Евро записник или казна?

Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
Denovive imav soobrajcajka so nekoja ne tolku golema steta no zato sto ne mozevne da najdeme zaednicki jazik za potpolnuvajne na evrozapisnikot morase da se izvrsi vestacejne t.e. uvid pri toa,, organot,, ni dodeli cestitka ot po250e. zatoa sto sme storile prekrsok po clen 225:nesvest: ova e toj Член 225
(1) Возачите - учесници во сообраќајна незгода во која е предизвикана мала материјална штета, се должни веднаш да ги отстранат возилата од коловозот, да овозможат непречено одвивање на сообраќајот и да го пополнат и потпишат Европскиот извештај за сообраќајна незгода.
(2) Европскиот извештај за сообраќајна незгода од ставот (1) на овој член возачите- учесници во сообраќајната незгода го пополнуваат и потпишуваат кога се согласни за начинот на кој се случила сообраќајната незгода.
(3) Европскиот извештај за сообраќајна незгода не се пополнува и потпишува во случај на сообраќајна незгода во која има повредени или загинати лица.
(4) Европскиот извештај за сообраќајна незгода од ставот (1) на овој член го прави достапен за учесниците во сообраќајот Националното биро за осигурување на Република Македонија.
(5) Глоба во износ од 250 евра во денарска противвредност ќе му се изрече на возачот- учесник во сообраќајна незгода кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член. Taka vika bilo po evropski:drk:
No eden drug clen vika Член 226
Полициските службеници на Министерството за внатрешни работи се должни да излезат на местото на сообраќајната незгода во која е предизвикана мала материјална штета, ако тоа го бара едниот од учесниците во сообраќајната незгода и тоа во случаи, кога:
- едно од возилата нема регистарски таблици или истото не е осигурано,
- едно од возилата има странска регистарска таблица,
- еден од возачите е очигледно под дејство на алкохол, дрога или други психотропни супстанции,
- еден од возачите не поседува соодветна возачка дозвола,
- возачите не можат да ги усогласат мислењата во врска со начинот и околностите под кои се случила сообраќајната незгода,
- еден од возачите одбива да ги даде своите лични податоци, односно податоците за возилото или
- еден од возачите го напуштил местото на сообраќајната незгода.
I sea so?
Me interesira dali nekoj bil vo vakva situacija, zato so sum siguren deka nasive organi go zemat delot koj niv im odgovara
za da jadnickite ne gubat vreme so nas obicni smrtnici za nekoj voslivi 600-700e. zato sto se mnogu posveteni na borbata so site kriminali, devijantni pojavi, ...
Znacu sekoe spodeleno iskustvo e dobre dojdeno BLAGODARAM!
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Еве една тема на таа проблематика.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Brat jas imav sobrakajka mala napraivme evropski zapisnik uredno drugiot ucesnik si ja prizna stetata i otidovme u osiguritelnata tamu ne slikaa i pak naprivme zapisnik a denes mi stiga pismo deka ne ja prifakjaat stetata t.e nema da izvrsat isplata na komisiskiot zapisnik ako nekoj znae kaj da reagiram i kako
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Brat jas imav sobrakajka mala napraivme evropski zapisnik uredno drugiot ucesnik si ja prizna stetata i otidovme u osiguritelnata tamu ne slikaa i pak naprivme zapisnik a denes mi stiga pismo deka ne ja prifakjaat stetata t.e nema da izvrsat isplata na komisiskiot zapisnik ako nekoj znae kaj da reagiram i kako
сега треба да побараш од компанијата осигурителна да ти појасни зашто не ти исплаќа (ако тоа не го направила)... ако ти појасни дека си бил крив ти во сообраќајката тогаш тоа е тоа, ама ако не ти појасни така т.е. нешто друго ти каже, ке треба со приватна тужба на суд да ја тужиш компанијата... мислам дека имаше и некаков минимален лимит ако не се лажам...
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
Brat jas imav sobrakajka mala napraivme evropski zapisnik uredno drugiot ucesnik si ja prizna stetata i otidovme u osiguritelnata tamu ne slikaa i pak naprivme zapisnik a denes mi stiga pismo deka ne ja prifakjaat stetata t.e nema da izvrsat isplata na komisiskiot zapisnik ako nekoj znae kaj da reagiram i kako
A za koja kompanija se raboti? deka sega ima eden kup ,,buljaski,, fantom kompanii koj samo koga pravis polisa se ok. ama koga ce im brcnes vo novcanikot pozelenuvaat.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
A za koja kompanija se raboti? deka sega ima eden kup ,,buljaski,, fantom kompanii koj samo koga pravis polisa se ok. ama koga ce im brcnes vo novcanikot pozelenuvaat.
Albisg znaci bevme na slikanje i dvajcata toj ja prizna vinata napravija komisiski i sega posle 15 dena mi stiga pismo nisto nevazji
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Brat jas imav sobrakajka mala napraivme evropski zapisnik uredno drugiot ucesnik si ja prizna stetata i otidovme u osiguritelnata tamu ne slikaa i pak naprivme zapisnik a denes mi stiga pismo deka ne ja prifakjaat stetata t.e nema da izvrsat isplata na komisiskiot zapisnik ako nekoj znae kaj da reagiram i kako
Исто срање ми се имаше случено, осигурителните не поштоват без црно на бело од цајканите а за овие другите пак си пиша овај шо ја отвори темата. Се на се ние сме заебаните. Арно со другиот се разбравме и поштено си покри на негова сметка се. Ама за то осигурителната остана и без двајцата клиенти.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
е па идете во такви квази компании.. албсиг, сигма, дунав, вардар и незнам кои реки бла бла бла... проверена компанија е кјуби... мене ме очеша автобус од јсп на преден браник. значи само предниот браник и ништо друго, беше изгребан. штета за корекција на браникот имаше само фарбање и толку, без исправање без китови и чуда. мене ме кошташе 2000 денари европски записник, кјуби поднесен, за 45 дена 3500 на трансакциона исплатени... без сликања, без сливосувања и измислувања за да не платат... поштено и проверено, башка првата осигурителна компанија во македонија е токму таа... на времето се викаше ЗОИЛ:vozbud:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Може е прва осигурителна компанија во Македонија, али одамна не е тоа што беше, Вардар е светлосни години пред нив, можеш и сам да го провериш тој факт :) А потрома компанија од Кјуби за мене нема, лично мислење. :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Може е прва осигурителна компанија во Македонија, али одамна не е тоа што беше, Вардар е светлосни години пред нив, можеш и сам да го провериш тој факт :) А потрома компанија од Кјуби за мене нема, лично мислење. :)
баш ми е драго што така мислиш.. ама прво иди во вардар и прашај дали има реосигурување и што тоа значи.... не не не... не значи тоа по втор пат осигурување... не е ре осигурување, туку реосигурување... прашај и за износот на штетите во проценти и во вардар и во кјуби... а за таа тромоста (каснење со исплати) да... така беше.. но не е више...

--- надополнето ---

Може е прва осигурителна компанија во Македонија, али одамна не е тоа што беше, Вардар е светлосни години пред нив, можеш и сам да го провериш тој факт :) А потрома компанија од Кјуби за мене нема, лично мислење. :)
баш ми е драго што така мислиш.. ама прво иди во вардар и прашај дали има реосигурување и што тоа значи.... не не не... не значи тоа по втор пат осигурување... не е ре осигурување, туку реосигурување... прашај и за износот на штетите во проценти и во вардар и во кјуби... а за таа тромоста (каснење со исплати) да... така беше.. но не е више...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Работам во осигурување и добро знам што е реосигурување, а за износот на штети кои што Кјуби и Вардар ги исплаќаат можеш да си побараш на страната на Националното Биро за Осигурување, подобро да видиш како стојат работите.
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
е па идете во такви квази компании.. албсиг, сигма, дунав, вардар и незнам кои реки бла бла бла... проверена компанија е кјуби... мене ме очеша автобус од јсп на преден браник. значи само предниот браник и ништо друго, беше изгребан. штета за корекција на браникот имаше само фарбање и толку, без исправање без китови и чуда. мене ме кошташе 2000 денари европски записник, кјуби поднесен, за 45 дена 3500 на трансакциона исплатени... без сликања, без сливосувања и измислувања за да не платат... поштено и проверено, башка првата осигурителна компанија во македонија е токму таа... на времето се викаше ЗОИЛ:vozbud:
Se soglasuvamso toa, a i Vardarci se na visoko profi nivo (osobeno od iskusvoto sto go imat servisite koj postojano rabotat so niv) no so fajde jas sum ja osigural vo nekoja od ovie dve koga drugata strana pricinitel na steta e vo nekoja od ovie fantomski firmi (ova se odnesuva na avto odgovornost)
 
Член од
20 април 2009
Мислења
33
Поени од реакции
0
Работам во осигурување и добро знам што е реосигурување, а за износот на штети кои што Кјуби и Вардар ги исплаќаат можеш да си побараш на страната на Националното Биро за Осигурување, подобро да видиш како стојат работите.
Dali vie (zboruvam kako lice sto sigurno e dobro upateno vo osiguruvajne od avto odgovornost) im objasnuvate na komintentite kako stojat rabotite so potpolnuvajne ili nepotpolnuvajne na evro zapisnikot i kao go toa regulira zakonot za da ne dojdat vo situacija da se soocat so clen 225 t.e. globa od 250e
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Мене сите коли ми беа осигурани во вардар... велам беа, оти ме заебаа со последната регистрација ме пишаа во некоја WajFakers noname осигурителна компанија... ама касно видов мамичето нивно.

И бев доста задоволен од услугата, фиестата еднаш ми ја удрија на паркинг, а и стаклото предно ми го скршија, па вардарци искешираа одма и за стакло, и за поправка без збор.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Dali vie (zboruvam kako lice sto sigurno e dobro upateno vo osiguruvajne od avto odgovornost) im objasnuvate na komintentite kako stojat rabotite so potpolnuvajne ili nepotpolnuvajne na evro zapisnikot i kao go toa regulira zakonot za da ne dojdat vo situacija da se soocat so clen 225 t.e. globa od 250e
Обврска ни е при секое издавање на полиса за автоодговорност да дадеме европски записник и да објасниме како се пополнува, иако си пишува и на самиот записник.. И сето тоа е законски регулирано..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom