Евро записник или казна?

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Јас со Еуролинк веќе години сум. Сеа за сега, фала Богу не ми требале ;)
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
Обврска ни е при секое издавање на полиса за автоодговорност да дадеме европски записник и да објасниме како се пополнува, иако си пишува и на самиот записник.. И сето тоа е законски регулирано..
strucno kazano. no sto e prasuvam ako dvete strani ne se soglasni za situacijata, go potpolnat toj zapisnik. koj posle toa ce ja utvrdi odgovornosta t.e. koj ce bidi obesteten. zatoa sto kako sto e i pisano ,,so potpolnuvajneto ne se priznava krivicata ... ili taka nesto
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Не ми е јасно зашто на двајцата ви дале казна од 250 евра, не може двајцата да сте во право, ваљда полицијата увидела кој лаже во ситуацијата. Како и да е, законот е поставен како што е за да не се прават застои во сообраќајот, ако секој што малку ќе се потчукне да застане на сред улица и вика полиција, не знам до кај би стигнале..
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
Не ми е јасно зашто на двајцата ви дале казна од 250 евра, не може двајцата да сте во право, ваљда полицијата увидела кој лаже во ситуацијата. Како и да е, законот е поставен како што е за да не се прават застои во сообраќајот, ако секој што малку ќе се потчукне да застане на сред улица и вика полиција, не знам до кај би стигнале..
kaznata e po clen 225 (vidi pocetok) a za toa koj e prav ili kriv se utvrduva so zapisnik.So znaci ednoto so drugoto nema vrska. Problemot se javuva koga idi policija za uvid i vi dava 1 minuta vreme da se dogovorite dali ce potpisete zapisnik ako ne vadat nalozi na lice mesto i gi davat na dvete strani 250e sekomu :nesvest: Evropski nema sto
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
Не ми е јасно зашто на двајцата ви дале казна од 250 евра, не може двајцата да сте во право, ваљда полицијата увидела кој лаже во ситуацијата.....
policijata ne e ulicen sudija da odlucuva koj e ili koj ne e vo pravo, pravi zapisnik, slika, prca po 250 evra i ajd na sud..
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Не реков дека е уличен судија, и во секој случај ни на кривиот ни да оштетениот не им одговара до суд да дојде работата, затоа и европскиот записник. Боље изгубен бонус на полисата отколку судски трошоци, не?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
e kako ne rece koga rece..aj procitaj povtorno sto si napisal..citiram:
ваљда полицијата увидела кој лаже во ситуацијата.
nema policijata sto da gleda koj laze a koj ne, toa e rabota na sudot..a dokazite gi prilozuva policijata so svojot uvid..ako dvajcata ne mozat da se slozat, tuka ne pomaga evropski zapisnik..ako se slozat, nema ni sto da doaga policijata na uvid..
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
e kako ne rece koga rece..aj procitaj povtorno sto si napisal..citiram:
ваљда полицијата увидела кој лаже во ситуацијата.
nema policijata sto da gleda koj laze a koj ne, toa e rabota na sudot..a dokazite gi prilozuva policijata so svojot uvid..ako dvajcata ne mozat da se slozat, tuka ne pomaga evropski zapisnik..ako se slozat, nema ni sto da doaga policijata na uvid..
toa e taka. Megjutoa zosto policijata insistira na potpisuvajne na toj evro zapisnik iako dvete strani ne se soglasni (toa e prviot moment) i sigurno policijata ne mozi so tocnost da utvrdi kolkava e stetata za da ja racuna minimalna (po nivno nekade okolu 7000e, sitno so e toa za nas standart)
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Ај да прашам колку се чека за да ти исплатат штета или како оди таа работа? Мене ме удрија тој ми го потпиша европскиот , призна дека е виновен и сега во осигурителната ми рекоа ќе ме побарат кога ќе може да си ја направам колата па ме интересира колку се чека?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ај да прашам колку се чека за да ти исплатат штета или како оди таа работа? Мене ме удрија тој ми го потпиша европскиот , призна дека е виновен и сега во осигурителната ми рекоа ќе ме побарат кога ќе може да си ја направам колата па ме интересира колку се чека?
20-40 dena
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Здраво, имам едно прашање ако може некој да ми помогне.

Имав сообраќајка пред неколку дена со мојот автомобил.

Пријавено е одма во полиција ,дојде полиција на лице место така што ни понудија дали сакаме да направиме европски записник или сакаме полицијата да направи записник.
Полицијата ни препорача да направиме европски записник.

Направен е европски записник и во записникот е запишано како возилото на полна линија врти лево ,ми го пресекува патот и удира во предната страна од моето визило.Во европскиот записник запишано е со негов ракопис како ме удрил со возилото дека е виновен и подпишан.

Европскиот записник е предаден во осигурителна компанија ,на лице место дојдоа вработени од осигурителната и направија слики од оштетувањата на двете возила.
После неколку дена јас контактирав со лице одговорно за штети од осигурителната компанија и ме извести дека оштетувањата на возилата се големи така што не може да ми ја исплатат штетата на колата.

Не можеле да ја исплатат штетата затоа што биле активирани предните воздушни перничиња и бил оштетен ладнакот на мојата кола и поради тоа заклучиле дека колата е непокретна така што европскиот записник не покривал штета ако колата е непокретна.

Јас му одговорив дека колата е покретна така што можам да ја стартувам и возам иако ладнакот е оштетен ,но одговорното лице за штети ми одговори дека можам да ја возам кратко затоа што ке загрее нема да има доволно ладење.
После две недели осигурителната компанија требало да ме извести писмено.

Ке ве замолам да ми помогнете ,како да го решам овој спор со осигурителната компанија за да ми исплати оштета за колата и ја средам како што била пред сообраќајката?
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Здраво, имам едно прашање ако може некој да ми помогне.

Имав сообраќајка пред неколку дена со мојот автомобил.

Пријавено е одма во полиција ,дојде полиција на лице место така што ни понудија дали сакаме да направиме европски записник или сакаме полицијата да направи записник.
Полицијата ни препорача да направиме европски записник.

Направен е европски записник и во записникот е запишано како возилото на полна линија врти лево ,ми го пресекува патот и удира во предната страна од моето визило.Во европскиот записник запишано е со негов ракопис како ме удрил со возилото дека е виновен и подпишан.

Европскиот записник е предаден во осигурителна компанија ,на лице место дојдоа вработени од осигурителната и направија слики од оштетувањата на двете возила.
После неколку дена јас контактирав со лице одговорно за штети од осигурителната компанија и ме извести дека оштетувањата на возилата се големи така што не може да ми ја исплатат штетата на колата.

Не можеле да ја исплатат штетата затоа што биле активирани предните воздушни перничиња и бил оштетен ладнакот на мојата кола и поради тоа заклучиле дека колата е непокретна така што европскиот записник не покривал штета ако колата е непокретна.

Јас му одговорив дека колата е покретна така што можам да ја стартувам и возам иако ладнакот е оштетен ,но одговорното лице за штети ми одговори дека можам да ја возам кратко затоа што ке загрее нема да има доволно ладење.
После две недели осигурителната компанија требало да ме извести писмено.

Ке ве замолам да ми помогнете ,како да го решам овој спор со осигурителната компанија за да ми исплати оштета за колата и ја средам како што била пред сообраќајката?
Ista soobrajkajka imav i jas samo so jas bev kriv, na polna linija svrtiv levo i bratot me zakaci vo vratata, kaj nego bese stetata haubata branikot i ladnakot, i istoto ni go rekoja od osiguritelnata deka kolata bila nepodvizna i deka ne priznavale, ama togas mu rekovme deka kolata e podvizna i ispitavme malce pojke i ispadna deka kolata trebit da e prelomena za da ne ti ja priznaat stetata a ne nepodvizna.

Sega rabotata e so jas bev kriv i prezedov se na moj trosok a koga ke stignat parite od osiguritelna coekot ke mi gi dajt mene, samo so rabotata e pominaja 20 dena i nemat pari odam tamu mi vikat likvidatorkata e na odmor ke ti se javime, mi se javuvaat sledniot den i mi vikaat za 20 dena ke bidat prefrleni parite... Sea jas ne se razbiram likvidatorka ova ona, sto e toa, dali imaat sansi da me zaebat i da ne prefrlat pari pa da trebit da se sudime?
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
[DOUBLEPOST=1463788195][/DOUBLEPOST]
Ista soobrajkajka imav i jas samo so jas bev kriv, na polna linija svrtiv levo i bratot me zakaci vo vratata, kaj nego bese stetata haubata branikot i ladnakot, i istoto ni go rekoja od osiguritelnata deka kolata bila nepodvizna i deka ne priznavale, ama togas mu rekovme deka kolata e podvizna i ispitavme malce pojke i ispadna deka kolata trebit da e prelomena za da ne ti ja priznaat stetata a ne nepodvizna.

Sega rabotata e so jas bev kriv i prezedov se na moj trosok a koga ke stignat parite od osiguritelna coekot ke mi gi dajt mene, samo so rabotata e pominaja 20 dena i nemat pari odam tamu mi vikat likvidatorkata e na odmor ke ti se javime, mi se javuvaat sledniot den i mi vikaat za 20 dena ke bidat prefrleni parite... Sea jas ne se razbiram likvidatorka ova ona, sto e toa, dali imaat sansi da me zaebat i da ne prefrlat pari pa da trebit da se sudime?
Isto i jas neznam mnogu raboti pa resiv da si platam advokat i gi prevzemi rabotite.
Jas 17 dena od soobrajkajkta ne dobiv pismena izjava od osiguritelnata kompanija pa resivme so advokatot da im pustime dokument so advokatski pecat .....i odgovorat krajno sto odlucile.
Pominaja nekolku dena skoro nedela od koga im pobaravme da ni odgovorat no zaludno uste nemam odgovor od osiguritelnata kompania.
Kolata mi e uste nadvor pokriena...na dozdot i rdzosuvaa kade sto e havarisana ,a i nervozata sekoj den e prisutna :(

Arno ti si mu gi pokrijal troshocite iako parite ne mu se isplateni na osteteniot ,kazi mi osteteniot si pobara od tebe da mu ja sredish kolata ili vie sami mu predlozivte da mu gi pokriete troshocite za popravka na negovoto vozilo?Kazi mi so sto vozila napravivte soobrajkajka od koja godina se model..?
 
Последно уредено:

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
[DOUBLEPOST=1463788195][/DOUBLEPOST]

Isto i jas neznam mnogu raboti pa resiv da si platam advokat i gi prevzemi rabotite.
Jas 17 dena od soobrajkajkta ne dobiv pismena izjava od osiguritelnata kompanija pa resivme so advokatot da im pustime dokument so advokatski pecat .....i odgovorat krajno sto odlucile.
Pominaja nekolku dena skoro nedela od koga im pobaravme da ni odgovorat no zaludno uste nemam odgovor od osiguritelnata kompania.
Kolata mi e uste nadvor pokriena...na dozdot i rdzosuvaa kade sto e havarisana ,a i nervozata sekoj den e prisutna :(

Arno ti si mu gi pokrijal troshocite iako parite ne mu se isplateni na osteteniot ,kazi mi osteteniot si pobara od tebe da mu ja sredish kolata ili vie sami mu predlozivte da mu gi pokriete troshocite za popravka na negovoto vozilo?Kazi mi so sto vozila napravivte soobrajkajka od koja godina se model..?
Полицаецот направи некој извештај дали ви даде нешто да потпишете? Мене исто ова ми се случи викнавме полиција исто ми рекоа европски да направиме, за на крај да ме одбијата дека не е во возна состојба колата. Отидов во полициската станица побарав документ дека сум повикал полиција и им го однесов во осигурителната компанија и ми ја исплатија штетата.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
[DOUBLEPOST=1463921550][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1463788195][/DOUBLEPOST]

Isto i jas neznam mnogu raboti pa resiv da si platam advokat i gi prevzemi rabotite.
Jas 17 dena od soobrajkajkta ne dobiv pismena izjava od osiguritelnata kompanija pa resivme so advokatot da im pustime dokument so advokatski pecat .....i odgovorat krajno sto odlucile.
Pominaja nekolku dena skoro nedela od koga im pobaravme da ni odgovorat no zaludno uste nemam odgovor od osiguritelnata kompania.
Kolata mi e uste nadvor pokriena...na dozdot i rdzosuvaa kade sto e havarisana ,a i nervozata sekoj den e prisutna :(

Arno ti si mu gi pokrijal troshocite iako parite ne mu se isplateni na osteteniot ,kazi mi osteteniot si pobara od tebe da mu ja sredish kolata ili vie sami mu predlozivte da mu gi pokriete troshocite za popravka na negovoto vozilo?Kazi mi so sto vozila napravivte soobrajkajka od koja godina se model..?
Ние му предложивме зш испаднаја луѓе и хитно му беше потребна колата за неколку дена, па му ја напрајвме и сега парите шо ќе му ги префлат требат нас да ни ги дајт оштетениот. Неговата беше корса постара, моето беше 307ца...
Која осгурителна компанија треба да те испати?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom