Европско првенство - Шпанија шампион

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Си ја покажа Шпанија силата и сосема заслужено си ја освои првата титула - Првак на Европа. На шпанците им ја честитам првата титула, а на србите првиот медал од Европските Првенства ..
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Pau Gasol was unstoppable inside for the Spaniards as he out-rebounded Serbia by himself 8-7 in the first half. The star center dominated the paint at both ends.

Spain out-rebounded Serbia 44-23, including 18 offensive rebounds, while committing just nine turnovers and holding Serbia to 6 of 19 from long range.

И плус на ова да се додадат second chance points кои пред крај беа 20-4 за Шпанија,јасно е каде е разликата.Секако заслужено победи Шпанија,но за почит е достигнувањето на српските кошаркари,за кои сум сигурен дека наредните првенства ќе бидат на врвот.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
401
Поени од реакции
5
AJ DA NE JADAM MNOGU GOMNA, IMAM OSVOENO EDEN KAMION MEDALJI ZA SRBIJA A IM BEV KAPITEN, TOA MNOGU UBAVO GO ZNAE KREMENKO VASIOT CLEN TUKA, DAJ NEMOJTE DA SE GLUPIRATE OKOLU KOSARKA, MANITE POLITIKA, ZA SMESNA PLATA JA KE BIDAM SELEKTOR I NE MI E TOA POENTA NEGO KE NAPRAVAM AKO SAKATE DA IGRATE KOSARKA TIM STO NEMA DA SE SRAMITE, MISLAM NA CELA NACIJA, DOSTA BRATE PLJUKAVTE TE NE VI VALJA ARSIC TE NE ZNAM STO. OVDE NEMA ODRZAN TRENING SO GODINI KAKO TREBA, ZAJEBITE VI POLITIKA I TIE RABOTI OVDE KOSARKA SE NE IGRA KAKO TREBA.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Си ја покажа Шпанија силата и сосема заслужено си ја освои првата титула - Првак на Европа. На шпанците им ја честитам првата титула, а на србите првиот медал од Европските Првенства ..

Ти очигледно си ги преспиел 90-те кога СРЈ/Србија освои два светска злата, три европска, една европска бронза. Србија е наследник на СРЈ/СЦГ.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Па ајде малце анализа да напраиме за утакмицава од сите аспекти .

Најпрво , шпанците имаа ден одмор за да се спремат подобро . Не изиграа тешки утакмици во четврт и полуфинале и тоа многу им помогна . Квалитативно се далеку над сите други екипи од првенството но никако не им одеше да го покажат тоа . Од друга страна Србија имаше 20 саати за да се спреми после онаква утакмица со Словенија во која се истрошија ем емотивно, ем максимално физички . Во една таква ситуација кога нозете се тешки ( да го занемариме тешкиот систем на натпреварување ) , кога главите се жешки од возбуда поради влезот во финале, кога се нема време за славење и кога се се одигрува многу брзо , овие млади играчи не успеаа да навремено да се стабилизираат .

Отворија добро но после 5-5 почна Шпанија да ја игра својата игра . На нив им одговараше да играат брзо, да ја развлечат одбраната, да играат агресивно врз Теодосиќ , а притоа да ги служи шутот . Најважно за нив е што им влегоа првите шутеви . Фернандез и Наваро се такви играчи кои многу зависат од нивниот прв шут, ако влезе тој тогаш голема е веројатноста дека до крај ќе го напунат кошот .

Србија не можеше да го исконтролира дефанзицниот скок . На полувреме беше 24-7 во скокови во корист на Шпанија . Сите одбиени топки одеа во шпанските раце, отпадоци од кошот ги потврдуваше Гасол , а кога тој ќе беше удвоен одма работеше надворешната линија со извонредниот шут .
На полувреме се беше решено веќе , до крајот се играше слично . На крајот, во поголемиот дел од последната четвртина Ивковиќ играше со петорката Бјелица,Радуљица,Мачван,Марковиќ , Трипковиќ чиј просек е 21 година и јасно беше дека и он се предал .

Шпанците рутинирано на крај стигнаа до уште поубедлива победа .

Едно е сигурно . Сегашноста им припаѓа на шпанците, но иднината е на страната на Србија . Не памтам некоја генерација со просек 22 години да стигне до финале на ЕП . Со оглед на тоа дека тука се ствараа играчи кои само пред 2 години испаднаа во првиот дел по групи во Шпанија (Теодосиќ,Тепиќ,Величковиќ,Марковиќ ) , што имаше дебитанти како Бјелица,Пауниќ,Мачван,Радуљица, што најстариот играч има 26 години , што уште цела плејада играчи како Мусли,Кешељ,Џекиќ,Јеремиќ,Недовиќ стасуваат во помладите категории како најдобри во своите годишта , што ако на селекцијава им се додадат 3,4 играчи (по мене Вујаниќ,Павловиќ,Ракочевиќ ) тогаш станува јасно која е земјата на кошарката .

Шпанците од друга страна можат на ова ниво да играат уште 2, максумум 3 години . Гасол е во зенитот, а тој не трае долго . Негова генерација се и Наваро,Калдерон,Гарбахоса,Мумбру,Раул Лопез,Кабезас , но и они имаат своевидна смена на генерации со доаѓањето на Рики Рубио ( по мене доста преценет играч ) и маестралниот Руди Фернандез . СП наредната година очекувам да биде нивната последна голема претстава .
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
401
Поени од реакции
5
Па ајде малце анализа да напраиме за утакмицава од сите аспекти .

Најпрво , шпанците имаа ден одмор за да се спремат подобро . Не изиграа тешки утакмици во четврт и полуфинале и тоа многу им помогна . Квалитативно се далеку над сите други екипи од првенството но никако не им одеше да го покажат тоа . Од друга страна Србија имаше 20 саати за да се спреми после онаква утакмица со Словенија во која се истрошија ем емотивно, ем максимално физички . Во една таква ситуација кога нозете се тешки ( да го занемариме тешкиот систем на натпреварување ) , кога главите се жешки од возбуда поради влезот во финале, кога се нема време за славење и кога се се одигрува многу брзо , овие млади играчи не успеаа да навремено да се стабилизираат .

Отворија добро но после 5-5 почна Шпанија да ја игра својата игра . На нив им одговараше да играат брзо, да ја развлечат одбраната, да играат агресивно врз Теодосиќ , а притоа да ги служи шутот . Најважно за нив е што им влегоа првите шутеви . Фернандез и Наваро се такви играчи кои многу зависат од нивниот прв шут, ако влезе тој тогаш голема е веројатноста дека до крај ќе го напунат кошот .

Србија не можеше да го исконтролира дефанзицниот скок . На полувреме беше 24-7 во скокови во корист на Шпанија . Сите одбиени топки одеа во шпанските раце, отпадоци од кошот ги потврдуваше Гасол , а кога тој ќе беше удвоен одма работеше надворешната линија со извонредниот шут .
На полувреме се беше решено веќе , до крајот се играше слично . На крајот, во поголемиот дел од последната четвртина Ивковиќ играше со петорката Бјелица,Радуљица,Мачван,Марковиќ , Трипковиќ чиј просек е 21 година и јасно беше дека и он се предал .

Шпанците рутинирано на крај стигнаа до уште поубедлива победа .

Едно е сигурно . Сегашноста им припаѓа на шпанците, но иднината е на страната на Србија . Не памтам некоја генерација со просек 22 години да стигне до финале на ЕП . Со оглед на тоа дека тука се ствараа играчи кои само пред 2 години испаднаа во првиот дел по групи во Шпанија (Теодосиќ,Тепиќ,Величковиќ,Марковиќ ) , што имаше дебитанти како Бјелица,Пауниќ,Мачван,Радуљица, што најстариот играч има 26 години , што уште цела плејада играчи како Мусли,Кешељ,Џекиќ,Јеремиќ,Недовиќ стасуваат во помладите категории како најдобри во своите годишта , што ако на селекцијава им се додадат 3,4 играчи (по мене Вујаниќ,Павловиќ,Ракочевиќ ) тогаш станува јасно која е земјата на кошарката .

Шпанците од друга страна можат на ова ниво да играат уште 2, максумум 3 години . Гасол е во зенитот, а тој не трае долго . Негова генерација се и Наваро,Калдерон,Гарбахоса,Мумбру,Раул Лопез,Кабезас , но и они имаат своевидна смена на генерации со доаѓањето на Рики Рубио ( по мене доста преценет играч ) и маестралниот Руди Фернандез . СП наредната година очекувам да биде нивната последна голема претстава .
Veruj mi cvovece posle mnogu godini koga slusnav himna sakav da zaigram, zenami mi vika ma daj mani se dosta vie osvoivte medali, ne se zezam iskreno se slusnav so moi prijateli i ednostavno se dogovorivme.
COVECE IMAMO LUDU GENERACIJU I STETA JE DA IH NE OSTAVIMO DA SAKUPE SVA STO SE MOZE.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.454
Поени од реакции
1.792
Дај бе откриј ни го идентитетот Делија чим си бил познат репрезентативец и капитен на српската репрезентација
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
401
Поени од реакции
5
Дај бе откриј ни го идентитетот Делија чим си бил познат репрезентативец и капитен на српската репрезентација
Glupavo e da se afirmiram sega, po moe voopsto ne e vazno koj si bil i sto si pravel nekogas. Po vazno e sega da se napravi prava ekipa i da se stvori tim za ponatamu u reprezentacijata, poedinci voopsto ne se bitni.

Mnogu me interesira sega kolku se radosni tipovite koi bea protiv Srbija. Jebote bog pa nie sami ako ne se unistime nikoj nema.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Во петорката на шампионатот влегоа Милош Теодосиќ,Василис Спанулис, Руди Фернандез,Еразем Лорбек и По Гасол .
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Glupavo e da se afirmiram sega, po moe voopsto ne e vazno koj si bil i sto si pravel nekogas. Po vazno e sega da se napravi prava ekipa i da se stvori tim za ponatamu u reprezentacijata, poedinci voopsto ne se bitni.

Mnogu me interesira sega kolku se radosni tipovite koi bea protiv Srbija. Jebote bog pa nie sami ako ne se unistime nikoj nema.
Ајде де жити се просветли не кој си и што си. Ќе ми биде чест ако разговарам за кошарка со некој што играл на првенства и освојувал медали.
Од друга страна не ми е чест ако си уште еден од многуте на кои им треба психијатриска помош.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Шо е битно што е и кој е , впрочем откривањето на идентитетот на луѓето на форумов е лична работа и престанете со рандом пецкањата .

Дил ?
 

Гробар Мкд

Не дамо Титулу !!!
Член од
19 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.442
Во петорката на шампионатот влегоа Милош Теодосиќ,Василис Спанулис, Руди Фернандез,Еразем Лорбек и По Гасол .

И јас би играл така... :wink: А пошто не бев во можност да го следам крајот, односно доделувањето на медалите и наградите, ќе може ли да напишеш кој беше МВП? :smir:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Забораив тоа да го пишам .

Гасол беше МВП, разбирливо пошо е од победничката селекција . :wink:
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
173
Поени од реакции
79
Па ајде малце анализа да напраиме за утакмицава од сите аспекти .

1 . Најпрво , шпанците имаа ден одмор за да се спремат подобро . Не изиграа тешки утакмици во четврт и полуфинале и тоа многу им помогна . Квалитативно се далеку над сите други екипи од првенството но никако не им одеше да го покажат тоа . 2. Од друга страна Србија имаше 20 саати за да се спреми после онаква утакмица со Словенија во која се истрошија ем емотивно, ем максимално физички . Во една таква ситуација кога нозете се тешки ( да го занемариме тешкиот систем на натпреварување ) , кога главите се жешки од возбуда поради влезот во финале, кога се нема време за славење и кога се се одигрува многу брзо , овие млади играчи не успеаа да навремено да се стабилизираат .

Отворија добро но после 5-5 почна Шпанија да ја игра својата игра . На нив им одговараше да играат брзо, да ја развлечат одбраната, да играат агресивно врз Теодосиќ , а притоа да ги служи шутот . 3. Најважно за нив е што им влегоа првите шутеви . Фернандез и Наваро се такви играчи кои многу зависат од нивниот прв шут, ако влезе тој тогаш голема е веројатноста дека до крај ќе го напунат кошот .

Србија не можеше да го исконтролира дефанзицниот скок . На полувреме беше 24-7 во скокови во корист на Шпанија . 4. Сите одбиени топки одеа во шпанските раце, отпадоци од кошот ги потврдуваше Гасол , а кога тој ќе беше удвоен одма работеше надворешната линија со извонредниот шут .
На полувреме се беше решено веќе , до крајот се играше слично . На крајот, во поголемиот дел од последната четвртина Ивковиќ играше со петорката Бјелица,Радуљица,Мачван,Марковиќ , Трипковиќ 5. чиј просек е 21 година и јасно беше дека и он се предал .

Шпанците рутинирано на крај стигнаа до уште поубедлива победа .

6. Едно е сигурно . Сегашноста им припаѓа на шпанците, но иднината е на страната на Србија . Не памтам некоја генерација со просек 22 години да стигне до финале на ЕП . Со оглед на тоа дека тука се ствараа играчи кои само пред 2 години испаднаа во првиот дел по групи во Шпанија (Теодосиќ,Тепиќ,Величковиќ,Марковиќ ) , што имаше дебитанти како Бјелица,Пауниќ,Мачван,Радуљица, што најстариот играч има 26 години , што уште цела плејада играчи како Мусли,Кешељ,Џекиќ,Јеремиќ,Недовиќ стасуваат во помладите категории како најдобри во своите годишта , 7. што ако на селекцијава им се додадат 3,4 играчи (по мене Вујаниќ,Павловиќ,Ракочевиќ ) тогаш станува јасно која е земјата на кошарката .

8. Шпанците од друга страна можат на ова ниво да играат уште 2, максумум 3 години . Гасол е во зенитот, а тој не трае долго . Негова генерација се и Наваро,Калдерон,Гарбахоса,Мумбру,Раул Лопез,Кабезас , но и они имаат своевидна смена на генерации со доаѓањето на Рики Рубио ( по мене доста преценет играч ) и маестралниот Руди Фернандез . СП наредната година очекувам да биде нивната последна голема претстава .


Обожавам вакви екпертски и конструктивни дебати и не можам да одолеам!!!!!

Најнапред фала што не поканивте да направиме и ние анализа
(оти нема у FIBa кој тоа да го праи .....се соочуват со недостиг на кадар очигледно!)

одиме


1. ајде сега ........одма муабетите овие не биле наспани, јадени ....овие не биле пиени .....ги разбудиле среде спиење и одма на утакмица.....итн итн ..........и словенија немаше пауза па што........ама тоа не го кажуваш во твоите анализи.....демек не ми одговара....а за противниците дека не се намачиле во 1/4 и 1/2 они си знаат........само франција и грција за тебе се очигледно гола вода репрезентации.......напротив...имаа најлоша двојка....и плус кога е "спиењето" пред вакви натпревари.....многу често се покажало контрапродуктивно за селекцијата која имала 2.3 дена пауза..врз формата и концентрацијата....

2. ова со емоциите ......физички........мизички..... психички.......исто ми звучиш во муабетот со ртс коментаторот..........тој психичкиот аспект на играва на секоја пауза го потенцира по 5 пати......му беше тешко да каже не посраа овие аман бе.........како србите имале големо срце......најголемо............а другиве тимови бескичмењаци ли се??!! они онака механички играат нели....да си поминат од редот ......кај нив стресот го нема они се без мозок....фати шутни ....не им е битно медал или место........кај нив менталитетот е ајде битно е да се учествува??????!!!!!!

3. за Наваро......"a la tikva" .......човекот со неговите бомби.т.е тикви не го сопреле многу поспремни играчи и што и да правиш ...тој знае да го најде патот до кошот..или преведено знам дека ве пукнал ептен....ама тоа е.....и мене ме нервира тој играч со неговиот начин на игра........а за теоријата твоја за првиот кош.....од гзот квази теории......

4. кукање 2 дел во G-dur .........та публиката дувала кон шпанците па одела топката кај нив..магнет имале дресовите на шпанците.....те имало плима и осека ......полна месечина.....итн итн......

5. ова со просеков за србиве..може да се напише една докторска дисертација веќе.......а другиве тимови русија ...германија..турција...беа по 35г просек нели......или разлика мегу 22 и 24 години се казуе како овие другиве да биле дедовци со лулиња и ветерани ....

6. ништо не е сигурно.......и не трчај однапред.........

7. аман немој само со тие играчи (ептен ги одбра) оти ќе има смешки со тимови како нигериа и ангола.....за ваше добро.......и присуство од постарата постава не еникаква гаранција напротив..покажа минато!!!!!!

8. очигледен страв ...........ама стравот го чува лозјето.......ја незнам со толку се плашите само од шпанија??!......другиве тимови ко да нема таму смена на генерации и подмладување и реорганизација........грција ...русија..франце...германија...италија..литванија...они шах ке играат ...кај нив ке се укине како спорт кошарката.од 2010......ај не ве плашам повеќе.......

Да им ја честитам победата на Србија .........да не испаднам само опозиција!!

има тука една добра форумџиска фела од "експерти" самобендисани..кои ни Папата и Ватикан не се осудува да ги прекрсти (тоа е невозможно)...оринетирани кон србија ....и сега треба ние сите другите да кутиме ......и да навиваме за србија така:?


see you in Turkey
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom