796-Od-maj-ke-bide-vospostavena-direktna-aviolinija-so-Bugarija
Нешто ново во врска со ова?
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Јас барем на два месеци летам со wizz и не е баш како што кажувате многу многу ретко цените се спуштаат главно еднаш кога ќе се зголеми останува така. Единствено еднаш сум имал искуство за Скопје-Ајнховен да ја начекам од поскапа кон поефтина, во другите случаеви кога ќе порасни цената тоа е тоа. Кај многу компании цената не е фиксна меѓутоа вакви екстремни разлики често се среќаваат
--- надополнето: 8 април 2013 во 01:16 ---


И најчесто одеше кон повисока и повисока
Со сервисот кој го направив за земање цени од WizzAir сајтот (само заборавив, и наместо еднаш дневно, зема еднаш неделно), цената за Ајндховен на 28-ми јуни поефтини во периодов од 08.04 до сега.



2990 - 2940 - 2340 - 1799 денари


Статистиката е на следниов линк:
http://ekstrakt.selfip.com/wizz

Ај сега некој нека ме почасти карта со WizzAir за вложениот труд :P
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Zdravo imam edno prasanje.Dali seuste gejlada bara vizi za vlez ? Sakam da letam do Solun od druga drzava .Ne sum siguren dali mi treba viza.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Zdravo imam edno prasanje.Dali seuste gejlada bara vizi za vlez ? Sakam da letam do Solun od druga drzava .Ne sum siguren dali mi treba viza.
На граница ќе ти го бараат листот кој ни го даваат грците. На аеродром не. Ќе влезеш внатре и ќе напишеш нов, зборат и Македонски тие на царина кај нив.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Да си прашам тука иако не е баш поврзано со авионски карти.
Како да стигнам од Тревисо аеродромот до Равена или Римини? Воз, автобус? Колку се патува, колку чини карта?
 

Tranquilis

Putting Macedonia on the map.
Член од
10 август 2011
Мислења
526
Поени од реакции
657
Да си прашам тука иако не е баш поврзано со авионски карти.
Како да стигнам од Тревисо аеродромот до Равена или Римини? Воз, автобус? Колку се патува, колку чини карта?
Еве нешто за старт од Тревизо до Венеција.

http://www.atvo.it/index.php?lang=en&area=23&menuid=36&view_pc=

А еве и од Венеција до Римини. Како што гледам, треба да се смени автобусот во Болоња.

http://www.eurolines.it/Home/59-1-en.html
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Да си прашам тука иако не е баш поврзано со авионски карти.
Како да стигнам од Тревисо аеродромот до Равена или Римини? Воз, автобус? Колку се патува, колку чини карта?

Железничката станица во Тревизо е на околу 30 минути пешки (зависи и дали имаш багаж):
Google Maps линк
(мал проблем е првата раскрсница, каде што нема пешачки премини).

За воз и цени провери овде (како што гледам, 30-50 евра е цената, со прекачување во Болоња):
http://www.trenitalia.com/

P.S.
Да се надоврзам и за тие што одат во Венеција, повратна карта за автобусот од аеродромот во Тревизо до Венеција е 13 евра (вози до Местре, а потоа 1 евро за воз до Венеција), а карта за воз од Тревизо до Венеција во еден правец е 2.5 евра.
Така да, пешачењето заштедува 10 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom