Европска Унија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.988
Поени од реакции
31.961
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме сѐ иде топ на економски план.

 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.396
Поени од реакции
21.960
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме сѐ иде топ на економски план.

1721751548036.png


Легенда си. САП повеќе заработува од планираното. Реорганизацијата не е бркање луѓе туку им треба друг кадар. Дали ги читате работите пред да ги пуштате?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.988
Поени од реакции
31.961
Хаха, веста е дека 10 илјади луѓе се отпуштени ама Игорче чита дека корпорациите заработуваат... Што ти значи да носиш розови наочари. Признај ти и цела Германија да гори, ќе викаш „it's fine“. Како на мемето. :)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.520
Поени од реакции
12.361
@Vanlok
Грешка со околу Сап. Точно е дека прават реконструкција, ама дел од вработените напуштат поради добрата понуда која им ја нуди Сап, имено на околу 8000 вработени им беше понудено да ја напуштат фирмата едноставно поради нивна замена со AI, е сега имало повеќе заинтересираност и од други вработени па сега место 8000 ќе напуштат 10.000.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.396
Поени од реакции
21.960
@Vanlok
Грешка со околу Сап. Точно е дека прават реконструкција, ама дел од вработените напуштат поради добрата понуда која им ја нуди Сап, имено на околу 8000 вработени им беше понудено да ја напуштат фирмата едноставно поради нивна замена со AI, е сега имало повеќе заинтересираност и од други вработени па сега место 8000 ќе напуштат 10.000.
Фактите се небитни битно ЕУ и Германија пропаднаа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.320
Поени од реакции
9.390
Фактите се небитни битно ЕУ и Германија пропаднаа.
Ne se propadnati, ama trgnati se na udolnica bez ispravni kocnici.

Nedelava sum na energetska konferencija vo Istocna Evropa. Eden lik koj prezentirashe nekoi geopolitiki na EU, gordo go prikaza ovoj slajd

IMG_4920.jpeg

Nekolku slajda pred ova imashe prosecni ceni na struja i/ili gas, EU sprema Usa 2/1, EU sprema Kina 3/1.

Go prasuvam i kako moze EU da bide kompetitivna na takov odnos, vika treba da bideme kreativni :bravobe:

Poleka izleguvaat na povrshina, site raboti koi se praveni od pocetok na konflikt vo Ukraina do sega (ne deka moze da se skrie neshto).

Toa sho go diskutiravme vo drugite temi, deka kompetitivnost kje im opadne, e realnost uste denes, a samo kje se vlosuva.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.147
Поени од реакции
8.718

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.320
Поени од реакции
9.390

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.520
Поени од реакции
12.361
Фактите се небитни битно ЕУ и Германија пропаднаа.
Па не си далеку од вистината. Бидејќи сакаш факти. Дај потсети не каков економски раст има Германија последен период.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.396
Поени од реакции
21.960
Па не си далеку од вистината. Бидејќи сакаш факти. Дај потсети не каков економски раст има Германија последен период.
-0,2 ili taka nesto. Stagnira vo sporedba so drugi vo nekoi polinja ama propast e nesto drugo pored mene. Se sekavam na vreminjata pod Kohl, koga dojde Schröder, pa i poslednite godini pod Schröder. E togas so 5 milioni nevraboteni, strukturna kriza, "boleniot covek vo Evropa", toa bese kriza postrasna od sega. Tuku izborite ne se daleku, zelenite naglo gubat i posebno na ekonomski plan ke ima promeni. Nekoi procesi koi zelenite gi turkaat ke se revidiraat. Taka da, los ciklus imame.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.988
Поени од реакции
31.961
@Vanlok
Грешка со околу Сап. Точно е дека прават реконструкција, ама дел од вработените напуштат поради добрата понуда која им ја нуди Сап, имено на околу 8000 вработени им беше понудено да ја напуштат фирмата едноставно поради нивна замена со AI, е сега имало повеќе заинтересираност и од други вработени па сега место 8000 ќе напуштат 10.000.
Дури и да е така, Германија е во очигледна и неоспорна надолна спирала накаде се толку забрзани да веќе нема запирање. И не само Германија туку цела западна Европа. Да сме живи и здрави сите, па да ги дочекаме Игорче и другиве иселеници полека да се враќаат од запад кога таму ќе стане полошо и од овде - а не дека не е станато полошо по сите основи освен по економскиот аспект (сеуште).
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
702
Поени од реакции
426
Premnogu e posimostično da se tvrdi deka država kako germanija ke propadne. Kriza, da, no ne e tolkava dlaboka za da propadne posebno ne ekonomski. Se raboti za cikličen fenomen, momentalno e depresija za dve do tri godini se očekuva porast. Niv poveke gi zagrozuva socijalniot moment vo koj se momentalno.
Автоматски споено мислење:

Premnogu e posimostično da se tvrdi deka država kako germanija ke propadne. Kriza, da, no ne e tolkava dlaboka za da propadne posebno ne ekonomski. Se raboti za cikličen fenomen, momentalno e depresija za dve do tri godini se očekuva porast. Niv poveke gi zagrozuva socijalniot moment vo koj se momentalno.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.520
Поени од реакции
12.361
-0,2 ili taka nesto. Stagnira vo sporedba so drugi vo nekoi polinja ama propast e nesto drugo pored mene. Se sekavam na vreminjata pod Kohl, koga dojde Schröder, pa i poslednite godini pod Schröder. E togas so 5 milioni nevraboteni, strukturna kriza, "boleniot covek vo Evropa", toa bese kriza postrasna od sega. Tuku izborite ne se daleku, zelenite naglo gubat i posebno na ekonomski plan ke ima promeni. Nekoi procesi koi zelenite gi turkaat ke se revidiraat. Taka da, los ciklus imame.
Те прашав за каква е состојбата, бидејќи сакаш факти. За лично гледиште не беше прашан. Сва среќа има македонци во Германија што говорат какви се состојбите, лично ќе го тргнам моето искуство да не бидам субјективен, не треба да зборам во каква компанија работам па да солам памет. Тоа на страна. Тоа време што го збориш, луѓето можеа комотно куќи и во Германија, и кај нас да купат, не зборам да плаќаат ќирија. Ако веќе збориме за харикири муабети. Сега ако најдат стан да рентаат по нормални цени треба да се среќни :icon_lol: Умре тој германски живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom